Tarkoituksena herättää keskustelua nykypäivän tarkka-ampujapartion tarvitsemista varusteista tilanteessa, jossa kiltalaisten maanpuolustustahto ulosmitataan täällä kotimaan kamaralla.
Tehkää listaa sukista taskulamppujen kautta kuoriasuihin jne. millä tavalla sinä varustautuisit tehtäviin. Unohtamatta työkaluja, aseita, ruokaa, virtalähteitä jne.
Ajatuksena on että perustamiskeskuksessa ei jaettu kurjuutta, vaan yksikölläsi on hyvä tilanne materiaalin suhteen. Suojavarusteetkin ovat mallia m/05.
Kuitenkin oma, siviilistä hankittu materiaali täyttää monta pientä rakoa, johon talon tuotteet eivät veny.
Unohtamatta omia, hyväksytystä asekaapista, mukaan otettuja aseita, vaikka sitä ysimillistä, jolla voitit sen jäsentenvälisen SRA- kisan kesäkuussa.
Perusteita:
Tarkka-ampujapartiosi vahvuus: 1+2
Tarkka-ampujapartiosi aseistus. 2 kpl 7,62RK95 ja 1 kpl 8,6TKIV2000
Vastustaja: Mekanisoitu jalkaväkipataljoona
Ajankohta: Marraskuun puoliväli 2014
Paikka: Akaa http://www.retkikartta.fi/
Maasto: Peltoaukeiden rikkoma metsämaasto
Skenaario
Makaat telttavuoteellasi ja yrität puhaltaa renkaita hämärään Pallmall- savukkeestasi onnistumatta siinä kovinkaan hyvin. Ympärilläsi nuokkuvat toverisi eivät ole marmattaneet sisällä polttamisesta, koska edessä on väkevämpiä murheita kuin passiivisen tupakoinnin aiheuttama mahdollinen keuhkosyöpä. Evakoidun suurkarjatilan navettakeittiö tarjoaa partiollesi oivan majapaikan, vesi tulee ja menee, lämmintäkin on. Jostain ihmeen syystä sähköt eivät ole vielä katkenneet. Microsoftin logolla varustettu älypuhelimesi latautuu tuskallisen hitaasti AlfaLavalin rosteripannun päällä. Pannun funktio ei ole auennut sinulle, eikä se ole sinua tässä tilanteessa pahemmin kiinnostanutkaan. Pannun lämpötilanäyttö luo kylmää valoa huonetilaan.
Uni ei ole tullakseen. Itsevalaiseva Traser rannekellosi näyttää olevan 22:32. Eteläisen yötaivaan valaisee Hämeenlinnan suunnalla käynnissä oleva mekanisoidun taisteluosaston vastahyökkäys. Valoilmiön lisäksi epäsuoran tulen ääniefekti muistuttaa etäällä riehuvaa ukonilmaa, jyrinä vaan on katkeamaton. "Mitenköhän Pasi ? Se on vaunun ampujana tuolla Porilaisten riveissä", ajattelet muijan veljen tilannetta. Luojalle kiitos, sekunnin murto-osaa ennen kuin ajatuksesi livahtavat oman perheesi kohtalon pariin, navettakeittiön ovi avautuu ja sisään astuu komppanian päällikkö Särkijärvi kädessään nippu karttoja.
"Olisi hieman töitä sun tarkka-ampujapartiollesi.."
Masa levittää Petzl- otsalampun valossa viiskyttonnisen kartan Alfalavalin pytyn päälle, puhelimesi kolisee pannun ja seinän väliin, mutta kumpikaan teistä ei välitä kiinnittää moiseen juuri nyt huomiota. Tunnet kun pala nousee kurkkuun, se on menoa nyt....
Urheilumiehenä tunnettu päällikkö työntää uuden Ettanin huuleen samalla kun alkaa selittäämään vihollistilannetta ja teille suunnattua tehtävää. Kaivat reisitaskustasi aiemmin Finnrappelista ostamasi Rite in the rain- vihon ja perustamiskeskusesta saadun Hansel HB- merkkisen lyijykynän, jonka terä katkeaa terävästi napsahtaen.
Kuunnellessasi Masan tehtävän antoa, savukkeesi palaa loppuun polttaen rakon etu- ja keskisormiisi. Tumppaat pudonneen jämän navettakeittiön lattialle, sinkoilevien kipinöiden muistuttaessa lähestyvästä itsenäisyyspäivän sankarihautojen kunniavartiosta ja siellä palavista ulkotulista. "Taitaa jäädä väliin sekin sessio...". Sivusilmällä rekisteröit Särkijärven kiinnittäneen C.A.T- kiristyssiteen polkupyörän sisäkumista leikatuilla kumilenkeillä nollavitosen tetsarin rintapieleen. "Pitää hakea huollosta lisää iippositeitäkin"...
"Tilanne:
Vihollisen 73. mekaanisoidun jalkaväkipataljoonan kärki ei vielä ole edennyt Akaan alueelle, mutta HEKO- kuljetteisia tiedustelupartioita on havaittu Valtatie 3:n molemmin puolin. Vastustajan rynnäkkökoneet ovat kahden viimeisen vuorokauden aikana tuhonneet Valtatie 3:lle johtavien teiden siltoja. Rynnäkkökoneiden lentosuoritusten aikana sivuteille on kylvetty sirotemiinoitteita."
"Partiosi tehtävä: 1. Valvoa Lontilan peltoaukeaa mahdollisen maahanlaskun varalta.
2. Tappioiden tuottaminen ja tiedustelukosketuksen säilyttäminen."
"LV 241:n, pitkälanka-antennin ja viestiperusteet saat komentopaikalta. Kirjaa ylös ainoastaan välttämättömät asiat, jos vaikka öö..tuuli vie paperisi. Ota myös ylös patteriston taajuudet, jos tulee lihava maali. Tulenjohtopäällikkö tulee pian tuonne komentopaikalle ja kertoo sulle miten toimia siinä tilanteessa.
Talous-AU Raittinen järjestää partiollesi mönkkärikyydin Riisikkalan Suntinsuolle, josta jatkatte jalan Lontilaan. Mönkkärissä on peräkärry. Jalkapatikkaa noin 6 km. Ilmoitus radiolla, kun olette kohteella. Lähtö aamulla klo 04:30. Mönkkäri odottaa Y- pisteellä Suntinsuolla ylihuomenna 16.11.2014 klo 03:00, ellei tule muutoksia.
