Kadonneen kansanperinteen elvytystä.Piipun läppäys, piekkari.

Aloittaja Long Range, tammikuu 10, 2022, 06:13

« edellinen - seuraava »

Long Range

Useimmille tämä on "nice to know" tietoa kuten pääosin minullekin,mutta piekkarien piipunläppäys taito on lähes mennyt hautaan täällä Suomessa.USA:n puolellakin on vain kourallinen ihmisiä,jotka osaavat OIKEASTI läpätä piekkarin piiput huippukäyntisiksi.

Ampujalle on helpointa ostaa valmiiksi tehtaalla läpätty huippupiippu esim. Shilen Ratchet,mutta monista halvemmista / vanhoistakin piipuista on saatavissa parempi käyntisiä käsin läppäämällä ja olisi hyvä,että tieto taito pysyisi jollakin tasolla yllä / jopa kehittyisi.

Ei, en ole piipun läppäyksen osaaja, mutta yrittänyt kaivella jo v.2012 saakka tiedon muruja Piekkaritiimiläisille ja kävimme porukalla Mäkisen Erkin luona takavuosina päivän kurssillakin.
Valmetilla vaikuttanut tasokas läppääjä ehti dementoitua ennen kuin ehdin haastattelemaan.

Tulkkaillut vain hiukan piippuja ja läpännyt vain yhden impparin piipun ja yhden piekkarin piipun ihan vain siksi,että on hiukan helpompi kirjoittaa kun on edes vaiheet/alkeet läpi käynyt ihan ite.
Tulos? Mittasin mökki impparin piipusta V3 hajonnan ennen/ jälkeen läppäyksen ja nopeushajonta kyllä pieneni läppäyksen jälkeen.Piekkarin piipusta muuta kerrottavaa kuin kyllä slugi menee tasaisemmin piipun läpi nykimättä..

80-luvulla kyllä ampukolvasimme Pertti T. Kekkosen kanssa useita TOZ.in piippuja ja koska ne oli mustaa rautaa ja lähtötaso PIRUN karhea osassa,ne kyllä käyntiään korjasivat BRUTAALINKIN ampukolvauksen jälkeen.Ja kaitpa siinä ylimenotkin sileämmäksi muuttuivat.Nykyisille pehmeille rostereille voipi olla liian BRUTAALIA...

Alan tämän otsikon alle kokoamaan useammassa osassa haalittuja tietoja / kuvia / joku videokin.

JOS tiedätte Suomessa piekkarin piipun läppäykseen paneutuneita henkilöitä,niin laittakaa vaikka pm viestiä.
Tämä kaikki siis kadonneen kansanperinteen kokoamista.

Timppa 

Long Range


Brutaalia,mutta työvaiheet tulee esille:

www.youtube.com/watch?v=08oDfVGzXJ4


1&2 osat yhden "ajattelijan" vaiheista:

www.youtube.com/watch?v=WM8xaaUaTTY

www.youtube.com/watch?v=IXzmlDT-yxE

Timppa

Long Range

#2
Calfeen työkaluja:

Läppäyspenkki,lyijyn kaato suppilo ihan pahvista,tangon päähän tehty "jag" johon lyijyvalos tarttuu hyvin.

Timppa


Long Range


Long Range


Laadukkaan valoksen saanti vaatii myös piipun suun lämmittämisen ennen kaatamista.Joku mainitsi noin 120 astetta...Liika kuumennus voi laajentaa ja valos juuttuu.
Myös tangon päätä "jag" hyvä kuumentaa hyvän tarttumisen aikaan saamiseksi.

Kuvassa Calfeen laadukas valos:


Long Range

#5
Kaikki Suomesta saadut tiedon murut kuvasivat VAIN valosten tekoa piipun suulle.Tässä alla rallienglanti käännökseni erään USA:n parhaan piekkarin piippujen läppääjän ohjeistuksesta.
Hän läppää ensin piipun tasaiseksi / sileäksi piipun SUULLE tehdyllä valoksella.
MUTTA sitten kartioksi läppäämisvaiheen tekeekin,että valos tehdään piipun perään.

Myös hänen käyttämät läppäysaineet kerrottu.Samoja kuin mitä Suomi sedätkin käyttäneet:

--------------------

Piipun sisämitat joihin pyrin: Palkkien päältä piipun peräosasta laajin 0,2184 " (5,547 mm) ja pienin 0,2170 2 (5,512 mm).Uran pohjasta piipun peräosassa laajin 0,2223" (5,646 mm) ja pienin 0,2213 " ( 5,621 mm).Noihin pyrin.

Alumiini oxidi ja silicon carbidi molemmat toimii hionta aineena hyvin.Alumiinioksidissa 150 grit ja silicon carbidi 180 grit.Alumiinioksidi murenee/kuluu nopeammin.

Valosten pumppaaminen.Vihaan sitä..En pidä siitä miltä se tuntuu.Vala uudelleen, vala uudelleen, vala uudelleen....

Yritän saada 0,002-0,003" (0,005-0,008 mm) (kartiokkuutta???).Hiukan enemmän/vähemmän tuntemuksen mukaan.

Valan aina lyhyen valoksen (2" = 50 mm) ensin piipun suulle siitä syystä että eka valos voi juuttua jostakin syystä.Suulta se on helppo porata tai sulattaa pois.

Eka valos tulee siis valaa piipun suulle, sen jälkeen noin 20-30 vetoa läpi,puhtaasta piipusta.

Vala seuraava valos piipun peräosaan ja noin 20-30 vetoa,siirrä valos puhtaaseen piippuun ???, vala uusi valos piipun peräosaan ja tee piippu kartioksi.


Long Range


Ahdasta kohtaa / karheaa kohtaa piipussa on vaikea tunnustelemalla erottaa.Sen voi selvittää vain tulkilla (slug).

Yksi tärkeä vinkki tuli Mäkisen Erkiltä:

*Kun tunnet lyhyen ahtaamman kohdan ÄLÄ hinkkaa kohtaa lyhyellä nykytyksellä!!! Ahdas kohta kyllä lähtee,mutta pysähtymis kohtiin tuleekin tilalle VÄLJENNYKSET!!
Eli  PIIITKILLÄ ja vaihtelevan pituisilla vedoilla vaan.

Huippu läppääjä Chet Amick (jo edesmennyt) mittaili Deltronicin mittapinneillä (about 0,001 mm väleillä) piipun kartiokkuutta.Siis kuinka syvälle piippuun menee ja mittasi etäisyyttä perästä.
Kuitenkin jos 600 mm pitkään piippuun tarvitsee kartiokkuutta 0,005-0,008 mm,niin eihän noita 0,001 mm erolla olevia pinnejä saa piippuun kuin 5-8 kpl ja pinnien väliksi jää 8-12 cm....

Ja syytä varmaan pitää pinnit / piippu tasalämpöisenä.Kun puhutaan tonneista....Sain nähdä olan yli lämpötila kalibroitua savottaa aikoinaan Perlos Oy:llä ja sen jälkeen lopetin tuhannesosista höpöttelyn koti mittauksissa-:).

Ihmisen käsi tuntee kyllä tulkatessa todella pieniä eroja.Erityisesti kun työntää tulkkia takaisin päin.
Ei, en ole tässäkään hyvä / herkkä kätisin.


Timppa

Zetori

Kumpi näistä vaikuttaa enemmän tarkkuuteen? Piipun tasainen kiristyminen suuta kohti vai että piipun sisäpinta on "sileä" ilman ylimääräisiä karheuksia?

