Kiinteiden kiikarijalkojen kallistus

Aloittaja Honkila, tammikuu 30, 2014, 08:49

« edellinen - seuraava »

JHa

#15
Lainaus käyttäjältä: Ärmättikyllä kaksiosisessa optilocissa on enemmän liikkuvia osia kuin liimalla kiinnitetty picantiny. itselle en ole vieläkään "kerennyt" liimamaan JJ94 338lm päälle sitä kiskoa. se on jo muutaman vuoden pelkillä "ruuveilla" kiinni. millä se muuten kannattaa liimata? riittäkö sininen locktide?


Pelkillä ruuveilla kiinni oleva kisko ei ole ratkaisu vaan siinä tulisi olla kiskon liikkumisen estävä vastin sekä ruuvilukite kaikissa ruuveissa. Valitettavasti kokemusta on, että lukitteetkaan eivät yksin riitä 338 LM rasituksia hoitamaan ja kisoissa on kisko irronnut. Lukitteeksi vähintään Loctite 243.

Honkila

#16
Tikka m55 tapauksessa pitäisi myös nuita kiinnitysruuveja kierteyttää mahdollisesti isommaksi. Alkuperäiset on ilmeisesti m3.5 tai m3 kokoa, ja hieman epäilyttää että kestääkö jos siihen laitetaan picatinnyraili ja muusinuija päälle. Tosin 6.5x47L kokoluokassa ei rekylointi ole mitään järisyttävää.. Hyvin paljo mahollista että tässä joutuu vielä laittamaan elämän ensimmäiset opticlokit. Hieman pelottaa tuo muovi tuolla asennuksen välissä, mutta paljohan niitä on myös ylistetty.

Finnfire

#17
Oikein asennettuna ihan kelpo renkaat ne on.