338LM projekti mikä aktio?

Aloittaja TJR, joulukuu 29, 2021, 08:27

« edellinen - seuraava »

TJR

Remington 700 pohjainen aktio on mielessä. Mitä arvon raati suosittelee ja millä perusteella. Tai onko joku muu mielestäsi järkevämpi konstruktio kloonata?
Omia ajatuksia lähtötilanteeseen: Tarkoitus on rakentaa pitkän matkan ammuntaan kivääri 338LM kaliiperissa. Asiaa tutkittuani huomasin Remington 700 aktion olevan aika yleinen, johon löytyy custom-aktion valmistajia (pääasiassa USA:ssa) runsaasti. Koska tuote on amerikkalainen, siihen löytyy jos jonkinlaista custom osaa. Mielikuvitus ja lompakon paksuus asettaa vaan rajoja. Tukkeja löytyy ko. aktioon hyvin ja piipun saa sitten täältä pesitettynä oman valinnan mukaan. Mitä muuta tulee huomioida? Saatavuus asiat tai ongelmat tiedän ja kohtaan ne niiltä osin kun ne tulee kohdattavaksi.

SO

Uskoisin että käytetyn TRG-42n saa projektin hinnalla jos ei välttämättä halua iskeä päätä honkaan 700 Remarin kanssa.

HJu

Jos amerikkalainen kustom aktio Rem700 LA footprintillä pitää saada niin sitten Defiance Deviant jos pitää olla integroitu tähtäin kisko ja 2-olkainen perinteinen lukko. Jos taas 3-olkainen lukko miellyttääniin Terminus Zeus jossa myös DLC-pinnoitus koko aktiossa.

Sinänsä Rem700 ei ole mitenkään optimaali 338 Lapualle joka on Rem700 footprinttiin hieman ylikokoinen. Saa sen siihen mahtumaan mutta AI ja TRG ovat kehittäneet fiksumpia aseita kaliperin ympärille.

Kannattaa myös huomioida että kun teetät Amerikan osista 6000 eurolla kustom-kiväärin niin myydessä saat siitä max 2500e. Jos taas ostat TRG M10:n niin sen hinta ei laske kovinkaan paljon ennen kuin piippu pitää vaihtaa. Uuden piipun vaihto on muutama minuutin homma TRG:hen.
Terveisin,


HJu

mattix

Näköjään Joensuun SAR laittaa käytettyä vihreää TRG42 lämäriä myyntiin. Kannattanee tuon hinta tarkistaa. Ei se lämäri ollutkaan vaan 300WM.

Tuomo

Itellä valmistu Cadexin runkoon lämäri. Shepherd muistaakseni. Neliolkainen lukko. Ihan kiva ku avauskulma on aikas pieni.
Aikanaan ku pääsin ekan kerran kokeilemaan AI kivääriä tykästyin siihen. Trg ei niinkään herätänyt haluja. Nyt kaikki kiväärit Aics Ax tukilla. Tykkään et samat liittymät on kaikissa samat.
Tolla Cadexilla en paljoa vielä ole ampunut mutta tuntuu toimivan. Pitkät toimitusajat meinas käydä hermonpäälle.

Brownells Finland Oy

Defiancen malleista myös Ruckus Tactical olisi harkinnan arvoinen. 338 Lapua CIP pituinen lipasaukko.
[url="//www.brownells.fi"]www.brownells.fi[/url]
puh. 09-51 22 933, ma-pe klo 10-17

metsienmies

Lainaus käyttäjältä: Tuomo - joulukuu 29, 2021, 12:04
Neliolkainen lukko. Ihan kiva ku avauskulma on aikas pieni.

Suoravedolla sais avauskulman nollaan 😉

Tuomo

Lainaus käyttäjältä: metsienmies - joulukuu 29, 2021, 15:02
Lainaus käyttäjältä: Tuomo - joulukuu 29, 2021, 12:04
Neliolkainen lukko. Ihan kiva ku avauskulma on aikas pieni.

Suoravedolla sais avauskulman nollaan 😉

Mahdollisesti vielä kivempi. En tiedä, en oo koskaan kokeillut.

bps2

Stilleri on ollut hyvä valinta. Lukkoaktio isommilla fyysisillä mitoilla kun perus  Rem 700.

bps2

Kelbyn aktiota ainakin taittaa saada Suomeen tuotua tällä hetkellä. Onkohan muita?

https://www.tva-asepaja.fi/uusi-custom-ase


rem700

Omat 338 LM on tehty CZ 550 magnum-aktioon ja toinen Enfield 1917 aktioon... toimii ja osuu... eikä yhteenlasketullakaan hinnalla saa mitään 338 LM edes käytettynä... Lähellekään...