.308 TRG muuttaminen kaliiberiin 6,5x47

Aloittaja Milli, marraskuu 21, 2015, 09:56

« edellinen - seuraava »

Milli

#15
Kuinkas muuten kannattaisi piippu tulpata ennen fosfatointia?

kumimuumi

#16
Lainaus käyttäjältä: MilliKuinkas muuten kannattaisi piippu tulpata ennen fosfatointia?

Mä sorvasin teflontangosta tulpat joihin läpireijät ja teflonteipillä tiivistelty kierretanko koko p*skasta läpi. Väliin vielä haponkestävät o-renkaat ja koko paketin varmistuskiristys siipimuttereilla. Ainakin tuo yksi kerta onnistui 8)

Poikma

#17
Joku joskus neuvoi että toinen tulppa piipun päässä pitäisi olla jousikuormitettu että piipussa lämmönnousun vaikutuksesta nouseva paine pääsee purkautumaan rikkomatta tulppausta.... tiedä sitten...... ???

kumimuumi

#18
Lainaus käyttäjältä: PoikmaJoku joskus neuvoi että toinen tulppa piipun päässä pitäisi olla jousikuormitettu että piipussa lämmönnousun vaikutuksesta nouseva paine pääsee purkautumaan rikkomatta tulppausta.... tiedä sitten...... ???

Oliko hatussa foliota vai ropeli? :?

Perkeleen_Luoma

#19
Ei kai sinne kummoisia paineita synny.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.

Poikma

#20
En nyt nimeä ala kertomaan, mutta tuon neuvon antoi kaveri, jonka en usko pukeutuvan folio- tai ropellihattuun... :-)...... ja sen tiedän että on puuhannut aseiden kanssa enemmänkin. Valistunut arvaus on että piippujen fosfatointeja on teettänyt useita.

Mutta kuten kirjoitin....tiedä sitten ????....jokainen tyylillään.



Kyllähän se paine piipussa jonkin verran nousee kun liemet on reilu 100 astetta.....

Koheltaja

#21
Jostain kuulin että Sako ei tulppaa piippuja fosfatoinnissa kun ei tarvitse, vai kuulinko väärin?
Kylätason ampuja

Maantiekiitäjä

#22
Peuralan kanssa keskustelin tuosta fosvatoinnista ja sanoi, että ei enää laita piippuja ko. pinnoitukseen kun oli ilmennyt ongelmia kun liemi oli päässyt piippuun sisälle.

Milli

#23
Entä jos teetättää piippuun äänenvaimennin- ja suujarrukierteen, jolloin voisi teetättää siihen sopivan tulpan. Sitten jos tulpan laittaisi vaikka teflonteipillä tiivistettynä kierteille.



Fosfatointi ei taida lisätä ainemäärää, eikä poistakaan? Pitääkö piipun kierre, josta se tulee kiinni lukkurunkoon, suojata fosfatoitumiselta? Jos pitää niin, siinäkin mielessä kierteillä oleva tulppa toimisi. Toki tällainen tulppien teetätys maksaa, mutta silloin ymmärtääkseni tulisi aika idioottivarma sisäpiipun suojaus.

kumimuumi

#24
Eikös se hapotus nimenomaan ensin poista ainesta vanhasta pinnasta ja sitten "ruostuttaa" sen..

Perkeleen_Luoma

#25
Fosfatoinnissa pintaan muodostuu 0.005-0.01mm kerros. Sillä ei kierteissä ole mitään merkitystä.



Koulun ajoilta muistelisin, että fosfatoinissa, ruoste liottuu pois pinnasta ja fosfaatti kerros tarttuu teräksen pintaan samalla värjäten sen.

Fosfatointi ei itsessään anna korroosio suojaa, mutta se imasee öljyä hyvin, paras suoja saadaan "öljykeitoilla".



Sinistyksessä taas mitat pienenee. Siinä teräs "ruostutetaan" tavalla, jossa pintaan muodostuu magnetiittiä ja värjää sen.

Sinistys itsessään suojaa ruosteelta, koska se on "valikoitua ruostetta", ikään kuin esim. alumiinin anodisointi.

Nuo kylmäsinistys litkut ovat sitten vain paikkaamiseen tms. korjaamiseen.



Fosfatointia, parkerisointia, mustausta ja sinistystä käytetään termeinä sekaisin tavalla, jossa toinen puhuu aidasta ja toinen seipäistä.



Edit: Jos tulppaus on tehty 1bar ilmanpaineessa ja 20celsius lämpötilassa.

140celsiuksen lämpötilassa paine on noussut 0.4bar.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.