Ruger Precision Rifle

Aloittaja fr0z, heinäkuu 18, 2015, 08:30

« edellinen - seuraava »

SirKaarlo

#120
H5N1 summasi omatkin mietteet. .308 rykkeri on ja about samoissa laukausmäärissäkin mennään, eikä minua ole harmittanut tuon osto. Ar-ergonomia ja suora piippulinja perään asti oli varmaan isoimmat plussat, mitkä sai tuon vehkeen ostamaan. Olen kantanut tuota repussa mukana lintuhommissa, ampunut ta-harjoituksia ja viime syksynä hirvimettälläkin. Oman mielipiteen mukaan jos pyssyä jaksaa kantaa harjoituksissa mukana, jaksaa sitä kantaa metsälläkin. Harjoitusta se metsästyskin on niihin kuuluisiin "tositoimiin..."



Mutta koita sensei päästä käpelöimään tuommoista ja muodosta omat mielipiteesi. Markkinoilla on parempia, mutta on varmasti huonompiakin laitteita. Ainakin tuohon hintaan, jos uusi pitää saada.

FINZKI

#121
Sen mitä sitä omaa RPR kivääriä hetken koetin, niin ei kyllä sana precision tullut mieleen heti.

Lukko oli aivan stanan karkeaa tekoa, sormiin tuli vekit jos sitä lukkoa sormia vasten veti.

Perä on tälläiselle lähemmäs 2m ukolle liian pieni, jäi muutenkin aneeminen tuntemus siitä.

Tuon toki saisi muutettua, mutta maksaa sen 400€ jos paremman laittaisi.

6.5CM kaliperina ei olisi huono, mutta suomessa siihen on tällä hetkellä saatavana vain jälleenlataajalle hyvää shittiä, jos ammut

kaupan paukulla, niin et pitkään ammu, jos ei ole syvät taskus joissa paljon dinaareita.

260rem löytyy patia ja kohtuu hintaan, vaikka ei tuokaan mikään edullinen ole.

Kyllä tuokin Ruger ihan kiva ase olisi, jos ei vaatimus taso ole A luokkaa.

Sinnekkin tuolla pääsee, jos tekee vähän töitä sen eteen ja laittaa dinaareita likoon.

sensei

#122
Suora piippulinja perään asti oli juuri se mikä erottui RPR:n eduksi Tikkaan verrattuna. Jos nyt ulkonäköä pitäisi lähteä vertaamaan. ;)



Ei minulla sinänsä pelkoa ole ostaa amerikan valmistetta, en ole mitenkään merkkiuskollinen. Kaapissa on ainoastaan yksi suomalainen ja sekin pienoiskivääri. Isommista löytyy parikin amerikkalaista jo ennestään.

Täytyy käydä nykimässä hihasta RPR:n omistajaa, kunhan seuraavan kerran radalla törmään.



Eikös tässä pitäisi olla jo varsin fiksu laukaisukoneisto? Kuinka paljon on ns. päivityksiä tullut matkan varrella? Joku amerikan kaveri mainitsi jossain yhteydessä gen.3..?



Aseen perän mitta oletettavasti toimii mulle, koska olen 20cm vajaa 2m, verrattuna FINZKI:iin.



Amerikan foorumeilla puhetta myös tuosta karkeasta lukosta, mutta olisi parantunut ja nyt vastaava, kuin Savagessa. Ja silloin se on verrattavissa jo Tikka T3:een.

Toki mikään noista yllämainituista ei ole lähellekään Schultz&Larsen lukkoa.. IMO

Perkeleen_Luoma

#123
Tikoissakin on ollut isoja eroja työstöjäljissä. Taisi olla palstoilla kirjoittavalle Koheltajallekin sattunut vähän karkeampi yksilö?

Yleensä nuo kyllä hoituu timanttitahnalla ja lukon veivauksella.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.

FINZKI

#124
Laukaisukoneisto on kyllä sanottava, että se on jenkiksi erittäin hyvä.

Tuntuma on hyvä ja laukaisu on kuin puikon katkeama, mutta tuo lirputin on jotenkin outo, tuohonkin on olemassa after market osa, jolla lerppa saadaa pois.

Itelle tuo perä oli tosiaan ehkä lukon työstökarheuden lisäksi, isoin pettymys.

Tuo työstökoneen jättämä karheus olis kaiketi H5N1 myös huomannut, siitä joskus luinkin.

Ase on todella etupainoinen, ja tuo kevyt perä, yhdessä pienen poskipakan kanssa sai minussa aikaa vähän kettuuntumista.

Muutoksilla tuostakin vaivasta olisi päässyt eroon.

H5N1

#125
Tuon liipaisimen lirputtimen voi ottaa pois, 5min. homma eikä vaikuta muihin toimintoihin. Normivarmistin jää toimimaan normaalisti.

Kylmällä kelillä kylmällä sormella se on oikeastaan ihan hyvä, tekee tavallaan etuvedollisen tuntuman...



Muuten tuo n. 700g laukaisu on aika herkähkö kylmällä 8)



Ja perän mitat on aika hyvät tämmöiselle 180cm pätkälle, vähän voisi teräviä kulmia pyöristellä tuosta perästä.

Magpul PRS gen3 kokeilin tuohon mutta tulee liian pitkä mulle, voisi toimia jollekin 220 pitkälle 8)



Tuota etupainoisuutta en myönnä, tasapaino on justiinsa siinä missä pitääkin eli lippaan etupuolella.

Eli normaali arskan spr 18" tasapaino...



