Vanhojen patruunoiden vaarat

Aloittaja kawatus, kesäkuu 12, 2022, 18:56

« edellinen - seuraava »

kawatus

Ostin kaverilta vanhoja 308 10.85 scenareita jotka oli punaisissa 20kpl laatikoissa. Joku voi tietää millon niitä on myyty?
Ensimmäiset 2 laatikkoa oli tarkkoja ja korot vastasi lapuan ohjelmasta suoraan 300m asti. Huomasin ampuessa että nallit on aika tasasia ja rekyyli oli aika reipas mutta tehdaslatauksen ollessa kyseessä en ihmetellyt asiaa sen enempää.
Linnunpyynnissä syksyllä ammuin teertä 200m mutta lentoon lähti. Hylsyn poistettua huomasin että nalli oli irronnut. Samalla reissulla tiputin teeren 250m ja hylsy ok.
Asia jäi kuitenkin vaivaamaan ja menin 200m radalle ampumaan ja avasin täyden laatikon patruunoita jotka olivat kuin uusia kaikin puolin mutta 3lks ja kahdesta irtosi nalli! Ammunta loppui siihen ja loput patruunat purettiin ja selvisi että ruuti oli tarttunut hylsyn seinämiin eikä irronnut edes harjalla. Myös kuulat oli osittain tiukassa hylsyssä.
Kuulat meni uudelleen käyttöön.
Opetus tässä on että ei kannata ostaa kovin vanhoja patruunoita kun ei koskaan tiedä. Tässäkin tapauksessa myyjä oli luotettava ja oli säilyttänyt patruunoita aina lämpimässä asekaapissa mutta patruunat oli ehkä olleet aiemmin jossakin lämpötilan vaihteluille alttiina vaikka päällepäin olivatkin kirkkaita.