Ruger 10/22 tarkemmaksi

Aloittaja Harwey, huhtikuu 18, 2014, 21:33

« edellinen - seuraava »

Harwey

Tarkoitus on parannella lukkoa. Suunnitelmissa Volquartsenin nallipiikki ja hylsyn ulosvedin. Lukon päästä jyrsimellä kymppi tai kaksi pois, jotta olisi sopiva hylsylle (0.043") Kuulostaako järkevältä?

Tähän mennessä on tehty LW:n piippu, Boyds:n tukki ja sepän herkistämä laukaisu.

Parhaimmat kasat ovat tulleet Lapuan Xactilla 5lks./50m/16mm ja sama RWS:llä. SK:n subsonicilla vajaata 20mm. Tietenkin on jotain ihmeen onnenkantamoisia Remingtonin subsonicilla 4lks. samaan reikään ja sitten yksi kärpänen :)

HJu

#1
Lukkoa en lähtisi lyhentämään, voi muuttua sarjapeliksi jos sulkuväli lyhenee liikaa.. Kannattaa kokeilla isompaa määrää eri patruunalaatuja. Kun hyvä löytyy niin osta isompi kasa samaa latauserää.



Laukaisua saa vielä sepän virittämästä (orginaaliosien tuunaus) paljon paremman ostamalla esim Jardin tai Kiddin kokonaisen  laukaisukoneiston.



Epäilisin että nallipiikki tai ulosvetäjä ei tarkkuutta paranna mutta toimintavarmuus saattaa varsinkin ulosvetäjän avulla parantua.



Itselataavan tarkkuuden parantaminen on haasteellisempaa kuin pulttilukon.
Terveisin,


HJu

Kimi

#2
Kokeile ensin helpot keinot jotka voivat parantaa käyntiä:

- tarkista että piipun kiinnitysruuvit ovat "sopivan" kireellä. Sopiva on 10 inch pounds, eli noin 1,12NM. Kiristä ruuveja vuorotellen, vähän kerrallaan. Kaksisormiote kuusiokoloavaimen lyhyemmästä päästä antaa suurinpiirtein sopivan kireyden. Ei mitään hullun apinan raivolla tapahtuvaa kiristystä.

- tarkista että piippu on täysin vapaastivärähtelevä tukissa.

- testaa millä kireydellä TD-screw (tukkiruuvi joka pitää raudat paikoillaan) antaa parhaat kasat. Aloita löysällä, juuri ja juuri kiinnipysyvällä kireydellä, ammu kasa tai pari, kiristä ruuvia hieman, ammu uudet kasat, kiristä lisää jne. Pidä tarkkaa kirjaa tuloksista.



Ilman vakaata ampumatukea ja tuuliviirejä on vaikea päätellä miten ase käy. Kerro miten testit menivät. Ennen yllämainittuja kokeiluja en lähtisi ostamaan uusia osia enkä muuttamaan aseen sulkuväliä.

Täältä löytyy paljon mielenkiintoista tietoa miten parantaa Ruger 10/22 käyntiä

http://www.rimfirecentral.com/forums/forumdisplay.php?f=220">http://www.rimfirecentral.com/forums/fo ... .php?f=220">http://www.rimfirecentral.com/forums/forumdisplay.php?f=220

Harwey

#3
Täytyypä kokeilla noita momentteja. Viikonlopuksi saapunee A Huvilalta Fiocchi Maxac:ia ja Lapua Polar Biathlon:ia niin pääsee taas testailemaan...

Kimi

#4
Ota myös CCI SV testeihin.

Jokke Espoosta

#5
Tällaisena välikommenttina että ainakin meikäläisen Tozissa tuo CCI Standard Velocity käy kerrassaan erinomaisesti. Sama kuula on ilmeisesti Top Shot Competition, vain eri firman paketissa. Jostain syystä noita kumpaakaan ei nyt ole löytynyt lähiseudun kaupoista joissa sitä on ennen ollut, liekö jotain toimitusvaikeuksia.
Trying is the first step towards failure
-Homer Simpson

Harwey

#6
No nyt on piipun ruuvit "sormitiukkuudella" ja samaten tukin ruuvi. Pikkasen kasat pieneni. Taas tuli Remingtonin halpis Subsonicilla 4lks. samaan reikään ja yksi kärpänen. Eley:n subsonicilla paras kasa n.11mm 5lks.

Tää pyssy taitaa tykätä näistä reikäpäistä:)

SK Rifle match ei tykkää ladata kunnolla. Eikä kasatkaan mitään niin erikoisia.

Lapuan X-Act 5lks. 13mm

Piipun ruuvien löystön jälkeen osumat nousi monta senttiä ylöspäin :D

Kimi

#7
Kokeilitko kiristää tukkiruuvia eri momenteilla ja testata käyntiä samalla? Jos aseessa on alkuperäinen tukkiruuvi (ei kuusiokolo) sitä voi olla hankala kiristää tarkasti.

