Falcon Menace 5.5-25X56 FFP

Aloittaja -Make78-, lokakuu 22, 2010, 18:50

« edellinen - seuraava »

-Make78-

Säädöt, ristikko FFP ja hinta ~300 egen hinta kuulostais mukavalta, jos hommais vaikka piekkarin päälle..

Onkos kellään kokemuksia ko. putkesta?

Ossi_v

#1
Ei ole kokemusta 56 mm etulinssisestä, mutta vastaavasta 50 mm etulinssillä on yhden ratakäynnin verran. Ensikokemus oli positiivinen. EMD-ristikko on asiallinen ja sen saa säädettyä teräväksi okulaarisäädöstä. Parallaksisäätö on ko. putkessa tarpeen, kuvasta saa hyvän ja terävän kun säätää parallaksin kohdalleen. Menace ei ole kovin anteeksiantava väärin säädetylle parallaksille, vaan laiskuus parallaksi säädössä johtaa kuvan vääristymiseen reunoilta. Vaan kun säätää oikein, on Menace kokemukseni mukaan huomattavasti muita saman hintaluokan putkia parempi; perus-Tascot ja perus-Bushnellit jne. jäävät kauaksi siitä. Säädöt tuntuivat toimivan niin kuin pitääkin, mutta mitään varsinaista napsujen testausta en tehnyt, kun ammuin kiikaria kohdalleen aseen päällä. Valovoiman osalta 50mm etulinssinen on OK päiväkäyttöön ja lievään hämärään, mutta kirkkaudeltaan selvästi esim. S&B PMII 5-25x56:tta heikompi, enkä usko 56 mm etulinssinkään muuttavan Menacea yökäyttöön sopivaksi. Vaan täytyyhän 7-kertaisen hintaeron Schmidt & Benderiin jossain näkyä, vaikka Falcon Menacessa onkin erinomainen hinta/laatu-suhde.



Ossi

Maantiekiitäjä

#2
Mistä nuita saa ja mahtaisiko kestää 6,5x55:sen T3:sen päällä?

-Make78-

#3
jos enkku taipuu niin lue tästä: http://www.snipershide.com/forum/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=1205329">http://www.snipershide.com/forum/ubbthr ... er=1205329">http://www.snipershide.com/forum/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=1205329



esim. MWM Trading myy suomessa 421 eur

http://www.scopesdirect.co.uk/">http://www.scopesdirect.co.uk/  myy ja tulee lähetyksineen Suomen hintoihin

Englannista saa tietyistä paikoista halvemmalla, mutta varaudu siihen, että vientiluvan kanssa sähläämiseen saattaa vierähtää viikkoja.

Englannissa on nykyään käsittämätön laki, mikä säännöstelee myyntiä ulos Englannista esim. yli 4x suurentavat tähtäimet, äänenvaimentimet, bibodit vaativat vientiluvan