Pimeä tulee..

Aloittaja Ratamiäs, joulukuu 01, 2024, 23:50

« edellinen - seuraava »

Ratamiäs

Nokun alkaa tulla pimiä niin ettei ehdi radalle.

Valovahvistettua kiikaria, vaiko kiikarin lisäosaa?
Kenties jotain supertaskulamppua kylkeen?


Tilanne on useimmiten 500m tarkkuus ammuntaa Tikkalla
Teräslevyjä jota aika ajoin maalataan valkoiseks. Ei kuitenkaan millään erityisellä reflective paintilla..

Kiikari on Vortex Diamondback Tactical 6-24X50 FFP EBR-2C (MRAD), ei meinaa erottaa ristikkoa taustasta enää hetkeä alla olevan kuvan ottamisen jälkeen. Vaikka lähes valkoinen maalitaulu vielä jotenkuten erottuu, olisi hyvä nähä muutakin..

JPu

#1
Ongelma ei ole kiikari, eikä sinänsä pimeys.. Maalit pitää valaista läheltä maalia, vaikka raksahalogeeneillä tai taskulampuilla, joissa on tarpeeksi tehoa ja kestävät vaikka auton akun päässä, kunnes ammunta on ohi. tauluihin pitää sitä valoa saattaa, niin näkee kiikarilla kuin kiikarilla. Silloin kun kysymys on harjoittelusta saa käyttää edullisia ratkaisuja, joka raksavalo on, invertterillä auton akusta tai aggrikaatilla ehkä helpointa.

Ampumapaikalta tuonne ei valoa saa tarpeeksi millään järkevällä tavalla, maalin valaisu on se vanha keino ja edelleen toimiva harjoittelussa. (pienikin valo auttaa kun se on kohti maalia muutaman metrin päässä maalista, jos kiikarissa on laatua, mutta vaikka avotähtäimillä kun maali on hyvin valaistu.)
JPu, TRG-300LM ja pari muuta

Jokke Espoosta

Mulla on ladattava LED-valaisin jonka kaveri tilasi jostain verkkokaupasta mutta Puuilo myy hyvin samantyyppistä: https://www.puuilo.fi/ledrafik-tyovalo-10w-800lm-ladattava?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAr7C6BhDRARIsAOUKifhZ8MM91YNQD91ZC6zghcPSL5kumwrLUKfseUBJoCtPxGBqwT4EpzsaArddEALw_wcB

Kyllä tuon avulla on ampumaan päässyt pimeälläkin. Tuon voisi vielä jollain telineellä koettaa saada lähelle taulua niin taulu saa varmasti tarpeeksi valoa, mutta peltiä ammuttaessa toki täytyy huolehtia ettei luodinkappaleet riko lamppua eli se ei voi ihan kohteen vieressä olla.
Trying is the first step towards failure
-Homer Simpson


TSa

Jos löytyy akkuja johonkin työkalusarjaan, niin joku saman sarjan akkuvalaisin. Akut kestää yleensä pitkään ja on helppo vaihtaa kenttäolosuhteissa.

metsuri

Auton akku ja raksavalaisin. +piuhaan 10 A sulake

metsuri

Itseasiassa työkone-valo käytössä

H8machine

Lidlistä 5000mAh akulla varustettu 2xled valo. Maksoiko kympin tai kaks.