Piekkarin ballistiikasta

Aloittaja MSa, marraskuu 02, 2006, 22:30

« edellinen - seuraava »

MSa

Piekkarispesialistit!



Olisiko teillä dataa piekkarin ballistiikasta?



Onko joku haarukoinut lapualaisten patruunoiden ballistista kerrointa ja millä nopeudella kuulat yleensä lähtee normimittaisesta piipusta?



Toki arvot on helppo selvittää ampumalla about kerralla, mutta kun olohuonessa ei saa 300m rataa aikaiseksi ja emäntä valitteli jo paukkeesta kellarissa...  :lol:



MSa
[url=https]

mika

#1
mulle on toiminut jonkinlaisella tarkkuudella Lapua Master L ja siinä bc=0,132. Tuurslaakina on CZ453. Lähtöjä tuo kombinaatti tarjoaa 320-325m/s@20astetta.
CHAIRBORNE - USB Troop

MSa

#2
Terve,



Kiitos vinkistä. Nettikaahailun tuloksena löysin Nammon sivuilta .22LR patruunoiden lentoratoja ja lähtönppeuksia.



325m/s on aika monella patruunalla Vo. 50m zerolla putoama 100m on 258mm ==> Bc on aikalailla 0.1...
[url=https]

HJu

#3
Itse haarukoin joskus Lapuan taulukoista PCB1.8:lla seuraavat arvot:



Lapua .22 short BC 0.075 (1.9 grammainen)

Lapua .22 short rapid BC 0.080 (2.00 grammainen)

Lapua .22 HP BC 0.115 (2.35 grammainen)

Lapua .22 solid BC 0.125 (2.59 grammainen)

Lapua .22 Scoremax  BC 0.145 (3.1 grammainen)



Olen tuota 2.59 grammaista luotia ammuskellut jonkin verran 325 m/s taulukkolähdöillä (en ole mitannut lähtönopeuksia) ja kyllä noilla arvoilla ainakin 50m, 100m ja 150m kohdistukset onnistuu koron osalta niin että mustalla ollaan. HUOM Tuuleton keli on aika pakko että kohdistuksen saa kohilleen. Sivusuunnassa luoti tuntuu vaeltavan aika lailla ilman tuultakin.



Raakakohdistsu 150m matkalta ei onnistu. Jos tähtäin ja piippu osoittavat samaan pisteeseen niin vasemmalta menee ohi noin +1m. En tiedä onko ase kiero vai onko noissa "spin drfitiä" vai mistä on kyse mutta isojen kiväärien kohdistuskikat ei toimi ainakaan omassa Voeressa 150m matkalle. Pakko oli ampua penkkaan ja katsoa missä pölähtää. Itseasiassa sivusäätövara loppui viimeksi kesken kun koro oli aivan tapissa.



Kallistetulla putkella on tarkoitus saada sivusuuntakin kohilleen mutta ei ole vielä varmaa pelittääkö vieläkään.



Omassa aseessa toimivat tarkkuuden puolesta parhaiten Lapua Master L 150m matkalle. Super Club joka on 100m tosi tarkka alkaa korohajonna osalta olemaan vähän heikko. Korohajonta 3X se mitä sivuhajonta. Master L ampuu siistejä pyöreitä kasoja. Master M ampui isompia kasoja ja Signum oli jotain siltä väliltä.



Toinen tarkka oli Federal Gold Medal Match mutta lähtöjä on ilmeisesti aika vähän kun koroa tarvi 1,5 mrad enemmän 150m matkalta kuin Master L:llä.
Terveisin,


HJu

HJu

#4
Voeressani on 550mm piippu ja siitä lähtee nuo Lapuan 325 m/s nimellisellä lähtönopeudella varustetut 2,59 gramman luodit aliäänisinä ainakin +8C ja +20C keleillä. Veikkaus on että pakkasella pysyvät aliäänisinä mutta ei ole varma tieto. Lyhyillä piipuilla (luokkaa 400mm tai alle) voi nopeus jopa nousta ja subsoniset voivatkin muuttua yliäänisiksi. Kannattaa muistaa jos harkitsee aseen piipun lyhentämistä ja haluaa pitää aseen aliäänisena useimmilla normaalinopeuksisilla patruunoilla.



Pehmeiden lyijyluotien BC:stä sellainen havainto ilmakivääripuolelta että ase vaikuttaa luodin BC-arvoon selvästi. Jopa luodin rasvaus vaikuttaa siihen. Ilmeisesti noiden luotien valmiiksi jo hyvin heikot BC:t (0.0jotainhyvin vähän) muuttuvat aika rajusti lähtönopeuden funktiona. Silti samoillakin lähtönopeuksilla eri aseista BC vaihtelee ja se johtunee rihlausten eroista. Mutuna väittäisin että tiukemmasta piipusta noi saa paremman BC:n kuin aivan CIP-maksimeissa olevista piipuista. Eli Voere ja venäläiset ovat yleensä tehneet aika tiukkoja piippuja ja jenkit väljiä. Kotimaisista ei ole tietoa mutta veikkaan että tiukahkoja ne ovat rihlauksne osalta.



