Paksupiippuinen 6,5x55

Aloittaja galwran, toukokuu 13, 2012, 11:14

« edellinen - seuraava »

galwran

Siirsin keskustelun tuolta ballistiikka-osiosta tänne oikemmalle puolelle:


Lainaus käyttäjältä: HJu
Lainaus käyttäjältä: galwranTarkoitus olisi laittaa paksupiippuinen Howa ja siihen roedalen RCS II taittuvana, tyhmää kyllä/ei? :) Piipun pituudesta ei vielä tietoa, mutta pitää kai aika pitkä olla ettei taitu alle 84 senttiseksi.


Roedalen RCS II:sta oli Toiminta-ampujissa odotelut jotain 18kk eikä ole vieläkään saanut. -> Huono idea. Taittoperä on pulttilukossa vähän sellainen turhake että jos oikeasti ei kanna sitä repussa ja jotain arskaa kädessä niin taittoperästä ei  juuri ole hyötyä.



Howia taisi saada vähän heikosti 6.5X55 kaliperissa.



Osta vaan suosiolla T3 Varmint. Teoriassa tylsä mutta hyvä. Jos haluaa niin siihen saa muitakin tukkeja ja AICS-lippaita. Eivät ole kuitenkaan välttämättömiä.


Joo, T3 varmint, super varmint tai varmint stainless se todennäköisesti on. Olen vaan mainonnan uhri, ja 595:n omistajana siinä uskossa, että T3 on huonompi, vaikkakin modattavampi :)



Super varmintilla ja tavallisilla ei liene muuta eroa mun kannalta kuin se, että kisko on jo "melkein" picatinny. Vaan eipä taidalla olla tuossa supervarmintin kiskossa vielä kallistuksia, joten ne pitäisi laittaa sitten vaikka Spuhrin jaloilla, vaikkakin 700e jaloista tuntuu turhan korkealta omaan budjettiin, vaikka päälle tulleekin esim. S&B 5-25 tai vaikka Steinerin vastaava.



Ovatko eri mallien piiput yhtä laadukkaita, siis myös rosterinen?



Tukki kun kuitenkin tulee vaihtumaan, joko ennemmin tai myöhemmin, joten supervarmintin säädettävyydestä ei iloa. Nykyisessä torrakossa on KKC:n tukki, joka on ihan kiva, mutta en ole siihen täysin tyytyväinen. Varsinkin perän ja poskipakan ratkaisu on huono. Taittoperässä olisi se ilo, että piiitkä piippu kulkisi mukana, ja puhdistusta varten ei tarvitisi irroittaa poskipakkaa (joo, magpullin precision rifle katsottu...)

HJu

#1
0-kallisteisen kiskon haasteet voihoitaa halvemmallakin kuin Spuhrin jalalla. Hyviä vaihtoehtoja:

AI 34mm runkoputkelle 18 MOA ja 45 MOA. JRulla on tuo jälkimmäinen kai edelleen myynnissä.

Sako Tactical Picatinny Mount 30 MOA.

NF Unimount 20 Moa

Near Mfg kustom-jalat

LaRuen kallistetut pikajalat
Terveisin,


HJu