Suoraan Litzin työpöydältä:
Hybrid hunting bullet, .284cal , 195gr
estimated G1 BC .794
estimated G7 BC .406
G7 form factor .850
twist required 1:8.5"
Bryanin mukaan tuotantoluotien BC:t asettuu yleensä +/- 5% ennusteesta. Käytännössä siis G1 BC .75+ metsästysluoti kyseessä. :pray:
Ei taida 7mmRM tilavuus riittää 900m/s vauhteihin vaikka ottaisi pitkän kangen ja N570 käyttöön. Olisikohan aika tilata 284 Jazz kalvaimet PTG:ltä?
Oma veikkaus on että muotokerrointa ei saada ihan noin alas jos luodin pitää vakautua 8,5" nousulla. i7 vois olla todellisuudessa luokassa 0,88 -0,90. Sekin on tosin todella hyvä ja johtaa G7 bchen noin 0,39. Mielenkiinnolla odotetaan kun saa mittaustuloksia. Myös 7 mm WSM voisi olla soppeli yhdistelmä tuon luodin kanssa.
Saisi lapualta tulla joku hylsy 7 mm kaliiperiin tai 30 kaliperinen jonka voisi supistaa alaspäin. Itseä kiinnostaisi nimenomaan tuo WSM.