Labradar tutka

Aloittaja mysteryman, helmikuu 06, 2014, 18:05

« edellinen - seuraava »

mysteryman

Ja aina vaan parempaa nopeusmittaria pukkaa:

http://www.mylabradar.com/">http://www.mylabradar.com/



Tuo mahtaa olla jo aika kallis.

victor417

#1
Lainaa Originally Posted by avidflyer  

Spoke with these guys for about 20 minutes. Sounds very promising, they thought it would be priced around $400-$450. They are based in Wichita so a US company.

SHidestä bongattu kommentti......kuulostaa liian hyvältä ollakseen totta.  :liar:

Btw. magnetospeedistäkin kyhätään uutta versiota, kilpailu ei varmaan ole pahasta tälläkän alalla.  :think:

mysteryman

#2
Joo odotellaan rauhassa että tuote julkaistaan ja luetaan arvosteluja. Itse tekniikka tuossa on nyt tähänastisista jokamiehen mittarityypeistä paras. Riippuu toteutuksen laadusta tuleeko tuosta hitti. Joka tapauksessa elämme mielenkiintoisia aikoja nopeuksien ja BC:n mittauksen näkökulmasta  :D .

HJu

#3
No enpä tiedä onko tässä nyt niin suuria läpimurtoja odotettavissa. (Kuuluisat viimeiset sanat).



Ei muuten mutta kun tutkadatalla tai G7-arvoilla osutaan jo nytkin tuonne 1400m ja yli jos vaan kuski hallitsee olosuhteet.
Terveisin,


HJu

mysteryman

#4
Älä nyt alihypetä  :D. Onhan tuo tekniikkana ihan mullistavan helppo ja kätevä jos toimii luvatulla tavalla. Ennenkin lähtönopeudet on toki mitattu mutta itse ainakin tallentaisin mielelläni jokaisen ratalaukauksen nopeuden ratapäiväkirjaan jos vain mittausjärjestely olisi riittävän helppo ja tarkka. Siellä kertyy sitten dataa vaikka lämpötilakertoimien määrittämiseen, ylimenon tukkeutumisen seurantaan jne...



Jos lukemia tulee 200 yardiin asti kuten kuvista on pääteltävissä niin jonkinlaisen arvion saa samalla myös luodin vastuskertoimesta. Hyvä niille luodeille joille ei ole parempaa mittausdataa tarjolla tai aliäänisille joille bc:t ovat yleensä ihan omien mittauksien varassa.

kema

#5
Kannattanee ottaa yhteyttä asetarvike.com jos tutkan saatavuus Suomessa kiinnostaa. Oli kuulemma ollut ihan vakuuttava shotshowssa ja mietti kovasti maahantuontia jos kysyntää löytyy.

SO

#6
LainaaUp to 100 yards

mysteryman

#7
Jep mutta kuvien näyttötaulussa näkyy myös V200 lukema.

HJu

#8
Mitenköhän toi erottaa omat ja muiden laukaukset jos radalla on useampia ampujia ?
Terveisin,


HJu

mika

#9
Mittausmatka lienee kuitenkin riippuvainen voimakkaasti projektiilista tai lähinnä sen koosta. Mistään en löytänyt ton käyttötaajuutta.

En tiedä mittaako 100 vai 200yd. Jos speksi sanoo 100yd olen taipuvainen uskomaan sitä. Mullakin jeepissä nopeusmittari menee 250km/h saakka. Olis todellisuutta jos ei moottori jarruttais. :)
CHAIRBORNE - USB Troop

mysteryman

#10
Lainaus käyttäjältä: HJuMitenköhän toi erottaa omat ja muiden laukaukset jos radalla on useampia ampujia ?

http://forum.snipershide.com/s4-sniper%92s-hide%AE-equipment/231340-labradar-doppler-chronograph.html" url="http://forum.snipershide.com/s4-sniper%92s-hide%AE-equipment/231340-labradar-doppler-chronograph.html">
Lainaus käyttäjältä: http://forum.snipershide.com/s4-sniper%92s-hide%AE-equipment/231340-labradar-doppler-chronograph.html
This is the answer I got when I emailed them about multiple shooters at the line :



Thank you for your question.



The LabRadar accuracy will not be affected by other shots being fired into your radar beam. Part of the technology built into the system allows it to determine if the shot came from very near the radar unit or if it came in from another location. Since the radar beam is only active for a fraction of a second it is nearly impossible for you to receive a velocity from another shooter nearby.



