Ideoita Remington 700 ?

Aloittaja Hetu82, maaliskuu 10, 2009, 14:37

« edellinen - seuraava »

bps

#135
Lainaus käyttäjältä: markoUusin päivitys takaisin puutukkiin.Boyds stock thumphole varmintti tukki viime viikolla tuli USA:sta

http://aijaa.com/1l1pK5">


tuliko postin kautta vai tullistako kävit hakemassa?

marko

#136
Posti toi

wezgu

#137
Päivää vaan kaikille. Olen tässä aikeissa liittyä hirviporukkaan ja ajankohtaiseksi tulisi sitten hirvikiväärin hankkiminen. Ammunta on aina kiinnostanut ja aseitakin entuudestaan on useita muttei hirvikiväärikaliiberia.

Rahaa ei juuri nyt olisi laittaa tuhottomasti aseeseen mutta paksupiippuinen täytyisi saada ja kunnon optiikka kunnon jaloilla. Niimpä olenkin harkinnut juuri tätä Remington 700 eli joko Varmint tai Tactical ja 308Win.

Tuo Varmint malli kiinostaisi enemmän mutta tuo aseen pituus ei oikein puoltaisi metsästyskäyttöä toisin kuin tactical. Vaimentimen olen aikonut asentaa ja olen ymmärtänyt, että esim BR:n asennuksessa piippua lyhennetään. Tuolloinhan piipusta voisi pätkäistä enemmänkin pituutta pois jolloin metsästyskäyttö olisi mielekkäämpää ja etupainoisuus vähenisi. Mutta todennäköisesti piippua lyhennetään piipun suulta niin meneekös silloin tarkkuus aseesta? Tuota Tacticalia ei tarvitsisi lyhentää. Hirvenmetsästyskäytössä tuskin on merkitystä vaikka piippu on 20" kun ampumamatkat on lyhyitä enimmäkseen mutta linnustaminenkin kiinnostaa samoin tarkka-ammunta. Eli onko aikuistenoikeesti merkitystä onko piippu 20" vai 22" jos ammutaan vaikka 300-500m. Kauemmaksi tuskin näenkään hirvikiikarin suurennoksilla.
Jos metsään haluat mennä nyt, näät sammaleet myllätyt


mika

#138
pitkään pohjustukseen lyhyt vastaus: EI (käytännössä).





seuraava varmaan kommentoi "mutkulähtönopeuspienee.....". Mun mielestä sillä ei ole mitään väliä kulkeeko kuula piipun suulla 860m/s vai 840m/s.
CHAIRBORNE - USB Troop

er

#139
Piipun pituus ja pudonnut lähtönopeus on minustakin hiukan turhaan kammottu myytti. Toki suurempi nopeus pidentää pyyhkäisyalaa ja ylisoonista lentoa, mutta 20m/s putoamalla ei lopulta ole tuulipoikkeaman kannalta oleellista merkitystä, eikä juuri muunkaan.



Kesällä Finnsniperin yhteydessä asiaa tuli todistettua itselleni tyyppilisesti kenttätestin avulla. Sain kokoeilla Rangemasterin g2 STBY kivääriä/muua-asetta. Aseessa on 16" piippu. Käytettävät paukut oli Sakon 168SMK lla ladattuja  tehdaspaukkuja. Patruunat oli kenties tarkkoja, mutta ballistisesti ei ehkä etevimmästä päästä.



http://www.rangemasterprecisionarms.com/rpa-target-hunting-and-tactical-rifles/rangemaster-7-62-stby-g2/">http://www.rangemasterprecisionarms.com ... 2-stby-g2/">http://www.rangemasterprecisionarms.com/rpa-target-hunting-and-tactical-rifles/rangemaster-7-62-stby-g2/



Lähtönopeudesta ei ollut tarkkaa tietoa, vaan puhdas gestimaatti. Minulla ei myöskään ollut minkään maailman ballistiikakorttia ko paukulle.