Nouda Tväl- ryhmästä yksi VV 2000 ja riittävästi ampumatarvikkeita, siellä on myös runsaasti uusia viuhkapanoksia ja heitteitä. Ai niin, pyydä taistelumuonat Raittiselta ja Trangian polttoaineet, jos otatte keittimiä mukaan. Kartan saat tästä. Kysyttävää ?"
"Öö..ei. Kysyn sitten komentopaikalla, kun olen hieman pureskellut asiaa" huomaat vastaavasi.
Särkijärvi heilauttaa kättään ja poistuu ovesta semipimeään iltaan, ulottuuhan tykistön valaisuammusten kajo edelleen Hattulan nurkilta tänne asti.
Klasu ja Mikko ovat huomaamattasi seuranneet käskynantoa ja katsovat nyt kysyvästi kasvojasi AlfaLavalin näytön valossa. Hiljaisuus jatkuu tovin, kunnes olet saanut uuden pallmallin sytytettyä ja yhteinen tehtävänne alkaa..."OK, Mikko, mene tväl-ryhmään ja tuo sieltä ainakin seuraavat välineet. Onko kynä ja paperi valmiina ? Hyvä, kirjaa ylös: JVA0316 15 lootaa, JVA0360 8 lootaa ......."
Mielenkiintoinen kysymys ja pistää pohtimaan. No kokeillaan.
Henk koht varusteet:
- 3 paria sukkia
- tekninen alusasu ( tuotu kotoa)
- lämpöalusasu
- maastopuku
- huopakumisaappaat
- pipo
- mechanix hanskat
- hylkeen nahkakintaat kotoa
- tst liivi
-reppu
- naamioasu m/05 (mikä ikinä sen wirallinen nimi onkaan)
- sadeviitta
- makuupussi
- kompassi
- muistiipanovälineet
- puukko
Ryhmävarusteet:
- trangia+polttoaine 1l
- lv241+ 5 varavirtalähdettä
- kartta
- 2kpl katselukiikarit
- tähystyskaukoputki
- laavukangas
- paukkulankaa
- 1 rulla jeesusteippiä
- 10l vettä
- 500g kahvia
- paketti näkkäriä
- 6 kpl rekimuonapaketti kotoa
Tväl-materiaali:
- 600 ls rk a-tarvike
- 50 ls tkiv a-tarvike
- 1kpl laajakulmasomppu tv. Eli VP84
-3kpl VP88
- 3kpl savuheite
- 9kpl käsikranaatti
Siinä olis pohjaa listalle. Jos siitä karsitaan niin tärkeimmät eli weapon, water, ammo kulkee aina mukana. Loppu on hienostelua.
ja nyt kun on miettinyt asiaa enemmän niin ainakin tulentekovälineet puuttuu.
Muutenkin asiaa mietittyäni kamaa on listalla paljon ja sitä kautta painoa. Mutta tehtävään, jossa vahvuus on 1+2, ei kovin massiivisiin tappiontuotto-operaatioihin lähdetä jos meinaa pitää henkirievusta edes löyhästi kiinni ja sitä kautta tväl-materiaali on lähinnä oman toiminnan / irtaantumisen suojaamiseen tarkoitettua kamaa. Tappioiden tuottoon tilataan tarvittava tuliannos punalaattaisilta miehiltä. Koulutettua osastoa (1-2 joukkuetta) vastaan ei kannata paljon kivääriä käyttää jos mielii lähteä Alfalavalin lämpöön. Koulutettu osasto tilaa paikalle muutenkin maahanlaskua tukevaa kalustoa ja ohjaa sen tulta nopeasti. Silloin ei auta kun kaivaa monttu pirun syvään tai vaihtaa postiosoitetta mahanalus jalkoja täynnä. Muuten nimi kirjoitetaan yläasteen koulun aulaan kivitauluun.
Pääpaino siis pysyä toimintakuntoisena piilossa muutama päivä.
Vastauksena pariin tiedusteluun että varustevälppäyksen lisäksi tehtävän toteuttamismalleja saapi esittää. Nuo paikat löytyvät oikeasti kartalta.
Siis esim. tossureitti Lontilan peltoaukeille, mahd. tuliasemat, kätkö, suojasema, miten päivystysvuorot jne.
Eikä tässä haeta oikeita suorituksia eikä kokonaisuuksia vaan ihan ideoiden muruja pointtina vaikkapa pelkkä vesihuolto :)
PS. Välppääminen onkin jo kiltalaisilla aika hyvin hallussa :whistle:
4 askia Pallmallia minigrippussissa sotkusta, superpähkinöitä lekurilta tai tuotuna kauppatorinkulmalta jos tekee kipeää tai väsyttää.
Vettä en roudais, kun max.2ltr/hlö. täyttö maastosta olettuksella, että se ei ole vielä saastunut tarvittaessa puhdistus sammalhiilenläpi/ keittäen.
EA-välineistö puuttuu, ainakin perus taistelu E/A -pakkaus taisteluliiviin kiinni vähän selkäpuolelle pois tieltä, mutta mukaan
Samoin lisäisin ainakin ryhmävarusteisiin
- leathermanin tai vastaavan, jossa siis vähintään pihdit ja sakset (jos sakset ei sisälly E/A pakettiin.)
- sopiva määrä paracordia, ellei narut sisälly oletuksena laavukankaan mukana, vai pärjätäänkö paukkulangalla?
- kasvonaamiovärit? vai tapahtuuko naamiointi etukäteen ja uskotaan sen pysyvän riittävänä sillä?
Valovahvistin/-kiikarit/lämpökamera? ...no aina saa toivoa, eikö?
Vai onko oletuksena aseessa moiset kiinni?
Mites viestipuoli? onko kannossa viestilaitteita?
Hanskoista muuten sen verran, että Mechanixit imee vettä ja on mun käyttökokemukseni mukaan pirun vaikeat saada kuivaksi. Lisäksi materiaali ei pidä tuulta, eli marraskuussakin jo kylmät. Minä ottaisin joko Nomex-hanskat, esim ne Lekan Bundeshwerin käytetyt tappeluhanskat tai sitten jotkut kalliimmat esim 5.11 -tuotantona NFO2 tai AK2 -mallit? PV:n jakohanskat repii rikki ensimmäisenä yönä, että tuon suhteen omat hanskat on tosiaan suotavat. Itse olen PV-reissuille monesti pakannut mukaan ihan vain tavalliset ohuet työhanskat, esim TEGERA 9100 -asennushanska toimii pahuksen hyvin melkein tilanteessa kuin tilanteessa. Niistä kun nuo heijastimet modaa pois, niin toimisi alushanskoina varmaan ihan tosioloissakin.