Best regards,



Richard Mouser

LabRadar

LabRadar - My Personal Radar



Info@mylabradar.com

HJu

#11
Eli pitää olla pari loosia erossa muista ampujista. 338LMllä suujarrun kera tämä onkin yleensä toteutunut automaagisesti muutenkin. Jotain tällaista gun shot triggeriä uumoilinkin.



Hämääköhän äänenvaimennin laitetta ? Yliäänisillä epäilisin että ei ongelmaa mutta aliääninen luoti vaimennettuna voi hukkua taustameluun. Ehkä.



No pitää odotella kokemuksia tuosta hieman lisää.
Terveisin,


HJu

mysteryman

#12
Lainaus käyttäjältä: mikaMittausmatka lienee kuitenkin riippuvainen voimakkaasti projektiilista tai lähinnä sen koosta. Mistään en löytänyt ton käyttötaajuutta.

En tiedä mittaako 100 vai 200yd. Jos speksi sanoo 100yd olen taipuvainen uskomaan sitä. Mullakin jeepissä nopeusmittari menee 250km/h saakka. Olis todellisuutta jos ei moottori jarruttais. :)

http://www.ar15.com/forums/t_6_42/416437_.html" url="http://www.ar15.com/forums/t_6_42/416437_.html">
Lainaus käyttäjältä: http://www.ar15.com/forums/t_6_42/416437_.html
I checked it out at SHOT, they looked really cool, and the velocity at various ranges looked extremely useful.

I asked about what kind of range was typical, they said rifle bullets generally out to at least 100 yards, and larger pistol bullets out to sometimes 175 or so.

mika

#13
Mikä antaa viitteitä laitteen taajuuksista ja sitä kautta aallonpituudesta. Hitaampi ja suurempi luoti havaitaan pidempään. Kääntöpuolena kun tullaan pienempiin ja tai nopeampiin luoteihin niin havaintoetäisyys pienenee. Toisaalta epäilen wahvasti että luodin pituudella on enempi merkitystä kun halkaisijalla. Nopeuden havainnointi pitkillä matkoilla kertoo enempi laitteen komponenttien toleransseista.
CHAIRBORNE - USB Troop

mysteryman

#14
Lainaus käyttäjältä: HJuEli pitää olla pari loosia erossa muista ampujista. 338LMllä suujarrun kera tämä onkin yleensä toteutunut automaagisesti muutenkin. Jotain tällaista gun shot triggeriä uumoilinkin.



Hämääköhän äänenvaimennin laitetta ? Yliäänisillä epäilisin että ei ongelmaa mutta aliääninen luoti vaimennettuna voi hukkua taustameluun. Ehkä.



No pitää odotella kokemuksia tuosta hieman lisää.

En usko että äänenvaimennin on ongelma normi panoksilla mutta riippuu mihin äänenpaineeseen tai taajuuteen tutka on asetettu heräämään. Vaimennetut supupatruunat voisivat olla esimerkki jostain mitä valmistaja ei ole tullut ajatelleeksi. Luulisi silti että mittari herää noilla jos se on tarkoitettu toimimaan myös jousella.



Ainakin teoriassa on mahdollisuus tarkastella ohjelmallisesti suuäänen tulohetkeä ja verrata sitä tutkan antamiin etäisyyksiin. Äänennopeus on suht vakio ja jos softa huomaa että luoti on mittauksen alkaessa kauempana kuin esiasetettu raja siinä vaiheessa kun ääni herättää tutkan niin silloin voidaan tulkita että tämä luoti tuli naapurin aseesta. Esim. tuolla tavalla voidaan määrittää että mittari voi olla korkeintaan metrin päässä piipun suusta jotta se mittaa lukemia.



Periaatteessa kun mittari on sivussa piipun suuhun nähden niin siitä aiheutuu kulmasta johtuen virhettä mittaustuloksiin lähellä piipun suuta. Tähänkin on voitu toki tehdä ohjelmallinen korjaus sillä periaatteella että mittari arvioi etäisyyttään piippulinjasta samalla tavalla kuin se määrittää että lähtikö luoti riittävän läheltä asetta.



EDIT: tarkemmin ajeteltuna tuo metodi ei taida toimia kovin hyvin jos mittari on suunniteltu antamaan nopeuksia 1000 m/s lähteville luodeille ja 50 m/s nuolille. Ehkä ovat keksineet tuohon jotain muuta. Kenties tutka pystyy havainnoimmaan projektiiliin loittonemiskulmaa ja siitä laskemaan mittarin etäisyyden piiipulinjaan. Kalliimmat tutkalaitteet ainakin pystyvät tähän.