Ensimmäinen kivääri - Steyr Elite vai jotain muuta?

Aloittaja Skorpion, syyskuu 26, 2010, 21:00

« edellinen - seuraava »

Skorpion

Tervehdys kiltalaisille!



Reserviläistoiminnan innoittamana tulin kiinnostuneeksi TA-toiminnasta. Parin tuttavan kehoituksesta kirjoitin paperit valmiiksi ja nyt on luvat .308 Win pulttilukolle sisällä. Päädyin kaliiperiin sen yleiskäytännöllisyyden (sopii 800 metriin saakka ja metsästykseen), helppouden ja suhteellisen halvan hinnan takia. Ammuntaa on tullut harrastettua intin jälkeen aktiivisesti vuosi, enkä pidä itseäni erityisen hyvänä ampujana, mutten erityisen huononakaan. Tuttavan JJ-customilla tuli ammuttua 300 metristä 0,9 ja 0,6 MOA 3 lks kasat (en ollut aiemmin ampunut kys. kiväärillä).



Tarkoitus olisi hommata pakettina Steyrin Elite (eli Scoutin raskaampi viranomaisversio) - mukana tulee mm. BR-tuotteen vaimennin ja Leupoldin Mk4 10x40 M1-torneilla. Kokeilun perusteella ase vaikuttaa mukavan kompaktilta ja laadukkaalta, ja tarkkuus on kuulemma erinomainen. Koeammun kys. vehkeen ennen ostoa.



Onko kiltalaisilla mielipiteitä muista hyvistä vaihtoehdoista? Esim. Savagen ja Howan kivääreistä olen kuullut hyvää, Sakolaisista ja J. Jalosen laitteista puhumattakaan. Lähinnä kiväärin tarkkuus ja laatu muutenkin kiinnostaa. Steyrin hintahan on hieman yli 2000e.

HJu

#1
Lukkokoneistoa on koeponnistettu antaumuksella 8000 barin paineilla. Laukaisu noissa ehkä parasta mitä tehdasaseissa tapaa. Pitäisi olla erinomaisen tarkka.
Terveisin,


HJu

Ärmätti

#2
neljän jalosen omistaja voin suositella jalosen rautoja (tukit mulla ei oo jaloselta)

Skorpion

#3
Jalosen tekele kyllä houkuttelisi, mutta eikös niiden toimitusaika ole vähintäänkin puolen vuoden luokkaa? Tosin onhan tuollainenkin jo tullut mielessä väsättyä... esim. Border Barrelssin tai Lothar Waltherin piippuaihio, Jalosen lukkoaktio ja vaikka McMillanin A4 tai A5... kaliiperi olisi varmaankin .308 Win tai joku sen versioista, esim. .260 Rem.

er

#4
Mielipiteitä on monia, mutta vierestä useamman jalosen kanssa tappelua seuranneena totean, että ensin valitsemasi linja tehdas 308 on se pienimmän riesan tie jolla pääsee suoraan kiinni harjoitteluun ja saa tarvittavan määrän laakeja. Kuulaa saa lähes joka Eskon rauta ja erä puljusta jne. Lähes yhtä vaivaton optio on tehdas 6.5x55swe. Tehdaspeliäkin voi myöhemmin tuunata jos niin mieli tekee.---piipun, tukin, kaliiberin vaihdot jne.



Steyrin eri versiot on varmasti ok.



Samaan budjettiluokkaan uppoaa myös käytetty trg-22/21.
Train hard--->Fight easy

Sami83

#5
Kyllä Trg kannattaa ostaa, itellä löytyy 308 ja 338, ja ite oon iha säkki ampujana, mut nuo pyssyt antaa anteeks ja silti saan hyvää kasaa ;)

Ärmätti

#6
jalosean lukko tykkää olla hyvin rasvattu että pelaa ja pesät on tiukkoja toki väljempiäkin jaloselta saa kuten 308WIN eikä 308JJ pesitys. Kanattaa soittaa jaloselle ja kysellä/kertoa millasta itellä ois mielessä ja sitten Jalonen kertoo millasta ois tarjota siihen

J-MS

#7
Kivan näköinen peli tuo steyr on,mutta melko hento tukki...

Hinta 2K on aseelle sopiva, mutta tuolla rahalla saat tuunattua esim remingtonin 700 sps varmintista tai howan 1500 varmintista vielä paremmin osuvan pelin ja jäisi rahaa vaikkapa patruunoihin tai jälleenlataus laitteisiin jos meinaat paljonkin ampua, tai "kunnon" kiikariin.