Spekulaationa voi ainakin epäillä että BC:t aliäänisissä .22lr -luodeissa voivat myös vaihdella aseen piipun sisämittojen mukaan. Itselataavissa (ja muissakin) voi luodin murjoutuminen latausvaiheessa myös vaikuttaa asiaan. Se selviää helpoiten ampumalla testit ensin lipassyöttöisenä ja sitten suoraan piippuun yksitellen lataamalla. Tällä ei ole väliä jos ampuu aina lipassyöttöisenä. Itselataavissa tosin usein lippaan ensimmäinen tai viimeinen luoti saa "osumaa" syöttövaiheessa enemmän kuin muut.



Vaikka vaimennin periaatteessa piipun päässä olevana massana pitäisi vaikuttaa osumapisteeseen niin ainakin omassa aseessa jossa piippu lepää tukkiin (koneiston 1-ruuvi kiinnityksellä muu ei ole mahdollista) ei .22 Lapua Master L:n osumapiste siirtynyt yhtään 150m matkalla oli piipun päässä AU:n piekkarivaimennin tai ei. Oulun Työstökeskuksen vaimentimella, joka on painavampi, tapahtui aiemmin 100m matkalla osumapisteen siirtymää patruunasta riippuen 2-8cm cm verran vasemmalle ja 5-6cm alas verrattuna ilman vaimenninta ammuttujen kasojen osumapisteeseen.



Tässä vähän omia kokemuksia ja paljon empiiristä mutua :-)
Terveisin,


HJu

PM

#5
Pauli Salo on laatinut TA-laskutikun .22:lle. Tuntuu pelittävän  hyvin myös muilla patruunoilla.

mamannon

#6
Mistä sellaisen Pauli Salon laskutikun saa?



T: mamannon

SpA

#7
Ainakin Armorian sivuilla on näkynyt. Eiköhän niitä muualtakin saa.

john

#8
Oman laskutikkuni sain siten että luin pohjanmaan tarkka-ampujien sivuilla ilmoitusta .22lr ta kurssista ja siinä mainittiin tuo laskutikku... laitoin suoraan paulille mailia ja sieltähän ne tikut samalla viikolla postista tulivat. Löytyy korotus, tuulipoikkeama, lämpötila ja lähtönopeuspoikkeama, ennakko ja ampumakulman vaikutus. Lapuan polari biathlonille ilmeisesti laskettu nuo arvot, mutta ovat pitäneet kutinsa myös muilla paukuilla joissa lähdöt 315-335m/s.

MSa

#9
Tein pientä lähtönopeustestiä .22 patruunoille kellariin sijoitetulla koe-ampuma-asemalla...  :lol:



Ase Sako P94S

n=5

amet 2m

chronyn etäisyys 1m



m/s   Es   Patruuna

312   8,5   Winchester Subsonic

313   4,5   Lapua Subsonic

315   8,2   Lapua Midas M

318   11,9   Lapua Master M

322   5,2   Lapua Signum

327   5,8   Lapua Super Club



Super Club antoi pienimmän kokonaishajonnan sekä kovimmat nopeudet.



Samaisella sessiolla räätälöin 30-06:lle ja 180gr valuluodille sopivan supulatingin.



N310 7,0gr Vo=315m/s Es=2,9m/s

N310 7,5gr Vo=328m/s Es=4,0m/s

N310 7,8gr Vo=334m/s Es=4,7m/s



Ei huonompia kokonaishajontoja SUPU-latingille.  :lol: Lisäksi on aika kätevää kun voi ampua latausprässin vierestä lähtönopeustestit... :lol:



MSa
[url=https]

LSa

#10
:D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

keitsu

#11
MSa, minkälaista kasaa tulee milläkin panoksella siellä kellarissa?  :lol:  :lol:

MSa

#12
Lainaus käyttäjältä: keitsuMSa, minkälaista kasaa tulee milläkin panoksella siellä kellarissa?  :lol:  :lol:


Huippukasaa! Nyt on tarkka-ase, luonnon suoralla piipulla ja kaikki ruuvit oikeassa momentissa. :lol:
[url=https]

MSa

#13
Lainaus käyttäjältä: JPuSisätiloissa (noin 20°C) lämmössä ladattu panos maksimissaan 320 m/s, että ulkona jäähtyessään on siinä lämpötilassa +/- 0°C 310 m/s enintään  ja kovalla pakkasella -20°C olisi nopeus jossain 295 m/s..



Siinä ideaalit, että pysyy ääntä hiljaisempana.



Kokeile ulkona myös ylös/alas 40° asteeseen ampuminen ja mittaa nopeudet, niin saat realistisesti selville mitä ruutiannoksen sijoittuminen vaikuttaa nopeuksiin.. Aina ei ammuta vaakaan..



ps. Kiva kellari sulla, jos voi ampua ;)


Paljonkonanää sitten se äänennopeus on Suomessa 0C ja 20C tienoilla?



Joidenkin opusten mukaan kuivassa ilmassa nopeudet luokkaa:

-20C n 320m/s

0C n. 331m/s

20C n. 344m/s



Mä räätälöin ja latasin skodet siihen 325m/s @ 15C. Ei ne ainakaan nollassa paljoa koiran pierua enempää pitäny ääntä...



MSa
[url=https]