7,62mm luotien käyttökokemuksia?

Aloittaja MJ, maaliskuu 28, 2005, 21:54

« edellinen - seuraava »

MJ

Moi,



Onko kenelläkään kokemuksia seuraavista 7,62mm (.308) luodeista?:



1. Sierra 150gr/9,7g HPBT Match King



2. Sierra 150gr/9,7g FMJBT



3. Sierra 155gr/10g Palma Match King



4. Sierra 168gr/10,90g HPBT Match King



5. Sierra 168gr/10,90g HPBT Moly



6. Nosler 155gr/10g HPBT



7. Nosler 168gr/10,90g HPBT



8. Nosler 150gr/9,7g Ballistic Tip



9. Nosler 165gr/10,70g Ballistic Tip



FMJBT = Full Metal Jacket Boat Tail



HPBT = Hollow Point Boat Tail







Kaikki tieto/kokemus/kommentit yms... kyseessä olevista luodeista lataustietoineen otetaan kiitollisena vastaan!



Kiitos vastauksista etukäteen!!!



Carpe Diem,



MJ

jartsu

#1
Lataus tietoa en laita  kun jokainen joutuu sen hakemaan itse kuitenkin.



Sierra 9.7g HPBT kävi alta 2cm. nopeus,840m/s



Sierra  9.7 fmjbt ei sattunut eikä Speerin vastaava, yli 3cm, latauksia monta



Noslerin 155gr testissä ei kokemusta.



Nosler 150 ball tip alle 3cm nopeus 850m/s osunta alle3cm parhaimmillaan. hylsyt vaihtelevia.



Nosler 165gr ball tip osunta 2cm 790m/s todettiin jo hyväksi peuran pudottajaksi.



vaihdettiin 180gr vastaavaksi joka käy täppä tarraa ainakin meidän luikuissa/100m 780m/s ja pudottaa hirvestä eemeliin.

john

#2
käytin aikanaan jonkin verran sierran 168 grainista MK luotia kolmenollakasissa ja kokemukseni mukaan pesi vastaavan scenarin, vaikka scenaritkin ovat hyviä. BC ei ole kummoinen (verrattuna moneen muuhun moderniin luotiin), mutta erittäin tarkka 12 tuuman nousulla ja n. 820 sekuntimetrin nopeudella.



Olen myös kokeillut Noslerin 155 grainista ja totesin senkin hyvin tarkaksi luodiksi. Taitaa olla pitkän matkan kasa-ampujien suosiossa.



Lisäänpä tähän samaan viestiin kokemuksistani "milspeksatuista" patruunoista.



Eli huvikseni testasin sitä, miten patruunoiden lakkaus vaikuttaa tarkkuuteen, jos se nyt lainkaan vaikuttaa siihen.



Kyselin eri tahoilta mitä lakkaa patruunan valmistajat käyttävät tehdessään patruunoistaan veden/öljynpitäviä ja ainakin sell lakkaa on käytetty tai käytetään. Niinpä lakkasin nallin ja hylsyn välisen raon sekä luodin ja hylsyn välisen raon. Ainakaan parin ampumakerran aikana en ole havainnut minkäänlaista eroa tarkkuudessa. Ilmeisesti tämä selluloosapohjainen lakka palaa kokonaan pois, eikä sitä muutenkaan ole niin paljon, että se vaikuttaisi paineisiin tai ohjaa luotia vinoon.



En tiedä onko tästä käytännössä mitään etua, mutta nyt patruunoita voi säilyttää kosteissa olosuhteissa paljon pitempään ilman että ruuti kastuisi  :lol:



En taida tämän jälkeen enää käyttää tavallisia harrastelijapaukkuja vaan tosi ammattilais A-tarviketta :lol:  :lol:  :lol:

Sämpy

#3
Pari laatikkoa tuota 9,7gFMJBT:tä kerran ostin, silmintarkasteltuna laatu kaukana mistään käyttämästäni lapualaisesta, lähinnä voisi sanoa tasoksi "Nato". Ei käynyt kokeiluissa ja intokin lopahti sitä kokeilla enempää.

Koheltaja

#4
Ei se patruunoiden suojalakkaus ole yhtään huono idea varsinkaan kun asekkin on jo pudonnut hernesvellikattilaan...  :D



Sierra 155gr Palma ja Noslerin 155gr on osoittautunut käyviksi luodeiksi, ainoa ongelma näillä luodeilla saattaa tulla siinä että jos aseessa on pitkä ylimeno niin luoteja ei saa ladattua lähelle rihloja siksi että luoti ei jää hylsyyn kiinni kuin millin-pari. Veikkaan että vakio 300WSM pesässä molemmat luodin lentävät hetken aikaa vapaana ennen kuin saa kosketuksen rihlojen avaukseen, sama saattaa tulla esiin muissakin "mitoillaan" olevissa pesissä.



Myos Sierran ja Noslerin 168gr luodit ovat osunnaltaan sitä luokkaa että niilläkin kehtaa tarkkuutta ampua, varsinkin Sierra 168gr luotia moni pitää jonkinlaisena mittarina ja verrokkina muihon luoteihin.



