TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Tarkka-ammunnasta yleisesti => Aiheen aloitti: jawa - maaliskuu 21, 2011, 18:41

Otsikko: BR-vaimennin
Kirjoitti: jawa - maaliskuu 21, 2011, 18:41
Olen lukenut täältä ohimennen jostain juttua BR-tuotteen vaimentimesta että "pilaa piipun" mitä tolla tarkoitetaan ja onko pelkoa sillä mulla on tossa 308 winissä kyseinen vaimennin
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: JSR - maaliskuu 21, 2011, 19:50
En kyllä keksi muuta piipunpilausmahdollisuutta noissä BR:n pöntöissä kun sen, että mikäli pönttöä ei käytä poissa paikaltaan ja anna kuivaa asetta mettäkeikan jälkeen, niin pöntön ja piipun väliin kertynyt kosteus voi piippua ruostuttaa. Useampia Br:n ja Utran pönttöjä omistaneena tykkään enemmän Br:n pöntöistä mukavamman painonjakautumisen vuoksi. Ei ne huonoja ole.
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: Finnfire - maaliskuu 21, 2011, 22:02
En ole kyllä minäkään kuullut tuosta. Onko kyseessä sitten LäMärissä tuhansien laukauksien saatossa väljistyneet/hajonneet hitsisaumat, joista sitten tullut kaasujen ohivuotoa piipun päälle/ympärille?
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: MSa - maaliskuu 21, 2011, 23:38
- Mahdollisesti piippupinnan ruostuttamista teletuubin ja piipun välistä. ==> Ota ammunnan jälkeen pönttö pois

- Jos jättää ammunnan jälkeen pöntön paikalleen voi palojäämistä + kosteudesta kehityä ärtsyä kamaa piipun kannalta ==>  Ota ammunnan jälkeen pönttö pois

- Pöntön ohjausrengas on jätetty asentajan / aseen omistajan toimesta sovittamatta ja liian tiukalle jokaammuttaessa hiertää sinistyksen tai fosfatoinnin pilalle => sovittaa muovirenkaan siten että piipun ja renkaan väliin sopii kierros maalarinteippiä.



Näillä eväillä ok vekotin.
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: er - maaliskuu 22, 2011, 06:32
Edellä mainitut kulumis ja ruostumisongelmat ovat mahdollisia jos pönttöä ei huolla oikein.



Vakavampana asiana pidän itse lämpökuormaa piippuun. Ensimäiseen trg-42 piippuuni paloi tukiholkin kohdalle rantu. Oli kyllä sovitettu. Jos piipun kraaterointia pitää normaalisti katsoa endoskoopilla niin tämä näkyi paljalla silmällä. Käytin pöntön päällä tab gearin lämpöväreilysuojaa. tehokas suoja. Saattoi paahtaa 20 täysteholaakia putkeen ilman lämpöväreilyn haitaa.---no haitta siirty piippuun.
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: mkoskine - maaliskuu 22, 2011, 22:49
Minulla on BR vaimentimet olleet 30-06 ja 338 LM kivääreissä ja molempien sinistykset ovat kuluneet holkkien kohdalta. Tämä on pieni harmi kun olen muutoin pyrkinyt pitämään aseeni hyvässä kunnossa. Ratakäytössä ongelmaksi muodostuu lämpöväreily johon en vielä ole keksinyt muuta ratkaisua kuin vuorotella aseita radalla.
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: JSR - maaliskuu 23, 2011, 10:14
Lainaus käyttäjältä: erEdellä mainitut kulumis ja ruostumisongelmat ovat mahdollisia jos pönttöä ei huolla oikein.



Vakavampana asiana pidän itse lämpökuormaa piippuun. Ensimäiseen trg-42 piippuuni paloi tukiholkin kohdalle rantu. Oli kyllä sovitettu. Jos piipun kraaterointia pitää normaalisti katsoa endoskoopilla niin tämä näkyi paljalla silmällä. Käytin pöntön päällä tab gearin lämpöväreilysuojaa. tehokas suoja. Saattoi paahtaa 20 täysteholaakia putkeen ilman lämpöväreilyn haitaa.---no haitta siirty piippuun.


20 kutia lämärillä putkeen nostaa varmasti piippulämpöä melko paljon... Itellä ei tule kyllä ammuttua putkeen tuommosia määriä ku rk:lla :)
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: JL - maaliskuu 24, 2011, 12:01
Lainaus käyttäjältä: erEnsimäiseen trg-42 piippuuni paloi tukiholkin kohdalle rantu. Oli kyllä sovitettu. Jos piipun kraaterointia pitää normaalisti katsoa endoskoopilla niin tämä näkyi paljalla silmällä.


Googletas "secondary pressure" sanoilla.

Oireet nimittäin passaavat tismalleen erääseen sisäballistiseen ilmiöön jota on tutkittu/ihmetelty jonkin verran.

Ei liity vaimentimeen, vaan tilanteeseen jossa käytetään esim. suhteessa luodin painoon paljon hidasta ruutia.



