Silmälaseja käyttävä (lääkärin dg: Sf: 0.00, Cyl -1,25, Ax 50, Add 2.50, Pd 35.0) kiikarikiväärillä ampuva haluaa tietoja Keski-Suomessa toimivista optikoista, joilla on edes napsun verran tietoa ampujan näön testaamisesta ja ampujalle sopivan linssin tekemisestä. Ampujanlasit (oik. silmän linssi on kehyksessään käänneltävä, nostettava ja sinne tänne liikuteltava) asekaapin nurkasta löytyvät.
Olettaakseni sama ongelma on monilla rillipääihmisillä. Aiheesta en löydä juurikaan netistä, saati Keksi-Suomen Ampujista, mitään faktaa.
Juha Havukumpu on alan mies ja s-postilla voi tavoittaa visualergonomics(at)gmail.com
Moni silmälaseja käyttävä ampuja on ollut enemmän kuin tyytyväinen. Hän on mm. tehnyt tutkimusta ampujan ikänäköön liittyvistä asioista ja yhden hänen esitelmän nähneenä voin suositella.