Pistooleja ei mainittu joten ne mukaan niille jotka osaa niitä käyttää. Patruunoita niihin 1+ 2 lippaallista/pistooli ja 50ptr rasia reppuun. 0,8L rosteritermos mieheen olisi myös kova sana. Polvisuojat on myös kivat näillä keleillä.
Tarkkuuskiväärimiehen tst-liivin jättämistä tukikohtaan harkitsisin pari kertaa. Mitä tekee liivillä jossa on ea-laukku ja 2x5 ptr lipastaskut? Tietty kranaatit kulkisi mukavammin, silti vähän kyseenalainem varuste jos naamioasuja yms. halutaan roudata matkassa. Kypärä ja suojaliivit lienee hyvä olla mukana/päällä suojan ja tunnistamisen vuoksi kun liikutaan maastossa.
Uuden maastopuvun housuissa on integroidut taskut polvisuojille ja vaikka ne varusmiehiltä pimitetäänkin, niin varastosta niitä suojia kyllä löytyy. Varsin pätevät muuten käytössä kunhan ei nyt betoniportaita tartte polvillaan laskea alas. Taskuihinhan saa myös ujutettua halutessaan enemmänkin suojaa tietysti polvien taipuvuuden kustannuksella. Ihan vain pointtina, että TA-touhuissa tuo housuihin integroitu polvisuojaus on varmaan parempi kuin ulkoiset suojat? ainakin mukavampi pitkän päälle, ja suojat pysyy paikallaan ja helpommat varmasti röllipuvun kanssa. Sama mahdollisuushan löytyy nykyään suurimmasta osasta uusia "siviilipöksyijä", jos ne on tehty jenkkimallin mukaan (esim Propperin ja Mil-Tec:n tekeleet).
Integroidut polvisuojat on kyllä paremmat kuin irtoreleet. Itse en ole koskaan m/05:ia päässyt käyttämään.
Maasto- ja maaperäkarttaa katsomatta. Lapio, tyhjiä hiekkasäkkejä, rautalankaa, naamioverkkoa, pari kevytpeitettä.
Vesuri tähystysalan raivauksen.
Makuualustaa alle, pari termospulloa, normi ruuanlaittokamat, yöpymiskamat jne.
Tähystysvermeet 24/7 tähystykseen.
Signaalipaneeli, pilli ja värivalo omia varten.
Jos jotain ilmestyy, niin ensisijaiset työkalut ovat tähystys- ja viestivälinee - epäsuora tuli.
Vai mikä se tehtävä oli?
Itseasiassa tähystyskamppeet puuttui mun listalta. VV syyskeleillä on melko haastava käyttää ja lämppäreistä Matis-on taas iso rohjake. Käyttöön siis pakkolunastettu siviilimallilämppäri. Pelkällä optiikalla tähystää ainoastaan (pienen)osan vuorokaudesta. Lämppärillä seudun valvonta on helppoa. Kuumat/lämpimät objektit näkyy kauas ja helposti.
OT: mehtässä viisaammilta/kokeneemmilta opittua. Pleksilasi vartiopaikan eteen, jonka taakse vartiomies voi "piiloutua" lämpökameralta. Pienikin pleksipala (tai pahimmassa tapauksessa ihan vain läpinäkyvä paksuhko muovi tähystyspaikan eteen) peittää makaavan tähystäjän vihulaisen katseilta tehokkaasti... Pointti on siis se, että tähystyssuuntaan laittaa läpinäkyvän esteen, jotta lämpöjälki häviää. Ylös ja taakse moisen voi hävittää tietysti millä tahansa aineksella, huovalla, havuilla jne jne... mutta huopaa on paha pitää kasvojen edessä ;-)
Alkuperäinen ajatus on tietysti piilottaa kohteen vartiomies, eli vastaavan tekniikan soveltaminen TA-tähystyspaikalle on vähän mutkikkaampi, ainakin suojus on poistettava päiväksi, jottei tule valoheijastuksia, mutta ihan vain ajatus ilmoille, jos ette ole moista aikaisemmin kuulleet ;-) ...lämpimikseni juttelen... :shifty:
Lainaus käyttäjältä: Fide
OT: mehtässä viisaammilta/kokeneemmilta opittua. Pleksilasi vartiopaikan eteen, jonka taakse vartiomies voi "piiloutua" lämpökameralta. Pienikin pleksipala (tai pahimmassa tapauksessa ihan vain läpinäkyvä paksuhko muovi tähystyspaikan eteen) peittää makaavan tähystäjän vihulaisen katseilta tehokkaasti... Pointti on siis se, että tähystyssuuntaan laittaa läpinäkyvän esteen, jotta lämpöjälki häviää. Ylös ja taakse moisen voi hävittää tietysti millä tahansa aineksella, huovalla, havuilla jne jne... mutta huopaa on paha pitää kasvojen edessä ;-)
Alkuperäinen ajatus on tietysti piilottaa kohteen vartiomies, eli vastaavan tekniikan soveltaminen TA-tähystyspaikalle on vähän mutkikkaampi, ainakin suojus on poistettava päiväksi, jottei tule valoheijastuksia, mutta ihan vain ajatus ilmoille, jos ette ole moista aikaisemmin kuulleet ;-) ...lämpimikseni juttelen... :shifty:
Hyvä pointti, mutta... pleksilasi saattaa erottua ympäristöstään muotonsa tai pleksistä heijastuvan lämpösäteilyn takia. En ehkä käyttäisi metsämaastossa ja uhkakin on enempi 360 ast tyyppinen ko. tilanteessa. Lisäksi pleksin mukana kuljettaminen on melko haastavaa.
Rakennetulla alueella pleksi kyllä taas toimii, kun on muutenkin vast. muotoja ympäriinsä ja sektorit hyvin kapeita. Ikkunalasi ajaa saman asian.
Mutta hyvä huomio joka tapauksessa.
Vesihuoltoon mieluummin joku pieni vedenpuhdistin kuin ruveta askartelemaan mitään hiekkasukkakivihiilivimpaimia. Lem, gps ja jonkinlainen lähiradiotsydeemi voisivat olla ihan hyödyllisiä kanssa. Kaikissa on tietysti riskinsä ja taas raahataan pattereita...
