Tähtäimen kiinnityskiskot

Aloittaja Kumpumäen seppä, helmikuu 28, 2023, 15:00

« edellinen - seuraava »

Kumpumäen seppä

Tulipa taas vähän ihmeteltyä noita erilaisia tähtäinten kiinnityskiskoja. Muutamia sovitteita on tullut tehtyä, ja taas yksi uusi versio tuli vastaan. Omaan Tikkakoskeen tuli sovitettua Picatinny kisko.

Tikan kiskohan on 17 mm päältä ja muistaakseni 3 mm korkea. Sivut 30 tai 60 asteen vinoudessa, mistäpäin nyt haluaa määrittää.

Eurooppalaiset ilma-aseet ja pienoiskiväärit on pääasiassa 11 mm kisko, noilla 30 asteen vinouksilla. Korkeudessa taitaa olla vähän vaihtelua.

Sakolla omat ihmeelliset kapenevat kiilat, joita lienee ainakin kahta eri versiota.

Stollessa minulla on sitten 1/2" kisko (yläreunasta mitattuna), joka on 30 asteen vinoudella. Korkeutta muistaakseni niinkin paljon kun 4,75 mm.

Sitten on nuo Picatinny ja weaver, jotka on vähän toistensa sukulaisia kahden suuntaisena 45 asteen vinoutena.

Nyt ihmettelyn aiheena oli amerikan versio pienoiskiväärin kiiloista. Eli 3/8 kiila. Niin kun luonnollista, niin tuohan on n. 1/2" leveä. No eipä heti tullut mieleen, että tuohan on taas alhaalta mitattu tuo kiilan ilmoitettu leveys. Ja 45 asteen vinoudella. Periaatteessa olisi ollut tuon 1/2" leveä ylhäältä, mutta kun noissa jaloissa uran korkeus oli paljon enemmän kun mitoituskorkeus, niin tuohan oli paljon leveämpi ylhäältä.

Mitäs muita kiiloja on tullut vastaan? Ja saa noita kertomianikin korjata, jos noissa oli väärää tietoa.

Brownells Finland Oy

Rugerilla on oma kiinnityksensä. Talley tekee pikakiinnitysrenkaansa omaan kiskoonsa, ne palat pitää ruuvata aseeseen. Niin ja muutenkin erityisesti pikajalkoja on monia erilaisia merkkikohtaisia. Ns. 11 mm kiskoja on kaikenlaisia... CZ/Brno aseita on tehty eri kiskoilla.
[url="//www.brownells.fi"]www.brownells.fi[/url]
puh. 09-51 22 933, ma-pe klo 10-17

astalo

#2
Mulla on tossa 80 luvun A-boltissa lohenpyrtö joka on vähän vajaa 17mm

https://i.imgur.com/hzfKSW9.jpg

Kumpumäen seppä

Lohenpyrstö on lähes aina vähän vajaa nimellisestä. Kuitenkin se terävin särmä on yleensä vähän pyöristetty, kun ei oli mukava, että aseessa on veitsen terävää reunaa. Aseen muoto myös joissain tapauksissa aiheuttaa sen, ettei mitään mitattavissa olevaa kohtaa oikein synny. Niin kun jossain ilmakiväärissä oli ohueen pyöreään putkeen jyrsitty "kiila". Kaksi naarmua, johon juuri ja juuri sai 11 mm jalan kärjen vähän tarttumaan. Ohut seinämäisessä putkessa kun ei ollut varaa jyrsiä kun ehkä 0,5 mm syvät urat. 

Jokke Espoosta

Sitten on vielä CZ kiila, joka on vissiin jotain 16,5 mm nurkilla ja johon menee oman kokemuksen mukaan Tikan Optilockit ihan ongelmitta kiinni.
Trying is the first step towards failure
-Homer Simpson