TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Tarkka-ammuntakisat ja -kurssit => Aiheen aloitti: er - marraskuu 13, 2010, 21:39

Otsikko: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - marraskuu 13, 2010, 21:39
Häyhä 2011 ennakkoinfo

Tarkka-ammunnan SM kilpailu Häyhä 2011 järjestetään 9.- 11.9.2011 Säkylän Huovinrinteellä, Porin Prikaatin tukemana.  Alla on lueteltuna muutamia keskeisimpiä faktoja ja sääntöjä kilpailuun liittyen.



Yleistä



1.Häyhä 2011 on oppimis-, koulutustarkastus ja kilpailutapahtuma.
Rastisuunnittelussa on pyritty tasapuolisuuteen, mutta oppiminen tekemisen kautta on kuitenkin tärkeämpää kuin täysin tasapuoliset olosuhteet.



2.TA- partio toimii ampuja/tähystäjä kokoonpanossa koko kilpailun ajan. Parin roolit ilmoitetaan ilmoittautumisen yhteydessä



3. Kilpailun johto varaa oikeuden muutoksiin tämän ennakkoinfon sisällöstä.



Aseet



1.Ampujan aseen toimintatapa on joko lippaallinen kertatuli, itselataava kertatuli tai lippaaton kertatuli. Soveltuva ase esim. SAKO TRG-42



2.Tähystäjän ase on itselataava, keskisytytteistä patruunaa ampuva kivääri tai "muu ase"- luokan karbiini.  Maksimi ja minimikaliiberi määräytyvät kuten ampujan aseellakin. Soveltuva ase esim. SAKO 92S, AR-15, AR-10 tai TIGR



3.Sekä tähystäjän että ampujan aseessa on oltava varmistin.



4.Pari saa käyttää aseita ristiin ja osalla ammuntoja tämä tehdään pakotetusti.



5.Kilpailussa saatetaan ampua myös 9x19 sotilaspistoolilla (tarkentuu myöhemmin)

Tällöin rastin saa ampua joko omalla 9x19 (9mm Luger/Parabellum) patruunaa ampuvalla aseella tai järjestäjän rastille toimittamalla laina-aseella.







Patruunarajoitukset



1.Aseiden maksimikaliiperi 338 LM (8,6x70) (PE käsky AG22911)



2.Vaara-alueet ovat niukat jopa .338 LM B408:lle joten solidiluotien tms. "pitkälentoisten" a-tarvikkeiden käyttö saatetaan joutua kieltämään.



3.Kaliiperien lentoratatiedot (maksimikantama) joudutaan hyväksyttämään etukäteen MAAVE:ssa (PE hallinnollinen määräys HF951)

Tämä hyväksyttämisprosessi mahdollistaa vaara-alueiden määrittämisen. Kilpailun johto tulee hoitamaan eri kaliiperien (luoti/V0) maksimikantamahyväksynnän kootusti alkuvuoden 2011 aikana.  Koska kaikkien kilpailijoiden lataustiedot eivät ole vielä tiedossa maksimikantamahyväksyntä tehdään Vihtavuoren ja Lapuan paineaseiden lähtönopeustietojen perusteella. Lähtönopeus otetaan CIP maksimipaineen mukaisesta latauksesta. Tällä pyritään yksinkertaistamaan maksimikantaman ja varoalueen pituuden rinnasteisuutta myös jatkossa.



http://www.reservilaisliitto.fi/files/6788/LIITE_2_HF951.htm



4.Kilpailuun ilmoittautumisen yhteydessä kilpailija on velvollinen ilmoittamaan käyttämänsä latauksen arvot(kaliiperi, hylsyn valmistaja, luoti, ruuti, ruudin määrä, nalli, latauspituus) ja tästä oman aseen kautta saadun lähtönopeuden. Tehdastarkkuuspatruunoista riittää kaliiberi, patruunavalmistaja, patruunan tyyppi ja lähtönopeus omassa aseessa. Ilmoitaessanne lähtönopeutta ilmoittakaa myös lämpötila jossa arvot on mitattu.



5.Mikäli haluat varmistua ennakkoon että latauksesi on hyväksyttävissä toimita edellä mainitut tiedot hayha@takilta.fi  osoitteeseen jo ennen virallisen ilmoittautumisen alkamista.





Laseretäisyysmittarien käyttö



1.Omia laseretäisyysmittareita saa käyttää osalla ammunnoista.  Näillä rasteilla on myöskin käytössä pv:n laseretäisyysmittari.



2.Mikäli omaa laseretäisyysmittaria haluaa käyttää, on se ilmoitettava yksityiskohtaisesti kilpailuun ilmoittautuessa.  Niissä ammunnoissa joissa laseretäisyysmittaria ei saa käyttää tarkistetaan laitteiden deaktivointi rastituomarin toimesta. Deaktivointi tapahtuu näyttämällä että laseretäisyysmittarissa ei ole virtalähdettä



3.Mikäli aseissa käytetään tähtäintä johon on kytketty laseretäisyys mittari, on paristojen poissaolo todistettava kaikilla niillä rasteilla joissa laseretäisyysmittaria ei saa käyttää.







Ruoka ja vesi sekä majoitus




1.Pari vastaa itse omasta muonituksestaan koko kolmipäiväisen kilpailun ajan. Retkikeitin, retkimuonaa ja näkkäriä mukaan yms.



2.Pari saa vesitäydennystä kilpailun aikana, mutta lähdössä on hyvä olla mukana vettä min 3l kilpailijaa kohden.



3.Parin majoituksena toimii lepoaikoina oma teltta, laavu, bivvybag tms.



4.Kilpailu alkaa perjantaina ja päättyy sunnuntaina. Kilpailun pituus on noin 46-50h. Välissä ei nähdä omia autoja tai siellä olevia tavaroita. Parin on kyettävä kantamaan itse omat varusteensa koko kilpailun ajan. Joillakin rasteilla sallitaan oman varustuksen keventäminen.



5.Kilpailun jälkeen kilpailijoilla on mahdollisuus saunomiseen varuskunnan uimahallilla.







Ammunnat



1.Kilpailun ammunnat eivät ole "nopein aika voittaa "- tyyppisiä SRA ammuntoja, mutta sisältävät myös nopeita aseenkäyttötilanteita joihin tarkka-ampuja voi joutua.

Osassa ammuntoja mitataan myös aikaa, mutta tällöin on määritetty aikarajat joista saa tietyn määrän pisteitä.



2.Kopioammuntoja ei ole.  



3.Käytettävät maalit on kaikki naamioitu hyvin. Maalialueella saattaa olla myös maaleja joita ei saa ampua.



4.Samoja ammuntoja ei pidetä kahtena eri päivänä.



5.Ammunnat eivät ole UIT/CISM tyyppisiä. Yhdessäkään ammunnassa ei ammuta samassa linjassa muiden ampujien kanssa.



6.Ammuntaa tehdään lyhyille, keskipitkille ja pitkille etäisyyksille.





Tehtävärastit ja kuntovaatimukset



1.Kilpailu sisältää myös tehtävärasteja joissa mitataan tyypillisiä tarkka ammunnan tietoja ja taitoja.



2.Kaikilla rasteilla ei arvioida naamiointia.



3.Naamioinnin arvostelussa keskitytään asun maastoon sulautuvaan väritykseen, muodon rikkomiseen ja paljastavien varusesineiden naamiointiin (ase mkl.)

Asun ei tarvitse olla ns. 3D- rölli vaan tavoite voidaan saavuttaa myös muodon rikkovalla, sopivan värisellä erillisellä 2D-verkkonaamioasulla/yksittäisen taistelijan naamioverkolla. Maastopuku ei ole tässä tarkoitettu 2D-asu.

Tarkemmat ohjeet maastouttamisesta tulevat myöhemmin.



4.Kilpailu vaatii normaalin sotilaan kunnon.  Kyseessä ei kuitenkaan ole ERNA retk, mutta kykyä säilyttää toimintakyky mitataan tänäkin vuonna.

 

tiedustelut: hayha@takilta.fi ja 040 7630464 (klo 16:00 jälkeen)







TERVEISIN KILPAILUTOIMIKUNTA: ER, PL, MiJo
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Kosanderi - marraskuu 13, 2010, 23:50
Lainaus käyttäjältä: erKilpailun ammunnat eivät ole "nopein aika voittaa "- tyyppisiä SRA ammuntoja
Eli toisin sanoen SRA-tyylistä poikkeavasti nopeita osumia ei palkita. 8-)



Mutta joo... Hyvältä näyttää..  :clap:
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Tepe - marraskuu 14, 2010, 00:55
Alkaa mennä näköjään tämäkin laji välineurheiluksi..vaaditaan itselataava kilpailukykyinen tarkkuuskivääri parilta. Rajoittakaa ainakin tähystäjän kiväärin kaliiberiksi tuo 7,62mm.. Harva pari omistaa itselataavaa kivääriä jolla pääsisi kilpailuun mukaan..yleensä molemmalla parin jäsenellä pulttilukkoinen kivääri. Pitäisi ainakin rajata pois nuo .338lm itselataavat..muuten alkaa laji mennä liian kalliiksi harrastaa/pärjätä..
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: JTa - marraskuu 14, 2010, 01:55
Lainaus käyttäjältä: TepeAlkaa mennä näköjään tämäkin laji välineurheiluksi..vaaditaan itselataava kilpailukykyinen tarkkuuskivääri parilta. Rajoittakaa ainakin tähystäjän kiväärin kaliiberiksi tuo 7,62mm.. Harva pari omistaa itselataavaa kivääriä jolla pääsisi kilpailuun mukaan..yleensä molemmalla parin jäsenellä pulttilukkoinen kivääri. Pitäisi ainakin rajata pois nuo .338lm itselataavat..muuten alkaa laji mennä liian kalliiksi harrastaa/pärjätä..


Pikemminkin mahollistaa myös niiden osallistumisen joilla ei ole pulttilukko .338lm. Ei katos tartte molempien sitä oikeasti raahata.. :)

Tämä klausaali tekee sen:


Lainaa4.Pari saa käyttää aseita ristiin ja osalla ammuntoja tämä tehdään pakotetusti.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - marraskuu 14, 2010, 08:39
Jos joku tulee kisaan Bad newsin tai Virgiliance 338LM puoliauton kanssa niin mä varaan heti tyypit ja maksan paukut ja tarjoan ohrapirtelöt Harjussa. :D

Noita kun ei kukaan tuo maahan.



http://www.youtube.com/watch?v=T_FLFXMQhsk



http://www.youtube.com/watch?v=8T4EQyCDioA



Vakavasti ottaen rastit on suunniteltu niin että esim Sako TRG-42 338lm b408:lla ladatuin tehdatarkuuspatruunoin ja Sako m92 7,62X39 8g kokovaipalla ladatuin tehdaspatruunoin on voittoon kykenevä kombinaatio. Kuten ekassa kohdassa jo mainitsin Häyhä on 1:oppimistapahtuma, 2: koulutustarkastustapahtuma 3: kilpailu
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: SO - marraskuu 14, 2010, 11:00
Lainaus käyttäjältä: er


4.Kilpailuun ilmoittautumisen yhteydessä kilpailija on velvollinen ilmoittamaan käyttämänsä latauksen arvot(kaliiperi, hylsyn valmistaja, luoti, ruuti, ruudin määrä, nalli, latauspituus) ja tästä oman aseen kautta saadun lähtönopeuden.


Em. tietojen pyytäminen tämän lajin harrastajilta voi joillekin tuntua vähän samalta kuin pyytäisi laskemaan housut kinttuihin. Noilla tiedoilla ei tee kukaan yhtään mitään varoalueita määritettäessä, jos haluaa hifistellä asialla niin käytetty luoti ja lähtönopeus riittää. Käytännössä PV on määritellyt itse itselleen 338LMn maksimiksi joten maksimi sen mukaan.