Kirjoittelin jo aiemmin pitkän viestin tähän ketjuun, mutta aikayhteyskatkaisu deletoi koko viestin. Koitetaan nyt hivenen lyhyemmin.
Ajankohta on sään kannalta normaali, mutta ei ollenkaan helpoimmasta päästä. Kesän kevein kamppein ei yksikertaisesti pärjää 2 vuorokaudenkaan keikaa. Oman haasteensa luo tarve olla pitkä aika paikallaa vihollisen tähystyksen alla ja toisaalta pitää tiedustelukosketus.
Ihan ensimmäisenä selvittäisin voisiko mönkijä kyydillä edetä pidemmälle. Lupasin kyytiä antavalle vaikka kaljapiikin auki, jotta mönkkäri kuski luovutaa ajoneuvonsa minulle. Erityisesti veden kantaminen muodostuu raskaaksi. Kun mönkijällä ajaa pinta kaasulla ei siitä lähde merkittävää melua. 6km matka ei sinällään ole pitkä, mutta pieni partio raskaalla lastilla on nähdäkseni erittäin suojaton. Eli mielummin heittäisin osan kamppeesta mönkijän kyytiin mahdollisimman pitkään, jotta alueelle edetessä veri on aivoissa ei vain lihaksissa. Periaattessa voidaan nähdäkseni edetä siten että kaksi RK miestä eteen kävellen kevyin kuormin. 1 mies kulkee mönkijällä raskaat kamat kärryssä/taka ja etulavalla. Näin edeten voitasiin nähdäkseni edetä 1-2km päähän kaavaillusta tähypaikasta maastosta riippuen. Sopivaan paikkaa perustetaan kätkö johon jätetään osa kamppeista. Kohde alueelle ei mennä suoraan kamojen kanssa vaan reitti tiedustellaan ensin kevyemmällä kuormalla(tst varustus).
Vaatetus:
Periaattessa mukaan lähtee koko karderoobi m05, sadeasuineen, pakkaspukuineen ja huopakumppareineen. Maastopuvulle ja alusvaatteille tulee olla mukana varavaatekerta. Nähdäkseni tuo vaatetus toimii oikein käytettynä riittavän hyvin. Pakkauksesta tulee väistämättä painava, joten röllipuvun jättäisin pois matkasta.
Vesi ja ruoka huolto
Vesi.Jokaisella kenttäpuollon 1l vettä. Toinen litra termokseen kuumaa vettä ja se päiväreppuun.
Lisävesi: 2kpl 10litran kenttävesi astoita täynnä vettä.(jää vaiheessa 1 kätköön).
Ruoka: Trangia ja polttoneste mukaan ja 2 pussia sissi tai ns norjalaista kenttämuonaa per ukko. Lisäksi päiväreppuun leipää,liha/kalasäilyke, rusina pähkinä sekoitetta, tummaa suklaata, murukahvia/tee pusseja, urheilujoumajauhetta.
Kantolaiteet
Chestrig
LJK rinkka
Päiväreppu
Naamiotuminen
Naamioverkko(mieluiten lämpötähystykseltä edes hiukan suojaava)
Jekkulankaa kinnittämiseen
Majoite
Jostakin olisi hyvä hankkia siviiliteltta absiidilla. Näitä mm LJK käyttää nykyisin.
Sissiteltta on nähdäksi monestakin syystä huono. Jos et pidä tulia, niin kangas kastuu. Jos pidät tulia olet varma kohde lämpötähystykselle.
Myös laavukangas takasin heijastavalla sisäpinnalla voisi toimia(tämän voi hyvin naamioda ja se voi samalla toimia tähystys että lepopaikkana) Pidän kuitenkin parempana että lepo ja tähypaikka ovat eri paikat.
Aseet ja suojavarusteet ja ammukset jne... jatkuu
Aseet ja paukut
2kpl RK95, molempiin on kinuttava vv2000 mukaan. Toiseen äimä ja toiseen acog. Molempiin 6 lipasta a 180patr
1kpl KIV 2000, johon 100patr, joista 70kpl normaali b408:lla ladattua ja 30kpl API luodilla. Mukaan kaikki 6 lipasta ja ne täyteen paukkua.
-KIV 2000:seen valonvahvistin mukaan.
1kpl oma 9mm pistooli + 50 patr
1kpl kranaattipistooli + 25 räjähtävää, 3 valo(jos löytyy) ja 3 savu (jos löytyy) kranaattia.
6kpl sirpalekäsikranaatteja
3kpl savuja
Optiikka
1x katselukiikarit 8x32 ja 1kpl 7x50
1kpl tähystyskaukoputki 2000 zeiss 30X60 jalustoineen
oma zeiss 8x26 prf
Edit: Matis tms olisi hyvä mutta painoa alkaa olemaan jo ehkä liikaakin. Mika:n siviilämppäri voisi olla ok, mutta niissä monesti resoluutio ei ole halvimmissa kovin hyvä. Eli uudelleen mietinnän jälkeen 7x50 kiikarit jää pois ja matis lähtee matkaan jos sen saa.
Mietinnän paikka
Suojavarusteet mukaan vai ei? Suojaliivit ja kypärä rajoittavat liikkuvuutta. Toisaalta ollaan menossa tarkkailemaan mahdollista vihollisen maahan laskua. Maahanlaskua tyypillisesti ennakoi voimakas epäsuoran tai ilmasta maahan tulen käyttö, jolloin suojavarusteet ovat vähintään tarpeen. Eli otetaan mukaan. Jos joudutaan vetäytymään nopeasti/partioimaan niin turha kama ja lämpökuormaa tuottavat liivit dumpataan metsään kätköön.
Viestintä
Radio mukaan + vara-akut. (Osa vara-akuista kätköön)
EA
Jokaiselle: iippojen kiristys side ja 2ps celox + sidetarpeita pienvammoihin. Särkylääkkeitä: Tässä voisi hiukan käydä kiristämässä lääkups:ia. Jotain tehokkaampaa mukaan tarvitaan kuin pelkkä burana.
Suunnistus
Jokaisella kompassi.
Ylimääräisiä karttoja voi olla vaikea saada, mutta vähintään 1 partioon. Muut tekee luonnoksen. Mikäli saatavilla on niin ilmakuva mukaan.
