Main Menu

Projektit #2

Aloittaja JRu, toukokuu 12, 2012, 20:42

« edellinen - seuraava »

Ile__

#105
Oon kokeillu => ei toimi, liian vaarallinen käyttää. Vaijeri systeemi estää poukkoilun ja tekee siitä käyttökelpoisen.

Koheltaja

#106
Jep, vaijeri on toimivampi ratkaisu ja sillä saa tehtyä tarkkaa työtä. Ilman vaijeria ei saa muuta aikaan kun epämääräisen näköistä työnjälkeä, myös niihin kohtiin mihin ei ollut tarkoitus karhennusta tehdä. Vaijerin reikä pitää olla väljä pianolankaan nähden ettei lanka ala kitkan kasvaessa kuumentamaan kuorta. Oma versio on karu proto jonka kanssa pärjää satunnaisesti tehtävissä karhennuksissa, voisi tehdä paremman karhentimen jos alkaa enemmänkin tekemään karhennuksia.
Kylätason ampuja

fr0z

#107
Jyväskylän Armoriassa oli tänään mielenkiintoinen projektipyssy jollekin.

Sakon valmistama 6,5x55 TRG (olikohan mallia 41), josta tukista lohjennut vähän palaa. Tehty alunperin kai Ruotsin armeijallle tms... Noinkohan noita Suomessa hirveästi on?

Maantiekiitäjä

#108
Tuohon kyllä tulis tartuttua jos ei ois tullut sorruttua männä kesänä tuohon Jru:n peru TRG-S pakettiin. Tuossahan on istutettu S:n kehys 41:sen TRG:n tukkiin, kaliperit 6,5x55/30-06

cz452

#109
Lainaus käyttäjältä: Mizi
http://s292.photobucket.com/user/MM-TAC/media/20150209_173006_zps90e201ee.jpg.html">


Miten noihin poskipakkoihin on toteutettu säädön lukitus? Saako kaupasta valmiina sopivat nupit ja kierrepalat, jotka upotetaan puuhun? Jos saa niin mistä kaupasta ja millä nimellä? :roll:

Tepe

#110
Taitaa löytyä rampamutteri nimellä kaupasta..

Mizi

#111
Lainaus käyttäjältä: cz452
Miten noihin poskipakkoihin on toteutettu säädön lukitus? Saako kaupasta valmiina sopivat nupit ja kierrepalat, jotka upotetaan puuhun? Jos saa niin mistä kaupasta ja millä nimellä? :roll:


Joo noita puuhun kierrettäviö kierreholkkeja on kahdella eri nimellä. Toinen on tuo jo kerrottu rampamutteri ja toinen rampamuhvi. Sen saa aina nätisti kierrettyä puuhun. Siihen sitte jotkin hyvän tuntuiset sormimutterit niin hyvä tulee.

Koheltaja

#112
Mulla oli aikoinaan vastaavissa vaneritukeissa M10 kierre suoraan puussa ja siihen pidätinruuvi tai sormiruuvi.
Kylätason ampuja

Ile__

#113
M8 pidätinruuvi, löytyy rautakaupasta. Se ei tarvi muutakuin 7mm esireiän puuhun. Toimii kuusiokoloavaimella.

Jambo

#114
Itse olen toteuttanut Tikan tukkiini:

M8 tappipäinen TOP-ruuvi, elikkä just tuo pidätinruuvi. Puuhun epoksiliimalla vaikka lyöntiankkuri, niittimutteri yms. Helicoilit vois pistää seuraavaan tukkiin kokeiluun.

Piekkarin tukkiin tuli avaimeton säätö, elikkäs tollasia tähtinuppiruuveja, mitälie muovia ovatkaan...



Ja noi tapit, jotka jää poskipakkaan tahi perälevyyn, kannattaa sovittaa epoksimassalla. Kierros tai pari teippiä tappeihin, irrotusaineet ja reilut reiät massalla täyteltynä.

Aijjai kun on kivat kun kiristyy nätisti, ei siis venyvästi, ja pitää muotonsa vaikka kiristää-löysää miten monesti...



