TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Optiikka => Aiheen aloitti: kjali - kesäkuu 21, 2014, 21:37

Otsikko: Optilock pikajalka
Kirjoitti: kjali - kesäkuu 21, 2014, 21:37
Tiedoksi asiasta kiinnostuneille. Erämessuilla juttelin Sakon edustajien kanssa ja utelin optilockin pikajalkojen tulevaisuudesta. Kuulemma ensi vuonna tulee optilockin pikajalka uudelleen tuotantoon parannettuna versiona. Kovin olivat vielä vaitonaisia asiasta mutta varmaa on se että ensi vuonna sitä jälleen kaupasta saa.
Otsikko: Re: Optilock pikajalka
Kirjoitti: mpikkara - kesäkuu 22, 2014, 09:33
Syytä onkin tuoda parannettuna versiona.
Otsikko: Re: Optilock pikajalka
Kirjoitti: prple - syyskuu 06, 2014, 22:36
Onko kelläkään tietoa, että saako mistään optilockeihin parempia ruuveja. Tarve olisi niille pienille ruuveille renkaisiin.
Otsikko: Re: Optilock pikajalka
Kirjoitti: prple - syyskuu 06, 2014, 22:40
Niitä on siis se 8 kpl per rengaspari. Ruuvi jolla rengas kiinnittyy jalustaan ja jalusta toinen ruuvi, jolla jalusta kiristyy Kiskoon löysin paremmat paikallisesta ruuviliikkeestä. Nuo pienet ruuvit ovat ilmeisesti 3.5mm kierteellä. Ei tunnu saavan mistään. Ruuviliikkeessä Saksasta asti selvittivät saatavuutta. Joku Sakon oma kierre. Ovat nimittäin huonoa materiaalia. Kannat rikki heti. Saisi olla kovempaa materiaalia. Enempi optilokkien kanssa vehdanneet tietävät varmasti mitä tarkoitan
Otsikko: Re: Optilock pikajalka
Kirjoitti: Greed - syyskuu 07, 2014, 09:43
Joo kiere on normaali M3.5 ja niitä saa kyllä kaupasta, mutta kannan koko vaihtelee. Mene peremmin varustettuun wurth myymälään tai vastaavaan liikkeeseen niin varmati löytyy.

edit. M3.5 EI OLE sakon oma kierre
Otsikko: Re: Optilock pikajalka
Kirjoitti: Koheltaja - syyskuu 07, 2014, 12:06
Ei ole huonoja ruuvinkantoja vaan huonoja työkaluja :wink:



Tilaat tuolta sopivan kokoisen kuusiokoloruuvarin, tai kuusiokärjen vääntimeen niin alkaa ruuvien kannata kestämään: http://www.racingfactory.fi/tuotteet/HUDY-TYOKALUT-JA-VARUSTEET-HUDY-Tyokalut/112540-ALLEN-WRENCH-REPL-TIP-25-x-120-MM-107147



Eikä sitten ole mikään läppä, valmistustoleranssit noissa työkaluissa on ihan muuta kun raut/työkalukaupan bulkkituotteilla. Noilla avaimilla on monesti avattu sellaisia ruuveja jotka on superkalliilla merkkiavaimella nylpätty.