Oma Garmin GPS CSX 60 lähtee mukaan + varaparistot.
Valaisu
punaista valoa tuottava otsalamppu(käytetään vain kartan lukuun suojattuna).
Työkalut
Kenttälapio
Kirves
Vyöllä leuku (ajaa vesurin tehtävät)
Vyöllä puukko
1kpl letherman tms
kuusikolosetti aseita varten
Tulentekovälineet
kaiken varalta tulitikut(ai niin PallMall tosiaan piti kanssa palaa)
lisäksi magnesium pala raapaisupinnalla.
Majoituksesta jäi pois telttapatja ja makuupussi. Makuupussia ilman voidaan toki koitaa toimia ilmankin, mutta telttapatja on lähinnä välttämätön. Kylmä maa käy virtsarakon ja eturauhasen päälle pitkän päälle, aiheuttaen tarpeetonta kusetusta. Jos kun huomion pitäisi olla tähystämisessä niin turha liike joka aiheutuu niinkin yksinkertaisesta asiasta kuin kusihädästä on aivan turha. Makuupussia voi käyttää myös tähystäessä. Kun on lämmin niin pysyy varmemmin liikkumatta.
Eli summa summarum. Riittävä vaatetus ja varustus matkaan. Kylmissään ja ilman ammuksia ja nälissään olet melko hyödytön. Ensi tiedustelussa kevyet kampeet, suht raskailla kamoila tähypaikan taa,tähypaikalle vain tarpeellinen, muu kama lepopaikalla, tarpeen tullen haetaan kätköstä lisää vettä ym, nopeassa liikkessaa hylätään kaikki tarpeeton kuten majoitus matériaali ym kätköön nopeasti. Jos on tarve irtaantua kevyin kamoin niin matka omien luo ei ole kohtuuton, vallankin jos mönkkäri jää kätköön.
Lainaa
Oma Garmin GPS CSX 60 lähtee mukaan + varaparistot.
A2 keltainen katsoo lokitiedostosta, että GPS löytyy kohteesta ja tilaa GameOverit niskaan.
Alkaa olemaan kohtuullisen haastava määrä tavaraa kannettavana :think:
Niin, partiossahan pääsee kevyemmillä kuormilla ;)
Alkaa Ericillä olee optimaalinen varustus. Itse ottaisin rk:n lippaita enemmän mukaan, ettei tarttis mennä punasille heti kun rytäkkä alkaa. VP2010:jä vastaanottokomiteaan, sekä sivuille (selustaan)suojaksi.
Plc:t ehdottomasti mukaan. Kajanderin Ciras-malli, jos haluu jättää pusikon kätköihin loikkiessa karkuun;) Tuo oli siis vitsi, eihän niitä mihinkään jätetä.
Asemien tekoon panostaisin paljon aikaa ja tavaraa. Tähän väliin tuliaseman 4 vaatimusta...
Lainaus käyttäjältä: Ohimeni
Lainaa
Oma Garmin GPS CSX 60 lähtee mukaan + varaparistot.
A2 keltainen katsoo lokitiedostosta, että GPS löytyy kohteesta ja tilaa GameOverit niskaan.
Eipä tullu mieleen :think: Täytyy vaan toivoa että tiedon määrä on niin valtava ettei yksittäinen gps pistä silmään.....eli radiohiljaisuus myös kepsilläkin ellei kaiken maailman tomtomit ole sitten kyllästäneet lokitiedostoja
Ehkä vastustajan aktiivinen häirintä lienee se suurin riski gps:n käyttämisessä. Tasoittavana tekijänä on taas se että Glonass paikantimen akku näkyy lämpötähtäimellä 10 km päähän :)
Hyvää analyysiä er:ltä :) Erityisesti mönkijän käytön suunnittelu. Täytyypi laskea mitä kamat tulevat painamaan kunhan tästä kiireiltäni ehdin.
Technical alle eli Toyota Hi-Lux 4x4 ja 40mm krkk lavalle jos lähdetään aktivisesti hakemaan haasteita.
Mitä enemmän kampetta raahataan mukaan sitä enemmän sitä joudutaan hylkäämään mahdollisessa irtiotossa.
Majoitusvälineistöä lienee alueella yllin kyllin (asutusta/raunioita), mutta kohtaaminen siviilien kanssa tuo lisää muuttujia. Kamoja tuskin raahaisin mukana.
Siviilimallin teltta painaa n1,5kg. Minusta sen mukana kanto ei ole suuri ongelma. Vesi, aseet, ammukset, suojaliivit painavat monta kertaa enemmän. Alueen pelto-ojien lannoitevettä en itse joisi keitettynäkään puretabsein. Kun vatsassa on fosfori, typpi, savi seosta ei paljoa naurata....
Ellei etukäteen ole tiedossa rakennusta, johon voisi järkevästi jäädä, en tuohon aikaan vuotta jäisi ilman majoitetta. Alueella on toki aueilla latoja maatilojen päärakennuksia. Poistumistiet niistä eivät välttämättä ole täysin suojaiset.
Monella harrastajalla päässä painaa varmasti ta kisat sekä oma chairborne kunto. Kampeen määrää voi toki vähentää, mutta ainakin a tarvikkeen ja räjähteiden kanssa en tinkisi. Pari hukkunutta rinkkaa ei paljoa maksa, silloin kun taivaalle lähetetään yli 100 000€ it ohjuksia.
Kranaattipistooli on monipuolinen laite. Toimii vetäytyessä suojaa antavana aseena, savuttajana jne. Sitä voi toki korvata esim käskranaatein ja viukapanoksin sekä savuin, vaikka kantama ei ole sama.
´GPS:ää ei tosiaan ole pakko pitää päällä koko ajan. Jos paska osuu tuulettimeen ja on esim pimeällä jouduttu vetäytymää voi gps:ssätä olla minusta korvaamaton hyöty. Noita GPS/Glonass laitteitta on tänä päivänä yhdessä jos toisessa vehkeessä. Epäilemättä joku on ottanut mukaan ranne gps:ssänsäkin, eli jos ei paikallaan ole gps päällä, niin uskoisin että signaali hukkuu muihin vastaaviin.
Lainaus käyttäjältä: PL
Lainaus käyttäjältä: Ohimeni
Lainaa
Oma Garmin GPS CSX 60 lähtee mukaan + varaparistot.
A2 keltainen katsoo lokitiedostosta, että GPS löytyy kohteesta ja tilaa GameOverit niskaan.
Eipä tullu mieleen :think: Täytyy vaan toivoa että tiedon määrä on niin valtava ettei yksittäinen gps pistä silmään.....eli radiohiljaisuus myös kepsilläkin ellei kaiken maailman tomtomit ole sitten kyllästäneet lokitiedostoja
Mikä aivopieru meikäläiseltä :doh: . Onneksi kaveri soitti ja valaisi aiheesta. Lähettääkö Garmin GPS CSX 60 satelliittiin päin jotain ? Ei. Eli ei siellä mitään lokitiedostoja ole paikantimien sijainneista. GSM-verkkoa hyödyntävän koiratutkan sijaintidata on ongittavissa DNA:n palvelimelta, ehkä. Nykypäivän riski on lienee nuo facebook päivitykset. "Olen tuliasemassa täällä" ja eikun peukuttamaan...
Lainaus käyttäjältä: PL
Nykypäivän riski on lienee nuo facebook päivitykset. "Olen tuliasemassa täällä" ja eikun peukuttamaan...
Oikea tilapäivityshän menee niin että siinä on viellä aseman tarkat koordinaatin ja lopussa kaneetti "Tulkaa moikkaamaan, kahviakin on. xDxDxD". :lol:
Lainaus käyttäjältä: Ohimeni
4 askia Pallmallia minigrippussissa
Olisko neljä rasiaa nikotiinipurkkaa terveellisempi vaihtoehto? Enkä nyt tarkoita niinkään keuhkosyöpäriskiä, vaan enemmänkin riskitasoa vastapuolelta tulevista metallilähetyksistä, jotka penetroituisivat omaan kehoon aiheuttaen välittömiä kudosvaurioita.
Mieleeni väräji ajatus Fjellduken Extremestä majoitteena ja makuupussina, 2 kiloa painaa ja siinä pitäisi pärjätä talvellakin ainoana makuupussi/majoitteena.
Samoin trangian tilalle minitrangia? Olen miettinyt mitä kaikkea voisi noilta ultralight retkeilijöiltä oppia, osa niidenkin jutuista on vähintään jollain tasolla sovellettavia kumminkin. Useimmilla se liikkuvuus kyllä kaikkoaa kun lyödään se 30kg+ niskaan, ER on varmaan ainoita jotka jaksaa kantaa yli oman painonsa tavaraa ja vauhti säilyy ekat 100km samana, sitten tuplataan ettei tule kylmä... :twisted:
Jos tässä itsekin toisi esiin parit varovaiset ajatukset. Ensinnäkin varustelista näyttäisi olevan jo aika kattava kun katsoo aikaisempia viestejä niin ei siihen puoleen tarvinne isommin puuttua. Pari huomiota kuitenkin. Itse pitäisin kantamukset mahdollisimman pienenä/kevyenä kuin suinkin mahdollista, Suoja/sotakamppeista nyt on vaikea tinkiä mutta ehkäpä muista kamoista voisi. Kuitenkaan kysehän ei ole kuin parin päivän keikasta, parempi pitää hommat k.i.s.s periaatteella simppeleinä, vaikka marraskuuta elelläänkin. Esim. syö/juo kunnolla ennen reissuun lähtöä niin voinee jättää liikoja(?) ruokia/vesiä pois matkasta, etenkin kun tietää, että tarkoitus on enempi pysyä paikallaan sen parisen päivää niin energian kulutus ei ehkä nyt niin kauheita ole. Mietin myös, että olisiko ko. tähystyspartio ainoa mikä komppania lähettää liikkeelle? Jos ei, niin erilaisia tähystyskamoja voivat olla muutkin kinuamassa, eli saako mukaan kaikkea mitä haluaa? Näin myös sen mönkkärin suhteen, vaikka olutpiikki kuskille sopisikin niin sopisiko se komppanian johdolle? Mönkkäri voidaan hyvinkin tarvita muualla(vaikka niitä toisia partioita varten), tai ainakin varata satunnaisen/äkillisen tarpeeseen, mitä oletettavasti sodan oloissa tulee eteen.
Yksi seikka myös mitä mietin niin on tähystyspaikalla toiminta. Kolmella miehellä tähystyspaikan miehittäminen, tähystys, vartiointi, plus sitten vielä lepopaikka niin ei liene oikeaoppisesti mahdollista. Olisiko niin, että kaikki kolme olisivat tähypaikalla(jolloin tähystäjä+vartiomies+lepääjä) vai olisiko niin esim, että tähypaikalla olisi kaksi(tähystäjä+vartiomies) ja lepopaikalla yksi, vai toisin päin? Jos lepopaikalla olisi kaksi niin toinen voisi huolta itseänsä, nukkua jne. Mutta tähypaikka on sitten suojattomampi. Ja myös mikäli on käytössä erikseen lepo ja tähy niin miten viestintä niiden välillä, kaapelia ja puhelinta mukaan ja taas kannettavan varusteen paino rasittaa hartioita? Tähypaikalla toimittaessa yhden tästä kolmen miehen partiosta nyt on kuitenkin mielellään oltava koko ajan levossa/huollettava itseään jos partion toimintakyky aiotaan säilyttää vielä ko. tehtävän jälkeenkin.
Vaikka osa ylimääräisistä kamoista olisi maastokätkössä niin aika paljon kamaa siellä tähypaikalla kuitenkin on, taitavat painaa aikas lailla teki niin tai näin.. :think:
tigr:in kanssa siinä mielessä samoilla linjoilla että kolme miestä useamman vuorokauden toiminnassa on toimintakyvyn ylläpidon kannalta vaikea. Jokainen joka on asiaa testannut tai vastaavasti ollut mukana tiedustelutouhussa, tietää että ympärivuorokautinen tähystys/toiminta edellyttää pitkällä aikavälillä vähintään ryhmän verran miehiä. Yksinkertaisesti havainnointi ja suojauskyvyn ylläpito, kun samalla pitäisi huoltaa ja levätä on pienellä partiolla heikko. Montako tuntia voit maata paikallasi, kusematta ja syömättä? Vastaavasti kuinka monen tunnin jälkeen tähystyskyky herpaantuu. Asia vain vaikeutuu jo kokoonpano on pari. Jo 4 tunnin paikallaan olo on erittäin pitkä aika.
Mikäli yksi mies(johtaja) oikeasti suojaa taakse, johtaa, pitää radiolla yhteyttä muuhun joukoon ja ampuja ja tähystäjä tähystävät kohdealueelle, niin uni ja lepo on = 0. Hommia on pakko rotatoida, mutta tällöin toimintakyky heikkenee. Ellei rotatoi, niin se heikkenee joka tapauksessa.
Vastaavasti jos ajatellaan kampeen määrää, niin ryhmälle jaettuna omasuojaa/majoitetta ym on paljon helpompi kantaa. Toisaalta liike edetessä on suurempi. Tiettävästi ulkomailla(myös kriisinhallinnassa) käytetään ryhmäkokoisia kokoonpanoja, joissa tarkka-ampuja/jat sekä tähystäjä on vain yksi osa ryhmää. Tällöin aseistuskin voi olla tulivoimaisempi ja mukana voidaan kantaa mm kk:ta, useampaa rk:ta jne. Samoin käytössä on partoita, joiden koko on meidän partion ja ryhmän väliltä.
Joku varmaankin miettii olihan Häyhäkin yksin ja joskus parin kanssa. Jos olette hänenkin toiminnastaan lukeneet, niin hän ryömi asemiin piemeällä ja tuli pimeällä pois ja majoittui korsuun, jossa hänen ei tarvinnut välittää vartiovuoroista, korsun lämmittämisestä jne, vaan hän saattoi keskittyä itsensä ja välineidensä huoltoon ja lepoon, muun joukon hoitaessa suojauksen ym. Talvipäivä on lyhyt. Sama homma ei varmasti olisi kesäaikaan noilla järjestelyin yhtä hyvin onnistunut. Jatkosodan aikana onkin tiettävästi ollut ta ryhmiä, joissa yhden kiikarikiväärin käyttöä on maksimoitu kierrättämällä sitä useammalla ampujalla.
Eli tavallaan kysymyksen päähekilö, voisi heittää esimiehelleen kysymyksen, että sopiiko että ryhmä x tai tulenjohtopartio lähtee matkaan?
Tällaista muutaman miehen partiota Suomalaiset ovat käyttäneet jatkosodassa, suurtaistelujen aikaan, ns. MATTI-toiminta. Toiminta perustui etukäteen tehtyyn kätköön, jossa oli muonaa ja varusteita kuukaudeksi, joissakin useammaksikkin noin kolmen miehen vahvuiselle partiolle. Ajatus oli että Matti partio kätkeytyy kätkön läheisyyteen, odottamaan rintama-linjojen liikkumista ylitse, jääden näin vihollisen teekse. Toiminta oli ErP4 toteuttamaa. Syy pieneen partioon oli kannaksen liikkumatilan vähyys vihollisen selustassa, sen aikaiset kokemukset olivat osoittaneet, että tuo noin kolmen miehen partio on liikkuvuudeltaan ja kätkettävyydeltään paras. Toki oli myös keskikesän aika. ErP:n talvipartioiden vahvuus syvärin takana on ollut yli 20 hlö.
Kuitenkin tähän käsillä olevaan ongelmaan mielestäni olisi hyvä soveltaa tuota Matti ajatusta, jossa kätkö valmistellaan etukäteen, vihollis tilanne käsittääkseni antaisi mahdollisuuden ajella mönkkärillä kohteeseen asti. Tähyn, johtamisen ja viesti yhteyksien hoitaminen tuottaa työtä, mutta radio toimintaan olisi minusta syytä sopia yhteys ajat, varsinkin partiolle saapuvaan viestintään, tämä vähentää radio päivystyksen tarvetta ja helpottaa oman liikkeen suunnittelua.
Varusteet on mielestäni täällä jo puitu moneen kertaan ja ne ovat mielestäni asialliset. Ainoa jota mietin olisi Käkrien ja savujen suhde. Kolmella miehellä ei kovin kummoisia taisteluja käydä mutta savuja on hyvä käyttää irtautuessa. Toisaalta käkrit toimivat ovikelloina tähyn lähellä. Lepo ja tähystäminen samassa paikassa, partion pienuuden vuoksi. Kätkö erillään. Tässä korustuu tähy paikan valinta, pitää pystyä yhden kerrallaan irtautuaan tarpeille ja tarvittaessa käymään kätköllä. Kätkössä ylimääräiset muonat ja tavara joka voidaan jättää irtautueassa tähyllä tärkeimmät tavarat. Majoitteena telttakangas jota käytetään tähyn naamiointiin ja sateen suojaan. Tähyllä tavarat sitenettä ne mahdollistavat nopean irtautumisen ja liikkeen tukikohtaan. Ajatuksena ei kuulosta hyvälle taistelu laskuvarjojoukkoja vastaan kolmella miehellä. Ehkä lyhyt häirintä (laukaus kaksi lihavimpaan maaliin + epäsuoran tulen tilaaminen) ja sitten irti kohti komppanian tuomaa tulisuojaa.
Tämä kaikki siis ajatuksella ettei miehiä ole vaan antaa enempää.
Ruoka- ja huoltohommista: Keikan jälkeen tarjolla on todennäköisesti uusi keikka. Eli hommat on lähtökohtaisesti tehtävä ilman tahallista toimintakyvyn alentamista.
Vastapuolena oli taho, jonka liikenopeus on kova ja joka ei välttämättä juuri sido porukkaa taakse jääneiden alueiden hallintaan. Vihollisen taakse jättäytymistä tulee toki valmistella, mutta alueen maalit voivat olla ihan vaan läpimenomatkalla.
Edelleenkin nostaisin mukaan välineet, joilla suojaudutaan turpeeseen ja naamioidaan tuliasema/tähystyspaikka. Vastapuolella on hyvä kyky tähystykseen ja tulenkäyttöön.
Savuja käyttäisin partiona irtautuessa hyvin harkiten. Vastapuolen tulenkäyttö on helpompaa, jos he voivat valita avautuvasta maisemasta kapeamman kohdealueen. Irtautuessa ei ole kuopan suojassa, joten ihan vaan sirpalekranaattien savun taakse ampuminen voi tehdä tehtävänsä. Panssarikalustolla on myös helppo kiertää reilusti taakse ja passittaa irtaantujat, jos irtaantuvien lähtöpaikka on riittävän selvä.
Lainaus käyttäjältä: LSa
Savuja käyttäisin partiona irtautuessa hyvin harkiten. Vastapuolen tulenkäyttö on helpompaa, jos he voivat valita avautuvasta maisemasta kapeamman kohdealueen. Irtautuessa ei ole kuopan suojassa, joten ihan vaan sirpalekranaattien savun taakse ampuminen voi tehdä tehtävänsä. Panssarikalustolla on myös helppo kiertää reilusti taakse ja passittaa irtaantujat, jos irtaantuvien lähtöpaikka on riittävän selvä.
Savu on juuri tästä syystä oikein käytettynä hyvä harhautus :wink:
Mielestäni porukalla on aika paljon kamaa ja vähän ylipositiiviset oletukset huollon suhteen. (Edit: vaikka sanottiinkin ettei varusteet ole ihan paskimpia, en suunnittelisi niiden varaan) Miehiä ei myöskään voi olettaa olevan enempää, sillä ylimääräisethän ovat suorittamassa omaa tehtäväänsä.
Toki esmes 40mm HEDP kranaatit, mönkkäri. ja Matis olisivat kivoja, mutta tuskin löytyy joka tvälläriltä.
Tulivoiman sijaan maksimoisin tiedustelu- ja viestinvälityskyvyn. Vanha viidakon sananlasku sanoo, että johtoportaalle on tärkeämpää tietää, että 10 vaunua ajoi siltarummun yli kuin kuulla, että kyseiselle rummulle vietiin kaksi hävityspanosta; logistisesti vaiva on sama. Ihmishenki ja koulutettu partio on arvokas; asevaikutusta voi kuljettaa halvemmallakin, mutta tiedustelutieto voi olla niukemmin saatavaa. Teoriassa on mahdollista, että tulee mahdolisuus johonkin kisoista tuttuun "1600m kenraalia päähän"- tilanteeseen, mutta eiköhän se oma esimies ole iloisempi esim. oikeasta tulikomennosta ja takaisin palaavasta partiosta, kuin parista kolmesta kiväärin osuman saaneesta vihollisesta. Esimies kun tarvitsee partiotaan koko sodan...
En myöskään ajaisi kovin likelle mönkkärillä, sillä maahanlaskun tekevällä lienee ilmassa kaikenlaista kalustoa, joka näkee tarvittaessa esim lämpöjäljen, tutkatkin ovat kiusana. Mönkkäri ei myöskään saisi ajaa suoraa viivaa kohdetta päin, vaan kyydin jälkeen jälki tulisi hukata metsän kautta kävelemällä.
Parin vuorokauden reissussa voisi olla järkevää, että yksi tähystää, yksi vahtii/kirjaa havaintoja ja yksi koittaa levätä 50m päässä ojan pohjalla jekkulangan ja näköyhteyden tavoitettavissa. Jos on paljoa kauempana niin viestiyhteyksien puute ja turvattomuus voivat kostautua.
Lainaus käyttäjältä: JHa
Savu on juuri tästä syystä oikein käytettynä hyvä harhautus :wink:
Sirpaletta ammuttaessa kymmenien metrien hämyt ei just tunnu, etäisyyttä pitäisi olla todella reilusti. Marraskuun puolessa välissä maa voi välillä olla reilusti jäässä / luminen, siihen on huono viillostaa jälkiä jättämättä. Ja sulan aikana viillostettu jäisessä maassa oleva vetolanka toimii piiiiiitkällä vedolla vähän huonosti. Jäljet tai viillostamaton lanka voi johtaa vastapuolen omille asemille. Radiosytytys voisi toki toimia, kun kyttäysaika on näin lyhyt.
Ampuen laukaistava savu (painon vapautus tms.) voisi toki toimia, jos asema on niin syvällä metsässä, ettei ampumamelu paljasta liikaa. Hiljainen lähtö voisi silti olla tavoiteltavin.
.... varuste ja toimintatapa kysymykseen. Varusteet on varmaan jo pääosin mainittu. Tarpeiden tekemiseen tähypaikalla voisi olla lisäksi muovipusseja ja astioita. Nykytilanne on tiedustelussa siirtynyt tähystä ja raportoi- mallista väkivaltaisen tiedustelun suuntaan. Tällöin partiolla tulisi olla kyky ensisijaisesti ennalta sovitun epäsuoran tulitoiminnan nopeaan käynnistämiseen ja johtamiseen sekä alueelta väistämiseen. Jos alueella ei ole vielä näkyvää vihulaistoimintaa niin kiireellä rakennettu katettu suojainen tähystyspaikka kolmelle olisi tarpeen heti rakentaa. Kaivaminen voi olla marraskuussa jo haaste, joten maaston muotojen ja puutavaran käyttö pressulla ja naamiointimateriaalilla verhottuna korostuu. Vaihtoehtona sopiva suojainen rakennus riittävän etäältä. Tilan koko saisi koon puolesta mahdollistaa muun kuin makuulta tähystämisen ja vartioinnin. Maahanlaskupaikka saa osakseen vahvan ilmatiedustelun eli tällöin liikkuminen pitää pystyä tähystysajan aikana minimoimaan. Tähypaikan pitäisi mahdollistaa kuitenkin suojainen irtautumis/huoltoreitti. Suunta-antenni pitäisi sijoittaa selkeästi tähypaikan taakse ja suojaan tiedustelulta. Muutama viuhka suojaamaan suunta-antennin ja pääasialliseen uhkasuuntaan. Muutaman vuorokauden tähystystoiminta ei huollollisesti ole paha. Siirtymis/Irtautumisreitin varteen olisi kuitenkin hyvä tehdä kätkö jossa riittävät eväät ja muut tuliasemassa ei välttämättömät tarpeet säilöön eli jos hommat menee suunnitellusti/suunnittelematta penkin alle ja siirtyminen omien joukkoon viivästyy.
Kolme on vähän toiminnan tehokkaaseen 24/7 pyörittämiseen eli yksi tähystää, yksi vartioi ja yksi lepää. Partion kyky maahanlaskuun vaikuttamiseen ei perustu kyllä TA aseen käyttöön eli korkeintaan epäsuorantulen aikaista avainmaalien tulittamista.
Tässä on kyllä paljon asiaa!
Tosin pari vuotta vanha.
Jos heräsi. Kun Ukrainassa on todettu että kännykkä voittaa radiot. Eli loppujenlopuksi USB akku toimintaa ja tehtävä on omasta mielestäni hyvin passiivinen kun odotetaan mahalaskua pellolle. Eli juuri tuo tähystäjä vartio lepo jako voisi toimia. Tosin ongelma suoraan dronet ja perkeleen pikku parvet.