TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Optiikka => Aiheen aloitti: JpL - elokuu 21, 2005, 20:05

Otsikko: Picatinnykiskon valmistusta?
Kirjoitti: JpL - elokuu 21, 2005, 20:05
Tämä varmaan kuuluisi markkinointipuolelle, mutta sanotaan täällä:

Jos joku tämän saitin lukijoista sattuu omistamaan hyvän CNC-sorvin, olisi luultavasti aiheellista ajatella Picatinnykiskon tuottamista metreittäin ja vaikka tilaustavarana tiettyine reikineen. Sekä laadukkaana lentokonealumiinina että teräksisenä. Nykyiset hinnat on sen verran korkeita, että varmasti yksityinen tekijä pääsee omilleen ja yli jos tekee reiät oikeille paikoille valmiiksi mittatilauksesta. Jos tuntuu epäilyttävältä, laskekaa itse, miten monta mittatilaus-Picatinnyä voidaan tehdä tunnissa   :)



Nykyään pelkkä Blanco Picatinny maksaa n. 400 euroa/metri. Vaikka hinnasta tiputtaa 25%, on homma kannattavaa koska muualla pyydetään enemmän.
Otsikko:
Kirjoitti: Veltto_Orava - elokuu 21, 2005, 20:14
Hmm miten valmistat cnc sorvilla picantiny kiskoa? Kai siihen jyrsintäkin tarvii ? Eihän se kisko pyöreää ole?
Otsikko:
Kirjoitti: SO - elokuu 21, 2005, 20:18
Jos joku tekee sorvilla picatinnykiskoa niin hattua pitää miehelle nostaa!

 :wink:

Jos saa aikaan jonkin ryhmätilauksen niin ei luulisi oleva ylitsepääsemätön asia, työkalurautaa saa sopivanmittaisina kankina ja niitä on helppo koneistaa, lopuksi vielä uuniin jos kovaa haluaa. Ja jos on voittanut lotossa eikä ole muuta tekemisetä niin piirtää pursolle kuvan niin ne puristaa suoraan 6m kankia picatinnykiskoa vaikka 6000 alumiinista. Mittatarkkuus profiilissa on jotain 0,1mm luokkaa joten se riittänee ilman koneistusta jos vertaa muihin kaupallisiin kiskoihin ja niiden mittoihin.
Otsikko:
Kirjoitti: JpL - elokuu 21, 2005, 20:25
Tässä kyseessä on CNC-sorvi jolla voi sorvata & jyrsiä. Täkäläisellä kylänmiehellä on ko. sopiva laite, jolla voi tehdä samaa ja kaveri on eläkkeellä. Pitäisi piruuttaan kai vuokrata laites häneltä ja tehdä itse mutta kun taidemaalari olen ja työt päällä.

Sillä saa ihan täsmälleen istuvaa tip-top tavaraa. Ei jälkeä erota liikkeessä myytävistä.



Ps. Suunnittelin itse kiskon 0.15mm Realex´n kiskoa kapeammaksi (koska jaloissa yleensä säätövaraa riittää).

Sorvin istukan päälle voi asentaa rälläkäntyyppiden (joskin isomman) laitteen, jolla voi hioa ja jyrsiä miten leveää tai kapeaa uraa tahansa pituus, poikittais, syvyys ja mihin tahansa suuntaan 360 astetta. Mittatarkkuus ko. sorvilla ja laitteella on jossain 0.05mm hujakoilla.
Otsikko:
Kirjoitti: Veltto_Orava - elokuu 21, 2005, 21:11
Selvä. Ammattikoulu aikoina tuli leikittyä CNC- sorvilla aika paljon, mutta se oli pelkkä sorvi. Manuaali jyrsin kyllä oli käytössä.

   Olen miettinyt itse samaa tuon picantinyn kanssa koska kiskon valmistus ei ole kyllä homma eikä mikään. Hintahan varmaan riippuu aika paljon käytettävästä materiaalista.

