Sauer s202 match kivääri 6,5x55

Aloittaja ira, helmikuu 02, 2012, 11:56

« edellinen - seuraava »

ira

Elikkä kokemuksia/vinkkejä kaivattaisiin. Suunnittelen Sauer s202 match tai jadgmatch hankintaa kaliiperi on jo päätetty, elikkä tuo 6,5 millinen.  Tarkkuusammuntaa ja metsästystä meinasin aseella harrastaa. Onko kellään kokemuksia aseesta ja tarkkudesta? Laatupelin luulisi olevan, kun hintaakin kummiskiskin normi kivääriä enemmän.  :?:

Ärmätti

#1
miksipä ei 205 ole listalla. kampe on varsin hyvä ja lukkoaktio ja laukasukoneisto hyvä

ira

#2
Koska käytän asetta myös latvalintu metsällä niin en ihan niin painavaa asetta meinannu ottaa vaikka painaahan tuo kyllä 3.8kg s202 matchikin.Lähinnähän tuo tarkkuus kiinnostaa, saako rahoille vastinetta jos sijoittaa siihen n.2700euroa? :roll:

Ärmätti

#3
eikös tällä palstalla ollut tonnia halvemmalla 6,5x55 custom made tikka, toki painoa sillekkin tulee vaikkei tou 3,8kg ole enään mikään höyhensarjalainen, mutta eberlestock rinkasa kulkee kivasti vaikka 7,2kg 338LM tämmösellä neuvolassa punnittavalla 62kg 176cm  :)



mutta asiaan - kyllä sauer on laatu peli - toki kallis, mutta laadukas. Käynti on aina piippu/lataus kohtanen asia tuollaisissa järjestelmissä jossa muut asiat on kunnossa. Kyllä se linnustukseen riittä varmasti kaikille niille etäisyyksille jolle on mahdollista ampua/osua. 15mm/100m pitäis irrota aika helposti Sauerista

M-Bear

#4
Tsekkaappas uusin Metsästys ja kalastus (2/2012). Siinä oli mielenkiintoinen juttu Jo-KI kivääristä, joita valmistaa Kinnusen Jouko Äänekoskella. Mallistosta löytyy myös erittäin kevyt ja tarkka metsästyskivääri esim. linnustushommiin. Hinta samaa luokkaa kuin tuo Sauer ja on rakennettavissa  juuri sinun tarpeisiin. Toimitusaika saattaa toki olla hiukan pitempi,riippuen sepän työkuormitukseta, mutta selvinnee soittamalla ja kysymällä.

ira

#5
Olen ollut Kinnusen kanssa juttusilla, mutta ehken kuitenkin kallistun ns. vakiokivääriin. Lähinnä olen ajatellu jos tarkkuutta ampuu miten käy esim. 300metriin, ihan tehdas panoksilla. Tietenkin pitää kokeilla ekas mikä patruuna sopii kyseiseen kivääriin . Kumman vähän on kuitenkin noita Sauerin match versioita kkäytössä, kun ei tunnu kellään olevan oikein omakohtaisia kokemuksia. :pray:

MVe

#6
Tuo 202 match on pitkälti samaa tekniikkaa kuin 200 STR, 3000SSG jne. ja karkeasti kaikki mitä niistä on sanottu pätee tuohon 202 matchiinkin.

Yleisesti kaikki Sauerit ovat laadukkaasti tehtyjä aseita, enkä kyllä vertailisi uudelleenpiiputettuihin -80 luvun sinällään hyviin, mutta ylihinnoiteltuihin Sako, tai Tikka kivääreihin.

Aika vähän puhutaan esim. Tikan lukkojen sulkuolakkeiden murtumisista, vaikka niitäkin tavan takaa tulee esiin. Samoin parin vanhan -80 luvun Sako Match kiväärin (TRG:n edeltäjän) kanssa painiskelleena, täytyy todeta. että ei oikeastaan ole niitäkään ikävä.

Uuden aseen ja kymmeniä vuosia vanhojen aseiden välissä on kuitenkin aina riski melkoisen suuresta laukausmääräerosta. Eikä ase ampumalla paremmaksi tule, joskin saattaa kestää kymmeniä, tai jopa satoja vuosia.

Ärmätti

#7
melko varmasti löydät lapuan laatikosta patruunan ja erän joka käy ainakin sen 75mm/300m. Niin kyllä täytyy sinivalkoisinkin silmin sanoa että sauerin lukot ja koneistot on aika edistyneitä M65 tikkoihin verrattuna esim.

ira

#8
Niin taitaa olla tuo Matchin 67cm:n piippu sama kuin tuossa s200tr:ssä, en nyt aivan varma ole? Kumpikohan olisi parempi 60 vai 67cm piipun piituus vai onko tällä merkitystä muuta kuin painossa , kertokaa tietämättömälle? :oops:

MVe

#9
Jos haluat mitata ulos enemmän lähtönopeutta ja painottaa pitkän matkan tarkkuusammuntaa niin pidempi.

Jos haluat painottaa metsästystä, niin lyhyempi näppäremmän käsiteltävyytensä vuoksi.

ira

#10
Nyt on Sauer 202 Match tilattu huhtikuulle, otin 67cm:n piipulla. Mielenkiinnolla odotellaan aseen saapumista. :)

FINZKI

#11
Jos joskus puutukkinen kivääri hankittava olisi, niin tämä Sauerin AS202 Wolverine olisi kyllä helvetin nätti, ainakin omaan silmään.



http://www.sauer.de/en/alte-seite/weapons/s202/s-202-wolverine/">http://www.sauer.de/en/alte-seite/weapo ... wolverine/">http://www.sauer.de/en/alte-seite/weapons/s202/s-202-wolverine/