Laatueroja M4sissa?

Aloittaja JH, joulukuu 07, 2004, 22:06

« edellinen - seuraava »

JH

Onko kellään tietoa onko maahantuotavissa M4 laatueroja?

Erot Sakon ja Norincon välillä tuntee kaikki mutta miten on esim Coltin ja Bushmasterin?

HJu

#1
No periaatteessa Colt on aito M4, he vaan ei hirveästi ole mil-spec-versioita siviileille myyneet, ei edes kertatulimalleina. Siviiliversiota kyllä ovat myyneet mutta niissä on kaikenlaista speksinvastaista mitoitusta yms. Eli liipasinkoneiston akselit on ei-milspec paksuudeltaan, laukaisukoneistoon ei mahdu kaikki kisakoneistot koska siellä on kovametallipalaa tiellä ja osassa on eutsaranan mitoituskin sen verran eri että mil-spec yläkerrat ei sovi muuta kuin erilaisilla adaptereilla.



Bussen M4:n osat ovat lähempänä milspecciä mutta tusinatavaraa laadun puolesta. Eli ihan ok mutta ei mitään Sig/Korth/Sauer-laatua.



Kummatkin toimii mutta jos näkemättä haluaa ostaa pelin johon sopii kaikke aftermarket-sälä niin Bushmaster on noista se lupaavampi. metsästys.ne:n puolella on leegio arskafriikkejä jotka osaa neuvoa vielä tarkemmin noissa laatu- ja yhtensopivuusasioissa.
Terveisin,


HJu

JpL

#2
En osaa linkittää, mutta yleensä, mitä BushMasteriin tulee, on se ollut yleensä ollut tarkempi kuin laatuisa Colt, yms. En todellakaan ole mikään ammattilainen ja vielä vähemmän lupautunut sotilas (mielummin totaalikieltäytyjä, tiedän että minut tämän jälkeen kirotaan alimpaan helvettiin, mutta silti :) mutta noin käytännön puolesta yleinen kritiikki on BushMasterin kannalla.
- \"Olen halunnut tehdä elämässäni vain kolmea asiaa: Kirjoittaa, metsästää, ja rakastaa.\"


JJAP

#3
Kuulin huhuja että Bushmasterilla olisi suurista tuotantomääristä johtuvia eroja ylä- ja alakertojen pinnoitteen värissä. Eli sama vika mikä taannoin vaivasi Colttia. Tämä on siis pelkkä huhu eikä varma tieto sillä en ole itse nähnyt .

Ampumaterveisin

Jouni