6.5 CREEDMOOR

Aloittaja FINZKI, kesäkuu 28, 2016, 10:40

« edellinen - seuraava »

KRG

Mukava ois tietää, mikä special ruuti on Lapuan 6.5 CM patruunassa.

psk123

Lapua aikanaan käytti olikohan Bofors tai jotai sinnepäin ruutia, eivät myy siviileille tai ainakaan ennen myyneet

p00kaju

#602
No niin nyt tuli eilen kiireellä jatkettua N150 testiä ku pitäis lauantain kisoihin saada kuulaa.
Sen verran jäi ensimmäisistä N150 + Scenar 8g testeistä epävarmuutta verrattuna Norma URP:iin, että hain varalta Scenarin 9g kaveriksi, koska monesta lähteestä luettuna N150 tykkäisi mieluummin pykälän raskaammasta luodista.
Latauspituuden pidin molemmissa samana 70,5mm.

Tiesin että haluan nopeuden 800m/s tietämille joten latasin taulukon maksimin 35,5gr.
10lks sarjasta 9lks oli 25mm sisään ja tietty standardi kärpänen  ;) . Mutta 9lks oli niin nätissä muodossa että eipä tarvi enempää testailla N150+Scenar 9g komboa. Periaatteessa korkeintaan vois ajan kanssa kokeilla tuosta ympäriltä 35gr ja 36gr, mutta tuskin enää parantaa asiaa.

N150 + Scenar 8g levis jo aika paljon, epäilys oli siis aiheellinen. Taitaa tuulikin ottaa tuohon 8g piirun enemmän. Varmasti tuollekin kombolle saa käynnin paremmaksi, mutta perstuntumalla tuon 37.5gr oli liian nopea lataus mun piipulle. Siitä voisi joskus ehkä kokeilla 36.5gr niin saisi vauhdit alle 840m/s.

Kuvissa tarkemmat infot. Ylimmät sarjat on kuukauden takaiset ensilataukset 300 metrille URP ruudilla ja alemmat eiliseltä N150. Kaikki sarjat ammuttu silleen PRS rytmillä eli nopea lippaan tyhjennys  ;D

Jullimus

No onhan tuo tasaista käyntiä kaikilla. N150 latauksilla vasemmalta puhaltava tuulenpuuska voi pelkästään tehdä tuon eron, painaa osumia oikealle ja alas.

p00kaju

#604
Totta,nyt oli yllättävän tasainen jatkuva tuuli klo 19-20, tyyntä hetkeä ei juurikaan mutta muutamia puuskia jotka saattoi heittää tuota 8g sarjaa.

Kaikilla voi kyllä lähteä PRS kisoihin mutta 9g jäi nyt paras fiilis ja sillä mennään ainakin toistaiseksi.

KJJ

hattu päästä ja kumarrus

loistavaa ammuntaa!

ja lataamista

Niko

7g scenar ja N140 onko kokemuksia? Vihtavuoren app ei ole N140 reseptiä.

Jullimus

Lainaus käyttäjältä: Niko - kesäkuu 11, 2026, 21:337g scenar ja N140 onko kokemuksia? Vihtavuoren app ei ole N140 reseptiä.
Ei oo mitään syytä miksei toimisi. N150 latausoppaan arvoilla voi lähteä kokeilemaan aloituslatausten puolelta. Latausoppaassa on N140 ja N150 ruutiannokset hyvin samankaltaisia creedmooressa ja muissakin kalipereissa.

KRG

7,8s Scenar-L ja 37gr N140 toimii ainakin kahessa omassa 6.5cm erittäin nätisti.
870 m/s vauhtia.
Kilolla saa monta ladattua.

KJJ

#609
miten muuten tuo ilmotettu hylsyn täyttöaste/ruuti onko vs hylsytilavuus vai kuulan kans? tämmönen tyhmä kysymys tällä kertaa

onko iso ero tuolla 6,5x47lapua ja 6,5 creedmoor jos alotus latausta hakee?

https://www.xxlreloading.com/load-data/6.5-creedmoor/.264-%7C-108gr-%7C-lapua-scenar

https://www.xxlreloading.com/load-data/6.5-x-47-lapua/.264-%7C-108gr-%7C-lapua-scenar

ruutin valinnasta videoo toki raskas kuula

https://www.youtube.com/watch?v=xX4ahQtv6aI

https://www.youtube.com/watch?v=YaThg4GLWus

Niko

6.5g scenar ja N140 tuli kokeiltua 5lks annos 36.5-40.5gr 1gr hypyllä.

36.5gr 857m/s
37.5gr 869m/s
38.5gr 894m/s (paras käynti 0.6 moa)
39.5gr 927m/s
40.5gr 947m/s

Kaikissa oli käynti huonompaa, kuin 7g scenar ja N150.
Sako s20 20"

metsienmies

Saako kysyä mikä ajatus on takana noissa super keveissä scenuissa?

MikaS

No ainakin pienissä 6.5:ssa saa noilla paremmin kyytiä + olematon rekyyli on vieläkin kevyempi. Kokonaispituushan noissa kaikissa on hyvin lähellä toisiaan. En tiedä onko oikea vastaus ja lisäksi kaikki eivät ammu edes 300m, joten kevyempikin riittää monesti.

Mulla ainakin Grendeli käy paremmin noilla kevyimmillä.

Niko

Lainaus käyttäjältä: metsienmies - kesäkuu 15, 2026, 17:04Saako kysyä mikä ajatus on takana noissa super keveissä scenuissa?
Lähellä vain 150m rata. +900m/s lähdöillä 30-180m kohtuu tasainen lentorata myös linnunpyyntiä ajatellen. Sitten v-max käy samalla kohdistuksella, nämät nyt ensimmäisenä tullut mieleen :)

Janne761976

Latasin tänään eka kertaa Norman hylsyyn 8g Scenaria. Ruutina vihtavuoren N150. Olen aikasemmin ladannut samalla annoksella Sakon hylsyyn. Norman hylsyyn ladatussa lähtönopeudet reilu 20m/s hitaammat. Aseena Tikka T3x ctr. Onko muilla samansuuntaisia kokemuksia? Käynti erittäin hyvää ja tasaiset nopeudet molemmilla, vauhdissa vain iso ero.