TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Tarkka-ammunnasta yleisesti => Aiheen aloitti: pyrjovuo - maaliskuu 19, 2013, 15:51

Otsikko: Kaikki Suomen ampumaradat suljetaan!!
Kirjoitti: pyrjovuo - maaliskuu 19, 2013, 15:51
No, ei sentään vielä kielletä, mutta näin tulee hiljalleen käymään jollemme tee asialle mitään.



Menääkä kaikki nyt allekirjoittamaan kansalaisaloite.fi sivuilla aloite ampumaratojen ympäristöluvasta!!!
Otsikko: Re: Kaikki Suomen ampumaradat suljetaan!!
Kirjoitti: Senekisu - maaliskuu 19, 2013, 17:02
Sivulla jossa 95% käyttäjistä on jo käyny allekirjoittamassa kyseisen läpyskän niin ei oikein tuo shokkitopici toimi :D  Tai siis toimii mutta tulos ei paljoa siitä parane, asiaa pitää rummuttaa nyt muualla niinkuin kotipitäjässä,facessa,kaupan kassalla jne jne



Jos tasa-arvoisen avioliittolain kannattajat keräsivät 50k nimeä alle vuorokaudessa niin miksemme me voi saada omiamme sanotaan vaikka, ennen deadlineä! :pray:
Otsikko: Re: Kaikki Suomen ampumaradat suljetaan!!
Kirjoitti: HJu - maaliskuu 19, 2013, 17:18
Tasa-arvoisen avioliittolain kansalaisaloitteen on varmasti allekirjoittanut moni heterokin.



Vastaavasti myös ei-aseenomistajia pitäisi saada ampumarata-aloitteen taakse. On aivan kaikkien etu että ampumaharjoittelua harjoitetaan ampumaradoilla eikä hiekkakuopilla ja metsäautoteillä.  Miten nämä ei-aseenomistajat saataisiin mukaan?
Otsikko: Re: Kaikki Suomen ampumaradat suljetaan!!
Kirjoitti: Senekisu - maaliskuu 19, 2013, 17:25
Lainaus käyttäjältä: HJuTasa-arvoisn avioliittolain kansalaisaloitteen on varmasti allekirjoittanut moni heterokin.

+1
Lainaus käyttäjältä: HJuVastaavasti myös ei-aseenomistajia pitäisi saada ampumarata-aloitteen taakse. On aivan kaikkien etu että ampumaharjoittelua harjoitetaan ampumaradoilla eikä hiekkakuopilla ja metsäautoteillä.  Miten nämä ei-aseenomistajat saataisiin mukaan?

Tämäpä se suurin ongelma näissä asioissa onkin, ulkopuolisen vakuuttaminen tai aktivoiminen
Otsikko: Re: Kaikki Suomen ampumaradat suljetaan!!
Kirjoitti: Juuso.L - maaliskuu 19, 2013, 17:35
Juuri pahin ongelma on että vain harvat tietävät tästä aloitteesta ja mie uskallan väittää että vain harvat ammunnan ja metsästyksen harrastajat notkuvat netissä ja foorumeilla.



Kumpa vain tämäkin aloite saisi yhtä hyvää näkyvyyttä mediassa kuin tuo tasa-arvoisuus aloite niin varmasti alkaisi nimiä tulemaan kun porukka havahtuisi radioiden ääreltä.
Otsikko: Re: Kaikki Suomen ampumaradat suljetaan!!
Kirjoitti: HJu - maaliskuu 19, 2013, 18:54
Pekka Sauri voisi ottaa asiakseen "Ammuskelut pois kaduilta ja toreilta ampumaradoille". 400000 cityvihreää äänestäisi heti esityksen puolesta.
Otsikko: Re: Kaikki Suomen ampumaradat suljetaan!!
Kirjoitti: HJu - maaliskuu 21, 2013, 07:11
Addressit yleensä ja kansalaisaloite ovat lain edessä hieman eri juttuja. Toinen menee Eduskunnan käsittelytn jos siihen saadaan 50000 nimeä ja toinenei vaikka sillä olisi miljoona tykkääjää.



Ei laissa lue että metsästäjille pitäisi olla yhtään ampumarataa olemassa. Siksipä niitä onkin pistetty paljon kiinni viime vuosina.
Otsikko: Re: Kaikki Suomen ampumaradat suljetaan!!
Kirjoitti: hpa - maaliskuu 21, 2013, 11:50
Lainaus käyttäjältä: JPuJotenkin tuntuu, ettei näillä tämän kaltaisilla adresseilla ole hölkäsen pölöystäkään merkitystä...



Ampumaradat ei ihan äkkiä mene kiinni.. kiitos 300 000 metsästäjää, joiden on edes kerran vuodessa käytävä pyssynsä kohdistamassa.


Mutta kuinka kauan yleisesti hyväksytty harrastus metsästystys tulee olemaan? Suojelu-alueita tulee koko ajan lisää missä on automaattisesti metsästys kielto. Metsästystä rajoitetaan jotta pedoille riittäisi ravintoa... Miksi turhaan harrastukseen tarvittaisiin ratoja? Liikuntalaista ja eri harrastusten tasa-arvoisuudesta on turha edes yrittää puhua!
Otsikko: Re: Kaikki Suomen ampumaradat suljetaan!!
Kirjoitti: KemMar - maaliskuu 21, 2013, 13:04
Ainakin täällä kainuun korvessa on lailliset ampumaradat jo nyt kahtelussa.

300m ratoja ei taida olla yhtään 100km säteellä. Muutamia hirviratoja. Ei tarvitsisi sulkea enää ainuttakaan.
Otsikko: Re: Kaikki Suomen ampumaradat suljetaan!!
Kirjoitti: pyrjovuo - maaliskuu 24, 2013, 12:44
Minä ammun jo nyt metsätiellä, kun lähiradat on suljettu, tai ampumista on rajoitettu niin paljon että aika vaikeeta on radalle päästä ampumaan.

 Viime kesänä tuli yksi mökkiläinen itkemään ampuessani metsässä (Käytin 308 kiväärissä vaimenninta). EVVK, ammun edelleenkin, välillä laulaa AK47 omassa mökkirannassa avantoa "sahatessa" tms toimenpiteessä.

 Olisi kumminkin paljon parempi, jos olisi ne ampumaradat käytettävissä.

 Metsästys seuramme yksi rata suljettiin häiritsevän metelin vuoksi. Rata sijaitsi sorakuopilla, ja aivan vieressä motocross rata joka saa edelleen toimia. Sen ääni kantautuu yhtä kauas kuin ampumaradankin.

 Toisella on rajoitettu ampuma-aika, kerran viikossa saa ampua hirvipyssyllä. Ja parin vuoden sisään sekin suljetaan.



Stana kele, eipä näytä kertyvän tuohon aloitteeseenkaan nimiä, ja kohta on aloitteessa mennyt puolet keräysajasta.

Tarkoittanee ettei tarpeeksi montaa ampujaa joko kiinnosta, tai sitten viesti ei ole mennyt perille.

Alan lehtien päätoimittajat kirjoittavat vain susista ym.