Kumpumäen seppä

Mielenkiintoista olisi tietää, miten noita on mitattu. Rihlattu piippu, jossa on iso- ja pienikaliperit, jotka pitäisi molemmat pienentyä samassa suhteessa piipun suuta kohti tuon muutaman tuhannesosa mm verran. Kyllä kai tuossa se liki ainut todettavissa oleva asia on se, että kun luodin painaa patruunapesästä sisään, niin se on kireä kokomatkan, eikä esim. niin kuin tuossa minun Valmet erässä, että reilun 100 mm jälkeen luoti liikkuu täysin vapaasti lähelle piipun suuta, jossa sitten on parin kolmen sentin matkalla piipun kirein kohta. Kyllähän tuollakin silti jotain 15 mm kasoja 50 m sai. Mittaamiseen varmaan se ainut mahdollisuus on tehdä valoksia eri kohdista piippua, ja sitten mitata ne. Cerrosafe lienee se ainut aine, jolla saisi suht tarkan mitan, ja sen saisi piipusta myös pois saman kokoisena, jotta sen voisi mitata. Tuosta vaan valaen 1-2 cm pätkiä 10 cm välein piippuun. Paineilma tulkkaus lienee se ainut suht tarkka menetelmä noihin mittauksiin, mutta ei sekään ihan yksinkertaista ole.

Long Range


Piipun suun oltava ahtain kohta piekkarissa.Kuitenkin tuo hitaasti/tasaisesti  piipun suuta kohti kiristyvä saanut enempi ääniä kuin nopeasti/lyhyeltä matkalta suulta supistuva.

Pahin tilannehan on jos välillä on ahtaampi kohta ja sitten luoti väljä loppumatkan.

Kuinka mitataan? En minä tiedä muuta tapaa sepilläkään olevan kuin miten itsekin yrittänyt tutkailla.Työnnän lyijyluodin 5 mm:n halkaisijaltaan sorvatulla koivukepillä sisään tietyn verran ja sitten työnnän takaisin ja mittaan slugin halkaisijan mikrometrillä.
Useita mittauksia slugiin eri asennoissa ja jos on kapeapalkkinen piippu niin luodin urat eivät aiheuta mittaus ongelmaa.
Eli mittaan vain iso kaliiperia.

Läpätessä kyllä läppäytyy sekä pikku&iso kaliiperi. Täsmälleen samanverran? En uskalla sanoa...

Monet käyttänevät metallitankoa tulkatessa,mutta mie en uskalla.

Timppa


Long Range

#10
Zetori: "Kumpi näistä vaikuttaa enemmän tarkkuuteen? Piipun tasainen kiristyminen suuta kohti vai että piipun sisäpinta on "sileä" ilman ylimääräisiä karheuksia"?

Nappirihlatut piiput ovat osoittautuneet PIEKKAREISSA parempi käyntisiksi kuin vetorihlatut.Nappirihlaus tekee jo rihlausvaiheessa sileämmän pinnan ja poikittaisia työstöuria vähemmän/ ei lainkaan.

Eli vastaus kysymykseesi. "Molempi parempi".

TASAINEN 0,005-0,008 mm kiristyminen on todettu kyllä erinomaiseksi piekkareissa,mutta kun ko asiaa Isä Calfeelta tenttasin,niin hän kyllä myönsi,että on huippuhyvin ampuvia piekkarin piippuja jotka ovat aivan tasa vastuksellisia perästä suulle.
Tuollaisen Broughtonin piipun olen Juhan pajalla saanut tuntea ja se lopulta päätyi Itä-Suomeen kasapiekkari sedälle  ja kesällä 2021 sillä kasapiekkarin Suomen mestaruus irtosi hänelle.
Mietin vain jälkikäteen,että JOS siinä oli muutaman tuhannesosan TASAINEN kiristyminen suuta kohti,niin olisinko edes tuota ymmärtänyt/tuntenut? Mutta slugi meni TÄYSIN takertelematta läpi ja kun kokeneemmat sitä tulkkasivat, he sanoivat että tässä on huippu piippu ja niinpä oli.

Timppa