TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Optiikka => Aiheen aloitti: HJu - syyskuu 12, 2011, 22:02

Otsikko: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: HJu - syyskuu 12, 2011, 22:02
Lehdistötiedotteen mukaan mittaa 30-1375m matkoilel +-1m tarkkuudella. Kiikarit muuten normaalit 8X42 tai 10X42 Swarot. Jos elektroniikka on sama tai parempi kuin Laser Guidessa niin voisi olla aika kova peli. Laserkeilan kapeus (tai leveys) ratkaisee myös aika paljon mitä tuolla lopulta voi mitata. Niin ja tähtäyskulmamittaus ja laskenta vakiona.



Hinnoista ei mitään hajua mutta veikkaisin 1600-1800 Euroa Saksassa. Suomessa sitten sen +2000 Euroa koska Itämeren ylitys on niin vaikea ja vaarallinen etappi.



Linkki lehdistötiedotteeseen: http://www.swarovskioptik.com/en/press-releases/324



Täällä voi tutustua laitteeseen tarkemmin: http://el-range.swarovskioptik.com/#/experience/en
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: PJA - syyskuu 13, 2011, 20:49
Voin udella asiaa maahantuojalta ja pyytää laitteen testiin jos sellainen jo löytyy Suomesta.
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: mika - syyskuu 13, 2011, 21:02
mua kiinnostaa tietysti optinen ja lem suorituskyky. Miksei hintakin...
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: PJA - syyskuu 13, 2011, 21:19
Optinen ei varmaan hirveesti muutu tosta peruskiikarista.



http://bulletin.accurateshooter.com/2011/09/swarovski-introduces-new-el-range-laser-equipped-binoculars/



Eli vois kuvitella, että listahinta on täällä yli 3000€.
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: PJA - syyskuu 15, 2011, 08:18
Elikäs hinta-arvio alkaen 2800€. Jakelu menee Sakon organisaatioon tulevaisuudessa eli hinnat varmasti tulee ylös sen jälkeen jos vanhat merkit pitää paikkansa. Myynnissä Suomessa vuoden alusta.
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: AtteL - elokuu 08, 2012, 22:45
Onko kukaan kokeillut? Ahti Huvilalta saisi 10x42 EL- Rangen 2490,- hintaan.
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: ampuja - elokuu 09, 2012, 17:40
Jep. Tuli testailtua tuota ja hyväksi todettua. Sen lisäksi, että kovin hyvä etäisyysmittari, niin sen lisäksi vallan mainio kiikari sinänsä. Yhdellä ampumaradalla testasin ja katokselta taululaitteelle näytti tasan 100m niinkuin siinä tapauksessa kuuluikin ja 25m, 50m ja 75m vallit siltä väliltä näytti myös tarkasti. Jotta tehoja saisi oikeasti testattua pitäisi päästä mittaamaan 500+m matkoja. Takapihalla testasin matkoja 100-450m ja otti lukemat nopeasti. Kartan mittauksen perusteella sekä osan matkoista mitalla mitanneena en huomaa heittoa juurikaan.. Pitäisi olla kunnon testijärjestelyt että huomasin jos heittoa on..
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: AtteL - helmikuu 04, 2013, 08:46
Nyt ois tiedossa ulkomailta 10x42 malli Ahtiakin edullisempaan hintaan.





edit 6.2



Tilasin laitteen ja laitetaan kiertoon jos ei sovellu tarpeeseen. 5 päivää ja on Italiasta Kouvolassa.
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: AtteL - helmikuu 21, 2013, 08:58
http://www.eurooptic.com/leica-geovid-10x42-hd-b-yards-binocular-40049-new-2013.aspx



Just kun selkänsä kääntää, niin jotain uutta tietenkin tapahtuu :think:

Hintaluokka on sama kun swarovskilla, mutta uudempaa tekniikkaa(?), optisesti kenties samankaltainen mutta mittaripuoli lienee kehittyneempi.



