Pistetäänpä pystyyn tällainen keskustelu. Kertokaahan kokemuksia eri pajoista kenen kanssa hommat pelittää ja kenen kanssa ei onnistu sovitussa ajassa. Omakohtaisia kokemuksia on esim pirkan aseesta. keväällä otin yhteyttä piipunvaihdon tiimoilta.sovittiin että piippu vaihdetaan ja lothar tulee tilalle. soittelin puolen vuoden aikana muutaman kerran ja kyselin että missä mennään.aina oli vastaus sama että ihan just tulee piippu.Ei koskaan tullut.Ja mikä vittumaisinta,puhelimeen ei vastata,ei viesteihin eikä sähköposteihin.Seurauksena oli se että vaihdoin seppää kun ei homma pelittänyt.Nyt on pyssy toisella sepällä ja odotukset on kovat että vielä lintujahtiin ehditään :)
Jalosen ja Peuralan kanssa aikataulut ovat pitäneet juuri niin kuin on sovittukin.
Lainaus käyttäjältä: mpikkara
Jalosen ja Peuralan kanssa aikataulut ovat pitäneet juuri niin kuin on sovittukin.
Sama A Tapperin kanssa
Ase Talvitie toimii loistavasti. Konstit ei Masalla lopu :clap: odotellessa useimmiten homma hoituu.
Kemiön puodissa saa valmistumista odototella ja soitella perään... Ei sovi hättäselle. Laatu ja jälki oli kyllä moitteetonta.
Peuralalta kanki tuli juuri sovitusti ja oli juuri kuten sovittu/toivottu.
Tapper toimitti tarvituttuja osia seuraavalle päivälle. Toki tavara oli hyllyssä.
Huonoja kokemuksia ( no ei varsinaisesti "asepajan" palveluja):
Kötsiltä koitin rillukkaa ostaa/uittattaa. Ei suostunut minun pyyntöihin/toiveisiin, vaan olis pitänyt ottaa se mikä hänestä on hyvä. Ei käynyt mulle, asiointi loppui siihen.
Lohjan asepuodissa palvelu huononi noin 100% kun sinne tuli uusi ja minusta palveluammattiin aaninkin koppava ja ylimielinen myyjä.
Uronen toimi ennen aina loistavasti, vaikka jostain syystä melkeen aina mun kysymät on ollu loppu tai juur tulossa :o mut nopsaan sai tilaamalla.
Peuralalla on minunkin pyssy nyt ja toivottavasti saan ajoissa takasin :) Eikä mua nyt niin kauheasti harmita vaikka ei aivan toimitus olisikaan samalla minuutilla mitä on luvattu mutta tuo pirkan aseen toiminta (puoli vuotta) alkoi tuntumaan jo suurelta kusetukselta.
Samat kokemukset Kötsistä on mullakin,ei onnistu asiakkaan toiveet,se pitäisi ottaa/tilata mitä hän haluaa.Ei sovi mulle semmonen. Jokanen kuitenkin ite päättää mitä pyssyltään haluaa.
Rajan Aseella, Metsolan asepajallla ja Suomen asetekniikalla homma toimii. Kannattaa aina muistaa että kun sitä asetta pajalle vie niin se ei todellakaan ole jonon ensimmäinen ase. Omani oli nro.41 eli muutama oli edellä. Jahtikauden aikana töitä sepillä riittää niin kannattaa varautua kuukaudenkin odotteluun.
ihan vastaavat kokemukset pirkan aseesta kuin hotkonilla. tosin kokemukseni ovat vuodelta 2000 eli eivät ihan tuoreita, mutta eipä näytä toiminta ko. firmassa muuttuneen ainakaan parempaan suuntaan.
Lainaus käyttäjältä: Flamen
Rajan Aseella, Metsolan asepajallla ja Suomen asetekniikalla homma toimii
+1
Kinnusen Jouko Äänekoskelta yllätti positiivisesti: Kolmisen viikkoa takaperin vein lintupiiskan piipun vaihtoon (projekti joka oli tarkoitus teettää alkuvuodesta, mutta jostain syystä unohtui puoleksi vuodeksi), toimeksianto torstaina, seuraavana maanantaina (eli neljä päivää myöhemmin!!) Jouko soittaa että homma valmis, tuutko hakemaan vai pistänkö matkahuoltoon... :clap:
Lainaus käyttäjältä: T3 sport
Lohjan asepuodissa palvelu huononi noin 100% kun sinne tuli uusi ja minusta palveluammattiin aaninkin koppava ja ylimielinen myyjä.
Uronen toimi ennen aina loistavasti, vaikka jostain syystä melkeen aina mun kysymät on ollu loppu tai juur tulossa :o mut nopsaan sai tilaamalla.
koska tuli mikä?