Seuraava kikka on ladata kuusi patruunaa lippaaseen ja ampua ensimmäinen eri tähtäyspisteeseen ja sitten ampua varsinainen viiden laukauksen kasa toiseen kohtaan. Käsin syöttäessä patruuna voi asettua pesään eri tavalla kun mekanismin syöttämänä. Monesko laukaus karkasi Remingtonin patruunoilla? Ovatko kasat muuten symmetrisiä eli pyöreitä?

Minkälaista tähtäintä käytät ampuessa?

Harwey

#8
Kiikarina Tascon 6-24X42 varmintti jossa ristikko on liian paksu omaan makuun. Alumiini picatinny kisko, 20 moa.

Kasat on ollu aikas pyöreitä.

Takedown ruuvi on kuusiokolo.

Täytyy testata kasoja yhdellä ohi laukauksella.

Taulun takana onkin jo tapahtunut pientä harvennus hakkuuta kun olen saanut yhden kuusen nurin :D

AJJV

#9
Hei. Alla omaa patruuna testailua. Ase Ruger 10/22 rpf normi muovitukilla. Piippu ei vapaastivärähtelevä. Tavoitteena oli löytää kohtuu hyvin käyvä patruuna PA reeniin. Kiikari oli joku n. 30 euron 4x32 kiikari. Amet 50m Testeissä oli siis CCI stn velocity, Lapua Center-X, S&B Club ja SK:n stn. Velocity plus. Jokaisella merkillä ammuin kolme viiden laukauksen sarjaa. Kasat mittasin normi tönärillä uloimmasta reunasta uloimpaan reunaan jonka jälkeen miinustin 5,56mm jokaisesta kasasta.





CCI Standart velocity   33.59mm,   46.4mm,   41,2mm,   KA* 40,35mm

Lapua Center-X   51,44mm,   33,17mm,   43,29mm,   KA 42,63mm

Sellier & Bellot Club    49,89mm,   70,54mm,   44,29mm,   KA 54.91mm,

SK Standart Velocity Plus   24,29mm,   32,64mm,   26,14mm,   KA 27,69mm,

*KA=Keskiarvo



Ammunat toteutettiin kohtuu nopeatempoisesti, kuitenkin siten että jokaisen patruuna erän välissä piippu ehti jäähtyä. Lisäksi Patruuna merkkiä vaihdettaessa ammuin yhden laukauksen penkkaan,joten laukuksia kertyi merkkiä kohden 16.



Patruuna valinnasta vielä sen verran että lähtökohta patruuna valinnassa oli "alle 10e/50ptr ja standartti nopeus" Nopeus sen vuoksi että puolimoottorin liikkuvat jaksaisivat varmasti toimia. ja alle 10 euron hinta ihan puhtaasti patruuna kulujen vuoksi (vrt .223rem 50ptr/25e) Lapua täytti tuon vain niukin naukin kauppiaan alennuksen kanssa, mutta eipä näyttäny toimivan.Kokeen perusteella kesän paukuksi valikoitui siis SK:n standart velocity plus.
\"Ei ole epätoivoisia tilanteita, on vain epätoivoisia ihmisiä.\" Carl Von Clausewitz

Taipuu

prple

#10
https://lh4.googleusercontent.com/-trwvyr1B-fE/U1pipc1494I/AAAAAAAAA5U/_WiUsQ-u9_o/s640/20140425_162602.jpg">



Vähennä 5,7 mm kasoista niin kasat pienenee jo heti lisää  :dance:

AJJV

#11
Ja taas laiskamies kompastui wikipediaan. En taida uusinta laskea enään kun sei tosiasiaa muuta mihinkään, mutta pidetään mielessä tulevaisuden varalle.
\"Ei ole epätoivoisia tilanteita, on vain epätoivoisia ihmisiä.\" Carl Von Clausewitz

Taipuu

Harwey

#12
Lapuan Polar Biathlonilla paras kasa tähän asti yksi repaleinen reikä. Toiseksi paras Eleyn Subsonic "melkein" yksi repaleinen reikä.

Fiocchin Maxac teki noin 2cm kasaa. Kyllä niillä harjoittelee, mutta uusia en enää osta. Myöskin tarttee käyttää kuulosuojaimia :cry:

Remingtonin subsonicilla välillä sitä yhtä reikää ja sitten tulee taas isompia kasoja.

Tukki ruuvi saa olla aikas löysällä...

jthyttin

#13
Lainaus käyttäjältä: prple
Vähennä 5,7 mm kasoista niin kasat pienenee jo heti lisää


Pikemmin mittaa se yksittäisen reiän koko taulusta ja vähennä ko. lukema.



Jos on pakko mittailla ulkoreunoista ja vähennellä jotain, luodin nimellishalkaisijan käyttäminen on itsepetosta. Rasvalaukauksen tms. ampuminen samaan tauluun ja ko. reiän halkaisijan käyttäminen vastaa paremmin totuutta.



Mieluummin kuitenkin mittaa keskeltä keskelle. Ja ammu vähintään 5 x 5lks nippua (esim. 10m ilmakivääritaulu jossa 5 keskiötä), muutoin sattumalla on ihan liian suuri osuus.

juhani

#14
ja taas se alkaa... :D  jos rugerilla pääosin 5lksta paikkalappua repii niin hyvä se on