Noslerin Ballistic Tipit on jääneet testaamatta .30 kaliiberissa mutta .338:ssa ne kävi vähintäänkin samaa tasoa kuin Scenarit, BT:t on kokeilemisen arvoisia luoteja.
Kylätason ampuja

JaRR

#5
Terve vaan,

kokemusta on kaikista mainitsemistasi luodeista.

Hyviä ovat varmasti kaikki ja se, mikä noista käy johonkin piippuun oikein erityisen hyvin, niin eipä toiseen välttämättä käykään !!!

Kokeilemalla se selviää.

Huomioi se, että kyseiset luodit, vaikkakin samalta valmistajalta, ovat valmistettu ihan eri materiaaleista, eri spekseillä.

Vrt. mm. juuri nuo Noslerit !

Ballistic Tip hienosta nimestään huolimatta on kuitenkin se "kansan-miehen-varmintti-luoti" ja muut mainitut Noslerit ovat todella vakavahenkisiä kilpaluoteja johtuen käytetyistä materiaaleista ( J4-kuppi).

Toki sekään ei takaa, etteikö Ballistic Tip kävisi jossain piipussa paremmin.



Sanoisin, että listaltasi kokeilemisen arvoisia ovat:



1. Sierra 150gr/9,7g HPBT Match King



3. Sierra 155gr/10g Palma Match King



4. Sierra 168gr/10,90g HPBT Match King



5. Sierra 168gr/10,90g HPBT Moly



6. Nosler 155gr/10g HPBT



7. Nosler 168gr/10,90g HPBT

HJu

#6
Luin jostain että Nosleri olisi siirtynyt J4-kupeista omaan tuotantoon tämän vuoden alusta.



J4:sta tiedetään sen verran että hyvin ohutseinäisinä ne eivät aina pidä kunnon magnum-latauksista maksimipaineilla. Eli luodin peräpää voi saada kipeää maksimilatauksilla. Koskee kuitenkin lähinnä supermagnumeita kuten 300 RUM, 300 LM, 30-378 Weatherby.
Terveisin,


HJu

MJ

#7
Moi,



Kiitokset kaikille vastanneille!



Mitä ilmeisimmin testailun arvoisia ovat, kuten JaRR sanoi:



1. Sierra 150gr/9,7g HPBT Match King



3. Sierra 155gr/10g Palma Match King



4. Sierra 168gr/10,90g HPBT Match King



5. Sierra 168gr/10,90g HPBT Moly



6. Nosler 155gr/10g HPBT



7. Nosler 168gr/10,90g HPBT



TM, kerrotko tarkemmin kokemuksiasi Sierra 168gr/10,90g HPBT Match Kingistä ja Nosler 155gr/10g HPBTestä? Kumpaa itse pidit parempana?



Jartsu, voitko myös kertoa tarkemmin kokemuksiasi Sierra 9.7g HPBTestä?



Koheltaja, kerrotko tarkemmin kokemuksiasi Sierra 155gr/10g Palma Match Kingistä ja Nosler 155gr/10g HPBTestä?



Herroille, Kiitokset vastauksista jo etukäteen!



Carpe Diem,



MJ

JaRR

#8
Sen verran vielä, että  en löytänyt HJu:n mainitsemaa tietoa Noslerin siirtymisestä omaan kuppiin, mutta uskon näin tapahtuneen.

Sen sijaan Nosler on ainakin aikeissa siirtyä lyijysydämessä omaan tuotantoon.

Niin tai näin, niin tietoisen riskin kyllä ottavat, koska kyllä kaikki LUODIT tällä hetkellä ladataan tuohon J4-kuppiin , valitettavasti.

Samoin, jos olette tutustuneet esim. Bergerin luodintuotannon eri vaiheisiin, niin ei tuossa lyijyn ominaisuuksissa eikä koostumuksessa oteta mitään riskiä !!!!

No ken elää, se näkee !



Kokeile MJ ensin tuota Noslerin 155:sta, niin ei ehkä tarvitse muuta kokeillakaan !! :lol:  :lol:

Koheltaja

#9
Käynti Noslerilla ja Sieralaa on samaa tasoa kuin 10g Scenarilla sillä edellytyksellä että niitä jenkkejä ei kiusata maksimipaineilla, ne sietää kovia latauksia/käyviä huonommin kuin Scenarit.
Kylätason ampuja

jartsu

#10
Sierra 9.7g HPBTestä?



Se käy sellaista 1.5cm jos poistetaan mun tekemät kärpäset, samoin kuin 10.8 scenukin.



Se on sellaista reiän suurentamista hyvissä oloissa/100m.



Kiikarihan ei ole optimi tuohon touhuun kun on 4A ristikolla joten aina on tehtävä sellainen 2cm valkoinen mustaan pohjaan jotta saisi ristikon pidettyä keskellä penkissä.



Kiikaria en vaihda päälle kun toimii myös kytis pelinä.