Tähystäjän ase

Onko tarkoituksena että tämä on optiikalla varustettu eli ammutaan +150m matkoille vai toimiiko omasuoja-aseena?
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Tepe - marraskuu 14, 2010, 12:01
Jakaa todennäköisesti aika paljon mielipiteitä tuo tähystäjän ase vaatimus. Sivuase voitaisiin laittaa pakolliseksi mutta pääpaino tulisi olla mielestäni ta-kiväärissä. Kilpailuhan on Tarkka-ammunnan SM kilpailu jossa tulisi mielestäni kummankin parin jäsenistä ampua juuri sillä omalla tarkkuuskiväärillä, jolla harjoittelukin tapahtuu. Rynnäkkökivääri kilpailut/harjoittelut kuuluvat minun mielestäni jonnekkin ihan muualle..täytelajeiksi korkeintaan. Ei meillä ainakaan ollut armeijassa tarkka-ampuja parilla rk:ta käytössä..pelkästään ta- kiväärit molemmilla. En tiedä mitä mieltä muut asiasta mutta minun mielestäni menossa vähän väärään suuntaan.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: jthyttin - marraskuu 14, 2010, 12:12
Lainaus käyttäjältä: er
3.Naamioinnin arvostelussa keskitytään asun maastoon sulautuvaan väritykseen, muodon rikkomiseen ja paljastavien varusesineiden naamiointiin (ase mkl.)

Asun ei tarvitse olla ns. 3D- rölli vaan tavoite voidaan saavuttaa myös muodon rikkovalla, sopivan värisellä erillisellä 2D-verkkonaamioasulla/yksittäisen taistelijan naamioverkolla. Maastopuku ei ole tässä tarkoitettu 2D-asu.

Tarkemmat ohjeet maastouttamisesta tulevat myöhemmin.


Olisiko tuota asustusta mahdollista arvioida myos silta kantilta miten omaan joukkoon sulaudutaan? Eli pohjalla olisi joku jv-mosurin perusasun tyyppinen jota sitten taydentaa/vaihtaa tarpeen mukaan.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: JTa - marraskuu 14, 2010, 12:14
Lainaus käyttäjältä: TepeJakaa todennäköisesti aika paljon mielipiteitä tuo tähystäjän ase vaatimus. Sivuase voitaisiin laittaa pakolliseksi mutta pääpaino tulisi olla mielestäni ta-kiväärissä. Kilpailuhan on Tarkka-ammunnan SM kilpailu jossa tulisi mielestäni kummankin parin jäsenistä ampua juuri sillä omalla tarkkuuskiväärillä, jolla harjoittelukin tapahtuu. Rynnäkkökivääri kilpailut/harjoittelut kuuluvat minun mielestäni jonnekkin ihan muualle..täytelajeiksi korkeintaan. Ei meillä ainakaan ollut armeijassa tarkka-ampuja parilla rk:ta käytössä..pelkästään ta- kiväärit molemmilla. En tiedä mitä mieltä muut asiasta mutta minun mielestäni menossa vähän väärään suuntaan.


Teillä ei armeijassa ollut niitä RK:ta kun se oli jo erikseen koulutettu. Ja se kivääri oli molemmilla sen takia että molemmat oppivat sitä käyttämään ja kantamaan. Häyhässä ei ole kyse enää peruskoulutuksesta. ;)
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: mika - marraskuu 14, 2010, 13:15
Lainaus käyttäjältä: Tepe Ei meillä ainakaan ollut armeijassa tarkka-ampuja parilla rk:ta käytössä..pelkästään ta- kiväärit molemmilla. En tiedä mitä mieltä muut asiasta mutta minun mielestäni menossa vähän väärään suuntaan.

Toisaalta kun mietitään millon PV on joutunut viimeksi koeponnistamaan ko taktiikkaa käytännössä niin pitää mennä melko kauas. Ja kun sitten seurataan mitä tänä päivänä kv. kovapanosammunnoissa käytetään taktiikkana niin tuntuu olevan vallitseva käytäntö se, että spotteri / tukimiehet käyttävät nimenomaan PA-asetta.

Näkisin homman niin, että kun maailma muuttuu niin pitää myös tarkastella miksi näin ja muuttaa ehkä omaa toimintaa. Kehitys kehittyy.

Tosin voisi sitä myös miettiä tota PA-asepykälää niin, että partio käyttää mukaan kuljettamia aseita niin kun parhaaksi katsoo. Työkalut tilanteen mukaan.  :think: Tällöin on sama kuljettaako pari/partio mukanaan ainoastaan pulttilukkokivääreitä vai PA-aseita vai molempia. Joskus saattaa tulla vaan tilanne/tehtävä, jossa saa etua nopeita laukauksista.

Henk. koht. mielipide on, että Häyhä-kisa on ollut urautumassa niihin 1,3km kenraalia otsaan carlos hathcock-kilpailuksi. Käsittääkseni tämä on väärä suunta kun seurataan käynnissä olevia konflikteja ja käytettäviä taktiikoita. Tämäkään ei tarkoita sitä, etteikö niitäkin tehtäviä tarvita kilpailussa. Pääpaino tulisi olla jossain muualla. Soveltavat asennot, nopeat yllättävät tilanteet, kiire jne jne.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - marraskuu 14, 2010, 13:45
+1 JTa:lle ja Mikalle.



Tähystäjän ase on pääosin omasuoja käyttöön, mutta mikäänhän ei estä käyttämästä sitä pidemmällekin ja myös siihen on mahdollisuus.  



Lataustietojen keruu on lähinnä pykälät täyttävä varotoimi, jolla myös varmistutaan ettei kellään ole käytössä latauksia jotka ovat merkittävästi suoralentoisempia kuin mitä varoalueen määrittämiseen on käytetty.  Varoalueet määritetään tosiaan 338lm mukaan. Olemme täysin riippuvaisia pv:n alueista, ja toiminnan jatkumisen kannalta meidän tulee noudattaa annettuja ohjeita, vaikka ne eivät aina mielekkäiltä tuntuisikaan.



 Meidän tulee kuitenkin hyväksyttää myös 338lm pienempien kaliiberejen lentoradat ja tässä ei pitäisi olla ongelmaa jollei käytä jotakin ihmeellistä luotia. Lähinnä tälläinen tilanne voisi olla jos joku ampuu esim 30-378weatherby magilla 210grs Bergerin VLD luoteja. Kannattaa muistaa että vaikka kevyt luoti saadaan kovalla lähtönopeudella puskettua suoraan lentorataa, niin lopulta noin 12OOm jälkeen alkaa massalla olemaan merkitystä äärikantaman kannalta. 920m/s lähtevä b408 16.2g luoti on raskas ja nopea sekä  omaa hyvän ballistiikan. Jotkin kevyemmät voivat mennä alkulentoradan suorempaan mutta lopahtavat. Tässä suhteessa pääosalla ei ole mitään ongelmaa. Tämä kaliiberikohtainen lentoradan hyväksytys tehdään kuten mainittu kootusti jo hyvissä ajoin perustuen paineaseen nopeuksiin. Omia arvojanne todennäköisesti vain verrataan hyväksytettyihin arvoihin.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: HJu - marraskuu 14, 2010, 14:01
Jos tulitukiase on lähinnä ns. lähisomotukseen 0-300m niin joku sääntömuokkauspoikkeus pitäisi tehdä jotta .223/5.56/5.45 -aseitakin voisi käyttää kisassa. Jos siis on tarkoitus simuloida/oppia nykykonflikteista jotain.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Homer - marraskuu 14, 2010, 14:22
Lainaus käyttäjältä: HJuJos tulitukiase on lähinnä ns. lähisomotukseen 0-300m niin joku sääntömuokkauspoikkeus pitäisi tehdä jotta .223/5.56/5.45 -aseitakin voisi käyttää kisassa. Jos siis on tarkoitus simuloida/oppia nykykonflikteista jotain.

Ehdottomasti noin, mutta mutta...oliko se minimikaliiperi mainittuna jossain?

Hyvä juttu tuo ampuja/tähystäjä-jako ja varustus sen mukainen. Mielestäni mitään keinotekoisia rajoituksia ei kannattaisi tehdä siksi, että ollaan reiluja kaikille harrastajille. Kyseessä on tarkka-ammunnan SM, mikä kuvastakoon tositilannetta niin hyvin kuin pystyy.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - marraskuu 14, 2010, 16:36
Minimikaliiperia asiaan tulee myöhemmin varmistus.Koska sääntömuutos ei ole vielä vahvistettu, asia jätettiin vielä pois. ResUl:iin on toimitettu uudet säännöt hyväksyttäviksi, joissa ei ole minimikaliberia lainkaan. Mika voinee kertoa asian etenemisestä enemmän. Mikäli asia menee läpi kuten esitetty niin  sääntöjen puolesta  saa ampua vaikka 17remi:llä. Toivon kuitenkin että kaliiberi kikkailuun ei lähdettäisi vaan puoliautot saisivat olla yleisissä kalibereissa(223, 7.62x39, 308 jne).  Jokainen kuitenkin päättää itse. Tämän kisan takia ei nähdäkseni tarvitse uudelleen piiputtaa ar-10:ä tai ak:ta tai ar-15:sta johonkin uuteen kaliiberiin vaan originaali toimii.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - marraskuu 14, 2010, 18:04
Lainaus käyttäjältä: TepeAlkaa mennä näköjään tämäkin laji välineurheiluksi..vaaditaan itselataava kilpailukykyinen tarkkuuskivääri parilta. Rajoittakaa ainakin tähystäjän kiväärin kaliiberiksi tuo 7,62mm.. Harva pari omistaa itselataavaa kivääriä jolla pääsisi kilpailuun mukaan..yleensä molemmalla parin jäsenellä pulttilukkoinen kivääri. Pitäisi ainakin rajata pois nuo .338lm itselataavat..muuten alkaa laji mennä liian kalliiksi harrastaa/pärjätä..


Näihin onkin jo vastattu mutta täsmennän hieman:



.338LM itselataavien maksimikaliiperina juontaa siitä että:

 1. Ei rajoitella juttuja jos ei ole oikeasti tarvetta

2. Kaikki vaara-alueet piirretään .338LM mukaan (tai ehkä jonkun isomman). Helpottaa kun ei tarvitse miettiä millä kaliiperilla ammuntaan mihinkin suuntaan. Näin menetellessä pari saa päättää millä aseella tuhoaa maalin. Lisää toiminnan vapautta :dance:



SO:lle, kombinaatio pulttilukko jossain ta-kaliiperissa + esim. AK-47 avotähtäimin riittää. Tietenkin toimintaa joillain rasteilla voi nopeuttaa jos partiolla on käytössä kaksi pitkälle yltävää asetta.

Perusidea on että ampuja ampuu ja tähystäjä tähystää, laskee, pyyhkii ampujan nenän jne. Välillä tähystäjäkin pääsee ampumaan sekä pultilla että puolarilla.



er:lle, Harju on ollut vuosia kiinni. Kiinteistössä nykyään erinomainen St. Ranta- niminen juottola. Vastapäätä ollut Marin Baari suljettiin meluhaittojen takia :whistle:
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - marraskuu 14, 2010, 18:55
Tiedän että se on nykyisin ST Ranta, mutta kun aikanaan tullut se Harjuna opittua ja sieltä kotiin könyttyä ties miten päin :wink:  niin se on mulle Harju (oli silloinkin kun se oli Bella ja Birra). Jotkut kuvittelee vaan että paikka nimeä muuttamalla paranis.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: mika - marraskuu 14, 2010, 19:00
ja jälkipelit voi viettää eenokilla...  :D
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: MVe - marraskuu 14, 2010, 19:27
Aseet



1.Ampujan aseen toimintatapa on joko lippaallinen kertatuli, itselataava kertatuli tai lippaaton kertatuli. Soveltuva ase esim. SAKO TRG-42



2.Tähystäjän ase on itselataava, keskisytytteistä patruunaa ampuva kivääri tai "muu ase"- luokan karbiini. Maksimi ja minimikaliiberi määräytyvät kuten ampujan aseellakin. Soveltuva ase esim. SAKO 92S, AR-15, AR-10 tai TIGR



Esitän, että kohta 2. sanamuoto voisi olla "Tähystäjän ase voi olla jne."



Nimittäin itse hävitin itselataavan pois SRA:n kuljettua suuntaan, joka etääntyy koko ajan alkuperäisestä ajatuksesta, enkä aio enää itselataavaa hankkia pelkästään Häyhä kilpailua varten.

