Tikka T3X Sporter projekti

Aloittaja jpniemi, elokuu 15, 2022, 12:04

« edellinen - seuraava »

Ärmätti

Lainaus käyttäjältä: Koheltaja - marraskuu 19, 2022, 14:14
Jos LW niin rosteri on omien kokemusten perusteella ollut käynniltään parempi kun musta. Keskimäärin LW piiput on ihan ok mutta joukossa on helmiä samalla tavalla kun huonoja. Huonoja ja helmiä on harvoin osunut kohdalleen mutta riittävän hyvin käyviä keskiverto piippuja on ollut muutama, piekkarissa oli aikoinaan yksi helmi.

Jos mustan piipun haluat ja saatavuuden puitteissa pystyisi valitsemaan Shilenin tai LW:n niin ottaisin Shilenin. Yhden 223 piipun perusteella käynti ei ole kasatasoista mutta hyvällä tasolla kuitenkin, 5x5lks/150m 1/3moa keskiarvo on arkipäivää kun keli ja kuski on kunnossa.

Pesityksen osaava seppä on ratkaisemmassa asemassa kun noiden kahden piipun erot, molemmista piipuista saa ulosmitattua hyvää käyntiä kunhan pesitys ja asennus on tehty kunnolla.

Jos ostat piipun aihiona niin ota sepän kanssa puheeksi että kun piippu on sorvattu profiiliin niin ennen pesitystä tulkkaa piipun alkupään. Hyvin usein nappivedetty tai takomalla tehty piippu jää paksummasta (alkupäästä) kohdasta ahtaaksi sorvauksen jälkeen ja se pitäisi läpätä mittoihin ennen pesitystä. Shilenin muotoonsorvatut piiput läpätään tehtaalla sorvauksen jälkeen ja ne ovat sellaisenaan valmiita pesitykseen ja asennettavaksi.

Jos pinkka kestää parinsadan lisäinvestoinnin ja piippuja on saatavana niin Shilen SM rosteri piipulla voi melkein luvata että käynti on hyvää tai huippua. Noiden kanssa on harvoin tarvinnut pettyä käyntiin jos pesitys/asennus on tehty hyvin.

Hirveesti jossittelua...

Tismalleen samaa mieltä. :)

rum

Itellä kans tuo SM Shilen 08:ssa Remarin 700 joskus Jalosella kasattu, parhaillaan 5+5/300 25mm pintaan kävi. Normi kuitenkin 30mm pintaan,tehtaalla sorvattu ja täällä vain pätkitty ja pesitetty.

Ollu joskus erälle foorumilla kasat en tiiä onko enään.

300WM:ssä sama piippu mutta sorvattu Ensiolla ,pitäs tulkata ja ottaa testiin kunhan intoa löytyy ja kiikari jolla sen pystyy todentaan.

Mutta kuparoinnissa juurikaan eroa 08:siin, tarttuuhan sitä joka piippuun mutta kuin paksusti/lujasti.

MOj

Mulla kanssa Shilen SM 6.5 PRC. Sorvattu profiiliin täällä, fluutattu. Käy ja kukkuu.

HMa

Mistä erottaa minkä valmistajan piippu on kyseessä?

Jos piipussa ei lue ja kuittia ei ole, omistaja on siirtynyt ajasta iäisyyteen.

Mistä erottaa vaikka onko piippu Lilja, LW tai Shilen?



Koheltaja

Aika hankala on jälkeen tietää mikä piippu on laitettu. Rihlojen määrä sekä niiden mitoitus voi paljastaa valmistajan mutta silloin pitää olla mihin verrata.
Kylätason ampuja

HMa

Jottei lipsuta ketjun aiheesta ni miulle on kulkeutunu trg 21 jossa oli kaks piippua, toinen 308 ja toisessa ei mittää muita merkintöjä ku 6 ppc pesän puolella. Tuon piipun laitatin tikka t3 ja pesäksi tuli 6mmbr 1:8 nousu pitäsi olla.

Tukki tikassa on krg bravo harmaa aics malli ja mdtn 13 ptr aics lipas 6brrälle ja hyvin toimii. Oon onnellinen. Ammun vaan tehaspaukkua ja oon huomannut että 61mm kokonaispitkät patruunat 6,8g scenarilla aiheuttaa painemerkkejä. Ase käypi hämmentävän loogisesti ja on mukava ampua, en tajua miten sitä on 308 tullukki ammuttua aiemmin niin mukavalta tuntuu ja näyttää taululla 6mmbr.

Tuo piippujen tunnistaminen kiinnostaa kun trgn mukana tuli ampumamuistiinpanoja joissa ei 6mm sanota kummiska mittää. 308 piippu ilmeisesti Lilja ja käynti ollut muistiinpanon mukaan hyvä kun 20lks testissä 19 sisäkymppiä 300m eli varmaan 300m vapaakiväärikö ollu lajina. Uteliaisuudesta ja mielenkiinnosta olis kiva tietää minkä valmistajan tuo 6mm piippu on

Nää on 1900 luvun lopulta ja 2000 luvun alusta ilmeisesti entistä kisa tai harjotuskalustoa.

HJu

Jos edelliseltä omistajalta ei saa tietoja ja piipussa ei ole merkintöjä niin valmistaja jää  mysteeriksi.
Terveisin,


HJu