Kiikari max 1000€

Aloittaja jlo, marraskuu 12, 2013, 20:54

« edellinen - seuraava »

mysteryman

#15
Suosittelisin tinkimään hämäräominaisuuksista jos ainoa sovellus on teerenpyynti aamuhämärässä. Siinä vaiheessa ei puhuta monen minuutin eroista tuossa hintaluokassa. Ristikon valaisu auttaa monesti siihen onko riistalaukaus mahdollinen.



Jos hämäräominaisuudet ovat oikeasti tärkeät niin suosittelen zeiss duralyt tai classic sarjaa noilla spekseillä tonnin luokassa. Jos itse pitäisi valita niin paralaksin säätö ajaisi linnustuskäytössä hämäräominaisuuksien ohi. Se poissulkee sitten duralytit ja ainakin osan classic-malleista, ehkä jopa kaikki? En jaksa tarkistaa valmistajan sivuilta.

Vihtavuori

#16
Lainaus käyttäjältä: LumminenFFP   vaikeaa se on täällä etelämmässäkin noita hämärä hommia ostamatta testata :( en usko että kovin moni kauppias antaa kalliita vehkeitä kokeiluun :/ ainakaan paikaliset kauppiaat...


Tarkotinkin sitä että sais yleensäkin sais edes livenä nähä jotaki muita putkia ku Tascoja ja yms. halpiksia :D Jos ite kauppias olisin niin tuskin antaisin kenttätesteihin "lainaan"...  :think:

Poikma

#17
Tarkoitin putkien vertailua lähinnä ratavuoroilla, kisoissa ja sen sellaisissa.........yleensä löytyy useampaa merkkiä ja mallia..

Lumminen

#18
kyllä jos mahdollista on radalla kokeilla muiden kiikareita se kannattaa ehdottomasti!  itse antaisin luvan :D

janme

#19
Itte tässä kans painiskelen. Tuon tonnin pystys laittamaan ja ilmeisesti tuo Vorteksin PST on sitä verta hyvä, että jos paremman meinais laittaa, niin hinta ~tuplaantuu? Itelle tulis vain ja ainuastaan tauluihin ammuntaan, ois kiva opiskella vähän nuita pitkänmatkan ampumishommia ihan omaksi iloksi. Kuvalla tai hämäräominaisuuksilla en katsoisi olevan valtavaa merkitystä tuohon käyttöön ja jos oikein innostuu, niin välttäähän nuo halvemmat sitten vaikka piekkarin päälle. Vähän aiheesta poikkeava kysymys kuuluukin: Saako Vorteksia halvemmalla min 15x suurennosta ja toimivia mrad-naksuja, jos on valmis muista ominaisuuksista karsimaan?

haivula

#20
Täällä rahikaisella sama "ongelma". Tosin säästövaihe vasta menossa.



Rahaa saattaisi olla käytössä jonkun ajan kuluttua semmonen reilu tonni. Olen edelleen siinä uskossa että sen valovoimaisen ja kyttäyshommissakin käypäsen Zeissin / S&B:n / Swaron voisi saada tuohon hintaan. Siis semmosella 2/4-10/16 * 50/56 okuläärillä, korotorneilla ja valaistulla mittaretikkelilä. Voi olla että menee toiveajatteluksi, mutta jos menee niin sitten säästetään vielä vuosi lisää.
\"Mistäs jos opetettelisit ampumaan?\"

janme

#21
Itekki miettiny, että odottelisko kerrasta sitä kunnollista, ja laittas nyt jonku myöhemmin piekkarin päälle siirrettävän halpiksen ensalkuun. Ku tietäs vain, että mikä se halpis on, jossa naksut pelaa, vai onko semmosta ees olemassa. :)

mysteryman

#22
Lainaus käyttäjältä: janmeItekki miettiny, että odottelisko kerrasta sitä kunnollista, ja laittas nyt jonku myöhemmin piekkarin päälle siirrettävän halpiksen ensalkuun. Ku tietäs vain, että mikä se halpis on, jossa naksut pelaa, vai onko semmosta ees olemassa. :)


Bushnell elite 3200 10x40 on halvimpia missä napsut pelaavat jo aika mukavasti. Sehän ei maksa kuin 200-300 euroa. Jos jollain tavalla saa jenkeistä uitettua niin midwayillä on myynnissä myös mil/mil malli.



