NightForce NXS vrt. BR

Aloittaja JpL, marraskuu 18, 2004, 23:11

« edellinen - seuraava »

JpL

Tervehdys kaikki. Koska saitilla on NightForcea käyttäviä ja enemmän tuntevia, ajattelin kysyä noita hienoisia eroja näiden kahden mallin välillä. Huippuputkiahan noi on, mutta mitä käytännössä/kokemuksia? Ottaen huomioon, etten tarvitse niinkään TA-käyttöön, vaan piiiiitkän matkan ammuntaan.
- \"Olen halunnut tehdä elämässäni vain kolmea asiaa: Kirjoittaa, metsästää, ja rakastaa.\"


Poikma

#1
Katsopa http://www.finnaccuracy.com">http://www.finnaccuracy.com .........Nightforce-mallien erot pitäisi selvitä

HJu

#2
BR-versiot: Piiitkiä putkia, parallaksinsäätö etulinssissä, 1/8 MOA napsut, 5.5-22X56 mallia ei enää tehdä vaikka se on noista malleista TA-käyttöön paras. Valaistun ristikon säätö on hyvä ja toimiva. Korosäätövaraa on sen verran että tähtäimen kallistaminen ei ole automaattisesti pakollista mutta usein hyödyllistä.



NXS: Lyhyempiä, paksummat kuoret ja tukevampi rakenne, 1/4 MOA napsut ja 0,1 mrad-napsut saatavissa ainakin yhteen malliin. Parallaksinsäätö kolmannessa tornissa. Valaistun ristikon päälle-pois -kytkentä on hyvä, ristikon kirkkauden säätö vaati tähtäimen purkamista ja pientä ruuvimeisseliä (ei hyvä). Korosäätövaraa on NXS-malleissa enemmän kiin BR-versioissa.



Painoa kummallakin on suurin piirtein samat mutta koska NXS on lyhyempi niin siihen on saatu runkoputkeen tukevuutta.



Optisesti noiden pitäisi olla samassa sarjassa koska pinnoitteet on samat.



Tarkkuusammuntaan BR on kustannustehokkaampi vaihtoehto ja siinä on hienojakoisemmat säädtö. Lisäksi ne on helposti 300-500 Euroa halvempia kuin vastaava NXS-malli. Ryynäysaseissa NXS on pienempi ja tukevampi = parempi.
Terveisin,


HJu

JpL

#3
Toi optiikkapuoli mua kiinnostikin. Siiitä ei ollut mitään erityistä mainintaa.



JpL
- \"Olen halunnut tehdä elämässäni vain kolmea asiaa: Kirjoittaa, metsästää, ja rakastaa.\"


puppezed

#4
Olisiko kellään tietoa NXS:n hämäräominaisuuksista?

Mettäkalan 3/08 hämäräkiikareiden testissä BR-mallihan ei kovin hyvin pärjännyt

MSa

#5
Lainaus käyttäjältä: puppezedOlisiko kellään tietoa NXS:n hämäräominaisuuksista?

Mettäkalan 3/08 hämäräkiikareiden testissä BR-mallihan ei kovin hyvin pärjännyt


Ase-lehden "Suuri Taktisten Tähtäimien testi" antaa hyvän kuvan. NXS siellä ei aivan hämäräominaisuuksiltaan yllä (kuten ei omasta mielestäkään) huippukastiin, mutta ero on pieni. Käytännössä metsästäjälle pidän eroja merkityksettöminä jos kokonaisuuden muut ominaisuudet ovat mieleen. Tänä syksynä mustan maan aikana olen ollut usein pellon laidassa kytiksellä ja kyllä se vain niin on että kotiin lähdetään käytännössä about samoihin aikoihin niin 8x56mm Benderillä, 72mm Zeissilla kuin NXS:llä.



Tästä saa just niin pitkän keskustelun aikaseksi, aikaisemmin itsekin jaksoin taittaa peistä aiheesta, mutta nykyään on sen verran paljon omakohtaista kokemusta hyvistä tähtäimistä että en jaksa.



MSa
[url=https]

RipeH

#6
Taitaapi mennä BR-versio tilaukseen 3,5-15x56. Enklannista taitaisi halvimmalla saada.

Käyttö olisi kumminkin tarkkuusammuntaa ja ehkäpä kytistelyä joskus.

Mutta lisää puolesta/vastaan kommentteja mieluusti vielä lukisin!

PJA

#7
Lainaus käyttäjältä: RipeHTaitaapi mennä BR-versio tilaukseen 3,5-15x56. Enklannista taitaisi halvimmalla saada.

Käyttö olisi kumminkin tarkkuusammuntaa ja ehkäpä kytistelyä joskus.

Mutta lisää puolesta/vastaan kommentteja mieluusti vielä lukisin!


Molemmat on tullut kokeiltua, enkä kyllä lähtis enää BR-version kanssa muualle kuin radalle. NXS on aika paljon mukavamman kokoinen maastossa ja tekee kyllä tarvittavan jo 50mm etulinssillä peurakytikselläkin. Katselukiikarit on kuitenkin erikseen.
If it isn\'t broken, let\'s take it apart and see why not.

puppezed

#8
Lainaus käyttäjältä: MSaAse-lehden "Suuri Taktisten Tähtäimien testi" antaa hyvän kuvan. NXS siellä ei yllä (kuten ei omasta mielestäkään) huippukastiin, mutta ero on varsin pieni. Käytännössä metsästäjälle pidän eroja lähes olemattomina. Tänä syksynä mustan maan aikana olen ollut usein pellon laidassa kytiksellä ja kyllä se vain niin on että kotiin lähdetään käytännössä about samoihin aikoihin niin 8x56mm Benderillä, 72mm Zeissilla kuin NXS:llä.

Löysin tuon testin kakkososan sisältävän lehden (1/05) naftaliinista. 50 ja 56mm NXS:t pärjäsivät ihan mukavasti hämärissä, ollen hiukan parempia kuin Meopta 3000 Tactic ja selvästi parempia kuin Iorin 4-14x50 ja 6-24x50 saati Leupold mk4. Luonnollisesti saksmanneilta tuli takkiin. IMO yllättävän hyvin suoriutuivat.

RipeH

#9
Tänään tuli postin mukana kiva joululahja itselleni: NXS 3,5-15x56 MLR ristikolla ja 0.1mrad naksuilla.

Huomenissa pitää viritellä kiikari aseen päälle Optilockeilla. Mukavan oloinen peli, ainakin näin ensimmäiseksi kunnon kiikariksi.

Tilasin kiikarin Finnaccuracylta, torstaina maksoin ja tänään se on jo omissa hyppysissä. Jouhevaa toimintaa sanoisin! Ja eipä hinnankaan puolesta olisi kannattanut mistään ulkomailta ruveta tilailemaan enää.

Pikku-Mika

#10
Minulle pukki pääsi toimittamaan paketin vasta tänään.

Nightforce NXS 5.5-22x56 MLR ristikolla. MRAD napsuilla ja Zerostopilla.

Ensi viikolla pyssy sepälle. Jenka piippuun. Sen jälkeen Laruen-base kiinni. Putki kiinni. Ja radalle :violence-snipersmiley:

RipeH

#11
Joo kyllä tuota kiikaria on mukava ollu käyttää kun napsut pitää paikkansa ja on ylipäänsä jämäkkä vehje.