(myydään edullisesti uutta vastaava EL Range... :roll: )
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: HJu - helmikuu 21, 2013, 15:01
Toi Leica vaikuttaa hyvältä. Valitettavasti ballistiikkalaskuri antaa arvoja max 800m saakka. Military-versiosta rajoitus jäänee pois. Oman ballistiikan arvot voi syöttää micro-sd -kortilla joten ei olla minkään G1 BC-likiarvojen varassa. Kiikarissa vielä laskennassa mukana ilmanpaine, kallistus ja lämpötila joten osannee laskea aika hyvin noita lentoratoja. Muistiin mahtuu useita kalipereja/latauksia. Himtaa taisi olla jotain 2800-3000e Suomessa.
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: AtteL - huhtikuu 02, 2013, 21:17
Eipä taida olla tarvetta laittaa Swaroa kiertoon. Mittailin tänään jäällä auringon ollessa jo laskeutunut zeniittiin ja sain toistuvasti käsivaralta mitattua luotettavia lukemia 2032 metrin(!) päässä olevaan vesitornin säiliöön. Ja piirtotarkkuus on katselukäytössä mainio.

Valmistajahan ei anna rangea kuin 1300 metriin, yllättävän paljon pidemmälle näköjään kuitenkin mittaa isoon heijastavaan kohteeseen. 8)
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: MSa - huhtikuu 02, 2013, 21:49
Lainaus käyttäjältä: AtteLEipä taida olla tarvetta laittaa Swaroa kiertoon. Mittailin tänään jäällä auringon ollessa jo laskeutunut zeniittiin ja sain toistuvasti käsivaralta mitattua luotettavia lukemia 2032 metrin(!) päässä olevaan vesitornin säiliöön. Ja piirtotarkkuus on katselukäytössä mainio.

Valmistajahan ei anna rangea kuin 1300 metriin, yllättävän paljon pidemmälle näköjään kuitenkin mittaa isoon heijastavaan kohteeseen. 8)


Tänään juuri eräs uunituore Vectronix TERRAPIN PRLF-05 omistaja raportoi päästelleen 3100m lukemia käsivaralta "rekan kylkeen". Kehitys kehittyy ja kalustokisa on armotonta.  :lol:
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: HJu - huhtikuu 02, 2013, 23:13
Tuohon Leican uuteen kiikarimalliin kun saisi sen piiruristikon tähystyksen ja ampujan ohjaamista varten niin olisi jo aika hyvä peli. Leica ei taida vaan oikein perustaa noista piiruasteikoista lintukiikareissa :-)



Eikös tuo Terrapin ole jotain 3keuroa Suomessa vai onko muuta hintaa kuin "Tilaa Sveitsistä, maksa tullit" -hintaa tiedossakaan ?
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: JL - huhtikuu 03, 2013, 10:22
Google.fi / "Vectronix Terrapin hinta" löytää Suomesta ainoastaan yhden paikan. 1970 EUR.
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: Poikma - huhtikuu 03, 2013, 15:06
Minäpä laitan suoran linkin ni säästytään kuuklettamiseslta..... 8-)

http://www.finnaccuracy.com/vectronix.htm
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: AtteL - huhtikuu 04, 2013, 09:04
Kyllä, toiset puhuu yhdistelmälaitteista ja loput etäisyysmittari-monokulaarista.

Siksi laitoin Zeissin PRF8x26 mittarin ja Minoxin kiikarit kiertoon ettei tarvi 2 laitetta.
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: JL - huhtikuu 04, 2013, 10:44
Juup, tilanne on vaan se että oikeasti kunnollista laseria jossa kiikari ei saa alle 10kEUR hintaan.
Otsikko: Re: Swarolta uusi LEM-kiikari
Kirjoitti: AtteL - huhtikuu 05, 2013, 10:37
Lainaus käyttäjältä: JLJuup, tilanne on vaan se että oikeasti kunnollista laseria jossa kiikari ei saa alle 10kEUR hintaan.


Näimpä, mutta kohtuullisen kiikarin missä on metsästyskäyttöön riittävä laaseri saa kyllä 2280,- hintaan... :wink: