Main Menu

SIG Cross Rifle

Aloittaja SO, joulukuu 19, 2019, 13:35

« edellinen - seuraava »

MikaS

Taittoperäkin kääntyy nätisti oikealle puolelle ja lukonkampikaan ei haittaa!

SO

Teknisistä tiedoista paino on varsin kovaa luokkaa.

jthyttin

Juu, aika fakiireita jos tuolla piippuprofiililla ja alumiinin määrällä ovat saaneet painon 2.8 kiloon... pituus taitettuna myös hiukan epäilytti, mutta siluettikuvasta mittailemalla voinee pitää kohtuullisesti paikkansa (vaikea arvioida missä boltface on).

SO

Kuvien mukaan kehys on alumiinia ja sulku piipussa. Sikäli kun huomioidaan MCX niin en epäile etteikö samalla tuotekehityksellä olisi saatu gen2 pulttilukko joka käyttää kaikkia toistaiseksi hyviksi testattuja ominaisuuksia. Eiköhän PROOF ole jo valmistanut hiilikuitupiiput tähän valmiiksi.

Ippe69

Piti oikein mitan kanssa vertailla omaan winchester 70 jossa on MDT LSS-XL tukki taittoperäadapterilla. Piipun pituus huomioiden minun omassa on 5cm enemmän pituutta. Mulla kuitenkin jo taittoperäadapteri tuo 2cm, lisäksi selkeä ero kuvien perusteella on liipaisimen etäisyydessä lippaaseen. Eli voin hyvin uskoa tuon 25" taitettuna 16" piipulla.
Muuten ase näyttää teknisten tietojen osalta todella mielenkiintoiselta, mutta vähän lyhyenä pidän kyllä tuota piippua. Isolle riistalle kun 308 on muutenkin pienehkö.
Varmistimen kaksipuoleisuudesta ja sijoittelusta iso plussa!

Perkeleen_Luoma

Painosta saadaan kummasti pois kun luovutaan vanhanaikaisesta teräskehyksestä. Käytetään sen sijaan terästä vain piipussa ja barrelextensionissa, sekä kelluvassa lukonpäässä. Loput saavat olla laadukasta alumiinia.
Tuolla piipunprofiililla on varmaan jonkinverran etupainoisuutta.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.

Hount