   Talven aikana varmaankin tulee tuola koululla pyörittyä suorittamassa koulun loppuja :oops:  Täytyy tutkailla jos vaikka olisi viitseliäisyyttä kokeilla tuota kiskon valmistusta
Otsikko:
Kirjoitti: A-ups - elokuu 21, 2005, 21:15
Mistä tuollaiselle kiskolle löytyisi oikeat mitat. On käynyt mielessä, jos ottaisi tuollaisen metritavaran projektiksi. Kelpaisiko paljas metallipinta, vai pitäisikö olla jotain pintakäsittelyä?
Otsikko:
Kirjoitti: JpL - elokuu 22, 2005, 13:58
Alumiinille varmaan käy tavallinenkin pinta - voihan sitä sitten maalata myöhemmin miten tahtoo. Koheltaja sanoi jossain topiikissa, että automaali kestää mekaanista kulutusta paljon. Jos tekee siis teräksestä, on varmasti ko. maali hyvää estämään ruostumista. Jos vaikka saisi mattamustana tai oliivinvihreänä.
Otsikko: sitä kiskonmittaa
Kirjoitti: rölli3 - elokuu 22, 2005, 15:46
Teree!

Eli http://www.biggerhammer.net  sivuilta ja( picantinny 1913 Rail Specifications)

Ja muistaakseni sakon sivuilta löytyy heidän tekemää kiskon mittaa?Mut ekaksmainitusta löytyy jenkkispecseillä mitat!
Otsikko:
Kirjoitti: A-ups - elokuu 22, 2005, 17:26
Onko Weaver sama kuin picatinny? Sakon sivulta en äkkiseltään löytänyt mittoja.
Otsikko:
Kirjoitti: espo - elokuu 22, 2005, 18:27
Weaweria teki Weawer ekana ...varmaankin omien tähtäintensä kiinnittämiseksi...., siitä nimi. En ole nähnyt sille mitään standardia, eli eri valmistajat tehnee sillä nimellä vähän sinnepäin olevia kiskoja ja kiskoihin sopivia kiinnikkeitä, yhteisenä nimittäjänä mitä todennäköisimmin se  että waewerin kiikarin jalat sopii kiskoon ja weawer on myynyt luvan käyttää nimeään kiskosta...  Picatinnyt vaikuttaisi olevan vähän paksumpia kuin weawerit, mutta yleensä monet weawer-osina myydyt hilut sopii picatinny-lisävälinekiskoon, joka on standardisoitu jenkkiarmeijan pyssyjen lisävälinekiinnityskisko. Picatinnyn standardi (jenkkien military std 1913, kuten jo joku totesi) tosin on sen verran mitoilleen löyhästi määritelty, että kaikki ns. picatinny-standardin mukaisena myyty tavara ei välttämättä sovikaan yhteen. Esimerkkinä vaikkapa se, että picatinny-kiskon rekyylivasteeksi tarkoitettujen poikittaisurien jaotus saattaa heittää juuri niin mukavasti että yhden valmistajan kiskoon sovitetut kiikarin jalat eivät menekään toisen valmistajan kiskolla varustettuun aseeseen ilman että jalkoja vähän löysää ja siirtää pituusssuunnassa muutaman millin kymmenyksen ennenkuin kiikarin saa siirrettyä tähän kyseiseen toiseen kiskoon. Ongelmia syntyy mm silloin jos picatinny-mallisten kiikarin jalkojen rekyylivasteeksi tarkoitettu poikittaispalkki on niin leveä, että se täyttää pitkittäissuunnassa koko picatinnykiskon sen poikittaisuran, johon sitä on tarkoitus sovittaa (esim IOR-jalkojen rekyylivasteet ovat tässäsuhteessa 'täysimittaisia' ja siksi hieman hankalia jos kiikaria siirtää aseesta toiseen). Tällöin yhdelle kiskolle sovitetut jalat eivät todennäköisimmin olekaan pitkittäissuunnassa juuri siten että kiikarin voisi siirtää toiseen kiskoon ilman ongelmia. Yleensä saman valmistajan kiskoissa mitoitukset ovat samansuuntaisia, mutta esim. eri valmistajien flattop arskojen välillä on isoja eroja siinä voiko tähtäimiä heittää pyssystä toiseen helpolla. Ja sama pätee myös ns. Weawer-kiskoihin.