Noin yleisesti minusta sille mil-mil systeemille laitetaan hiukan liikaa painoarvoa, erityisesti jos putkessa on 2. tason ristikko. Ainoa tilanne missä mil-mil systeemistä saa todellista etua on silloin kun käyttää korjaukeen yhtäaikaa sekä ristikkoa että napsuja. Jotta näin voisi järkevästi toimia tulee putkessa olla myös 1-tason ristikko tai kiinteä suurennos, muuten virheiden todennäköisyys kasvaa. Kuinka moni edes ottaa koroja yhtäaikaa ristikolla ja napsuilla? Itse en ainakaan koskaan, putkissa joissa on 2. tason ristikko. Sitä paitsi monissa halvemmissa mil-mil tähtämissä ristikon mitat ja napsujen suuruus eivät ole aivan synkassa. Eli jos niillä ottaa koroja yhtäaikaa saman taulukon mukaan niin korjauksessa tulee väistämättä virhettä.

HJu

#23
1cm/100m tai 0.1 mrad napsujen tarpeen ymmärtää sitten kun yrittää päässä laskea aikapaineessa montako 1/4 Moa napsua pitää korjata jos osuma on spotterin mukaan 0,7 mrad alle ja 1 mrad oikealle ja etäisyyttä on arviolta 632m.



Moa-pohjaisilla voi hampaat irvessä harrastaa pitkän matkan ammuntaa mutta ei siinä mitään järkeä ole. Ei vaikka ristikko olisi duplex tai German 4.



Jos ase on sellaisessaä käytössä että kerran kohdistetaan ja sitten vaan ammutaan niin säädöt voi olla mitä vaan.
Terveisin,


HJu

mysteryman

#24
Lainaus käyttäjältä: HJu1cm/100m tai 0.1 mrad napsujen tarpeen ymmärtää sitten kun yrittää päässä laskea aikapaineessa montako 1/4 Moa napsua pitää korjata jos osuma on spotterin mukaan 0,7 mrad alle ja 1 mrad oikealle ja etäisyyttä on arviolta 632m.



Moa-pohjaisilla voi hampaat irvessä harrastaa pitkän matkan ammuntaa mutta ei siinä mitään järkeä ole. Ei vaikka ristikko olisi duplex tai German 4.



Jos ase on sellaisessaä käytössä että kerran kohdistetaan ja sitten vaan ammutaan niin säädöt voi olla mitä vaan.

Joo sotilasammunnassa jossa käytössä on spotteri olet toki oikeassa. Aika moni tähtäimistä kyselevä pohjaa kuitenkin tähtäinvalinnan täällä riista- ja ratalaukauksiin. Spottausta ei ole käytössä ja riistalaukauksissa ei muutenkaan yleensä saa yrittää uudestaan tai jos saa niin ei tiedä mistä meni ohi. Tällaiseen sovellukseen mielestäni ei ole niin isoa väliä onko moa vai mil napsut.

Th1972

#25
Suomalaiseen metsästykseen, ja 99% ampumaratojen matkoista, riittää kyl tuo 4-16 suurennos. Vortexilla ampunut neljä peuraa sen verta pimeässä ettei silmä erottanut sarvia, mutta kiikarin läpi näkyi hyvin. Käytössä Vortex pst 4-16x50 sfp.
[i]\"Everything is known by everyone. \'Everyone\' has yet to be born..\"[/i]

Oneshot338

#26
Osta Trijicon. Hinta/laatusuhde on loistava.

draiwer

#27
http://www.ddoptics.de/zielfernrohr/zielfernrohr-vergleich/zielfernrohr-wettkampf">http://www.ddoptics.de/zielfernrohr/zie ... -wettkampf">http://www.ddoptics.de/zielfernrohr/zielfernrohr-vergleich/zielfernrohr-wettkampf





Takuu 30v

HJu

#28
Onkos noista DDopticsin tuotteista omakohtaista kokemusta ? 30v takuu on helppo luvata, firmahan taitaa olla aika nuori. Onko firma maisemissa viiden vuoden päästä jää nähtäväksi.
Terveisin,


HJu

draiwer

#29
Minulla on ollut 5-30x50 mildot 3v,ampunut noin 1500 laukausta,säädöt,napsut toimii hyviin,linssit tehty Japanissä,valovoimasuus hyvää,punapistte on erittäin hyvää.