Uskoisin, että ei ole järkevää muokata sääntöjä niin, että on pakko hankkia uusi ase.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PYSSY - marraskuu 14, 2010, 20:23
jos mahdollista,eikö yksinkertaisesti voisi olla aseet parilla vapaa valintaisia,2xpultti,2xitselataava,tai muu kombinaatio...ja aseiden käyttö oma valinta/kumpi ampuu.... siinä niitä eroja saadaan,kun parien oma taktinen osaaminen/ajattelu,valinnat mukana...jotka tykkää puolareista,saa etua monimaali aikaraja rasteilla,pitkät pultit ehkä max amp.matkoilla...muuten tuo periaate kaikki kannossa omavaraisena koko ajan hyvä...ilman peräloota tankkausta/täydennystä...
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - marraskuu 14, 2010, 20:33
Lainaus käyttäjältä: mikaja jälkipelit voi viettää eenokilla...  :D


Joku pyromaani poltti koko mestan jo 90-luvulla. Paikalla iso hiekkakenttä.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Patze - marraskuu 14, 2010, 23:44
Riittääkö että ampujalla on lupa käytettävään puolariin? Vai pitääkö tähystäjällä olla henkilökohtainen lupa?
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - marraskuu 15, 2010, 06:32
Periaattessa riittää koska kuljette kimpassa ja kaveri voi valvoa tähystäjän ammuntaa yms.  Ainoa teoreettinen ongelma voi tulla jos tähystäjä erkaantuu ampujasta ja eksyy sotilas tai siviilialueelle.



Pyydän ilmoittamaan hayha@takilta.fi osoitteseen jos tähystäjän ase asia on ongelma, niin ei täyty tämä palsta siitä kenellä on ja kenellä ei ole tai tule olemaan sopivaa asetta ja haluasi osallistua kilpailuun.voimme siten harkitä pitääkö ohjetta muuttaa. Itse näen että Häyhää olisi syytä kehittää ampuja/tähystäjä suuntaan.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: mika - marraskuu 15, 2010, 07:45
Lainaus käyttäjältä: PatzeRiittääkö että ampujalla on lupa käytettävään puolariin? Vai pitääkö tähystäjällä olla henkilökohtainen lupa?

en ihan ymmärtänyt kysymystä...mutta jos kyse on pyssyjen lainaamisesta, niin riittää kun on joku kiväärin lupa. toimintatapa ei vaikuta.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: MVe - marraskuu 15, 2010, 08:38
LainaaPyydän ilmoittamaan hayha@takilta.fi osoitteseen jos tähystäjän ase asia on ongelma, niin ei täyty tämä palsta siitä kenellä on ja kenellä ei ole tai tule olemaan sopivaa asetta ja haluasi osallistua kilpailuun.voimme siten harkitä pitääkö ohjetta muuttaa. Itse näen että Häyhää olisi syytä kehittää ampuja/tähystäjä suuntaan.


Kannattanee tosissaan miettiä, onko järkevää luoda keinotekoisia pakkoja asevalintaan jos hölmöstä kaliperin alarajastakin lopulta päästään eroon.

Pari tulee toimeen sillä varustuksella, joka sillä on käytössään ja sillä selvä.

Samoin kuin takavuosien yksityiskohtaiset varustelistat, niin tämänkaltainen pakko-ohjaus kalustovalintoihin ei tunnu luontevalta.



Mielestäni parin tulee antaa varustautua sillä materiaalilla mitä haluaa, kunhan se on varomääräyksien mukaista ja turvallista.

Pisteet tulee sen mukaan kuinka on itse onnistunut varustamisessaan.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PYSSY - marraskuu 15, 2010, 09:05
+mve....

juuri näin...

toisekseen tämä tarkka rastikuvaus sra tyylineen,ja osittain jo ilmoitettuine etäisyyksineen voisi unohtaa... ilmoitus vain...tuliasema edessä...aikaa xxx min.etsikää ja tuhotkaa maalit.... Tai edetkää merkittyä polkua,havaitkaa ja tuhotkaa maalit... tuo tarkka kuvaus rastista ja joissain kisoissa mahdollinen peräluukusta valikoitu rastikohtainen varustus pois..
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: jkorpi - marraskuu 15, 2010, 09:16
Lainaus käyttäjältä: erHäyhä 2011 ennakkoinfo

Tarkka-ammunnan SM kilpailu Häyhä 2011 järjestetään 9.- 11.9.2011 Säkylän Huovinrinteellä, Porin Prikaatin tukemana.  Alla on lueteltuna muutamia keskeisimpiä faktoja ja sääntöjä kilpailuun liittyen.

Patruunarajoitukset



1.Aseiden maksimikaliiperi 338 LM (8,6x70) (PE käsky AG22911)



2.Vaara-alueet ovat niukat jopa .338 LM B408:lle joten solidiluotien tms. "pitkälentoisten" a-tarvikkeiden käyttö saatetaan joutua kieltämään.



Tehtävärastit ja kuntovaatimukset



2.Kaikilla rasteilla ei arvioida naamiointia.




16.2-gram (250 gr).338 Lock Base B408 olisi ikävä kyllä ainut tehdasladattupatruuna joka toimii hyvin pitkille matkoille

Mikäli se kielletään niin sitähän voi helposti joutua tilanteeseen jossa tehdään lataamalla vastaavia? Pistotestataanko

itse ladattuja patruunoita? Vai annetaako patruunat etukäteen rastien pitäjille ja niistä pistotestataan muutama patruuna

ja sitten saa ampua vain rastilta saatuja panoksia?  :geek:
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Poikma - marraskuu 15, 2010, 11:37
Lainaus käyttäjältä: MVe Kannattanee tosissaan miettiä, onko järkevää luoda keinotekoisia pakkoja asevalintaan jos hölmöstä kaliperin alarajastakin lopulta päästään eroon.

Pari tulee toimeen sillä varustuksella, joka sillä on käytössään ja sillä selvä.

Samoin kuin takavuosien yksityiskohtaiset varustelistat, niin tämänkaltainen pakko-ohjaus kalustovalintoihin ei tunnu luontevalta.



Mielestäni parin tulee antaa varustautua sillä materiaalilla mitä haluaa, kunhan se on varomääräyksien mukaista ja turvallista.

Pisteet tulee sen mukaan kuinka on itse onnistunut varustamisessaan.

+1

Ase- ja varustevalinnan (poislukien lem) vapautus säästäisi meidät myös hirveältä määrältä "turhaa" polemiikkia....
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: LSa - marraskuu 15, 2010, 12:26
Rohkea veto muuttaa formaattia vallitsevien maaotteluiden arjessa toimivaksi ratkaisuiksi osoittautuneisiin käytäntöihin päin. Kannatan. :clap:  :clap:





Vaan entä, jos järjestäjän antamat rajoitteet olisivat tosiaan vain turvallisuuteen liittyviä? Voisiko parissa vuodessa alkaa löytymään uusia tapoja toteuttaa tarkka-ammuntaa? Reaalimaailmaan sidotuilla tehtävillä jalat kyettäisiin varmaan silloinkin pitämään tukevasti maassa.  :think:
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Kosanderi - marraskuu 15, 2010, 15:24
Mun mielestä nyt tehdyt ja esitetyt muutokset ovat vähintäänkin mielenkiintoisia ja osa jopa hieman samansuuntaisia, kuin mitä itse ajattelen. Häyhän tyylisten kisojen tulee hieman elääkin, jotta mielenkiinto säilyy niin kisaajan kuin järjestäjänkin puolella. Kehitys ei saa jumiutua edes tarkka-ampujapuolella.



Mielestäni kilpailun järjestäjän tulee saada järjestää sellainen kisa, jonka parhaaksi näkee. Seuraavan järjestäjän onkin sitten helppo vastaanottaa palautetta ja muokata kisaa omien näkemystensä perusteella. Kysehän ei ole muutenkaan kuin yhdestä kilpailusta. Seuraavalla kerralla jotain muuta...
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - marraskuu 15, 2010, 17:56
Päätarkoitus ase muutoksella on kehittää tähystäjä toimintaa. Tähystäjällä on kädet täynnä töitä ilman ammuntaakin jos tehtävään oikeasti satsaa.  Samalla omasuoja nousee eri tasolle ja näiltä tehtäviltä voidaan vaatia kovempaa tasoa kuin tähän asti.



Harvempi varmasti lähtee epäselvän vihollistilanteen alueelle vain pulttilukoin varustautuneena. Miksi kisata toisin kuin on järkevää taistella.



Pohdimme asiaa kisatoimikunnan kesken. Tästäkin ketjusta osa kannattaa ja osa vastustaa muutosta, kuten aina kun jotain muutetaan vallinneesta käytännöstä.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Homer - marraskuu 15, 2010, 18:11
Lainaus käyttäjältä: PL
Lainaus käyttäjältä: mikaja jälkipelit voi viettää eenokilla...  :D


Joku pyromaani poltti koko mestan jo 90-luvulla. Paikalla iso hiekkakenttä.

No sitten Lallintalolle :D
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - marraskuu 15, 2010, 20:51
Lainaus käyttäjältä: Homer
Lainaus käyttäjältä: PL
Lainaus käyttäjältä: mikaja jälkipelit voi viettää eenokilla...  :D


Joku pyromaani poltti koko mestan jo 90-luvulla. Paikalla iso hiekkakenttä.

No sitten Lallintalolle :D


Se onkin vanha Suojeluskuntain talo :)

Baccara esiintyi siellä 70-luvun lopulla, suojeluskunta ei enää esiintynyt silloin...
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - marraskuu 15, 2010, 20:53
Lainaus käyttäjältä: jkorpi
Lainaus käyttäjältä: erHäyhä 2011 ennakkoinfo

Tarkka-ammunnan SM kilpailu Häyhä 2011 järjestetään 9.- 11.9.2011 Säkylän Huovinrinteellä, Porin Prikaatin tukemana.  Alla on lueteltuna muutamia keskeisimpiä faktoja ja sääntöjä kilpailuun liittyen.

Patruunarajoitukset



1.Aseiden maksimikaliiperi 338 LM (8,6x70) (PE käsky AG22911)



2.Vaara-alueet ovat niukat jopa .338 LM B408:lle joten solidiluotien tms. "pitkälentoisten" a-tarvikkeiden käyttö saatetaan joutua kieltämään.



Tehtävärastit ja kuntovaatimukset



2.Kaikilla rasteilla ei arvioida naamiointia.




16.2-gram (250 gr).338 Lock Base B408 olisi ikävä kyllä ainut tehdasladattupatruuna joka toimii hyvin pitkille matkoille

Mikäli se kielletään niin sitähän voi helposti joutua tilanteeseen jossa tehdään lataamalla vastaavia? Pistotestataanko

itse ladattuja patruunoita? Vai annetaako patruunat etukäteen rastien pitäjille ja niistä pistotestataan muutama patruuna

ja sitten saa ampua vain rastilta saatuja panoksia?  :geek:


Nyt ei kyllä auennut :?:  Siis B408:lla voi ampua, jos menee pirusti yli sen niin ei sitten voi ampua.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: JHa - marraskuu 16, 2010, 20:52
Veneen nokka osoittaa nyt realismin suuntaan ja kun veturina on er niin mopo ei karkaa käsistä :clap: . Kilta voisi hankkia kun vielä niitä saa muutaman Saigan 7.62x39 kisalaina- ja treeniaseeksi eli pareilla joilla ei ole omaa suoja-asetta niin lainaksi patruunoiden hinnalla kisan ajaksi. Mielestäni on selkeä tukea tehtäväasetteluilla tähystäjän "lähisuojaseen käyttöä", jolloin perus PA:llakin tulee toimeen ilman TA aseen tasoista optiikkaa.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: MVe - marraskuu 17, 2010, 09:33
Avaan hieman lisää mielipiteitäni tuossa varuste ja ase kysymyksessä.



1. Olen täysin samaa mieltä siitä, että useasti pulttilukko ja itselataava kombinaatio on järkevin.



2. Kaikissa tilanteissa se ei ole kuitenkaan paras ja ainoa kiveen kirjoitettu totuus.



3. Häyhä kilpailuihin on aina liittynyt enemmän tai vähemmän varusteiden pakko-ohjaus, mikä mielestäni on typerää.

    Mistä tähän aina löytyy ne nettiviisaat, jotka tietävät mikä on ainoa oikea varustus ?



4. Jos halutaan kisaa ja varusteita oikeasti kehittää realistiseen suuntaan, niin rastit ja kilpailutilanteet kehittyvät ja kilpailijoiden varusteet kehittyvät siltä pohjalta. Jokainen pystyy oppimaan omista virheistään ja kehittämään varustusta siihen suuntaan, mikä on tarpeen.