E: Guuglailin noi rampamutterit, ei huano, vielä kun liimalla varmistaa niin varmaan paras vaihtoehto.

ampuja

#115
Vaneritukeissa riittää tuo Koheltajankin tapa, eli pidätinruuvi suoraan tukkiin. Jos ruuvia joutuu usein rämpläämään niin sitten tuo rampamuhvi/ramparuuvi/rampamutteri (kaikki sama kama). Kumpaakin kokeiltu. Ja onhan sitä ruuvia kivempi kiristää metallikierteillä IMO
Onhan se niinkin niin.

Ippe

#116
http://i1303.photobucket.com/albums/ag144/Ippe2/20150321_154138_zpsyqedpvpj.jpg">http://i1303.photobucket.com/albums/ag1 ... edpvpj.jpg">http://i1303.photobucket.com/albums/ag144/Ippe2/20150321_154138_zpsyqedpvpj.jpg

Pientä pintahiontaa ja väriä vailla. Tukki veistelty koivuvanerista ja harmajat kohdat on kemiallista metallia :D . Helppo paikata sillä virheet ja helppo muokata. Poskipakan säätösysteemit pitää vielä rakentaa. Väriä saa ehdottaa, olisko mustat raudat ja natovihreä tukki?

Jambo

#117
Mulla vähän samaa rojektia näin vaihteeks piekkariin:

http://aijaa.com/RnbJo3">//http://aijaa.com/RnbJo3



Alarauta sovittamatta/petaamatta, rautojen petaus siistiä, hioa, karhennukset tehdä ja väri pintaan. Kun vaan jaksais...  :whistle:

Koheltaja

#118
Vuosien tauon jälkeen on aika tehdä paluuta keskisytytteisiin pitkiin aseisiin, keväällä tuli ostettua mutta vielä en ole radalla käynyt. Jos lähiaikoina kävisi kokeilemassa paljonko on 10 vuodessa unohtunut asioita ampumatekniikassa :)



Sako L461 Varmint 222Rem vuosimallia -63. Tukista lakat pois Nitromorsella, kevyt hionta ja spriipetsaus ja päälle 6x Tru-Oil. Jokaisen kerroksen jälkeen hiottu puulle asti 3M harmaalla ultra fine hiomatyynyllä, lopuksi Simoniz canrabu vaha pintaan. Raudoille en vielä tehnyt muuta kun piipusta 100mm pois, nyt kivääri on metrin mittainen ja näppärä käsitellä. Perälevy vaihtui 25mm kumiseen että sai lisää pituutta, samalla vaihdoin pistoolikahvan pakeliitin 2mm muoviin ja visakoivu palaseen. Raudat on pilaripedattu, myös alaraudat pedattiin tukkiin. Tukin nokkaan on upotettu picatinnyn pätkä bipodia varten, bipodilla on tilaa taittua molempiin suuntiin kuljetuksen ajaksi. Hihnalenkit vaihtui pikakiinnitteisiin ettei mikään ole töröttämässä radalla ammuttaessa.



Suunnitteilla on iso nippu päivityksiä tulevan talven aikana, palataan niihin myöhemmin. Niin se piti tämä kivääri pitää alkuperäisessä kunnossa mutta koskapa mulla olisi yksikään ase jäänyt vakio kuntoiseksi...



http://uppaa.fi/images/2015/06/16/P11507231e937.jpg">



http://uppaa.fi/images/2015/06/16/P115072223a5e.jpg">
Kylätason ampuja

eki

#119
Pienoiskivääriprojekti etenee....

Lippaaton so. kertalaukausase Sako P-54 T Boforsin paksulla piipulla, Sako P-94 laukaisukoneisto, Tukki mikä lie, tein taltalla lisää karhennuksia sekä paksulle piipulle tilaa. Nyt on vapaasti värähtelevä. Tukin pintakäsittelynä vaha. Kiikarina 24x Tasco, kiikarin jalkoina jotkin museoikäiset Tikat. Bipod CTA-2, takanuppina M6 kierretankoa ja muovikuula (säätyy tukin sisään).



http://mursut.kuvat.fi/kuvat/kuvatuksia/L1310235_.jpg/_img1280.jpg">

.

.

Samoin Tikka sai alleen CTA-2 bipodin. Suujarruna on nyt Roedale Precision, mutta vaihtuu rosteriseen Jeff Coxin Grizzlyyn.



http://mursut.kuvat.fi/kuvat/kuvatuksia/L1310236_.jpg/_img1280.jpg">
[i]Dieu n\'est pas pour les gros bataillons, mais pour ceux qui tirent le mieux -Voltai