Masters of Camouflage - Syysklassikko 2013

Aloittaja SO, elokuu 14, 2013, 13:01

« edellinen - seuraava »

Heggis

#15
Juu pieniä olivat maalit, mutta eipä tuolla mahdottomia laukauksia vaadittu, "moan käyntihän riittää". ;)



Keli oli hyvä, rastit mukavia ja sopivan haastavia. Kaikista ohilaukauksista ei kyllä voinut syyttää kuin itseään. Todellakin kiitokset järjestelytoimikunnalle :)
Be quick and beat the bullet.

SO

#16
MOC Syysklassikko, Large rifle

15.9.2013

Laukausmäärä: Kivääri 33, pistooli 4

Maksimi pistemäärä: 460p



1. Cold Bore

Ammutaan kaksi laukausta 150m päässä oleviin tauluihin. Yksi laukaus molempiin tauluhin, taulut on numeroitu ja jokainen ampuu omaan tauluun. Ampuma-asento vapaa.



Maksimiaika: 5 min

Etäisyys: 150m

Patruunat: 2 kpl

Pisteet: max. 50p

   Osuma keskivalkoisella 25p

   Osuma mustassa ringissä 12,5p



2. KIMS

Tehtävänä on katsoa mallitaulusta osumaruudut ja ampua vastaava tulos omaan tauluun. Saat katsoa mallitaulua 120 sekunnin ajan, muistiinpanojen tekeminen on kiellettyä. Sen jälkeen alkaa ampumisosuus jossa tehtävän on ampua omaan tauluun osumat samoihin ruutuihin kuin mallitaulussa. Ampuma-asento vapaa.



Max. aika: 5 min

Etäisyys: 100m

Patruunat: 10 kpl

Max.pisteet: 100p

   Osuma oikessa ruudussa 10p.



3. Short range

Ammutaan taulussa näkyvään paikkatäppään makuuasennosta kahdelta etäisyydeltä. Jos paikkatäpän reuna rikkoutuu, tulkitaan laukaus osumaksi.



Max. aika: 5 min

Etäisyys: 10m ja 30m

Patruunat:2 kpl

Max.pisteet: 60p, 30 pistettä/ osuma



4. KYL

150m etäisyydellä on jokaiselle oma taulu jossa on erikokoisia mustia ympyröitä, kolme jokaista kokoa. Tehtävässä ammutaan tuomarin ohjeiden mukaisesti niin että ampujat ampuvat vuorotellen omien taulujensa maaleja. Ensimmäisenä ammutaan ylärivin suurimmat maalit, sitten toiseksi suurimmat jne. Laukausmäärä 12kpl ja jokainen osuma on 10 pisteen arvoinen. Ohilaukauksesta ei sakoteta erikseen.



Max. aika: 10 min

Etäisyys: 150m

Patruunat:12 kpl

Max.pisteet: 120p, 10 pistettä/ osuma



5.   Panttivanki

Tehtävä alkaa katoksesta jossa kivääri on lataamattomana pussissa, lipas kiinnitettynä. Pistooli kotelossa, lippaassa 4 patruunaa, lipas paikallaan mutta ase ei ole ladattu. Timerin merkistä siirrytään parasta mahdollista vauhtia ensimmäiselle suorituspaikalle jossa ammutaan 4 pleittiä, sen jälkeen siirrytään osoitetulle ampumapaikalle josta ammutaan yksi laukaus. Kiväärin saa ladata vasta osoitetulla paikalla. Pisteisiin vaikuttaa osumat sekä kokonaisaika. Hostage taulut on numeroitu ja jokainen ampuja ampuu oman numeron Hostage-taulua. Ohilaukauksesta tai osumasta panttivankiin pisteet menee nollille.



Max. aika: tuntematon

Etäisyys: tuntematon

Patruunat: 4+1 kpl

Max.pisteet: 70p

Osumat: pleitit 5p, hostagetaulu 30p = yht. 50p.

   Aika pisteet: Nopein 20p, 18p, 16p, 14p, 12p, 10p, 8p, 6p, 4p, 2p, 0p





6.   Asennot

Ammutaan kolmesta eri tuliasemasta 150m päässä olevaan tauluun. Jokaisesta asennosta ammutaan kaksi laukausta ja pisteet lasketaan yhteen. Asennot: tikapuut, tynnyri, slingi.



Max. aika: 5 min

Etäisyys: 150m

Patruunat: 6 kpl

Max.pisteet: 60p



http://www.elisanet.fi/so/vares/Tulokset.jpg">

mika

#17
Lainatakseni operaattoria, jolla operaatoita takana siinä määrin että voidaan kutsua tohtoriksi, totesi: "MoC on maailman ainoa piekkarikisa, joka ammutaan kivääreillä" :)
CHAIRBORNE - USB Troop

Klpro

#18
Kiitokset meiltäkin päin. Tehokkaasti hoidetut kisat ja tehtävät mielenkiintoisia.
JJ-94

Kosanderi

#19
Hassu päivä oli - kiitoksia!

SO

#20
Jäädään odottelemaan MoC talviklassikkoa..,

SO

#21
http://www.elisanet.fi/so/vares/2.jpg">

http://www.elisanet.fi/so/vares/3.jpg">

http://www.elisanet.fi/so/vares/4.jpg">

http://www.elisanet.fi/so/vares/5.jpg">

http://www.elisanet.fi/so/vares/6.jpg">

http://www.elisanet.fi/so/vares/1.jpg">

mika

#22
tuliko kuvaa niistä "Asentotauluista"?
CHAIRBORNE - USB Troop

SO

#23
Ei valitettavasti tullut.