Ammuin muutama sighterin 200m päähän saadakseni selville kohdistuksen. Siirryin tästä ristikkoa käyttäen kauemmas. Laukaus 300+ etäisyydelle. Osuma jasterissa. Laaki tai pari n 400m etäisyyteen.---> Toistuvia kaatoja. Laaki koron ja sivun hakua 500m etäisyydelle--->kaato. Pari laakia 800m etäisyydelle--->Sivu ja koro kiinni ja kaato. Lopuksi pikatulena n300m, n400m ja n500m jasterien kaatoja. Homma saatiin kiinni etenemällä systemaattisesti tikapuuna koroa käyttäen ja tuuleen nojaten. Aseessa oli erittäin hyvä jarru, joten jokaisen oman laakin iskemän sai kiinni hiekasta.



En silti ottasi ko piipulla ja paukulla olevaa asetta ampujan aseeksi kisaan. Edeltävän päivän kisassa kun 338LM:lläkin sai tehdä töitä osumien eteen.



Eli samaa mieltä kuin Mikakin ota vaan se Tactical, jos/kun ase tuntuu monikäyttöisemmältä ja kätevältä(kuten se onkin).
Train hard--->Fight easy

SO

#140
Sellainen nyrkkisääntö .308lle on että 1 tuuma vähentää lähtönopeutta 25fps, eli 7,62m/s per 25,4mm kun ollaan piipunpituuksissa 600mm ja alle. Onko sillä sitten mitään merkitystä, joskus on ja toisinaan ei. Jopa 14" piipulla ampuu 20x20cm pleittiä ihan hyvin 800m kun olosuhteet on tiedossa, mutta kisoissa ne harvoin on tiedossa. Tuntemattomille etäisyyksille ammuttaessa järjenkäyttö ja kalusto korostuu. Jos kohdistat taistelukäyttöä ajatellen järkevästi ja paukku on ladattu tappiin niin pyyhkäisy on todella paljon erilainen kuin 100m kohdistuksella ja 50cm jahtipiipulla. Tosin hirvikivääriksi käy kaikki missä joulet täyttyy ja ase/ampuja käy 23cm/75m. Käynnistä ei myöskään kerro mitään raportit: osuma jasterissa... 45x90cm... Mitä tulee osumien spottaamiseen niin alle 338 pyssyillä ne näkee paljaalla piipullakin kunhan rekyylinhallinta on kunnossa.

wezgu

#141
Niin kuten tuossa aiemmassa postauksessa kirjoitin mieluummin ottaisin sen pitempipiippuisen. Kukaan vaan ei vastannut kysymykseen pilaako piipun lyhentäminen suulta sen 4" piipun käynnin kokonaan. Valitettavasti joutuu tyytyyn kompromissiin käytettävyyden hyväksi.
Jos metsään haluat mennä nyt, näät sammaleet myllätyt


PJA

#142
Osaavan sepän hoitaitaessa homman ei kyllä pitäisi olla tarkkuutta heikentävää vaikutusta.  Omassa mettäpyssyssä tarkkuus ainakin parani selkeesti kun piippu lyheni.
If it isn\'t broken, let\'s take it apart and see why not.

Aake1

#143
Ei pilaa jos seppä tietää mitä tekee...Piipuissa jotka läpätty kuristumaan piipun suuta kohti niin käynti voi huonontua mutta remarin piiput ei oo läpättyjä eli ei ole sitäkään murhetta.

HJu

#144
Asianmukaisesti tehty lyhennys ei pilaa tarkkuutta. Huonosti tehty lyhennys pilaa. Tarkka katkaisukohta pitää tulkata eli piippu katkaistaan ahtaimmasta kohdasta eikä välttämättä siitä mikä mittanauhan mukaan olisi suunniteltu katkaisukohta.



Lyhennyksen jälkeen tehty piipun pään kruunaus voi jopa parantaa tarkkuutta alkuperäiseen verrattuna.
Terveisin,


HJu

JPa

#145
Lainaus käyttäjältä: wezgu

Tuo Varmint malli kiinostaisi enemmän mutta tuo aseen pituus ei oikein puoltaisi metsästyskäyttöä toisin kuin tactical. Vaimentimen olen aikonut asentaa ja olen ymmärtänyt, että esim BR:n asennuksessa piippua lyhennetään. Tuolloinhan piipusta voisi pätkäistä enemmänkin pituutta pois jolloin metsästyskäyttö olisi mielekkäämpää ja etupainoisuus vähenisi.