5. Yhtäkkiset satojen tai tuhansien eurojen investointeja vaativat pakot eivät ole mielestäni se oikea tie, vaan muutos pitäisi lähteä siltä pohjalta, että       joissakin tehtävissä esimerkiksi se itselataava vaan on parempi kuin pulttilukko ja se näkyy loppupisteissä. Siltä pohjalta parin varustekehitys sitten jatkuu.



6. Onko siitä jotakin haittaa, tai vaikeuttaako se rastijärjestelyjä kohtuuttomasti jos joku pari ampuu molemmat pulttilukolla?

Riskinä tietysti se, että sekin voi olla toimiva yhdistelmä. :lol:

7. Jääkö meiltä huomaamatta joku paras varuste/ase yhdistelmä jos aina käsketään varusteet yksityiskohtaisesti?  Näin ainakin vertailumahdollisuudet vähenevät.



8. Mikä haitta aiheutetaan, jos varusteet ja aseet ovat vapaavalintaiset turvallisuuden ja ratajärjestelyjen puitteissa?
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: mamannon - marraskuu 17, 2010, 15:58
Komppaan MVe:tä. Jos nykyisen nihkeän aselupapolitiikan aikana ruvetaan vaatimaan harrastajilta liian suuria investointeja varustelupuolelle, saatte kyllä kilpailla ihan omassa ylhäisessä yksinäisyydessänne. Uusia harrastajia ei tosiaankaan tule lisää, jos nostatte taloudellisen riman ÿberkorkealle. Voihan sitä tietysti ajatella, että lupia heltiäisi helpommin, kun "harrastus niin vaatii", mutta mielestäni on väärä tapa paikata lupapolitiikan koukeroita muokkammalla laji sellaiseksi, että siihen tarvitsee sitä sun tätä himmeliä...         ...jos nyt asiaa on ylipäätään ajateltu aselupapolitiikan kannalta.



No, eipähän puoliautomaattipakko ainakaan meikäläistä häiritsisi...



T: mamannon
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PYSSY - marraskuu 17, 2010, 20:48
Siitä nyky kokemusten suuntaan siirtymisestä sen verran,että pitää muistaa ettei usa,britannia,ym koalition maat taistele nyt nykyaikaista "keltaista A2"vastustajaa vastaan,vaan miehiä joilla ei ole muuta kuin kalasnikov,rpg,ied,pkm,ja dragunov (yleensä ilman optiikkaa) ja jopa vanhoja lee enfieldejä... joten taktiikkana on toimia läheltä...Uskoisin että jos heillä olisi käytössä 338 trg/5-25 p4 benderit,niitä käytettäisiin kaukaa ja tappiot länsimailla olisivat paljon kovempia...joten ei pidä pitää usan ym.kokemuksia ainoina oikeina myös suomen kohdalla..

Se että ei rajata aseiden toiminta-tapaa on hyvä,ja toisella pärjää jossain rastilla,toisella eri rastilla...ja ei se pulttikaan ihan käyttökelvoton ole pika rasteilla..eikä puolimoottori 223 pitemmilläkin matkoilla...
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: HJu - marraskuu 17, 2010, 22:12
Minun mielestä MVen ja muiden idea siitä että pari ampuu millä ampuu on kannatettava. Puolimoottori on johonkin tosi ässä ja johonkin vähemmän. Samoin pulttilukko.



Viime Häyhässä ainakin yhdellä parilla oli TA-kiväärien lisäksi AKM vaimentimella kannossa mutta ei sitä taidettu koko kisana aikana repusta irrottaa kun ei ilmeisesti ollut sellaisia järkeviä rasteja joissa sitä olisi kannattanut käyttää. Tai sitten se oli vaan fiilissyistä mukana, en kysynyt HJ:lta tarkemmin.



Jos rastilla on ns. jakoaseita niin rastituomarien pitää varmistaa että ne ovat kohdistettu suht oikein. Toki jokaisen silmä ja ampuma-asento on vähän eri. AKM:n ampuu riittävän kohilleen 0-50 matkoille jos se nyt on edes kohdistettu. Pistooleilla, jos jakopislarilla ammutaan, osumapisteet vaihtelee paljon enemmän joten alle 20m olisi järkevät etäisyydet lainakalustolla jonka osumapisteestä ei ole tietoa.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: SpA - marraskuu 17, 2010, 23:46
Jännä nähdä mitä uudistukset tuovat tullessaan.



Yliopisto-opiskelija täällä haikailee josko jo viiden vuoden päästä olisi talous siinä tilassa että voisi alkaa hankkimaan varustusta. SA sijoitus on kyllä sillon jo varmaan viimeisessä takamuksenkulutuskomppaniassa.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: JKr - marraskuu 18, 2010, 02:06
+ 1, Mve.  Täysin järjetöntä alkaa rajata aseita, millä saa osallistua ?  Häyhä on kummiskin harrastelijoiden tapahtuma, eikä mikään  vakava navalsealarmyhero-tapahtuma :D  

Hankkikaa niitä rynkkyjä rasteille missä niitä tarvitaan ja antakkee miesten päättää millä he ampuu  8-)  



Valivali.....  kisahan oli syksyllä,  siellä on kylmä ja tuulee.....
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Karhu - marraskuu 18, 2010, 11:39
Samaa mieltä aseiden rajaamista vastaan. Ainakin omalla kohdallani kilpailuun osallistuminen vaarantuu kriittisesti jos aserajoista pidetään kiinni.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: galwran - marraskuu 18, 2010, 14:58
Tästä on varmaan ollut ennenkin puhetta, mutta eikö aseongelmaa saisi ratkaistua luokkajaolla?



Luotaisiin kaksi luokkaa; pultti ja itselaturi. Luokkajaon ainoa muutos olisi se, että kalustosta riippumatta aina palkittaisiin sekä paras pultti-tiimi että paras itselaturi-tiimi. Suoritukset olisivat keskenään saman arvoisia (vrt. sra). SRAsta poiketen luokkien pisteitä ei kuitenkaan käsiteltäisi mitenkään erillään, lopputuloksista vaan poimittaisiin paras pulttitiimi ja paras itselaturitiimi.



"Luokka" määriteltäisiin pääaseen mukaan (vrt. kuten SRAssa kiväärin mukaan) siten, että jos parin mukana oleva itselaturi käyttää tehokkaampaa tai yhtä tehokasta patruunaa kuin ryhmän toinen ase, niin kyseinen ryhmä olisi itselaturiluokassa.



Esim.

trg-42 ja itselaturi-338: luokkana itselaturit.

trg-42 ja 7.62x51 AR-10: luokkana pultit

trg-22 ja 7.62x51 AR-10: luokkana itselaturit

trg-22 ja 5.56 AR-15: luokkana pultit

trg-22 ja itselaturi-338: luokkana itselaturit

itselaturi-338 ja 7.62 AR-10: luokkana itselaturit



Mutta huomatkaa, tarkoituksena ei tosiaankaan olisi luoda yhtä monta luokkaa kuin kilpailijoitakin, vaan palkita molempien luokkien parhaat.

...ja nyt piiloon :)
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - marraskuu 18, 2010, 15:43
Periaatteessa joo, mutta käytännössä homma on turhaa koska pareja kisaan mahtuu vain 20. On hyvin mahdollista että esim esittämiisi luokkiin tulisi vain yksi pari/luokka.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: galwran - marraskuu 18, 2010, 16:39
Lainaus käyttäjältä: erPeriaatteessa joo, mutta käytännössä homma on turhaa koska pareja kisaan mahtuu vain 20. On hyvin mahdollista että esim esittämiisi luokkiin tulisi vain yksi pari/luokka.


Selvennän vielä sen verran, että ehdotuksessani luokkia olisi siis yhteensä vain kaksi; eli pultti ja itselaturi.



Toki tässä on se vaara, että parin vuoden päästä joku vaatisi erikseen "järeät itselaturit" ja "hiiripyssy-itselaturit" jne luokkia...  :?
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: MSa - marraskuu 18, 2010, 19:16
Lainaus käyttäjältä: MVe
6. Onko siitä jotakin haittaa, tai vaikeuttaako se rastijärjestelyjä kohtuuttomasti jos joku pari ampuu molemmat pulttilukolla?

Riskinä tietysti se, että sekin voi olla toimiva yhdistelmä. :lol:


Reisun päällä ja huomasin tämän threadin vasta nyt. Aikas paljon polemiikkia näkyy syntyvän.  :wink:



Kirjoittelen kenties myhemmin syvempiä ajatuksia aiheesta, mutta nopeasti vain kommentti tuohon että aika isoa remonttia ollaan tekemässä yhdellä kertaa.



Allekirjoitan MVe:n aiemmat kirjoitukset ja mielipiteet. Erityisesti ihmetyttää kuitenkin tuo pakko-ajo puolarin suuntaan. Muistan itsekin saaneeni virnuilua .338LM pultin kammen rivakasta liikkeestä 2008 kisoissa - "hylsyä tulee tarvittaessa siitäkin vehkeestä ulos - 6000J terveisten kera kerralla"  :wink:  Tiedän että MVE:llä on sulkuolat kanssa varsin hyvin rasvattu, jos tarve näin vaatii.  :wink:



No katsotaan mihin suuntaan homma lähtee, eiköhän realiteetit tulle ohjaamaan kuitenkin kisan taas hyvään formuun ja jos rastisuunnittelu ja pisteytys on toteutettu järkevästi niin eiköhän siellä erot saada syntymään osaamisen välille eikä kalustovalintojen välille.



MSa
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: jthyttin - marraskuu 19, 2010, 10:35
Lainaus käyttäjältä: galwranSRAsta poiketen luokkien pisteitä ei kuitenkaan käsiteltäisi mitenkään erillään, lopputuloksista vaan poimittaisiin paras pulttitiimi ja paras itselaturitiimi.


Öh?



6.8.7 Tulokset lasketaan ja ilmoitetaan molemmat aseluokat yhdessä. Voittajat poimitaan aseluokittain ja

sarjoittain erilleen.



Helpoimmalla galwranin ehdotukseen päästään sillä, että kilpailunjärjestäjä ilmoittaa palkitsevansa tavalla X parhaan parin joka täyttää ehdon Y. Eli esim. parhaiten sijoittunut pari jolla on käytössä vähintään yksi itselataava kivääri, saa (puoli?)virallisen plakaatin ja tavarapalkinnon.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Poikma - marraskuu 19, 2010, 11:11
Eiköhän jätetä "kikkailut" sikseen ja mennä K.I.S.S periaatteella....yksi luokka, yhdet pisteet ja that´s it.
Otsikko: Tausta syitä tähystäjän aseen määrittelyyn.
Kirjoitti: er - marraskuu 19, 2010, 16:02
Luokkajakoja ei ole kaavailussa.



Tausta syitä tähystäjän aseen määrittelyyn.



Jo Häyhän säännöt määrittävät ettei kilpailun tule jäädä tiettyjen standardi tehtävien toistoksi.

Uusissa säännöissä on tähän myös annettu aiempaan enemmän valtaa kilpailun johdolle.Tätä valtaa on pyritty käyttämään kehittämällä kilpailua.

Mikäli katsotaan tilannetta ulkomailla, niin pääosa ta kilpailuista ja toiminnasta taistelukentällä rakentuu kokoonpanoihin

ja toimintamaalleihin joissa yhdellä tai useammalla on itselataava ase.Itselataavia aseita on sekä pääaseena nimensä mukaisesti,

 että rynnäkkökiväärin tyyppisenä aseena suoja ja tukitehtäviin yms.  Omien joukkojemme osalta kokoonpanoille jaettava materiaali on vaihteleva.Osa joukoista on varustettu 3 TAK-85kivääriä partioon, osa toimii tak-85+rk pohjalta ja osa 8,6 TAKIV2000 asein kolmen hengen partioin.

Näiden käyttöä on yhdistety RK95:sen kannssa rinnan käytettäväksi Acogin kanssa ja ilman. Kaupunkijääkäreillä osa RK m95 + Acog on vakiokampetta tarkuuskivääri miehillä/tarkka-ampujilla. Varastoissa on vielä 7,62 ta kiv dragunovia. Tietääkseni millekkään näistä kokoonpanoista ei ole suunniteltu

jaettavaksi kahta pitkää asetta miestä kohden samanaikaisesti kannettavaksi. Huomioitavaa on myös että suuressa osassa näitä kokoonpanoja

 ta parin/partion kannettavaksi tulee radio, käsikranaatteja yms ja joissain tilanteissa teltta.Paino lisääntyy ja kömpelöstä aseesta tulee jos

mahdollista vieläkin kömpelömpi kun muutkin kamat painaa.



