Kasa-ammuntakoulu 2019

Aloittaja JaRR, maaliskuu 05, 2019, 22:19

« edellinen - seuraava »

JaRR

Ei ehkä ihan oikea paikka ilmoitukselle, koska ei TA- toimintaa, mutta...aina on täältä joku mukaan tarttunut...

Taas haetaan innostuneita !!!!
Tarkoituksena pitää tapahtuma la 25. - su 26. toukokuuta 2019, jos kiinnostuneita tarpeeksi.
Paikkana Keiteleen Leppäselän ampumarata.
Osanottomaksu 100,-/ henk. Majoituksesta vielä joku kymppi/ henk., sisältää myös aamiaisen.
Sisältää koulutuksen, kurssimateriaalin, tutustumisamunnan sekä päivällä jonkin sortin purtavaa ja kahvia.

Tiukkaa asiaa kasa-ammunnasta, jälleenlatauksesta, asetekniikasta, asehäiriöistä, säännöistä jne...
Omaa asetta ei tarvitse. Tutustumisammunnat suoritetaan kouluttajien aseilla.
Jos olet vähääkään kilpailuhenkinen ja laji kuulostaa kiinnostavalta tai koet, että esim. jälleenlataamistaidoissa olisi kehitettävää, niin: Tervetuloa !
Perinteisesti kursseilla on luotu ystävyyssuhteita ja illalla vielä paranneltu maailmaa eli tiedossa 24/7 pläjäys !!!


HUOM !
Ethän ilmoittaudu "huvin vuoksi" !!!

Tiedustelut/ ilmoittautumiset :
jari.raudaskoski(at)pp1.inet.fi
Vastaan kaikille!

Tarkempi kurssisisältö s-postilla
Kouluttajat: Jari Raudaskoski/ Jari Laulumaa

JaRR

Lisää porukkaa kaivataan...
Muutama nimi tullut.
Kaveriporukat yms.....

LSa

... ja mielellään pientä kurssiraporttia tänne. Kasa- ja tarkka-ammunta poikkeavat toisistaan rajusti, mutta eiköhän täällä ole niitä, jotka haluavat kehittää osumisen toistettavuutta.

T3 sport

Kuka/mikä on virallinen järjestäjä?
Sisältääkö vakuutuksen?
Saako vähennyskelpoisen kuitin?

JaRR

Toiminimi JRA-Service järjestää.
Vakuutuksen jokainen hankkii itse, toki esim. SAL:n lisenssi käynee tähän.
Pääpaino tosiaan muulla kuin ampumisella, joten ei näyttele kovin suurta roolia.(asiaa mitenkään vähättelemättä)
Kuitti on pyynnöstä kirjoitettu, vuosittain joku tarvii, muulle maksajalle tms.

Raporttia tms. suunniteltu, mutta kun pääpaino on asioiden esittely / näyttäminen livenä, niin vaatisi tallentamisen, videon tms. Ja sehän taas veisi touhulta pohjaa pois...
Eli osallistujat katoaisivat!

Viime kurssin pyynnöstä kehiteltiin kuitenkin todistus kurssista. Sitähän voi yrittää esittää viranomaiselle harrastustodistuksena.
JR

PUUSILMÄ

Satku ei ole paha hinta, jos saa keskustella maailmanmestarin ja euroopanmestarin
kanssa livenä suomeksi tuntitolkulla - vieläpä yömyöhään.
Eiköhän "pojat" tiedä jotakin tuulenluvusta ilman viirejä ja propeleitakin.
Joskus on ihan kivaa vaihtelua ampua "one shot - one killin" sijasta "five shot - one holeakin" ;)
Tieto lisää tuskaa - onneksi minulla on harvoin tietoa

hamiku

Kuulostaa kiinnostavalta kurssilta!

Lähiskö joku muu myös täältä Helsingin suunnasta? Tai Hämeenlinna, Tampereelta tai Lahdesta? Kimppakyytiä ajattelin....

/
hamiku

Kotisivu ja kauppa: www.mildot.fi  /Instagram:mildot.fi
Facebook: Mildot Finland

JaRR

Nyt vielä loppukiri...
Odotellaan ke 10.4.-19 asti, jolloin tehdään päätös, järjestetäänkö vai ei.
Laitan tuolloin infoa foorumeille ja s-posteihin !

LSa

Mä arvostan kenttäkelpoista tarkkuutta todella korkealle. Mutta helpompi meidän on kehittyä, jos joukostamme löytyy useampia, jotka ymmärtävät paremmin sitä, miten kasa nipistetään luonnottoman pieneksi.

Lainaus käyttäjältä: PUUSILMÄ - maaliskuu 17, 2019, 23:07
Satku ei ole paha hinta, jos saa keskustella maailmanmestarin ja euroopanmestarin
kanssa livenä suomeksi tuntitolkulla - vieläpä yömyöhään.
Eiköhän "pojat" tiedä jotakin tuulenluvusta ilman viirejä ja propeleitakin.
Joskus on ihan kivaa vaihtelua ampua "one shot - one killin" sijasta "five shot - one holeakin" ;)

Suosittelen siis osallistumaan. :D

KPi

Hamikulle ja myös muillekin stadi- Lahti akselilta. Olen ilmottautunut kurssille ja Lahden naapurikunnasta lähden liikenteeseen.
Mikäli kurssi pidetään niin yyveellä kyytiin.

JaRR

Kasakoulu peruttu, liian vähän porukkaa.
Kiitokset kiinnostuneille ja special- Kiitos TA-killan pj:lle myötämielisestä suhtautumisesta ilmoitteluun ja ideaan!

LSa

Kehitetään joku yhteistoimintajuttu. Tulisitko juttelemaan joskus Killan porukalle? Voisi järkätä jokin teemaillan/päivän, jossa mentäisiin jälleenlatauksessa, ballistiikassa, olosuhdetekijöissä tai jossain muussa hiukka syvemmälle. Kenttäkelpoinen tarkkuus kiinnostaa meitä. Joku Paananen tai muu latausihminen vielä kylkeen. Tai vaikka MSa pitkän matkan ammuntaan perehtyneiden puolelta.