.30 6,5g lapua leikkurille latausta

Aloittaja J-MS, lokakuu 13, 2010, 17:22

« edellinen - seuraava »

ari1977

#30
Lainaus käyttäjältä: mikanyt tuli väkevä esitys. :D ei muutakun ens lauantaina kisaamaan iittalaan ja viemään takapaksillinen keskiölppöä. Lähtee ilmeisen helposti. Mulla 338LM ei käy 30ls kun +100mm kasaa 300m matkalta. Ei edes hyvänä päivänä. Muistaakseni 2 viimeistä olutmaljaa on viety 112mm ja 134mm kasoilla. Jos leikkuri käy siis 20mm@150m niin kaiken järjen mukaan 300m sen pitäs käydä heittämällä alle 50mm.  :whistle:  :whistle:


Tere, olen jo melko varma voitosta :) Onko niitä kilpailuja kerran vuoteen? Olen matkoilla ensiviikonloppuna.

Kävin radalla eilen ja tänään. Eilen testasin 6,5 leikkuria ammuin 30lks sarjan, kasa 80mm /150m testailin samalla d46 ja 10.9 cc molemmat kävi hyvin 5lks.

Tänään raaskin testaa scenar 10g ja onhan se ihan eri kastissa, todella puuskatuulista. 3-12 m/s takaviistosta. Kasa 50mm /150m

Ajattelin viel testaa d46 30lks mutta lopetin testin 10 lks kohdalla se oli jo yli 100mm.



Eli tulin sellaiseen päätökseen, että se on päivästä kiinní koska ase on tarkka :)



Ps.. Perun puheeni g477 olisi tarkka ja hyvä luoti, se on vaan niin pirun halpa ampua niin haluan että se on tarkka ja hyvä.
AS

mika

#31
Lainaus käyttäjältä: ari1977
Ps.. Perun puheeni g477 olisi tarkka ja hyvä luoti, se on vaan niin pirun halpa ampua niin haluan että se on tarkka ja hyvä.

Tarkkuus on aina melko vaikea käsite. Riippuu mielestäni paljolti mihin sitä halutaan käyttää. Sama homma hyvyydessä. Taulun puhkomiseen ja hirven kaatoon ei aina sovi samat luodit. Tosin mun käyttämä Swift Scirocco II on sitten maailman tarkin ja paras.  :D  :D  :Dhttp://tinyurl.com/6ghbm28"> tossa esimerkkikasa 10ls 100m ammuttuna AR10-aseella. Ampuu kahta kasaa niinkun joku nimeltä mainitsematon (PL) näsäviisas täällä mainitsi. :lol: vauhtia 865m/s luokkaa ja painoa kuulalla 9,7g.
CHAIRBORNE - USB Troop

vänkylä

#32
Mitkä lienee taulukkoarvot sakon 6,6g leikkurille(147a). Vihtavuoren taulukossa sitä ei mainita.

Peränkävijä

#33
Hiukan helpottaisi jos kerrot onko lataus hakusassa 300 winmagille vai bläkkärille? Vai pitääkö nettitotuudet taas paikkansa: jos autoa ei mainita se on toyota, jos kameraa ei meinita niin se on canon ja kaliberi on 308 jos ei toisin mainita.
<t></t>

HJu

#34
Kaliperi on aina 308 Win jos ei muuta ole mainittu :-)
Terveisin,


HJu

vänkylä

#35
Unohtuipas mainita tosiaan. .308 kyse niin kuin langan alkupuolellakin.

Peränkävijä

#36
Meinaat että ero tuohon lapuan 0,1g kevyempään on niin iso että sen aloituslatausta ei uskalla käyttää lähtöarvona.
<t></t>

nakki

#37
Jos vänkylä nopeuksia mietit , niin sakon veneperään 0,5-1,0 grain enemmän ruutia , jos n130 tai n133

vänkylä

#38
Alkutekijöissään on tämä minun latausharjoittelu, niin ajattelin että jos tuolle olisi ollut valmiit arvot ettei tarvitse alkaa soveltamaan. Arvelin kyllä että varmaan on tuo lapuan 6,5g arvot aika lähellä, mutta päätin kysyä kun ei näistä hommista kokemusta ole. N130 ruudilla olisi tarkoitus ladata. Plussaa olisi jos tuosta saisi hyvin käyvän latauksen joka olisi myös kelvollinen hirvikokeeseen eli e100 yli 2000 joulea.

hpa

#39
Lainaus käyttäjältä: vänkylä post_id=86947 time=1510828982 user_id=7223
Alkutekijöissään on tämä minun latausharjoittelu, niin ajattelin että jos tuolle olisi ollut valmiit arvot ettei tarvitse alkaa soveltamaan. Arvelin kyllä että varmaan on tuo lapuan 6,5g arvot aika lähellä, mutta päätin kysyä kun ei näistä hommista kokemusta ole. N130 ruudilla olisi tarkoitus ladata. Plussaa olisi jos tuosta saisi hyvin käyvän latauksen joka olisi myös kelvollinen hirvikokeeseen eli e100 yli 2000 joulea.


Ei 6,6 g voi ampua hirvi koetta. Liian kevyt.

vänkylä

#40
Riista.fi kertoo: Hirvi ja peurakokeen patruunoista.



hirvi- ja peurakokeessa metsästysasetuksen 16 a §:n 2 momentin 3 kohdan vaatimukset (patruunan luodin painon on oltava vähintään 6 grammaa ja osumaenergian 100 metrin päässä piipun suusta mitattuna vähintään 2 000 joulea (E 100 > 2 000 J) tai, luodin painon ollessa 8 grammaa tai enemmän, osumaenergian on vastaavalla tavalla mitattuna oltava vähintään 1 700 joulea (E 100 > 1 700 J)),

Perkeleen_Luoma

#41
Hirveen asti voi, karhua ei.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.

Anttari

#42
Onkohan tässä jokin väärinymmärrys, jossa m-asetuksen 16 a § momentit 3 ja 4 ovat sekoittuneet keskenään?:



3) valkohäntäpeuraa, saksanhirveä, metsäpeuraa, kuusipeuraa ja japaninpeuraa saa ampua vain aseella, jonka patruunan luodin paino on vähintään 6 grammaa ja osumaenergia 100 metrin päässä piipun suusta mitattuna vähintään 2 000 joulea tai luodin painon ollessa 8 grammaa tai enemmän osumaenergia on vastaavalla tavalla mitattuna vähintään 1 700 joulea;



4) hirveä, villisikaa ja karhua saa ampua vain aseella, jonka patruunan luodin paino on vähintään 9 grammaa ja osumaenergia 100 metrin päässä piipun suusta mitattuna vähintään 2 700 joulea tai luodin painon on ollessa 10 grammaa tai enemmän osumaenergia on vastaavalla tavalla mitattuna vähintään 2 000 joulea.



Edellä 2 momentin 3 ja 4 kohdassa mainittujen eläinten ampumiseen on käytettävä laajenemaan suunniteltua luotia.

CJK

#43
Hirvikokeessa ei sovelleta samoja vaatimuksia kuin varsinaisessa metsästystilanteessa.

Anttari

#44
Lainaus käyttäjältä: CJK post_id=86967 time=1510863352 user_id=6027
Hirvikokeessa ei sovelleta samoja vaatimuksia kuin varsinaisessa metsästystilanteessa.


Kiitos! Tämä tuli selväksi! Tokihan varaudumme vain kokeisiin ja testeihin niin koulussa kuin harrastuksissakin! :neutral: