TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Ballistiikka ja jälleenlataus => Aiheen aloitti: JokiKarhu - toukokuu 26, 2013, 18:20

Otsikko: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: JokiKarhu - toukokuu 26, 2013, 18:20
Sain kaverilta kertaalleen ammuttuja 308win hylsyjä sata kappaletta, jotka ovat muutaman vuoden vanhoja Lapualaisia. Hylsyt tuntuvat olevan ihan hemmetin kovia. Käytössä on Hornadyn kokosupistava holkki ja se ensimmäinen vaihe menee vielä kohtuu hyvin, mutta kun pitäisi vetää se kaulan kalibrointikara pois hylsystä, niin tarvitsee metrin jatkovarren. On ihan perhanaan lujassa ja tuntuu että puristin hajoaa. Kokeilin malliksi muutaman uudemman omista varastoistani ja ne supistuvat oikein hyvin, ilman voiman käyttöä. Öljyä on käytetty ja kokeiltu hylsyn puhdistusta, mutta ei vaikutusta.



Mikähän noissa voi olla vikana? Jotain pehmennystä / hehkutusta noille vissiin pitäis tehdä, mutta ei kuulu minun osaamisalueeseen.



Jätän jokatapauksessa hylsyt käyttämättä, ei viitsi riskeerata työkaluja...
Otsikko: Re: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: M31 - toukokuu 26, 2013, 19:06
Tuttua takavuosilta lapuan hylsyillä, asiaa helpotti kun hieman öljyä superlonille ja panoi hylsyn suuta sitä vasten niin että öljyä hieman myös kalan sisäpuolelle. Hehkutus auttanee myös, itselläni ei ole siitä kokemusta.
Otsikko: Re: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: hämeen hitain - toukokuu 26, 2013, 19:39
Mulla ei juuri muita hylsyjä olekaan kun Lapuaa 308 kaliberissa. Sipaisu jotain hylsyrasvaa noin jokatoiseen, kolmanteen hylsyyn auttaa. Raswaa sormeenpäähän ja pyyhkäisy hylsynsuun yli että pikkunokare jää sisälle. Hehkutuskin auttaa parille kierrokselle.



Onkohan Hornadylaisen kara jotenkin sekunda, mullakin on juur se supparina. Kyl sen kanssa voi elää, en oo sitä vaihtamassa tän takia.
Otsikko: Re: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: JokiKarhu - toukokuu 26, 2013, 19:54
Mulla on pari sataa muuta Lapuan hylsyä (uudehkoja, muutaman kerran ammuttuja) ja niissä ei ole mitään ongelmaa. Hornadyn suppari toimii oikein hyvin niiden kanssa. Tämä kovuus koskee nimenomaan tuota kaveriltani saatua erää. Ihmettelen vaan kun kyse ei ole mistään pienestä voiman tarpeesta, vaan puristinta saa painaa ihan tosissaan. Nämä saa jäädä odottamaan, jos joskus vaikka opin hehkuttamaan hylsyjä...
Otsikko: Re: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: Antero H - toukokuu 26, 2013, 21:28
en enää kylläkään käytä koko laajennus/kalibrointikaraa, mutta mulla oli tapana

laittaa pumpulipuikolla kaulan sisäpuolelle leen voiteluainetta, noin

joka viidenteen hylsyyn.
Otsikko: Re: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: mysteryman - toukokuu 27, 2013, 08:54
Ei välttämättä johdu hylsyjen kovuudesta vaan supistusasteesta. Eli kaverin aseessa on ehkä horompi pesä jolloin kokosupistusholkki supistaa niitä selvästi enemmän kuin omalla aseeellasi ammuttuja. Kokeile mitata niistä kaverin aseella ammutuista hylsyistä halkaisija hartian juuresta hylsyn runko-osalta ja vertaa mittaa omalla aseellasi ammuttuihin. Sulkuväli olisi myös hyvä mitata eli mitta hartiasta hylsyn kantaan mutta siihen tarvii melkeenpä tönäriin lisätyökalun jotta mittaus onnistuu.



Karan poisvedon raskaus taas voi johtua kovuuden lisäksi kaulan paksuudesta. Eli jos noissa kaverin hylsyissä on vähän enemmän materiaalia hylsyn kaulaosalla. Samaan kategoriaan menee jos kaulan juureen on muodostunut donitsi. Donitsista löytyy juttua muista ketjuista.
Otsikko: Re: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: KNo - toukokuu 28, 2013, 16:51
Ostin takavuosina satakunta Lapuan scenarilla tulpitettua patruunaa, patruunaerän hylsykaulat halkeilivat viimeistään kolmannen latauskerran jälkeen, muuten ei lapualaisten kanssa ole ollut ongelmia. Hornadyn laajennuskara on tosiaan jumitusaltis, hylsykaulan putsaus sisäpuolelta messinkiharjalla tai sipaisu grafiittia timpurin kynästä pienentää kitkaa.
Otsikko: Re: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: VP - toukokuu 30, 2013, 21:15
Samoja onkelmia oli aikoinaan. Karaa ulos vedettäessä nousee pöytä mukana. Mun mielestä tiukkuus johtuu kaulalla olevasta karstasta, mikä purasee hornadyn sileeseen kalibrointikaraan. RCBS:n ristiuritettu kara toimii paremmin ja hornadykin puhtailla hylsyillä tai ina öljyä sisäpuolelle. Kostutettu vaahtomuovi ja siihen painaa hylsynsuuta pikkasen.
Otsikko: Re: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: Juuso.L - kesäkuu 01, 2013, 00:11
Miulla Hornadyn holkit sai jäähä nurkkaan pölyttymään ku useamman kerrat otin hylsyt irti lekalla ja tuurnalla (kanta antoi periksi), eikä menny ku 15 hylsyä puhistuksen jälkeen ni taas sama juttu vaikka hylsyt käytetty tumblerin läpi ja sit yksi kerrallaan viellä käsin puhistaen. RCBS:llä ei ole tullut enään ongelmaa vastaan vaan voi tehä koko satsin yheltä istumalta. :)
Otsikko: Re: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: Poikma - kesäkuu 01, 2013, 19:02
Lainaus käyttäjältä: Juuso.LMiulla Hornadyn holkit sai jäähä nurkkaan pölyttymään ku useamman kerrat otin hylsyt irti lekalla ja tuurnalla (kanta antoi periksi), eikä menny ku 15 hylsyä puhistuksen jälkeen ni taas sama juttu vaikka hylsyt käytetty tumblerin läpi ja sit yksi kerrallaan viellä käsin puhistaen. RCBS:llä ei ole tullut enään ongelmaa vastaan vaan voi tehä koko satsin yheltä istumalta. :)


Olihan ne hylsyt voideltuja....?.......  :think:...... :wink:
Otsikko: Re: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: Jerkko - kesäkuu 01, 2013, 21:52
Voitelua voi tehdä monella tavalla mutta helpoin taitaa olla se isopropanoli + (esim RCBS) rasva sekoitus jota suihkutellaan hylsyille. Itse laitan karkkirasiaan abt 200-300  hylsyä ja kukkasumuttimesta litkua perään. Muutaman kerran kun pyöräyttää ja suihkuttaa perään niin hylsyt kaulat saa rasvaa myös sisäpuolelle. Supistella voi heti mutta paremmin toimii jos odottaa että tenttu haihtuu.



Ja kun tenttua on sitten ostettu niin samalla litkulla hylsyt voi pestä mukavan kuivaksi :)



Esimerkki vaikka tässä:



http://www.youtube.com/watch?v=0117UuXiSS4
Otsikko: Re: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: Juuso.L - kesäkuu 03, 2013, 21:15
Lainaus käyttäjältä: Poikma
Lainaus käyttäjältä: Juuso.LMiulla Hornadyn holkit sai jäähä nurkkaan pölyttymään ku useamman kerrat otin hylsyt irti lekalla ja tuurnalla (kanta antoi periksi), eikä menny ku 15 hylsyä puhistuksen jälkeen ni taas sama juttu vaikka hylsyt käytetty tumblerin läpi ja sit yksi kerrallaan viellä käsin puhistaen. RCBS:llä ei ole tullut enään ongelmaa vastaan vaan voi tehä koko satsin yheltä istumalta. :)


Olihan ne hylsyt voideltuja....?.......  :think:...... :wink:

Juu oli voideltu one shotilla ja kokeilin myös jotain hornadyn vaseliinimaista hylsy rasvaa mutta senkin kanssa puri kiinni. Eilen käytiin taas velipojan kanssa vääntämässä .308:lle pari laatikkoa niin holkit toimi kuin unelma eikä mitään ylimäärästä kitkaa havaittavissa. Tiiä sit onko hallin lämpötila vaikuttanu asiaan kun temppuili keväällä niin pirusti. :think:
Otsikko: Re: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: H5N1 - kesäkuu 03, 2013, 21:47
Hornadyn One-Shot on jo useasti todettu huonohkoksi liukkariksi. Jos ei ole taatusti ipa ehtinyt kuivaa niin jämähtää hylsy varmasti holkkiin. Oliskohan Hande tai joku muu sanonut että se on tarkoitettu pistoolihylsyjen liukkariksi.



Kaverilla oli noita samoja ongelmia, vaihtoi one-shotin tuohon Dillonin rasvaan, ei enää ongelmia.

Itsellä oli aiemmin Hornadyn holkit ja Dillonin rasvalla ei ainakaan jumittanut.



Nyt on Reddingin Type-S holkit ja niihin hankin sen kovametallihelmen siihen suun laajennukseen, eipä jumita eikä tarvitse liikaa voimaa.
Otsikko: Re: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: JokiKarhu - kesäkuu 21, 2013, 11:46
Lainaus käyttäjältä: mysterymanEi välttämättä johdu hylsyjen kovuudesta vaan supistusasteesta. Eli kaverin aseessa on ehkä horompi pesä jolloin kokosupistusholkki supistaa niitä selvästi enemmän kuin omalla aseeellasi ammuttuja. Kokeile mitata niistä kaverin aseella ammutuista hylsyistä halkaisija hartian juuresta hylsyn runko-osalta ja vertaa mittaa omalla aseellasi ammuttuihin. Sulkuväli olisi myös hyvä mitata eli mitta hartiasta hylsyn kantaan mutta siihen tarvii melkeenpä tönäriin lisätyökalun jotta mittaus onnistuu.



Karan poisvedon raskaus taas voi johtua kovuuden lisäksi kaulan paksuudesta. Eli jos noissa kaverin hylsyissä on vähän enemmän materiaalia hylsyn kaulaosalla. Samaan kategoriaan menee jos kaulan juureen on muodostunut donitsi. Donitsista löytyy juttua muista ketjuista.




Sain kaveriltani nyt toisen erän hylsyjä ja niiden kanssa ei ole mitään ongelmaa. Yritin mittaillakin noita ammuttuja hylsyjä josko niistä näkyisi horon merkkejä, mutta en saanyt kyllä työntömitalla mitään eroa aikaiseksi omiin ammuttuihin verrattuna. Kaverin ammutut hylsyt menee omani pesään samalalailla kuin omalla ammutut.



Yks mihin kiinnitin huomiota niin noi kovat hylsyt on kantamerkitty "Lapua 7.62 x 51" kun taas noi pehmeät "Lapua 308win". Lisäksi noi kovat on väriltään ihan erilaisia, paljon punertavampia. Oliskohan niin että noita ei ole tarkotettukaan uudelleen ladattaviksi? Jotain kertakäyttöhylsyjä...
Otsikko: Re: Kovia hylsyjä
Kirjoitti: esa g - heinäkuu 20, 2013, 15:41
Eräs tapahan, on jota käytän (Myös on toiminut vuosikaudet)että sivelee tai suihkuttaa,öljyä tai  kevytvaseliinia huokoiselle kankaalle.Esim. puuvilla ja vain pyöräyttää hylsyn kerrallaan tarvittavasta kohdasta ja myös hylsyn suun niin että pieni määrä öljyä jää hylsyn suuhun ,jonka kara vie mennessään,voidellen myös itsensä.Näin tehden öljyä ei tule lotrattua ylenmäärin.Vain sen verran kuin on tarpeen.Minulla on aina ollut Lapuan hylsyt kireempiä.Johtuu varmaan ainevahvuudesta.(7.62 *53r ja3006.)Tuskin Lapua tai Sako tekee kertakäyttöhylsyjä myyntiin.Kyllä 3006 hylsyt ovat kireämpiä johtuen hylsyn muodosta ,jossa kartiokkuutta ei ole ollenkaan verrattuna 7.62*53r:ään.