Suuri osa harrastajistakin tiedostaa että tosilanteeseen mielummin ottasivat mielummin itselataavan aseen vähintään parin toiselle jäsenelle. Osa tähänkin ketjuun kärkkäästi aseohjausta vastustaneista henkilöistä omistaa soveliaan itselataavan kertatulikiväärin ja sanovat että mielellään sitä tositilanteessa käyttäisivät.Kuitenkin kilpailutilanteeseen valitaan helposti pulttilukkoinen suoralentoinen ase molemmille, koska ammunta tehtävien pääpainopiste on pitkää aika väliä tarkastellen 500-1000m välillä ja koska parin molemmat jäsenet haluavat ampua pitkälle silloin harvoin kun siihen on mahdollisuus.

Tarkalla itselataavalla aseella voi suoritua ammunnasta myös pitkälle matkalle tarkasti, kuten JL totesi.

Aseen luonne on kuitenkin tällöin enemmän pääasemainen jo painoltaankin.



Häyhä kilpailujen ammunta tehtävistä on ollut suhteellisen vähän nopeasti reagoitavia maaleja lähietäisyydellä,

muun ammunnan yhteydessä 0-300m matkoin. Poikkeuksen tästä tekee Häyhän 2007 muutamat rastit ja viime vuoden MP5 rasti sekä A3.

Finnsniperissa näitä itse asiassa on ollut Häyhää enemmän.



Olemme halunneet kehittää kilpailua ja tähystäjän aseen uudelleen määrittely, nähtiin tapana saada väki

harjoittelemaan myös tähystäjän suojatehtäviä ja muita tähystäjän tehtäviä, kuten paikantamista, maalin hakua,

viestintää jne.Tavoitteena on ollut myös parin toiminnan kehittäminen kokonaisuutena.Tämä ei luonnollisesti ole suoraan asetyyppistä riippuva

mutta kaksi pitkää tarkkuuskivääriä johtaa helposti kahteen ampujaan jotka vain vuorottelevat ampujan ja tähystämisen rooleissa.

Monella on kotonaan tähystäjä käyttöön sopiva ase, mutta sitä ei haluta käyttää kilpailussa tietoisena amet:in merkityksestä.Kokemus rynnäkkökiväärin tyyppisen aseen käytöstä pidemmälle kuin 150-300m puuttuu myös monelta. Perus Sako m92:llakin ampuu 500m asti avotähtäimin kun vain tietää mitä tekee, eikä osuman tarvitse tulla ensimmäillä laakilla.



Häyhä 2011 on kuitenkin tarkka-ammunta kilpailu,jossa ammutaan myös pitkille matkoille. Jokaisella laukauksella niin nopeassa tilanteessa kuin rauhallisemmin pieneen/kaukaiseen maaliin ammuttaessa. Kilpailu sisältää myös toimintaa rakennetulla alueella. Samoin kilpailu sisältää siirtymiä.



Puoliautomaattisen aseen kantaminen on toki aiemminkin ollut mahdollista,

mutta vasta nyt muuttuvat säännöt mahdollistavat sen, että toinen kantaa varsinaista pääasetta ja toinen kevyempää

ensijassa suojaamiseen ja muutoin tulivoimaa vaativiin tehtäviin tarkoitettua rynnäkkökiväärin tyyppistä

itselataavan kertatulen asetta. Oletuksenani on ollut että mikäli aseistus säädetään vapaaksi tullaan kilpailuun

mukaan kahdella pitkällä ja raskaalla aseella aiempien vuosien tapaan.Raskaat aseet eivät oikein taivu nopeisii tilanteisiin,

jolloin rastin järjestäjää syytetätää liian SRA maisesta totetuksesta.Tarkoitus on ollut myös mitata parin kykyä

käyttää toisen kohdistuksella olevaa asetta(oman parin ase).Eräät ovat kantaneet kilpailuissa vuodesta 2008 lähtien

pitkää sivuasetta. Käyttöä tälle ei kuitenkaan ole tullut. Muutamilla pareilla yksi kokemus kahden aseen kantamisesta on

riittänyt.----> liikaa painoa.



Kannattaa muistaa että nyt esitetty ampujan ase/tähystäjän ase luokittelu koskee vain tätä kilpailua.

Vuoden 2012 järjestäjät voivat tehdä omanlaisensa ratkaisun.



Pyrkimyksenä on ollut uudistaa kilpailua ja tuoda uuden tyyppisiä tehtäviä kilpailuun, vanhoista täysin luopumatta. Tarkoituksena on tuoda ammunta ja tehtävärastit mahdollisimman lähelle reaalimaailman tilanteita. Aiemmin on tietoisesti vältetty maalien asettamisesta etäisyyksille ja tilanteiteisiin joissa rynnäkkökiväärin tyyppinen ase on omimmillaan.Toki asiaa on rata-ammuntamaisesti mitattu, mutta ei juurikaan käytäntöön soveltaen

vallankaan itselataavaa kertatuli kivääriä käyttäen.Tällä on ollut ymmärrettävä tarkoitus---->ampujana toimiminnan taitojen kehittäminen,jossa on onnistuttukkin. Pitkän matkan ammuntataidot ovat Suomessa suhteellisen kovalla tasolla. Kuitenkin samalla on käynyt niin että tähystäjän taitojen mittaminen muun kuin tähystys ja kommunikaatio taitojen osalta on jäänyt paitsioon. Vähäiselle huomiolle on jäänyt myös pienien maalien ammunta lähelle.

Mahdollisuus itselataavan kertatuli kiväärin käyttöön on ollut jo aiemmin, mutta se ei nähdäkseni ole yleistynyt tehtävien painotuksesta ja etäisyyksistä johtuen.Pääosalla tehtävistä on ollut ikäänkuin kaksi ampujaa joista toinen vuorollaan tähystää, mutta ei hoide muuten juurikaan niitä tehtäviä joita tähystäjälle kuuluu.



Uskon itse vakaasti että voimme tämän tyyppisellä aseistuksen muutoksella saada mukaan uusia pareja. Olisin itse aloittanut ta kilpailemisen jo vuonna 2002 jos kaavio olisi ollut tarkkuuskivääri/puolari.Rahat riittivät vastavalmistuneella metsäinssillä, vain avotähtäimelliseen ak pohjaiseen aseseen. Halu harrastaa

sekä SRA:ta että ta toimintaa oli kuitenkin olemassa jo opiskeluaikana. Moni sijoitettuun reserviin kuuluva ei omaa 19-30 vuotiaana

vielä tulotasoa jossa ostettaisiin edes sitä 1500€ jalosta 700€ optikkoineen saatikka 6000€ tehdasase ja s&b kombo.Samalla moni jolla on varat tarkkuuskivääriin ei ole löytänyt sopivaa paria ta kisoihin.Jos esim itse olin törmännyt henkilöön jolla olisi ollut tarkkuuskivääri olisin varmasti lähtenyt mukaan,jos se kilpailuteknisesti olisi ollut järkevää.



Pahoittelen ja pyydän anteeksi, mikäli joku on pahoittanut mielensä esitetyistä rajoitteista. Ymmärrän kritiikin, kriittisyytenä rajoitteita ja "turhia sääntöjä" kohtaan. Niitä asettaessa tiedettiin että pääosalla aktiivisesti asiaa harrastavista on myös itselataava ase. Ei tosin kaikilla. Ajatus oli että kokeillaan uutta mallia laajemmassa mittakaavassa, saaden asiasta uutta oppia laajemmalle joukolle. Toivon että kilpailu voidaan viedä läpi hyvässä tarkka-ampuja hengessä.



Tämän hetken äänestystuloksen perusteella näyttää siltä, että teemme kisan kuten olemme suunnitelleetkin ja kukin ampuu millä ampuu,

kunhan se on varosääntöjen puitteissa. Oppi itselatavan aseen käytöstä kuitenkin jää tällöin monella ensi vuoteen

jolloin vastaavia taitoja ei välttämättä mitata. Äänestys päättyy 18.12.2010, jolloin teemme lopullisen päätöksen aseistuksesta. Toivon jatkossa kommentteja lähinnä muista kuin tähystäjän ase aiheesta.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: HJu - marraskuu 19, 2010, 17:13
Jotta itselataavasta ja sen 20-100 ptr lippaista olisi jotain erityistä hyötyä niin laukaisumääriä ei tarpeettomasti saisi rajoittaa. Mitä järkeä olisi raahata puolaria jos sillä saa ampua 0-2 lks/rasti? Tämä vain huomiona.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - marraskuu 19, 2010, 17:45
ls määriä rajoitetaan vain osalla rasteista tarpeen mukaan.



La on toiminnallisempi päivä(mutta tarkkuutta siinäkin vaaditaan) ja su pitkät matkat. Aikataulu on jo tehty.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: JPE - marraskuu 19, 2010, 19:55
Tervehdys vain kaikille! En meinannut mitään alkaa kirjoittelemaan vaan mennään sillä mitä määrätään, mutta  omasta mielestä pitäisi saada itse päättää millä asetyypillä ampuu ja siitä sitten parin aseistus muodostuu, ja sillä mennään rastit niin hyvin läpi kuin aseet, kyvyt ja "hermot" antaa myöden. Jos toiselle parista määrätään puoliautomaatti-tukiase,

rastien suunnittelu on omasta mielestä aika haastavaa. Jos joillakin pareilla on esim Saiga/M92 avotähtäimin ja joillakin toisilla pareilla vaikka 308win hyvällä optiikalla, niin ovat  mielestäni aivan eri sarjassa jos pitää osua/kaataa maaleja useampi nopeasti esim. noin 300m päähän aikarajaa vastaan. Tämä oli vain oma näkemykseni asiasta enkä ala sitä sen paremmin perustelemaan.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PYSSY - marraskuu 19, 2010, 20:47
Se tuli mieleen,että vaikka päävastuun lähi puolustus tilanteista kantaisikin tähystäjä puolimoottorilla,silti sen ampujan pitää osata ampua myös nopeasti ja tarkasti sillä pitkänmatkan pultilla...joten tärkeää on hallita se ase mitä kantaa koko ajan ensisijaisesti...sillä nopea lähiammunta pultilla vaatii enemmän harjoittelua kuin oppia ampumaan p-autolla nopeasti ja tarkasti...

Eiköhän ne toimivat asetyypit pareille muodostu kokemuksen kautta,joten selvintä kai olisi vapaa ase valinta,ym.muu varustus...kun vain kantaa pari itse mukana koko ajan..

Tärkeää olisi myös pitää rastit sellaisina missä tuetaan oman ryhmän,joukkuueen,komppanian puolustus ja hyökkäys taisteluja,sekä pitkiltä matkoilta tärkeiden erikois-ase henkilöstön,upseerien,laitteiden yms tuhoamista,sekä siihen liittyen samalla tiedustelua/tykistö+raketinheitin maalien osoittamista.

Välillä kisoissa rastit olleet liikaa poliisi tyyppisiä ja turhan monimutkaisia a-ampuu sitä,b-ampuu tuota,sitten a-ampuu b jälkeen...yms.palapeli/pelikortti yms...nippeli ammuntaa..Toki yhtäaikaiset kaukana olevat jantteri upseeri ammunnat selkeitä,ja tositilanteessakin käyttökelpoisia...
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: jthyttin - marraskuu 19, 2010, 23:08
Lainaus käyttäjältä: PYSSY
Välillä kisoissa rastit olleet liikaa poliisi tyyppisiä ja turhan monimutkaisia a-ampuu sitä,b-ampuu tuota,sitten a-ampuu b jälkeen...yms.palapeli/pelikortti yms...nippeli ammuntaa..


Voi sitä nippeliammunnaksikin kutsua, mutta siviilikilpailussa on harvoja keinoja joilla erinäisiä "tositilanteiden" stressi- yms. vaikutuksia voi yrittää simuloida. Kilpailijan pakottaminen ajattelemaan ja muistamaan aikapaineen yms. alla on yksi näistä.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - marraskuu 20, 2010, 15:23
Tuntuvat kierrokset nousevan punaiselle, mielestäni aivan turhaan.