Minkään merkkisen vaimentimen asennus ei vaadi piipun lyhennystä, mutta toisinaan piippua lyhennetään vaimentimen takia että käsittelypituus säilyy kohtuullisena. Joka tapauksessa paksupiippuinen ja vaimentajalla varustettu metsästystukkinen ase tulee olemaan ainakin jonkin verran etupainoinen. Pelkästään metsästyskäyttöön voisi riittää kenties myös alumiinivaimennin? Itse käytän tällä hetkellä sekä BR T8 että A-U SL5-pönttöjä eri aseissa, ja monenlaisten kokeiluiden jälkeen pidän SL5:sta kyllä parhaana vaihtoehtona.


Lainaus käyttäjältä: wezgu Mutta todennäköisesti piippua lyhennetään piipun suulta niin meneekös silloin tarkkuus aseesta?

Yleensä lyhennys tehdään suupuolelta joo..  :wink:  Piipun pituus ei vaikuta aseen tarkkuuteen muuten kuin huonosti tehtynä. Eli piipun suun muotoilu (=kruunaus) katkaisun jälkeen pitää tehdä oikein. Minulla on yksi remingtonin kivääri jonka tarkkuus parani pelkäästään sillä että seppä kruunasi piipunsuun uudestaan..  :shifty:


Lainaus käyttäjältä: wezgu Tuota Tacticalia ei tarvitsisi lyhentää. Hirvenmetsästyskäytössä tuskin on merkitystä vaikka piippu on 20" kun ampumamatkat on lyhyitä enimmäkseen mutta linnustaminenkin kiinnostaa samoin tarkka-ammunta. Eli onko aikuistenoikeesti merkitystä onko piippu 20" vai 22" jos ammutaan vaikka 300-500m. Kauemmaksi tuskin näenkään hirvikiikarin suurennoksilla.

Ei ole. Oikeasti. Itse olen ampunut 20" piippuisella nollakasilla ongelmitta kaliberin järkeville käyttöetäisyyksille (~800m).



 Jos kerran pitää noista kahdesta valita, ja olet pienellä budjetilla liikkeellä, niin ota se jossa on parempi laukaisu. Piipun kierteytys maksaa saman verran vaikka piippua lyhennettäisiin, mutta laukaisun parantaminen onkin sitten ihan eri hinnoissa. Ja ilman vähintäänkin kohtuullista laukaisua on erittäin vaikea ampua tarkasti millekään etäisyydelle.



That's my 2cents..



-J-
Kuulkaa korpeimme kuiskintaa..

Ippe69

Jatkanpa vanhasta ketjusta kun uusi projekti suunnitelmissa.
Olisi nyt eräs runko/tukki mielessä jota saa ainoastaan Remington 700 sopivana. Tikka on kyllä suunnitelmissa, mutta ei tietoa aikataulusta.
Rungon mukana vaihtuu lipas ja laukaisukoneisto, eli alkuperäistä jäisi lukko, lukkorunko ja piippu. Onko uusimmista remingtoneista kokemusta noilta osin, osuuko ja toimiiko? Tässä ketjussa ei ihan hirveästi kehuja saa, mutta ketjukin on 10v vanha. Onko mikään muuttunu sen jälkeen? Tai vaihtoehtoisesti, saako Suomesta custom-lukkorunkoa kohtalaiseen hintaan? Ei välttämättä tarvitse olla ihan viimeistä huutoa, vaan sellainen laatu mitä yleensä kotimaisilta valmistajilta saa, riittää.

saku_s-t

Puhutko kenties grayboe tukeista? Kyselin heiltä tikan tukeista niin loppu vuodesta ehkä tulossa

Ippe69

En vaan MKMachiningin Bullpup-tukista. Nyt on markkinoilla remarin SA, seuraavaksi remarin LA ja sitten Tikka SA.

Edit.Tikkaa ei siis käsittääkseni ole edes piirustuksissa täysin valmiina, joten voi kestää. Ei sillä, että tämä mitenkään hätäinen projekti olisi muutenkaan.

Simo Salo

Laitoin keväällä Rem700 ADL Tactical FDE HB -nimihirviön (hinta kaupassa 599e) Magpulin Hunter -tukkiin ja alarautaan. 6.5 creedmoor siis. Sakon Rangella keskimäärin 0,7moa 100 metriin. Omat lataukset vielä kesken...