EDIT, hämärä muistikuva vuosien takaa alkoi kiinnostamaan itseänikin, googletin tämän:

http://www.shootingsoftware.com/barrel.htm
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: VilleV - huhtikuu 24, 2011, 18:24
Omassa kuuspuolikkaassa BR pöntön takaosassa olevan muovisen tuen pinnan tasalta piipun sinistys kulunut. Kuluminen ilmenee kahtena symmetrisenä viivana piipun ympäri, josta sinistyksen alta paistaa metalli. Tuo onkin sitten sen pöntön ainoa haittapuoli. Olen todella tyytyväinen tuotteeseen. Tuo sinistyksen kuluminen on tapahtunut melko nopeasti, joten tuo MSa kikka voisi olla aika tepsivä.
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: Pohojalaanen - helmikuu 04, 2013, 11:27
Olis tutulla tarjottavana  BR-vaimennin ollu kiinni .223 Itellä on 6,5 (6,71mm) uskaltaako ampua vai lähtöökö pönttö luodin mukana? xD ja tukiholkista vielä että onko pakollinen? Jos ajattelee että ryynää sen kans meneekö kieroon ilman holkkia?
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: ampuja - helmikuu 04, 2013, 12:22
Yleensä noissa vaimentimissa on niin hyvin marginaalinen toleranssi eli ihan max 2mm. Jos kierteet tulee yhtään vinoon niin btr vaimentimessa se haittaa homaa sielä piipun päässä. Kyllä juttu on niin, että 5.7:lle tarkoitettu vaimennin on ihan liian pieni 6.7mm paksulle luodille. Minä en ainakana uskaltaisi ampua tuollaisella yhdistelmällä tai olla edes vieressä.



Mittauta mikä on vaimentimen ulostuloreikä ja vertaa sitä ammuttavan luodin halkaisijaan.. Mieluummin hommaat halvalla Oulun työstökeskuksen uuden vaimentimen kyseiseen kaliberiin kuin että otat riskiä..
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: Antero H - helmikuu 05, 2013, 09:38
Googletas "secondary pressure" sanoilla....





Tais mennä ohi, tai sitten sitä ei vaan kerrottu tuolla linkin tekstissä.

Eli voiko tuota todentaa muuten kuin painemittauksella?
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: nakki - maaliskuu 07, 2013, 02:12
Minulla on ollut tikka m65 308 sportterissa br,vaimennin noin 15 v. 20" piippulla , ja laukauksia ammuttu n.8000 .

Ja olen huomannut että , piippu kuparoi panospesän jälkeen ja piipunsuusta noin 10 cm.

piippuhoonauksen jälkeen näyttää että ,piipunsuussa oleva kupari on tiukemmassa kuin panospesän puolella.

Puhistettu n,500 laukauksen välein.

ja jostakin syystä 8g:n luodit lopettivat toiminnan , tuli jopa soikeita reikiä tauluun 100m

Eli näyttää siltä että ,vaimennin kuparoi piippua sen suulta ja osuma huononee.
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: Poikma - maaliskuu 07, 2013, 07:38
Lainaus käyttäjältä: nakkiMinulla on ollut tikka m65 308 sportterissa br,vaimennin noin 15 v. 20" piippulla , ja laukauksia ammuttu n.8000 .

Ja olen huomannut että , piippu kuparoi panospesän jälkeen ja piipunsuusta noin 10 cm.

piippuhoonauksen jälkeen näyttää että ,piipunsuussa oleva kupari on tiukemmassa kuin panospesän puolella.

Puhistettu n,500 laukauksen välein.

ja jostakin syystä 8g:n luodit lopettivat toiminnan , tuli jopa soikeita reikiä tauluun 100m

Eli näyttää siltä että ,vaimennin kuparoi piippua sen suulta ja osuma huononee.


Oletko sä liuottanu niitä kupareja pois 500 laukauksen välein vai pelkästään "puhistanu"?

Jos et ole oikeasti poistanut kupareja ja on vähänkään normaalia enemmän kuparoiva piippu niin ei ole ihme jos "lopettaa toiminnan" kun rihlat saattaa olla totaalisen tukossa. (ottaen huomioon laukausmäärän)

Mistä sinä niin päättelet että "vaimennin kuparoi"?? Ihan samantyyppistä kuparointia on itselläkin vaikken käytä aaänevaimenninta....
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: nakki - huhtikuu 08, 2013, 14:48
Tarkennusta.

Olen tehnyt kuparinpoiston forrestin vaahdolla , yleensä kahteen kertaan peräkkäin , ja antanut vaikuttaa muutaman tunnin ennen vaahdon poistamista .

Kysyin asesepältä tuosta piipunsuun kuparoinnista  kun käyttää vaimenninta , niin sanoi että vaikuttaa asiaan .

En väitä että vaimennin pilaa piippua , mutta ois pitänyt olla tarkempi aikoinaan tuon kuparin poiston kans .

Pitää seurata tätä asiaa piipunvaihdon jälkeen .
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: Tuulos - huhtikuu 08, 2013, 16:17
Forrestin vaahto toimii paremmin lämpimämmässä, jos kotona on sauna niin voi kokeilla laittaa saunan vaikka 60 asteeseen, piippuun vaahdot ja aseen sinne. Tai sitten muun merkkistä kuparinpoistoainetta.
Otsikko: Re: BR-vaimennin
Kirjoitti: nakki - huhtikuu 08, 2013, 19:09
Pitää testata lämmitystäkin ku on vielä tuota forrestia jäljellä . Oon jo hommannu muutakin ainetta .

Tällä sivustolla on aihe aseen puhdistus , niin oon lukenut sieltä vinkkejä .