Nyt ostin poxin 155 nosleria ja tuolla on punnitut ja sorvatut puoli kaula supistetut odottamassa rataa jonka toivon olevan tässä kk sisällä.

john

#11
Sierran 168 gr. MK:t kävivät hyvin n. 820 sekuntimetrin nopeuksilla (.308 win.) 12 tuuman nousulla. Tämä siis vanhalla aseellani tikka M55, mäkisen kanki ja metsästys zeiss. Ei ollut tavatonta, että sillä aseella ja tuolla luodilla sai alle 3 cm kasoja / 300 m. Paras oli 10 laukausta 11 milliä/100 m. Lisäksi täytyy mainita, etten tuolloin punninnut ruuteja vaan vedin ne suoraan annostelijasta hylsyyn. Vapaaalentoakin oli n. 2,5 milliä, johtuen pitkästä ylimenosta ja normaalimittaan ladatusta patruunasta.



Jos tarkkuus olisi ollut ainoa määräävä seikka, olisin ampunut vain em luoteja. Mutta kun pitää ampua pitkälle, niin 10 scenar vei voiton.



Lisäksi täytyy mainita sellainen asia, että muistaakseni en ole koskaan testannut 168 gr. sierraa pitkille etäisyykssille. Scenarin vastaava ei ainakaan minulla toiminut enää 600 m. etäisyyksiltä.



300 metrin kisoihin voisi olla erinomainen luoti kun etsisi hyvän latauksen.



En saanut edes Nosleria käymään yhtä hyvin.

MJ

#12
Moi,



Erittäin paljon kiitoksia herroille vastauksista!



Pitänee alkaa testaamaan em. luoteja, kun kokemusta on vain kotimaisista Lapuan luodeista, jotka sinällään ovat ihan hyviä, mutta ainahan pitää testata muitakin.



Koheltajan info siitä, että Sierrat ja Noslerit eivät kestäne samoja paineita ja kovia lähtöjä kuin Scenarit oli ensiarvoisen tärkeää, kiitos Koheltaja!



Jartsulla hyvin käyvä Sierra 150gr/9,7g HPBT Match King pitänee ehdottomasti testata samoin JaRRin suosittelema Nosler 155gr/10g HPBT. Kiitokset herroille JaRR ja Jartsu arvokkaista tiedoista!



Sierra 168gr/10,90g HPBT Match King molyamattomana ja molyttynä pitää myös testata, sillä sitä ainakin amerikkalaiset jaksavat kehua. TM on kyllä saanut aivan loistavia kasoja Sierran 168gr MK:llä, 11mm/100m 10 lksta on todella huippu. Kiitos TM erinomaisista tiedoista!



Tosin aseella, jolla aion testata näitä luoteja ei pääse millään likikään noin hyviin tuloksiin, ei edes ampumakoneella, sillä kiväärin ominaistarkkuus on karkeasti n. 30-45mm/100m, tehdas takaa alta 43,65mm/100m eli alta 1,5 MOAa. Käytännössä tähän asti Lapuan eri tehdaslatauksilla ase on käynyt keskimäärin n. 30-52mm/100m 5 lks:n kasaa. Joten samalla hehtoalueella pyöritään kuin mitä tehdas lupaa, etenkin kun ammunnat on tehty pääosin repun päältä ilman muita tukia 150m etäisyydelle (konvertoin läjät 100m). Hyvällä itselatauksella voitaneen päästä karkeasti n. 25-40mm kasoihin per 100m, mutta tuskin alle, tosin TA-ammuntoihin tuo lienee juuri ja juuri riittävä tarkkuus, jos siihen pääsee - nimittäin 25-40cm/1000m teoreettisesti laskettuna.



Joka tapauksessa, kiitokset herroille vastauksista!



Carpe Diem,



MJ

Koheltaja

#13
Tuli vielä mieleen että jos ylimeno on kohtuuttoman pitkä niin Noslerilla ja Sierran 155gr luodeilla saattaa saada aikaiseksi ihan oikean vapaalennon niin että luoti ei ole kiinni hylsyssä eikä rihlojen avauksessa...
Kylätason ampuja

jartsu

#14
Heippo dei MJ.



Yritän saada sulle kuvan kun tänään kävin radalla ja tämä ei ole aprilli pila vaan tosi asia, ilmakin oli niin kaunis että olis voinu jäädä sinne makoilee vaan tuo lasten huolto.



Leivoin 10 sierraa vähän seka hylsyistä mut on se suht vielä sama osunta.



Nyt myös lähti ekat 10 noslerin 155gr HPBT kuulaa ihan hyvä kun oli eka ruuti kokeilu, eli potenttiaalia kuulassa on.(2 turaa joukossa)



Speerin 8.1g TNT toimi rasva laukausina ja eka vähän erkani.(ketulle tarkoitettu)



Kuten näät, tähtäsin ristin kohtaan ja 10 suurennos ja 4A rristikko niin vähän hankala on mut joku iso suurennos ja herkistin niin vois lähteä härnää isoja poikia.(no se oli vitsi)



Radalla ei ollu kunnon etu tukea (ehkä oli mutten nähny) mut onnex tule versa body mukaan.



Kilkkaa kuvaa, saat isommax.



[/url][/img]