terve,
yritin kahlata keskustelua löytämättä vastausta kysymykseeni. Eli kiikari kohdistetaan yleensä n. vaakasuunnassa. Nyt jos maali on alempana tai ylempänä kuin ampumaasema miten se vaikuttaa koroon?
Maalaisjärjellä ajatellen kun ammutaan alas niin koroa pitää pienentää ja vastaavasti ylöspäin ottaa lisää.
Pitääkö tämä järkeily paikkansa :?:
toinen kysymys kait leinee se, että miten paljon. Se riippunee kaiketi käytettävästä a-tarvikkeesta (l. kaliiberi, paino, lataus ym..)
T:mika
Tässä tietopakettia englanniksi
//http://www.wildsheep.org/magazines/article_uphill_shooting.htm
Pete
Jos ammutaan ylä- tai alakulmilla niin kummassakin tapauksessa koroa pitää vähentää....on vähän maalaisjärjen vastaista, mutta näin se menee.
Helpoin tapa kompensoida tätä, on ottaa cosini käytetystä ampumakulmasta ja kertoa sillä todellinen ampumaetäisyys ja sen jälkeen käyttää tätä etäisyyttä koron säätämiseen.
Eikös tuo tule noinkin että uusi koro on Cos(ampumakulma) * koro vaakasuoraan.
Siksi näin että jos ammutaan ylä-alamäkeen niin luodin vaaka-tason suuntaisesti etenemä matka lyhenee ja luoti ei ehdi tippumaan niin paljon. Putoamaan, oli mikä tahansa luoti ammuttu mihin tahansa, ei vaikuta mikään muu kuin maan vetovoima.
Kun asiaa lasketaan niin huomataan että 30 asteen ampumakulmalla putoama on 86% "normaalista". 60 asteen kulmalla putoama on puolet. 10 asteen kulmalla asiaan ei kannata kiinnittää huomiota. Ja 90 asteen kulmassa ammuttaessa putoama on 0. Olisipa mukavaa jos ampumaradat olisivatkin pystysuorassa, sais ampua kaikki matkat samoilla tähtäinasetuksilla. Ja vieläpä selällään maaten :)
Taitaa suomen maastot olla sen verran laakeita, että tuota tähtäyksessä huomiontia - lentoradanoikenemista ala-ylämäkeen tuskin käytännössä koskaan tarvitaan.
Eri asia, jos vaikka metsästää villisikaa Turkissa. Siellä ollaan aika korkealla ja ilman tiheyskin on eri ja se vaikuttaa lentorataan.
Cosini korosta antaa varsinkin pidemmillä matkoilla tarkemman arvon kuin cosini etäisyydestä. Sierran sivuilla tätä oli joskus laskettu paljonkin.
Tuo cosini korosta on senkin likiarvo mutta riittävä varsinkin Suomessa. Tarkemmat laskelmat vaatii paljon enemmän laskentaa eikä yleensä ole vaivan väärtti.
oliko alkuperäisessä kysymyksessä tarkoitettu että maalia nostetaan suoraan ylös omasta paikastaan vai että etäisyys pysyy samana (maali nousee ylös mutta tulee vaakasuunnassa lähemmäs etäisyyden pysyessä samana ampujaan) ?
näiden kahden välillähän on iso ero
niinhän siinä tulee iso ero. pääsin kuitenkin hommasta jyvälle. tälläisiä tilanteitahan tulee eteen jos ampumapaikka on esim. talon katolla. taajamassa talot ovat korkeita ja maalit monesti katutasossa.
tosiasiassa nuo ampumakulmat lienevät melko pieniä joten muutos osumapisteeseen hukkunee muiden (tuuli, patruunan ja aseen käynti, ym) seikkojen alle.
Yleensä näissä ongelmana on se, että visuaalisen etäisyyden voi mitata laserilla tai optisesti. Ylä- ja alakulmilla koroa ei kuitenkaan voida säätää suoraan kyseisen (pitkän) etäisyyden pohjalta koska silloin aina ammutaan enemmän tai vähemmän yli.
joo..jotenkin näin minäkin sen ymmärsin.
