Tervehdys!
Millä aineella piipun päähän kertyvän mustan palokarstan saisi helposti pois? Äänenvaimenninta käyttäessä rosterisen piipun pääty mustottuu tunnistamattomaksi. Olen kokeillut kaikki kotoa löytyvät kemikaalit ja tullut siihen tulokseen, että lujassa on. Kyllä tuokin aseöljyllä aikansa liottamalla ja rapsuttelemalla lähtee, mutta operaatio ottaa aikaa turhan paljon. Piipun puhdistuksen yhteydessä puhutaan lamppuöljystä ja grillinsytytysnesteestä. Olisiko niistä iloa, onko kokemusta? Voisin tietenkin mennä ja ostaa molempia, mutta yritän kysymällä edes hieman hidastaa kemikaalikokoelman kasvua.
Millä puhdistatte äänenvaimentimen sisuksen? Jommalla kummalla edellä mainituista..? Minulla on kokemusta lähinnä pienoiskiväärin vaimentimen puhdistamisesta. Siinä hommassa väkiviinaetikka on tehokasta. Teipillä toinen pääty umpeen, vaimennin pystyyn kuumaan vesihauteeseen ja sisus täyteen etikkaa. Puhdasta tulee nopeasti ja mieto etikkahappo ei ole myrkkynä mikään kummoinen. Hajukin on kaikin puolin raikas ja miellyttävä... Kokeilin etikkaa myös kiväärin vaimentimeen, mutta teho ei näyttänyt olevan niin hyvä. Vaimentimeni ei ole purettavaa mallia.
Piipunsuun palokarstaan purevat ainakin 000 teräsvilla & aseöljy (Break Free CLP) tai lyijynpoistoon tarkoitettu puhdistusrätti (jenkkikamaa, nimeä en muista), mutta en ottaisi asiasta turhaa pulttia, olkoot musta.
Äänenvaimentajien osalta olen aina tuulettanut pöntön kuivaksi käytön jälkeen ja suihkaissut hiukan CLP:tä perään, mikä toistaiseksi on riittänyt. Suurempaa murhetta en tästäkään ole jaksanut kantaa.
Lainaus käyttäjältä: veeteetee
lyijynpoistoon tarkoitettu puhdistusrätti (jenkkikamaa, nimeä en muista).
http://www.midwayusa.com/product/550811/adco-e-z-brite-cloth-lead-and-carbon-wipe
jotain tuollaista siis
Kiitoksia vinkistä. Tuo puhdistuspyyhe voisi olla kokeilemisen arvoinen. Saako sellaisen jostain päin kotimaata, tai onnistuuko tilaaminen jostain kauempaa? Minun hakuni tuottivat heikosti tuloksia.
Samantyylistä rättiä löytyy Birchwoodilta ja Hoppesilta eli kannattanee kysellä liikkeistä mitkä näitä merkkejä myyvät (hantaurus, sinisalo jne)
Messinkiharjaksinen pieni harja ja CLP tehoaa hyvin tuohon piipun pään karstaan. Ei tarvi piipun suuta varoa kun on jotain terästä pehmeämpää jolla "työstää". Samaa lääkettä tarjoan itselataavan haulikon kromattuun kaasumännän putkeen.
Pronssiharjan ja aseöljyjen kanssa olen tähän asti puhdistanut tuon piipun päädyn. Olen käyttänyt Forrest ja CRC öljyjä. Ennen harjaamista olen kokeillut karstan pehmittämiseen myös Würthin Rost offia, asetonia, etikkaa ja ammoniakkia, mutta eipä niistä ole ollut isommin hyötyä ainakaan hajuun ja pihalle siirtymisen vaivaan nähden.
Täytyy seuraavaksi kokeilla päällystää tuo piipun pääty jollakin kuumaakestävällä ja tarttuvalla aineella ennen ampumista. Josko sen päälle kertyvä karsta lähtisi sitten näppärästi rievulla ja öljyllä. CRC Teflonia sisältävä kuivavoiteluaine ei kestänyt, sitä olen jo kokeillut.
Lainaus käyttäjältä: JPu
Onko kysymyksessä ihan oikea ilmakivääri, kivääri vai pienoiskivääri? Vai pistooli?
Lisää tietoa kiitos, jos ajateltua vastausta odotat.. (tarkasti patruuna/luoti, vaimennin ja piipunpituus, mielellään myös ruuti/ase)
Kuinka suhtautuu tähän on oleellisesti kiinni siitä millaisesta aseesta puhutaan. Joka välineessä on toisistaan poikkeavat paineet. luodin tuottama höyrystynyt metallikaasu ja haihtuvat ruutikaasut, joten on mahdoton antaa mitään vastausta, ellei tiedä mistä edes puhutaan..
Tuon moskan syntymisen kannalta noilla tekijöillä toki on merkitystä, mutta puhdistamisen kannalta on lähestulkoon se ja sama miten moska on kertynyt. Ja missään tapauksessa ilmiöstä ei kannata aloittaa nojatuolitieteen väittelyketjua. :ugeek:
Moskan poistamiseen olen käyttänyt - aseessa kuin aseessa, olivat paineet mitä hyvänsä, luoti lyijyä tai vaipallinen, piippu lyhy tai pitkä, vaimennin mikä hyvänsä tai ruuti mitä hyvänsä - Kleenbore Leadaway ja Birchwood Casey Lead Remover -nimillä myytäviä tuotteita, yhtäläisen hyvin tuloksin.
Kiitokset. Kokeilen seuraavaksi Birchwood Casey Lead Remover liinoja. Ilmeisesti hain sinnikkäästi väärillä sanoilla. Vasta sana "Lead" alkoi antaa tuloksia.
Osaisiko joku neuvoa, mitä tuohon piipun päätyyn voisi sipaista ennen vaimentimen kanssa ampumista? Kuparitahna pyörii mielessä ja autotallissa...
En haluaisi kuulostaa tylyltä, mutta lienee melko samantekevää, mitä piipunpäähän sipaiset tai et sipaise; pöntön alkupäässä on painetta, lämpöä ja pyörteileviä jätteitä niin paljon, että kaikki pyyhkiytyy. Kokeile silti ja kerro, jos onnisti.
Lainaus käyttäjältä: Tups
Kiitokset. Kokeilen seuraavaksi Birchwood Casey Lead Remover liinoja. Ilmeisesti hain sinnikkäästi väärillä sanoilla. Vasta sana "Lead" alkoi antaa tuloksia.
Osaisiko joku neuvoa, mitä tuohon piipun päätyyn voisi sipaista ennen vaimentimen kanssa ampumista? Kuparitahna pyörii mielessä ja autotallissa...
Ei mitään sinne tarvi laittaa. Kaikki mitä laitat palaa sinne kuitenkin kiinni tavalla tai toisella. kun se on ns kuiva niin sinne kertyy vain carbonia ja sen saa hyvin puhtaaksi/ täysin riittävän puhtaaksi ihan carbon removerilla esim KG. Jos on jo tullut pinttyneempää shittiä niin itse käytön hoppesin pumppu pulloa ja sillä irtoo kaikki minkä tarvii irrotakkaan. Jos piipun pää ai puhdistu niin se on tod näk viimeistelty heikosti ja jos se häiritsee niin se häätyypi kiillottaa/kiillotuttaa. Jos se on puhdasta lyijyä jota kertyy niin sille ei juuri muuta voi kun poistaa se ajoittain.