Trendinä näkyy olevan ratsastaa jonkun toisen mielipiteellä jos omaa sanottavaa ei ole. Vaikutelma on että pulttimiehet kokevat RK- miehen olevan uhka, myös kilpailuissa.

Häyhää on killan jäsenten mielestä pidetty joskus maailman parhaana tarkka-ampujakilpailuna joskaan se ei varmaan sitä ole ja tuskin tulee koskaan olemaakaan mutta miten kehittää kilpailuformaattia ?

Haluaisin että joku esittää jonkun vakavasti otettavan muutossuunnan. Häyhä on mielestäni jämähtänyt kahden erillisen ampujan suorittamaksi kilpa-ammunnaksi eikä niinkään tarkka-ampujaparin yhteiseksi suoritteeksi. Aseistus on muokkaantunut teerestyskaliiperien suuntaan.



Olen samaa mieltä siitä että parin tulisi saada valita itse haluamansa aseet. Vaikeus tulee siinä jos valitsen tähystäjänä aseekseni vaikka Saigan  ja kilpailussa tuleekin vastaan vaikka pari pitkänmatkan kopioammuntarastia. Väärä väline.

Jos aseeni on taas TRG-42 ja kisassa on pari nopeantoiminnan rastia niin ei jää muuta vaihtoehtoa kuin nillittää jälkeen päin että "SRA-ammunta ei kuulu TA- kisoihin".

Kilpailun johto joutuu ehkä joskus "pakko-ohjaamaan" joitain asioita jotta kaikki kilpailijat olisivat samalla viivalla.



Palstan mielipiteet tuntuvat vaihtelevan perusteluiden "Ei näin sodassakaan ole" ja "turhaa kalustohankinta kierrettä" välillä. Niin kauan kun omia taistelukokemuksia ei ole, on melko hyödytöntä selittää taistelukuvitelmia foorumilla. Kaipaan Heidän kokemuksiaan, jotka ovat itse joutuneet tilanteisiin jossa asetta on käytetty sodan kaltaisissa olosuhteissa. Heitä voi jo kuunnella ja ottaa opikseen. Näin on tehtykin Häyhä 2011 rastien esisuunnittelussa.



Kalustohankintakierre  ja turha rahanmeno ovat mielestäni melkoisen ontuvia perusteita vastustaa ampuja/tähystäjä- tiimin  muodostamisyritystä.

Niinkuin jokainen tietää, tarkka-ammunta ei ole perseaukisten laji kun perusvarustukseen palaa helposti vähintään 5000€. Patruunakulut esim. .338:lla ovat myös huomattavat jos käy netin lisäksi myös radallakin. 400€ Saiga / vast. ei tämän rinnalla ei paljoa tunnu, patruunatkin ovat ilmaisia jos verrokkina on Lämäri. Liipasinsormen tiuhalla koukistelulla saa kyllä helposti saa tämänkin säästön kompensoitua.

Häyhä 2011:n ajatuksena on tähystäjätoiminnan/partion yhteistoiminnan kehittäminen myös tulevia harrastajia silmälläpitäen. Tässä ajatusmallissa tähystäjän ei välttämättä tarvitse hankkia tarkkuuskivääriä vaan hän saa keskittyä tähystys- ja mittausvälineistön kartuttamiseen ja niiden sujuvaan käyttöön jonkinlaisen RK- ammunnan ohella. Yksinäisten tarkkuuskiväärimiesten on helpompi löytää parinsa koska TRG:n ostopakkoa ei ole. Joku valveutunut SRA-harrastaja vaan pariksi ja treenaamaan.

 Itse ammuntaa ei ole tarkoitus muokata SRA- tms. tuplalaukausten ampumisen suuntaan.



Häyhä 2011 kokeilee vaihteeksi jotain uutta ja kehitysehdotuksia otetaan mielellään vastaan, mikä on kilpailutoimikunnan velvollisuuskin.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: HJu - marraskuu 21, 2010, 08:08
Rajoitteena tulee vielä taisteluammuntakielto vapaaehtoisessa toiminnassa. Ilmeisesti tuli ja liike useamman ampujan toimesta on nyt koettu ongelmaksi. Jos ampumapaikat ovat kiinteät, vaikka useampikin, niin se ei kai vielä ole taisteluammuntaa?
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - marraskuu 21, 2010, 13:55
Toiminnalista urheiluammuntaa kuten SRA ei käskyn mukaan lueta taisteluammunnaksi.

Tarkka-ampujakilpailut sekä kilpailujen harjoitukset kuulunevat samaan "SRA"-luokkaan koska liikkuminen ammunnan lomassa on lajille tyypillistä kuten SRA:ssa.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: JHä - marraskuu 21, 2010, 17:24
Lainaus käyttäjältä: er
1.Ampujan aseen toimintatapa on joko lippaallinen kertatuli, itselataava kertatuli tai lippaaton kertatuli. Soveltuva ase esim. SAKO TRG-42



2.Tähystäjän ase on itselataava, keskisytytteistä patruunaa ampuva kivääri tai "muu ase"- luokan karbiini.  Maksimi ja minimikaliiberi määräytyvät kuten ampujan aseellakin. Soveltuva ase esim. SAKO 92S, AR-15, AR-10 tai TIGR



3.Sekä tähystäjän että ampujan aseessa on oltava varmistin.



4.Pari saa käyttää aseita ristiin ja osalla ammuntoja tämä tehdään pakotetusti.



5.Kilpailussa saatetaan ampua myös 9x19 sotilaspistoolilla (tarkentuu myöhemmin)

Tällöin rastin saa ampua joko omalla 9x19 (9mm Luger/Parabellum) patruunaa ampuvalla aseella tai järjestäjän rastille toimittamalla laina-aseella.


Sen sijaan että vaaditte tähystäjälle itselataavan aseen, laatikaa osa rasteista niin, että itselataavalla aseella saa selvää etua kahteen pulttilukkoiseen verrattuna. Esimerkiksi yllättävä partion kohtaaminen tähän tapaan: matkaa SRA-tauluihin 30-50 metriä, tauluja kuusi kappaletta, ja aikaa ampua kahdeksan sekuntia äänimerkistä laskien. Patruunamäärä rajoittamaton. Molemmat saavat ampua ja valita aseensa vapaasti, ml. pistoolit. Jos kaikkiin tauluihin ei tule riittävän hyviä osumia määräajassa, niiden oletetaan ampuvan takaisin ja tiedossa on nolla pistettä siitä osiosta. Muuten erot voi tehdä vaikka ajan ja osumien laadun perusteella.



Tällöin vaatimattomallakin kalustolla varustetut voivat tulla mukaan kilpailuun harjoittelemaan, mutta kilpailijoita kuitenkin kannustetaan itselataavan kiväärikaluston hankkimiseen ja opettelemiseen.



Tämä kannattaa ottaa vain suuntaa antavana ajatuksena. SRA-ekspertit voivat harkita parametrit kohdalleen että turvallisuus, realismi ja itselataavan kiväärin antama etu tulee huomioitua.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - marraskuu 21, 2010, 17:30
Hyvä rasti-idea. Todennäköisesti kisasta löytyy kuvailemasi kaltainen ammunta.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: HJu - marraskuu 22, 2010, 07:42
Lainaus käyttäjältä: PLToiminnalista urheiluammuntaa kuten SRA ei käskyn mukaan lueta taisteluammunnaksi.

Tarkka-ampujakilpailut sekä kilpailujen harjoitukset kuulunevat samaan "SRA"-luokkaan koska liikkuminen ammunnan lomassa on lajille tyypillistä kuten SRA:ssa.


Hienoa jos näin on. On vähän epäselvää mikä nyt lopulta on taisteluammuntaa. TA-kisoissa kuitenkin ampuu ja liikkuu 2 ampujaa yhtä aikaa.  Ilmeisesti määrätyt tuliasemat tekevät ammunnoista ei-taisteluammuntoja?
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - marraskuu 22, 2010, 10:47
Lainaus käyttäjältä: HJu
Lainaus käyttäjältä: PLToiminnalista urheiluammuntaa kuten SRA ei käskyn mukaan lueta taisteluammunnaksi.

Tarkka-ampujakilpailut sekä kilpailujen harjoitukset kuulunevat samaan "SRA"-luokkaan koska liikkuminen ammunnan lomassa on lajille tyypillistä kuten SRA:ssa.


Hienoa jos näin on. On vähän epäselvää mikä nyt lopulta on taisteluammuntaa. TA-kisoissa kuitenkin ampuu ja liikkuu 2 ampujaa yhtä aikaa.  Ilmeisesti määrätyt tuliasemat tekevät ammunnoista ei-taisteluammuntoja?


PV:n spekseissä on seuraavat ammunnat: Kouluammunta, taisteluammunta sekä kilpa-ammunta ja sen harjoittelu. TA- kilpailut kuuluvat kilpa-ammuntoihin.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: mika - marraskuu 22, 2010, 12:30
Lainaus käyttäjältä: PLTuntuvat kierrokset nousevan punaiselle, mielestäni aivan turhaan.

Trendinä näkyy olevan ratsastaa jonkun toisen mielipiteellä jos omaa sanottavaa ei ole. Vaikutelma on että pulttimiehet kokevat RK- miehen olevan uhka, myös kilpailuissa.

Häyhää on killan jäsenten mielestä pidetty joskus maailman parhaana tarkka-ampujakilpailuna joskaan se ei varmaan sitä ole ja tuskin tulee koskaan olemaakaan mutta miten kehittää kilpailuformaattia ?

Haluaisin että joku esittää jonkun vakavasti otettavan muutossuunnan.  klip...........





 Itse ammuntaa ei ole tarkoitus muokata SRA- tms. tuplalaukausten ampumisen suuntaan.



Häyhä 2011 kokeilee vaihteeksi jotain uutta ja kehitysehdotuksia otetaan mielellään vastaan, mikä on kilpailutoimikunnan velvollisuuskin.

Itse en ole niin fiksaantunut aseiden toimintatapaan parin aseistuksessa. Mutta suunta, että pari voi käyttää kuljettamaansa kalustoa parhaaksi katsomallaan tavalla on hyvä. Tämän vuoden häyhästä asia mitä poimisin ja kehittäisin vielä pidemmälle on TA-parin työskentely. Miten toimia tehokkaasti joka tilanteessa? Miten rutiinit on kehitetty ja miten luottamus toimii ampujan ja tähystäjän välillä? Tänä vuonna oli elementtejä siihen eli ekan yön metsäkävely ja tokan illan tiedustelu. Väsytetään porukkaa ja katsotaan miten lihasmuistissa asiat on. Ihmiset toimivat väsyneenä ja kiireessä monin eri tavoin ja helposti mennään siihen itsenäiseen työskentelyyn, joka hajottaa TA-parin kahdeksi kivääriampujaksi. Lisäksi osalla rasteja vaadittiin ehkä normaalia enemmän parityöskentelyltä. Siinä on mielestäni yksi osa-alue mitä ei olla vielä kovin paljon testattu.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: JL - marraskuu 23, 2010, 14:33
Lainaus käyttäjältä: JPu
Vai onko tarkoitus nimenomaan karsia kehitystä ja estää tällainen lupaava luoti/vauhti yhdistelmä


Tietääkseni Ressukisojen järjestäjillä ei ole paljon sananvaltaa PV:n max kaliberi/max turva-alue säädöksiin.

Mutta julma on kantama ko kombolle- ammu sitten latvalintuja mielummin itään kuin länteen päin...
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - marraskuu 23, 2010, 16:06
Julmat on solidin arvot. Parempi tosiaan ampua vain itäänpäin.



Tarkoitus ei ole rajoittaa kehitystä, mutta varomääräykset ovat mitkä ovat. Mikäli PV kieltää jonkin kombon, niin sitten se kieltää sen. Kisan järjestäjä ei asialle mitään voi. VAPIT mitä varoalueen määritykseen käytetään on 4950m. Tämä riittää kaikille normaaleille luodeille 338LM asti.



Siviilien käytössä olevilla ohjelmilla (edes QTU:lla vaikka muuten erinomainen ohjelma onkin) ei voi luotettavasti äärikantamaa laskea. Asia on tarkistettu Lapualta tänään. Ongelma on että QTU:lle ei ole mallinnettu alle mach 0.64 arvoja, vaan loppulentorata on aproximaatio, joka pätee noin 1000m päälle minkään järkevän käyttöetäisyyden. Kaupallisista ohjelmista Prodas olisi riittävän tarkka ohjelma(tykistö ammusten laskentaan tarkoitettu ohjelma), mutta saatavuus on lähes 0 ja hinta kova.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - marraskuu 23, 2010, 16:20
Lainaus käyttäjältä: JPuSaanks mä muuten osallistua 300LM:llä



Solidilla ampuisin

Kun BC = 0.7 (voi laittaa laskentaan 0,80)

luoti painaa 10,36g

v0 = 1095 m/s



Elikkä mikä on oikeasti varoalueen takaraja?