:wink:
Lainaa
Cosini korosta antaa varsinkin pidemmillä matkoilla tarkemman arvon kuin cosini etäisyydestä. Sierran sivuilla tätä oli joskus laskettu paljonkin.
Tuo cosini korosta on senkin likiarvo mutta riittävä varsinkin Suomessa. Tarkemmat laskelmat vaatii paljon enemmän laskentaa eikä yleensä ole vaivan väärtti.
Mahdatko tarkoittaa kuitenkin cosinia putoamasta ? PCB:llä 60 asteen kulmalla ainoa, joka puolittuu on putoama. Vai menikö multa joku ohi :oops: ?
Terve. Cosineita huomattavasti helpompaa on käyttää ta-laskutikkua. Valitettavasti tikut toimii vain yhdelle kaliiberille, patruunatyypille, luodille kerrallaan. TAK-85:sta, RK:ta ja piekkaria varten P Salo on tehnyt laskutikut joilla tämä voidaan laskea kentällä nopeasti. Tulevaisuudessa tulee tikku ilmeisesti myös 338LM kaliiberiin. Muistisääntö Kulmassa Kuula Kohoaa.
KKK. Tikkuja saa Salolta suoraan tilaamalla.
Lainaus käyttäjältä: er
Tulevaisuudessa tulee tikku ilmeisesti myös 338LM kaliiberiin. Muistisääntö Kulmassa Kuula Kohoaa.
KKK. Tikkuja saa Salolta suoraan tilaamalla.
Taisi olla tuo 338LM tikku nimenomaan se ensimmäinen jonka P.S. teki jo vuosia sitten.
Lainaus käyttäjältä: Firkin
Lainaa
Cosini korosta antaa varsinkin pidemmillä matkoilla tarkemman arvon kuin cosini etäisyydestä. Sierran sivuilla tätä oli joskus laskettu paljonkin.
Tuo cosini korosta on senkin likiarvo mutta riittävä varsinkin Suomessa. Tarkemmat laskelmat vaatii paljon enemmän laskentaa eikä yleensä ole vaivan väärtti.
Mahdatko tarkoittaa kuitenkin cosinia putoamasta ? PCB:llä 60 asteen kulmalla ainoa, joka puolittuu on putoama. Vai menikö multa joku ohi :oops: ?
Tarkoitin että jos aseen peruskohdistus (nollapiste) on 100m niin toimitaan seuraavasti:
Mitataan etäisyys kohteeseen (esim 625 m). Katsotaan taulukosta 625m koro esim. mradeina tai MOAna. Kulman cosinilla kerrotaan kyseinen mrad tai MOA-luku, säädetään tulos korotorniin ja tähdätään kohti. HUOM: Sivutuulen osalta lentoaika (eli matka) vaikuttaa ja painovoima ei liity aiheeseen joten käytetään tuulikorjauksena edelleen 625m matkan arvoa kyseiselle sivutuulelle.
Ylläoleva on edelleen likiarvo ja parempi tarkkuus teoriassa saataisiin jos ase olisi nollattu 0m matkalle ja tähtäin olisi piippulinjalla. Koska tähtäin kuitenkin on piippulinjan päällä niin 100m peruskohdistus ei vielä tuota ylitsepääsemättömiä tarkkuusvirheitä kiväärin kantamilla. Toinen likiarvoasia on se fakta että ylä- ja alakulmat pitkillä matkoilla (+800m) eivät korjausten suhteen ole oikeasti identtisiä koska yläkulmilla luoti liitää hieman paremmin kuin laaksoon ammuttaessa.
Suomessa maastokulmilla ei yleensä ole juuri merkitystä muutoin kuin silloin jos maali on todella kaukana ja se on hyvin pieni (esim.20cm halkaisijltaan).
Laskuesimerkkejä löytyy käsittääkseni edelleen Sierran sivuilta.