TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Varusteet => Aiheen aloitti: galwran - tammikuu 08, 2014, 15:23

Otsikko: Mistä Molle/PALS matriisi?
Kirjoitti: galwran - tammikuu 08, 2014, 15:23
Morjens,

tekisi mieli vähän modata rinkkoja kiinnittämällä niihin kiinnityspintaa molle/pals lisäheebeleille. Mutta mistä saisi noita matriiseja?
Otsikko: Re: Mistä Molle/PALS matriisi?
Kirjoitti: PJA - tammikuu 08, 2014, 23:32
Siis tarkoitatko nauhaa mitä voi ommella rinkkaan kiinni? Vai tarvitsetko ammattilaisen hoitamaan homman? Molemmat hoitunee kun tuuppaat YVtä Jma78:lle.



Esim. Www.Rockywoods.com löytyy paljon ompelukamaa tai Suomesta heikommin valikoimin Shelbyltä.
Otsikko: Re: Mistä Molle/PALS matriisi?
Kirjoitti: galwran - tammikuu 09, 2014, 07:35
Lainaus käyttäjältä: PJASiis tarkoitatko nauhaa mitä voi ommella rinkkaan kiinni? Vai tarvitsetko ammattilaisen hoitamaan homman? Molemmat hoitunee kun tuuppaat YVtä Jma78:lle.



Esim. http://Www.Rockywoods.com löytyy paljon ompelukamaa tai Suomesta heikommin valikoimin Shelbyltä.


Joo, nauhaa, mutta mielellään valmiina matriisina jotta nauhakujien välit säilyvät. Tarkoitus olisi siis päivittää oma rinkka osapuilleen tämänlaiseksi http://www.savottastore.fi/cat/product_details.php?p=9



Ei nyt viitsisi hankkia materiaalia esim tätä purkamalla http://www.varusteleka.fi/fi/product/sa-m05-reisitelakka/13645



Mutta ehkä tosiaan käytän tässä ammattilaista  :think:
Otsikko: Re: Mistä Molle/PALS matriisi?
Kirjoitti: john - helmikuu 04, 2015, 12:37
Nopsasti tulee mieleen ainakin Tactical Tailor ja Snigel Design, joiden lähinnä lääkintätarpeille tarkoitetuista repuista saa helposti kamerarepun. Lisää vain pehmikejärjestelyt sisälle. Sama kikka toimii toki melkeen mihin vaan suht selkeän muotoiseen reppuun. Tietty jos kannettavana on pelkkä kamera ja yksi objektiivi, niin kevyempi ja monipuolisempi ratkaisu voi olla valmiuslaukku, jonka voi sitten nakata reppuun kuin reppuun.