Vai onko tarkoitus nimenomaan karsia kehitystä ja estää tällainen lupaava luoti/vauhti yhdistelmä


Mitään "jarruajatuksia" ei tietenkään ole.

Kisapaikan 2011 siviilimaitten rajat vaan tulevat yksinkertaisesti vastaan. Jos vaara-alue on paljon normi .338LM:a pidempi (4950m)

Asia on ns. prosessissa ja odottaisin PV  vastauksia joskus alkuvuodesta 2011. Silloin voi varmaan jo sanoa millä voi tykittää.

Voithan varmaan ladata ton kuulan lähtemään vaikka 800 m/s :D Hylsytkin kestänevät pidempään...
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: SO - marraskuu 23, 2010, 19:47
Mun mielestä toi 300LMn hylsy oli vähän pieni solidille niin oon sovitellut sitä 7,82 Warbirdiin (Lazzeroni) kun siinä on paremmin tilaa ruudille ja saa kunnolliset lähtönopeudet. Harmi jos osallistuminen jää laskukaavoista vaille.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - marraskuu 26, 2010, 06:59
Koska finnsolidia ei ole tutkattu on tarkan äärikantama laskelman teko mahdotonta. Luoti rinnastettanee seuraavan ylemmän painon omaavaan luotiin, eli 11g B476 lock baseen. Alkulento tuolla on tietysti heikompi, mutta suurempi massa kompensoi loppupäässä kantamaa suuremmaksi.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - joulukuu 19, 2010, 16:10
Johtuen ennakkoinfon kritiikistä ja aserajoite äänestyksen tuloksesta kilpailutoimikunta on muuttanut kilpailun asejoitteet seuraaviksi. Muilta osin enakkoinfon tietoon ei tule muutoksia.



Aseet



1.Ampujan aseen toimintatapa on joko lippaallinen kertatuli, itselataava kertatuli tai lippaaton kertatuli.

Sopiva ase esim pulttilukkoinen tarkkuuskivääri.



2.Tähystäjän aseen toimitatapa on joko itselataava kertatuli, lippaallinen kertatuli, lippaaton kertatuli.

Osassa ammunoista on oletettavasti merkittävää hyötyä tulivoimaisesta suuren lipaskapasiteetin omaavasta aseesta.

Kilpailutoimikunta suosittelee itselataavan kertatulikiväärin käyttöä tähystäjälle.



3.Sekä ampujalla että tähystäjällä saa olla mukanaan useampia aseita.



4.Sekä tähystäjän että ampujan aseessa on oltava varmistin.



5.Pari saa käyttää aseita ristiin ja osalla ammuntoja tämä tehdään pakotetusti.



6.Kilpailussa saatetaan ampua myös 9x19 sotilaspistoolilla (tarkentuu myöhemmin)

Tällöin rastin saa ampua joko omalla 9x19 (9mm Luger/Parabellum) patruunaa ampuvalla aseella tai järjestäjän rastille toimittamalla laina-aseella.



7. Parin on kannettava aseensa koko kilpailun ajan itse.



Kaliberit



1. Kilpailun minimikaliiberi on 17rem ja maksimikaliiberi on 338LM.Aseiden on oltava keskisytytteisiä.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: ML - joulukuu 21, 2010, 08:11
Lainaus käyttäjältä: erKaliberit



1. Kilpailun minimikaliiberi on 17rem ja maksimikaliiberi on 338LM.Aseiden on oltava keskisytytteisiä.


Tähän liittyen onko sääntömuutos jo etenemässä Reusul:ssa? Kannatan kyllä muutosta minimikaliiberin osalta tässä muuttuneessa tilanteessa, mutta kannattaa varmaan laittaa nyt vireille ettei mene SM status kisoilta muotovirheen vuoksi.



2. Ase- ja patruunamääräykset

Kivääri

• Muissa kuin Tarkka-Ammunnan Suomen Mestaruuskilpailuissa sallitut kaliiperit ovat .22 Long Rifle - .50 BMG ellei kilpailukutsussa erikseen muuta mainita.

 

• Tarkka-Ammunnan Suomen Mestaruuskilpailussa aseen minimikaliberi on 6.5mm ja maksimi .50 BMG/12.7X108.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - joulukuu 21, 2010, 10:24
ON. Sääntömuutokset on toimitettu ResUl:iin ja vahvistetaan ennen kisaa.



Jos sääntömuutos ei mene ajallaan läpi jostain ihmeellisestä syystä, niin mennään vanhojen sääntöjen mukaan.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: SO - joulukuu 21, 2010, 12:26
Vähän nyt jotain rotia hommaan. Tieto pitää olla selvä kun ilmoittautuminen alkaa koska tässä tapauksessa sillä on varsin suuri merkitys kalustoon. Jos ilmoitus tulee 2 viikkoa ennen kisaa että pissisarskalla ei saakkaan osallistua niin mistä siihen hätään teet korvaavan 6,5 millisen?
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - joulukuu 21, 2010, 13:21
Jäitä hattuun. Tieto tulee kyllä takuulla ajoissa. Nyt aikaa kisaan on vielä yli 9kk. Ilmoittautumiseenkin on vielä monta kk aikaa. Selvitämme asian etenemistä liitossa Joulun jälkeen kun ResUlin väki on pannut lomilta. Sääntöesitys on ollut ResUl:ssä jo yli kuukauden ja tulee aikanaan käsittelyyn. Mitään syytä ei ole miksi säännöt eivät menisi läpi.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - joulukuu 21, 2010, 16:10
Lainaus käyttäjältä: ML
Lainaus käyttäjältä: erKaliberit



1. Kilpailun minimikaliiberi on 17rem ja maksimikaliiberi on 338LM.Aseiden on oltava keskisytytteisiä.


Tähän liittyen onko sääntömuutos jo etenemässä Reusul:ssa? Kannatan kyllä muutosta minimikaliiberin osalta tässä muuttuneessa tilanteessa, mutta kannattaa varmaan laittaa nyt vireille ettei mene SM status kisoilta muotovirheen vuoksi.



2. Ase- ja patruunamääräykset

Kivääri

• Muissa kuin Tarkka-Ammunnan Suomen Mestaruuskilpailuissa sallitut kaliiperit ovat .22 Long Rifle - .50 BMG ellei kilpailukutsussa erikseen muuta mainita.

 

• Tarkka-Ammunnan Suomen Mestaruuskilpailussa aseen minimikaliberi on 6.5mm ja maksimi .50 BMG/12.7X108.


Niin ja tuo .50 BMG tarkoitaa että SM kisat pidetään sitten siviiliradoilla :)

Pitää muistaa että erilaiset kalustoepäselvyydet 2011 SM-kisojen osalta eivät johdu kilpailuorganisaatiosta vaan muista tahoista (TA- kilta, ResUL & PV).
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: SO - joulukuu 29, 2010, 19:37
Kun Häyhän kilpailijapartioiden määrä on rajallinen (johtuen valoisan ajasta) ja kilpailijamäärä on kasvussa niin olisiko mahdollista miettiä 3-hengen partioita joissa olisi 2x ta kuten aikaisemminkin ja 1x rk-mies. Käytännössä ta-pari toimisi spotteri+ampuja ja suojamies hoitaisi muuta osastoa. Vaikka kyseessä on ta-kisa niin kolmasmies toisi mukana lisää vahvuutta ta-parille tiedustelutehtäviin sekä etenemiseen. Tehtäviä olisi helppo tehdä siten että myös suojamies ja hänen aseistus voitaisiin mitata (SRA-Stage). Ihan vaan ajatuksena.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - joulukuu 30, 2010, 12:02
Lainaus käyttäjältä: SOKun Häyhän kilpailijapartioiden määrä on rajallinen (johtuen valoisan ajasta) ja kilpailijamäärä on kasvussa niin olisiko mahdollista miettiä 3-hengen partioita joissa olisi 2x ta kuten aikaisemminkin ja 1x rk-mies. Käytännössä ta-pari toimisi spotteri+ampuja ja suojamies hoitaisi muuta osastoa. Vaikka kyseessä on ta-kisa niin kolmasmies toisi mukana lisää vahvuutta ta-parille tiedustelutehtäviin sekä etenemiseen. Tehtäviä olisi helppo tehdä siten että myös suojamies ja hänen aseistus voitaisiin mitata (SRA-Stage). Ihan vaan ajatuksena.


Hyvä ajatus, kilpailun johto miettii asiaa.

Kilpailun järjestämisen kannalta on sama vaiva onko partiot kaksi vai kolme miehisiä. Kaikille pitää vaan löytää sopivaa tekemistä.

Kirjoittaessani tätä emme er:n kanssa ole varmistaneet onko SM- kisojen uusissa säännöissä generoitu jotain estettä tälle partion koolle. Tarkastetaan jahka ehditään.

Aiemmin tätä partioideaa käsitelessä nousi miltei seinä pystyyn yleisön puolelta:

http://www.takilta.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=3&t=4718



Herätetään keskustelu uudessa paikassa: http://www.takilta.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=3&t=5147
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Juba - toukokuu 12, 2011, 20:42
Lainaus käyttäjältä: MVe
LainaaPyydän ilmoittamaan hayha@takilta.fi osoitteseen jos tähystäjän ase asia on ongelma, niin ei täyty tämä palsta siitä kenellä on ja kenellä ei ole tai tule olemaan sopivaa asetta ja haluasi osallistua kilpailuun.voimme siten harkitä pitääkö ohjetta muuttaa. Itse näen että Häyhää olisi syytä kehittää ampuja/tähystäjä suuntaan.


Kannattanee tosissaan miettiä, onko järkevää luoda keinotekoisia pakkoja asevalintaan jos hölmöstä kaliperin alarajastakin lopulta päästään eroon.

Pari tulee toimeen sillä varustuksella, joka sillä on käytössään ja sillä selvä.

Samoin kuin takavuosien yksityiskohtaiset varustelistat, niin tämänkaltainen pakko-ohjaus kalustovalintoihin ei tunnu luontevalta.



Mielestäni parin tulee antaa varustautua sillä materiaalilla mitä haluaa, kunhan se on varomääräyksien mukaista ja turvallista.

Pisteet tulee sen mukaan kuinka on itse onnistunut varustamisessaan.




Juurikin näin. Jos tehtävänannosta ( kilpailuinfosta ) huolimatta kannossa on turhaa roinaa, joka viimekädessä uuvuttaa / aiheuttaa TA-parin sijoittumisen janan jälkipäähän, niin oppiihan sitäkin jotain....pitäisi ainakin.

[/b]
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - toukokuu 14, 2011, 21:40
Lainaus käyttäjältä: Juba
Lainaus käyttäjältä: MVe
LainaaPyydän ilmoittamaan hayha@takilta.fi osoitteseen jos tähystäjän ase asia on ongelma, niin ei täyty tämä palsta siitä kenellä on ja kenellä ei ole tai tule olemaan sopivaa asetta ja haluasi osallistua kilpailuun.voimme siten harkitä pitääkö ohjetta muuttaa. Itse näen että Häyhää olisi syytä kehittää ampuja/tähystäjä suuntaan.


Kannattanee tosissaan miettiä, onko järkevää luoda keinotekoisia pakkoja asevalintaan jos hölmöstä kaliperin alarajastakin lopulta päästään eroon.

Pari tulee toimeen sillä varustuksella, joka sillä on käytössään ja sillä selvä.

Samoin kuin takavuosien yksityiskohtaiset varustelistat, niin tämänkaltainen pakko-ohjaus kalustovalintoihin ei tunnu luontevalta.



Mielestäni parin tulee antaa varustautua sillä materiaalilla mitä haluaa, kunhan se on varomääräyksien mukaista ja turvallista.

Pisteet tulee sen mukaan kuinka on itse onnistunut varustamisessaan.




Juurikin näin. Jos tehtävänannosta ( kilpailuinfosta ) huolimatta kannossa on turhaa roinaa, joka viimekädessä uuvuttaa / aiheuttaa TA-parin sijoittumisen janan jälkipäähän, niin oppiihan sitäkin jotain....pitäisi ainakin.