Itsellä on howa varmint ja tukki siihen tuli bell&carsonilta,maksoi alle 1000€.

Siitä itse liipaisimen tuunailin 600gr ja on erittäin miellyttävä ampua.

Kiikari ostossa en osaa rueta neuvomaan enemmälti, riippu paljolti matkoista joista meinaat ampua.

Mutta koeammu ensin steyr ennen kuin teet hätiköityjä päätöksiä  :wink:

Tämä olisi nannaa...

http://www.youtube.com/watch?v=ndmfAuYjvBs">http://www.youtube.com/watch?v=ndmfAuYjvBs

Mutta niin on hintakin :shifty:

T.T.Y

#8
T3 Varmint + http://www.webshop.roedale.de/product_info.php?info=p139_RCS-II-Stock--Complete-.html">http://www.webshop.roedale.de/product_i ... lete-.html">http://www.webshop.roedale.de/product_info.php?info=p139_RCS-II-Stock--Complete-.html



Suosittelen.



T.T.Y

J-MS

#9
Ai jai jai, pitäisiköhän veronpalautus rahoille keksiä sittenkin parempi kohde :dance:

JKr

#10
Tikka t3
Sniper - Taxi / One Mile Club / Jäykkä Kampi / sPurkuvasara / Sufferfest participant

Skorpion

#11
Kävin tänään radalla testaamassa Steyriä. Testattavana oli 4 Lapuan paukkua - 123 gr Traineria, 167 gr molypäällystettyä Scenaria, 200 gr vaimenninpaukkua ja jotain keskiraskasta paukkua, tarkkaa painoa en muista. Alustavat tulokset olivat... rohkaisevia.



Kuvat ovat testisarjasta, jolla testattiin kiikarin säädöt ja vaimentimen vaikutus käyntiin. Toinen kasa on ammuttu 167 gr molypäällysteisillä panoksilla, toinen samaa painoluokkaa olevilla. Ruudukko on tuumainen, kasat ovat n. 0,37 ja 0,39 MOA omien laskujen mukaan. Etäisyys 150 m, kivääri pöydällä ja makuupatja liipaisimen edessä tukena, ampujana yours truly.

http://img201.imageshack.us/img201/4808/img3710c1.jpg">

http://img693.imageshack.us/img693/8242/img3710c2.jpg">

J-MS

#12
Tossa kenties kolme sarjoja?

Parhaiten aseen käynnin saat selville, kun ammut esim 4x5 sarjan, silloin näkee jo paremmin käykö ase kunnolla kun se on myös lämmennyt.

King-Kong

#13
Lainaus käyttäjältä: J-MSTossa kenties kolme sarjoja?

Parhaiten aseen käynnin saat selville, kun ammut esim 4x5 sarjan, silloin näkee jo paremmin käykö ase kunnolla kun se on myös lämmennyt.


Jos kolmen laukauksen kasoja on useampi ja kaikki oli kasassa niin kannattaa ostaa pois.

Kaksi kolmen laukaksen kasaa ei oikein sano mitään mutta jos niitä on vaikka 3x5 niin alkaa jotakin saada selvillekkin.

J-MS

#14
Soitappa kuules Joensuun SAR:ille.

Siellä olisi uuttavastaavassa kunnolla oleva remington 700 police.

Eli tälläinen peli..

http://www.asejaosa.fi/components/com_virtuemart/shop_image/product/f16919547b81c7ba59616113edaa1105.jpg">http://www.asejaosa.fi/components/com_v ... aa1105.jpg">http://www.asejaosa.fi/components/com_virtuemart/shop_image/product/f16919547b81c7ba59616113edaa1105.jpg

Kiikari on vain R1 meostar 4-13x56,mutta muuten on samat tiedot kuin tuossa.

Eli.

Remington 700 Police kivääri

H-S Precision tukki, alumiinipetaus

Picatinny kiilat.

Leupold QRW kiikarinjalat

Harris S-BRM bipodi.

Uusi säädettävä X-Mark Pro laukaisukoneisto vakiovarusteena !

Tuosta saisit sellaisen peli jota radalla kelpaisi ulkoiluttaa.

Soita ja kysy Juhaa, huomenna ainakin olen paikalla 14:00 saakka.

PUH:013 229 102