Nightforce NXS vai BenchRest

Aloittaja SaTi, joulukuu 31, 2004, 00:58

« edellinen - seuraava »

SaTi

Nightforce NXS vai BenchRest onko käytännossä eroa :?:

Te joilla on kyseisestä laitteesta omakohtaisia kokemuksia kuuntelisin mielellään niin kehut kuin haukut :wink:



Olisi käytetty BenchRest tarjolla :shock:



Ps. Saavutetanko niin sanotulla luodinletoratakorjain toiminnolla suurietu :oops:

EETU

#1
Lisätietoa kakkossivulla kuudes aihe ylhäältä.Pakko oli siirtyä tähän aiheeseen, kun ne kiukuttelee tossa alempana. :D  :D

JpL

#2
No, kerrataan vielä: NXS on pienempi = lyhyempi & kalliimpi. Kestää ryynäystä. Siinä on kolmannessa tornissa myös valo, jonka voimakkuutta ei voi säätää kuin BR:ssä. Bench Rest on pitkä putki, oikein pesismaila, tukeva ja painaa n. kilon. Säädöt on 1/8 MOA, eli jotain 3.5mm/napsu. Optiikassa ei käsittääkseni ole eroja NXS:ään verrattuna, vaikka tuo säätösysteemi onkin todella hieno. Itselleni kelpaisi hyvin 1/4 MOA säädöt. BR:stä on itsellä kokemusta, säädöt on mukavan täsmälliset ja sopivan jykevät. Ristikko toisessa poltopisteessä, eli ei suurene suurennosta muutettaessa. Laatukiikareita molemmat mallit, eivät jää käytössä parhaimmille sakemanneillekaan. NF tarjoaa jotain sellaista ristikoidensa puolesta, mitä muilla ei välttämättä ole. Etenkin uusi MLR on saanut kehuja. NXS on suunniteltu enemmän tositoimiin, tietääkseni Kanadan tarkka-ampujat käyttävät sitä (korjatkaa ihmeessä, jos puhun läpiä päähäni). 22 kertainen suurennos riittää mainiosta mille tahansa matkalle TA-toiminnassa, 32x BR sitten on parempi tarkkuus - ja kasa-ammuntaan... oliko muuta? Kahdeksankertainen minimisuurennos valaistavalla ristikolla on hyvä peurankyttässuurennos, 42 kertainen alkaa olla jo sen kokoinen, että kaikki väreily tuppaa haittaamaan.

NF kuuluu siihen sarjaan tähtäinkiikareita, joiden ominaisuudet ja laatu ovat ihan huipputasolla ja käytännön erot käytössä määräytyvät tarkoituksen ja omien mieltymyksien mukaan.

Tsekkaa nightforcen tai finnaccuracyn saitit.
- \"Olen halunnut tehdä elämässäni vain kolmea asiaa: Kirjoittaa, metsästää, ja rakastaa.\"


west

#3
ja aina kannattaa muistaa,että ihmissilmä pupillin keskimääränen koko on 7mm.



eli sentähden myydään kiinteäsuurennoksista 8x56 kiikaria.maksimi variaabeli kiikarin valovoimaa saadakseen pitää objektiivin halkaisija jakaa seiskalla ja siitä arvosta saa suurennoksen laskettua.sit vaan säätää suurennuksen siihen arvoon,niin kiikarista saa kaiken valovoiman irti.



jos suurennos on kiinteä 32 ja siitä pitäisi saada paras valoteho silmään olisi objektiivin halkasijan oltava 224mm.siinä yksi syy,minkä takia esim.maakaukoputkissa on valoisuus huono,kun objektiivi on halkaisijaltaan pieni suurennukseen nähden.



jos objektiivi on 50mm,niin paras valovoima saadaan karvan yli 7 kertoimella.



kysymys oli vaan valovoimasta ja esim.siihen liittyvästä peuran kyttäyksestä,eikä alkuperäinen kirjoittaja puhunu siitä mitään,mutta vaan tiedosi.
i am slaughter so i know...