[/b]

Tai käänteisesti...kisakoneilun vuoksi kevennetty setup ei välttämättä tue 3 vrk elämistä sateessa ja tuulessa...
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: SO - toukokuu 14, 2011, 22:01
Oisko 2008 Häyhässä missä oli mahdollista kantaa pitkää sivuasetta niin useampi oli reppuun ottanut sadekamojen sijasta rk:n. Lauantai-iltana oli se lyhyt rastikierto-iltalenkki jolloin sadevarustemiehillä oli tilipäivä. Toivottavasti 2011 kisoissa sää on raaka ja opettaa että tärkeintä on pysyä toimintakuntoisena säästä riippumatta, ase ja mies.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: JL - toukokuu 15, 2011, 11:58
Jos joku vetäisi tietoisesti 2pv sateessa ilman sadekamoja, nostaisin kyllä hattua ja korkealle. Ja onhan se mahdollista jos

sillä asenteella hommaan lähtee ja pälliä riittää- siitä vaan mun puolesta.

Sadevarusteet, vessapaperit ja pakkipussithan ovat meitä henkisesti heikkoja harrastelijoita varten.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: mika - toukokuu 15, 2011, 12:07
Sadekamat on kivat sillon kun ei tarvii kovasti liikkua. Pysyy kuivana ja tuuleltakin on suojassa. kolikon kääntöpuoli on sitten se, kun lähdetään liikkeelle. Voi vapaasti valita kastuuko hiestä vai sateesta. No ehkä se on kuitenkin varustekysymys.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - toukokuu 15, 2011, 12:37
Kun itsellä on tuota viikinki verta päässyt geeneihin, niin THOR ukkosenjumalaan on otettu yhteyttä ja pyydetty vallan mahdotonta ukkosmyrskyä perjantai iltaan. :twisted:
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: JKontturi - toukokuu 16, 2011, 15:45
Tai sitten vaan muistelet miten mukavaa sulla on ollut aikaisempina vuosina...Aina kun sua näkee niin on joko märkä, kylmä tai molemmat.(ER siis)

Koskahan mahtaa tulla infoa ketkä pääsi mukaan ja ketkä jää rannalle rassaamaan? (En minä nyt prkl huvikseni lenkkiä laukkaa.)

BW-n sadepuku pitää rankkasateessa noin 2 tuntia ja sitten tulee kaikki läpi,saappaaseen mahtuu noin 3 litraa (45 koko) kun niin käy.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Heggis - toukokuu 16, 2011, 17:03
Lainaus käyttäjältä: JKontturiKoskahan mahtaa tulla infoa ketkä pääsi mukaan ja ketkä jää rannalle rassaamaan?

Lainaus käyttäjältä: hayha.takilta.fiIlmoittautuminen aukeaa 10.4 ja päättyy 10.6.2011.


Jotenki olettaisin, että päätös tehään päättymisajan jälkeen ;)
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - toukokuu 16, 2011, 19:25
Juuri näin.



Lopulliset valinnat tehdään viimeistään 30.6. Tänä vuonna ilmoittautuneita on ennätyksellisen paljon. Mukaan vielä mahtuu, mikäli omaa aiempaa kisamenestystä tai on ollut riittävästi toimitsija tehtävissä. Ilmoittautumisjärjestyksellä on myös merkitystä.



Ilmoittautuneet huom



Osallistumismaksu on 60 EUR/kilpailija = 120EUR/pari. Osallistumismaksu on maksettava ilmoittautumisen yhteydessä. Osallistumismaksu palautetaan, mikäli paria ei jostain syystä voida ottaa kilpailuun mukaan. Päätökset kilpailuun hyväksymisestä tehdään 30.6.2011 mennessä.



Osallistumismaksu suoritetaan Tarkka-ampujakillan tilille seuraavasti:



Maksaja: Kilpailijan nimi

Maksun saaja: Tarkka-ampujakilta

Tilinumero: Sampo 800015-70767690, IBAN tilinro: FI 46 80001570767690.

Viitenumero: 6004

Summa: 60 EUR / kilpailija (120EUR/pari





Osa ei ole maksanut maksua, eli nyt kipin kopin maksamaan. Maksu paulautetaan jos valinta ei osu kohdalle.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - toukokuu 16, 2011, 21:37
Olen seuraavan viikon Suomen meteoroligisessa persereiässä,jossa sadetakki on tarpeen toukokuussakin, joten vastauksia kysymyksiin tulee korkeintaan satunnaisesti. Tärkeimmät vastaukset  löytyy allekirjoittaneen allekirjoituksen mukaisesta linkistä.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - elokuu 04, 2011, 11:11
Tiedustelutietoja kilpailijoille:



Näkymää toiminta-alueelta

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://kuva1.kuvablogi.com/iso/img3167815.jpg%22%3Ehttp://kuva1.kuvablogi.com/iso/img3167815.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)



Faunan jälkiä..liikkuvat laumassa. Käteen sopii hansikas kokoa 11.

Alueelle on jäänyt myös karhu pyörimään.

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://kuva1.kuvablogi.com/iso/img3167814.jpg%22%3Ehttp://kuva1.kuvablogi.com/iso/img3167814.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: MVe - elokuu 04, 2011, 15:16
Pitänee siis ottaa muutama puolivaippa patruuna mukaan. :)
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: ML - elokuu 05, 2011, 19:01
Lainaus käyttäjältä: MVePitänee siis ottaa muutama puolivaippa patruuna mukaan. :)


Jaa sä oletkin ilmeisesti asetta vaihtanut, vai meinasitko tosiaan 6,5mm karhua ampua?  :pray:
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - elokuu 05, 2011, 19:35
Tunsin aikanaan miehen joka kaatoi 16 karhua 222rem magilla kokovaippaluodein, eli eiköhän se karhu 6.5x55:lla kyykkää vaikka reikäpäin kun oikeaan paikkaan ampuu.---->Korvan taa. Ammattitaidon TA jos sinne ei osu. :D .



Loput 13 karhua mies kaatoi 308:lla, 16cal haulikolla, 8x57JS:llä ja 22lr:llä. ----->Osaava kylmähermoinen mies. Ei ottanut mielellään pikkusakoa isompaa mukaan kairaan kun olivat hänestä "rumia" ja hankalia aseita. n 1050m/s lähtevä 3.6g kokovaippakin on siis osaavissa käsissä melko tuhoisa.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: ML - elokuu 06, 2011, 09:15
Lainaus käyttäjältä: erTunsin aikanaan miehen joka kaatoi 16 karhua 222rem magilla kokovaippaluodein, eli eiköhän se karhu 6.5x55:lla kyykkää vaikka reikäpäin kun oikeaan paikkaan ampuu.---->Korvan taa. Ammattitaidon TA jos sinne ei osu. :D .



Loput 13 karhua mies kaatoi 308:lla, 16cal haulikolla, 8x57JS:llä ja 22lr:llä. ----->Osaava kylmähermoinen mies. Ei ottanut mielellään pikkusakoa isompaa mukaan kairaan kun olivat hänestä "rumia" ja hankalia aseita. n 1050m/s lähtevä 3.6g kokovaippakin on siis osaavissa käsissä melko tuhoisa.


Sä et nyt tajunnut, että tämä oli osaltaan myös taktinen kalustotiedustelu puettuna piruilun asuun ;)
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Jerkko - elokuu 08, 2011, 09:51
Hmm....olisko koordinaatit kuvauspaikalle?  :lol:  :o  :pray:



N 6772438  E 259559 (TM35FIN)
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - elokuu 08, 2011, 10:26
Voi olla tai sitten ei ole, ainaskin melko läheltä. Koordinaattijärjestelmä on ainaskin väärä kisoja ajatellen. :D
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Jerkko - elokuu 08, 2011, 11:39
Juu lähelle meni varmaan ;) Kansalaisen karttapaikka (kiva satelliittikuva alueelta) ei ihan kaikkia järjestelmiä tarjoa ja ajattelin että tuolla pääse kaikki samalle kartalle :)
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - elokuu 08, 2011, 13:17
Melko etevää :)
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: MVe - elokuu 12, 2011, 08:34
Lainaus käyttäjältä: ML
Lainaus käyttäjältä: MVePitänee siis ottaa muutama puolivaippa patruuna mukaan. :)


Jaa sä oletkin ilmeisesti asetta vaihtanut, vai meinasitko tosiaan 6,5mm karhua ampua? :pray:


Minä kun olen ollut sitä mieltä. että suurempi kaliperi näissä siviiliharrastuksissa (metsästys, ta-käkäilyt,jne) on lähinnä merkki omasta epävarmuudesta, eikä niinkään mikään olosuhteiden sanelema pakko. :D
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - elokuu 20, 2011, 09:41
Muutamat ovat kyselleet tarkennusta Häyhä 2011 patruunakulutukseen. Tarkaa patruunakulutusarvioita ei voi antaa, koska kilpailun ammunnat ammutaan rajoittamatta laukausmäärää. Parien toimintatavat ja aseistus vaihtelevat huomattavasti, joten todellinen patruunakulutus tiedetään kilpailun jälkeen. Maalien etäisyyksiä ei kerrota yhdessäkään ammunnassa. Ampuma-aikaa aikaa on rajattu kaikissa ammunnoissa. Osassa ammunoista käytetty suoritusaika vaikuttaa parin pisteisiin.





Kilpailun järjestäjä kuitenkin suosittaa seuraavaa: Ampuja 100patruunaa, Tähystäjä 1 rk tuliannos a 180patruunaa.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - elokuu 30, 2011, 09:10
Kilpailijoille ja toimitsijoille tiedoksi:

Kilpailualueella vierailee Säkylän Sotilaskotiyhdistyksen sotkuauto la 10.9



Joten varatkaa hieman käteistä rahaa mukaan jotta saatte ostettua Työmies- savukkeita sekä korviketta piristämään väsynyttä taistelijaparianne :wink:
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: JKr - elokuu 30, 2011, 10:29
Lainaus käyttäjältä: PL
Kilpailualueella vierailee Säkylän Sotilaskotiyhdistyksen sotkuauto la 10.9




Toivottavasti joku hemaiseva nuori "sotkusisko" on luukulla.  :whistle:

Alkaa tupakki palaa ja kympit paukkuu...
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: mika - elokuu 30, 2011, 11:52
Lainaus käyttäjältä: PLKilpailijoille ja toimitsijoille tiedoksi:

Kilpailualueella vierailee Säkylän Sotilaskotiyhdistyksen sotkuauto la 10.9



Joten varatkaa hieman käteistä rahaa mukaan jotta saatte ostettua Työmies- savukkeita sekä korviketta piristämään väsynyttä taistelijaparianne :wink:

mahtaako korvikkeen lisäksi olla nisua tarjolla? Korvikkeen kostuttama nisu on kiva imasta suuhun,  :drool:
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: PL - elokuu 30, 2011, 13:22
Lainaus käyttäjältä: JKr
Lainaus käyttäjältä: PL
Kilpailualueella vierailee Säkylän Sotilaskotiyhdistyksen sotkuauto la 10.9




Toivottavasti joku hemaiseva nuori "sotkusisko" on luukulla.  :whistle:

Alkaa tupakki palaa ja kympit paukkuu...


Voi olla että henkilökunta on hieman liian varttunutta JKr:n makuun, mutta mika ainaskin tykkää

 :)
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: JL - elokuu 30, 2011, 17:27
Lainaus käyttäjältä: PL
Kilpailualueella vierailee Säkylän Sotilaskotiyhdistyksen sotkuauto la 10.9

Ilmiselvä ansa ja väijytys, PL hakee näemmä kovuutta kisaan keinoja kaihtamatta.

Irtautuminen ansasta suon yli, myrkytetty pulla kädessä ja korvikkeet rinnuksilla.
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: Tepe - syyskuu 03, 2011, 15:40
Löytyikö jostain tieto moneltako täytyy kilpailupaikalle perjantaina ilmestyä?
Otsikko: Re: Häyhä 2011 ennakkoinfo
Kirjoitti: er - syyskuu 03, 2011, 16:39
Ilmoittautuminen 17:00-18:45. Paikka: ampumaradan paviljonki.



Kilpailijan ohje lähtee lähipäivinä. Asia on selostettuna siinä tarkemmin.