suujarru vai vaimennin

Aloittaja Jahimees, helmikuu 07, 2024, 16:00

« edellinen - seuraava »

Jahimees

Hei! Kumpi olisi parempi linnustuskäytössä suujarru vai vaimennin? Kumpi tekee ampumisesta miellyttävämmän, eli vähemmän rekyyliä? Sen tiedän, että suujarru pamahtaa enemmän.

HJu

Suujarrun kanssa potkii vähemmän.
Terveisin,


HJu

ErkkiEinari

#2
Jos et meinaa kuulosuojaimia mukana kantaa niin äänenvaimennin. Suujarrulla kun ammut vaikka jonkun isomman kiven vierestä niin aika äkkiä korvat soi..

Lintukaliiberin aseilla oman kokemuksen mukaan äänenvaimennin laimentaa rekyylin hyvin siedettävälle tasolle.

metsienmies

Kyllä suupamauksen ja äänen hiljeneminen tekee ampumisesta miellyttävämmän ainakin itselle, eikä pelkästään rekyylin minimoiminen. Enemmän sitä isoilla kaliipereilla väsyy jarrulla siihen kun paineet paukkuu naamalle kuin siihen, että rekyyli potkisi hartian kipeäksi.

MOj

Suosittelen myöskin vaimenninta edellä mainituista syistä ja on vaikeampi paikallistaa mistä laukaus tulee. Koskee myös riistaa.

Patruuna


HJu

#6
Kyllä minäkin vaimenninta suosittelen mutta kun kysyttiin kumpi potkaisee vähemmän niin suujarrulla potkaisee vähemmän. Vaimennin on muuten paljon miellyttävämpi. Ja jos jonkun hirviövaimentimen (esim AU SL7i) laittaa niin kyllä se ase aika rauhallisesti käyttäytyy painavan vaimentimenkin kanssa.
Terveisin,


HJu

JPu

Vaimentimen ehdoton etu on myös piipusta purkaantuvien palokaasujen pienempi vauhti ja roiskeiden kimpoilu ja maata nostavien roiskeiden eliminoituminen lähes kokonaan on ehdoton etu. Ei siis silmiin roskia edes vastatuuleen ammuttaessa.

Ehdottomasti vaimennin, mitä painavampi, sen kevyempi rekyyli.. Mutta usein metsästyksessä kivääriä kuskataan selässä haulikon kaverina, niin ottaisin kevyen vaimentimen ja lyhyen, niin kuin olen ottanutkin :)
JPu, TRG-300LM ja pari muuta

Jahimees

Kyllä kommentit vaimentimen puolesta vakuutti minut täysin!

ELQU

Käytössä Jaki Sniper ja suujarru, mielummin laitan radalla vaimentimen. Suujarrulla ampuessa ei tahdo silmät pysyä auki vaan paine tuntuu ja pilaa suorituksen.

PoweredbyNiko

Suujarru kaikin tavoin parempi. Vaimentimen kanssa ääni ei ole niin paha.

veeteetee

Melusta: olen vuosien varrella mitannut varsin monia vaimentimia ja muutamia suujarrujakin, vieläpä MIL-STD-1474:n vaatimukset täyttävällä kalustolla ja yksinkertaistaen tuloksista voi todeta:
*hyvät vaimentimet pudottavat melutasoa 20...30 db(C)peak ja jos otetaan vaikka 24 dB, niin korvaan vaikuttava paine putoaa 1/16 osaan alkuperäisestä; kts. äänenpainetason määritelmä po. standardissa, jokainen 6 dB (ei siis usein referoitu 3) puolittaa paineen
*suujarru nostaa äänenpainetta, yhdessä esimerkissä @ 308 Win äänenpaine nousi 12 dB eli korvaan vaikuttava todellinen paine nelinkertaistui ja (tupla)kuulonsuojaus on tarpeen
*ainoa kotimainen rekyylikelkkamittauksiin perustuva kotimainen tutkimus löytyy Kaliberi 1/2007:stä ja suujarru oli tehokkin rekyylin hillitsemisessä
Lintukiväärin rekyyli tuskin haittaa ketään ;), suurimmat hyödyt ja haitat löytyvät melupuolelta. 

Koheltaja

223 pulttilukossa on molemmat, suujarrulla radalla ja maastossa ilman suojausta vaimentimella. Radalla en koe vaimenninta tarpeelliseksi koska vieressä paukkuu aseet ilman vaimenninta ja usein suujarrulla.

Aikoinaan suujarrullisen 300LM:än vieressä ei kukaan halunut ampua, mää en tajuu... 8)
Kylätason ampuja

veeteetee

Fingeporia mukaillen, minä teille suujarrun näytän ;D


veeteetee

Vakavasti puhuen & edelliseen kuvaan viitaten: minulla on omassa 20+ vuotta sitten tehdyssä .338LM:ssani Tampella 155K83 -tykin suujarrun mittakaavaan tehty kopio. Vuosien tauon jälkeen (syynä TRG-42) ulkoilutin äskettäin asetta ja kun tarkkuutin sitä, viereisellä paikalla seissyt oli horjahtaa laukauksesta naamalleen, sen verran suujarru pukkaa kaasuja sivulle. Mutta tehokas se on ja ennen kaikkea näyttävä ;D