Tuota muovista lukon jatketta vähän vierastin mutta se ei vaikuta toimintaan mitenkään vaikka hajoaisi. Ei tosin ole hajonnut...

Ja titaanista saa tilalle jos haluaa :neutral:



Lohtajalla taitaa toukokuussa ainakin vierailla tämä RPR ja Hätilässä kesäkuussa, että siellä nykimään hihasta jos kiinnostaa 8)
<t></t>

kumimuumi

#126
Eikös tuon RugerTarkkuusKiväärin peruskonsepti ole sama kuin vastaavassa hinnat-alkaen-arskassakin. Vakiolla tulee toimeen ja siitä saa ihan hyvän kun vaihtaa (tai vaihdattaa) perän, kahvan, liipasimen, etutuubin, piipun ja jarrun. Mitä sitä surkuttelemaan 8)

HJu

#127
Tuossa mielessä ei eroa Tikka T3 TAC A1:stä mitenkään :-)



Lähetetty minun D5503 laitteesta Tapatalkilla
Terveisin,


HJu

Juuso.L

#128
+1



Jokaisessa tehdas valmistetusta kivääristä löytyy aina niitä paranteluiden kohteita, niin Tikoissa kuin Rugereissa sekä Remareissa jopa joillekkin pyhimmistä pyhimmästä Sakosta, itse asiassa harva löytää itselleen juuri sen täydellisen kiväärin ensi ostoksella vaan niitä kaikkia ruvetaan pikku hiljaa viilaamaan halutunlaiseksi, ainoa vaihtoehto saada juuri sellainen kivääri joka on täydellinen on tilata mittatilaus työnä customi johon olet antanut juuri ne tietyt puitteet joiden mukaan haluat että kivääri rakennetaan. Kiväärin rakentaminen on myös osa harrastusta jolla oppii tuntemaan oman kiväärinsä läpikotaisin, kaikki työstön epätasaisuudet saa poistettua sekä pinnat oikaistua ja terävät reunat pyöristettyä jos niistä on jotakin haittaa. Omaa remarianikin olen rakentanut kuin iisakin kirkkoa eikä siitä tule varmaankaan ikinä täysin valmista ja vaikka kuinka joku aina haukkuu remarit syvimpään helvettiin niin en ikinä vaihtaisi sitä mihinkään muuhun merkkiin koska tuo kapistus on opettanu miulle niin paljon sellaisia asioita joita en varmaan olisi ikinä oppinut jos hallussani olisi jokin vimosen päälle viimeistelty ja virheetön custom.



Rakentamalla saa juuri sellaisen kuin haluaa/osaa. 8)
Toyotalla metsään traktorilla pois.

FINZKI

#129
Lainaus käyttäjältä: H5N1No voi vitsi, enpäs tiennyt että tuo RPR on noin keskentekoinen 8)

Vai että oikein tositoimiin...



On se hyvä että Tikkoja riittää ja varsinkin .260:enä joka on ainoa oikea kaliberi nykyään :neutral:


Ei noissa ihmeempiä eroja ole.

6.5CM helmpompi tämän sniperin mukaan helpompi jälleenladata.

http://www.scout.com/military/snipers-hide/story/1677748-bullet-point-ep-20-260rem-vs-6-5cm">http://www.scout.com/military/snipers-h ... m-vs-6-5cm">http://www.scout.com/military/snipers-hide/story/1677748-bullet-point-ep-20-260rem-vs-6-5cm

https://www.youtube.com/watch?v=B8Qf1mIEY7E">https://www.youtube.com/watch?v=B8Qf1mIEY7E

sensei

#130
RPR kauppiaalla hyllyssä. Luvan odottelua tiedossa :)



Ei ehkä tähän topikkiin varsinaisesti kuulu, mutta mitä latausholkkeja 6.5 CM miehet käyttää? Pitäisi laitella tilausta niistä.

Redding S type pushing kiinnostais, mutta minkä kokoiset renkaat mukaan?

H5N1

#131
Riippuu hylsystä mitä käytät.

Hornadylle .288"

Norma/Nosler .291"

Lapualle voi olla vielä .292" parempi, saapa nähdä 8)



Kyllähän nuo Reddingin holkit hyvät on, ite siirtynyt kaikissa kalibereissa noihin.



Eipä noita Creedmoren lataajia taida montaa olla tällä palstalla :mrgreen:
<t></t>

torrehaa

#132
Lupa ja rahnaa on odottelemassa yksilön löytymistä...tosin 308wininä

FINZKI

#133
Noita 308 winejä ei taida pahemmin liikkua, yhden tainnut käyttynä täällä nähneeni myynnissä, 6.5CM ei ainuttakaan, ainakaan miun silmään ole tarttunut.

sensei

#134
Lainaus käyttäjältä: H5N1 post_id=81833 time=1493129195 user_id=3229
Riippuu hylsystä mitä käytät.

Hornadylle .288"

Norma/Nosler .291"

Lapualle voi olla vielä .292" parempi, saapa nähdä 8)



Kyllähän nuo Reddingin holkit hyvät on, ite siirtynyt kaikissa kalibereissa noihin.



Eipä noita Creedmoren lataajia taida montaa olla tällä palstalla :mrgreen:


Lapuan hylsyjä odotellaan markkinoille. Niillä tarkoitus aloitella.

Ehkä tähän tilanteeseen hommaan perusholkit ja täydennän sitten, kun tietää tarkemmin tilanteen.



Ei kyllä taida sinun lisäksi montaakaan olla.



Laita mulle yv:llä omia latausarvoja mistä lähteä liikkeelle, jos innostaa jakaa niitä tietoja ;)