Terve
Mitäs mieltä arvon raati on esim. Härkilan, viking ym. maastokengistä, vai ihan perus maihari ?
http://www.hhsport.fi/hhsportnew.asp?page_id=462&luokka_id=4&main=&tuote=52&tid=3261
4v on ahkerasti ollut jalassa haixin airpower pro:t mutta nyt tuli vesi läpi plankista ja suihkutteista huolimatta.
http://www.finscoop.fi/Haix_Ammattijalkineet.html#Airpower%20Pro
Uudet kengät saisi kumminkin olla jokin muu merkki, missä on suomalaiseen lättäjalkaan sopiva leveä lesti.
Aamutuimaan koiran kanssa tehtiin kävellen 6km lenkki ja jalat oli sitten niin tulessa että...nyt sitten uutta kenkää tilaukseen.
Härkilan 12" kokeilin kaupassa mutta oliskos kenelläkään käyttökokemuksia, oli muuten aikas kevyet suuresta koostaan huolimatta ?
Passiin on muckbootsit eli kovin topattuja kenkiä en ole hakemassa. Mutta varsi saisi olla melko korkea niin ei aina hörpi vettä.
Suositteluja..
Haixilla on myös pari mallia Suomalaiseen jalkaan, oletko niitä kokeillut?
Muita haixia en ole kokeillut kuin tuota omaa mallia.
Kengät on todella tukevat, mutta jos vetää kunnon lenkkiä niin silloin kengistä tulee ahtaat. Muistaakseni suuremmassa koossa kantapää nousi kengässä jo liikaa, että koko pitäisi olla ok.
Jos haixia on levämpänä niin sitten valinta on helppo, vaikka varsi jääkin lyhyeksi.
Pitää etsiä jostakin nuo tapsat ja kokeilla kuinka istuu jalkaan
Mikäs se toinen malli sitten on ?
Varustelekan sivujen mukaan Airpower Pro ja X21 olisivat molemmat Suomalaiseen jalkaan tehdyt.
Maastoja ja käyttötarkoituksia on monenlaisia, mutta vaelluskäytössä olen itse tykästynyt kevyisiin mid-varrella varustettuihin kenkiin. Siirryin sitten myöhemmin sellaisiin myös metsästyskäytössä. Eihän ne mitkään kahluusaappaat ole, joten märille nevoille niillä ei tarvi mennä jalkoja kastelematta mutta vastaavasti kulku on sitten muualla paljon kevyempää kuin raskasrakenteisilla pitkävartisilla. Nevalla kalvokengät päästää jossain vaiheessa veden läpi joka tapauksessa, joten sinne saapas on muutenkin parempi valinta. Muualla midi kalvokenkä yhdistettynä kalvohousuihin pitää jalat kuivana melko märässäkin paikassa.
On ymmärrettävää että nilkalle kaipaa tukea jos paikat ei ole kunnossa, mutta noin yleisesti jalka toimii parhaiten kun kaikille nivelille jätetään vapaa liikkuvuus. Kevyissä kengissä on väistämättä jouduttu tinkimään kestävyydestä ja ne joutuu vaihtamaan useammin, mutta itse olen valmis maksamaan sen hinnan kevyistä kilometreistä.
Tällä hetkellä on käytössä Hanwag Banks.
Lainaus käyttäjältä: mysteryman
On ymmärrettävää että nilkalle kaipaa tukea jos paikat ei ole kunnossa, mutta noin yleisesti jalka toimii parhaiten kun kaikille nivelille jätetään vapaa liikkuuvuus.
Juu varmasti näin, mutta se varren tuki auttaa kunnossa olevia nilkkoja myös pysymään kunnossa, erityisesti kivikossa ja muissa pahoissa maastoissa.
Lainaus käyttäjältä: Poikma
Lainaus käyttäjältä: mysteryman
On ymmärrettävää että nilkalle kaipaa tukea jos paikat ei ole kunnossa, mutta noin yleisesti jalka toimii parhaiten kun kaikille nivelille jätetään vapaa liikkuuvuus.
Juu varmasti näin, mutta se varren tuki auttaa kunnossa olevia nilkkoja myös pysymään kunnossa, erityisesti kivikossa ja muissa pahoissa maastoissa.
Totta. Mutta minusta jalkaa pitää ennemmin yrittää totuttaa vaikeaan maastoon kuin suojella sitä lukitsemalla niveliä. Jäykille kengille on varmasti paikkansa vaikeissa kivisissä maastoissa, mutta on hyvin tyypillistä että kengän jäykkyys on ylimitoitettu maaston hankaluuteen nähden. Jos haluaa kengän jolla selviää vaikeimmassakin maastossa niin on selvää ettei se ole optimivalinta helpompaan maastoon.
Joustavammalla kengällä voi aina vaihtelevassa maastossa ottaa hankalat kohdat varovaisemmin muistaen että nivelsidettä ei kannata reväyttää..
EDIT: Täytyy vielä lisätä tähän esimerkki kun olin lomareissulla perussa machu picchulla. Paikka kun on melko suosittu turistikohde niin sinne meni hyvät polut. Suurin osa kävijöistä näytti kuitenkin varustautuneen vuorikiipeilyyn soveltuvilla kengillä. Itse kävin juoksulenkkareilla ja kyllä oli kevyt kiivetä.
pari kertaa nivelsiteet on mennyt oikeen kunnolla niin tarvitsen pakosta tukevammat kengät.
Varsikenkien kanssa pystyy kuitenkin tilanteen mukaan kikkailemaan, eli ei sido vartta aivan ylös asti ja tempasee sitten pitkät nauhat kerran varren ympäri niin siten saa jalalle liikkuvuutta lisää.
Vuonna -98 vaelsin karhunkierroksen ( sallasta rukalle n.80km) pelkillä tennareilla, se reissu ainakin opetti sen että mun jalka tarvitsee tukevat monot. Vielä kun morsiammen rinkasta piti jatkuvasti siirtää roinaa omaan reppuun niin paljon, että repunviilekkeet narisi loppu matkasta samaan tahtiin kuin omat nilkat :)
Siitä lähtien varsikengät on aina hiekoittanut meidän eteisen lattiaa.
Nuo omat haixit on juuri nuo airpower pro:t, jos se on jo leveämmällä lestillä niin sitten pitää vaihtaa merkkiä. Tai sitten ottaa numeroa suurempi malli ja käyttää paksumpaa sukkaa sen kanssa..
Raskas kuorma on toinen hyvä syy käyttää tukevia kenkiä... Itse yritän selviytyä mahdollisimman kevyillä varusteilla. Ainahan tuo ei ole kumminkaan mahdollista.
Jep, näinhän se on.
Nämä nykyiset on ensimmäiset kalvolliset maiharit ja paluuta tavanomaisiin kenkiin ei enää ole..
Tällaiset tuli vastaan. Viking Sniper.. tuskin saa Suomesta
http://www.zalando.at/viking-sniper-dark-brown-vi142a00j-703.html
Kevyen näköiset maiharit