TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Aseet => Aiheen aloitti: recoil - lokakuu 31, 2009, 21:01

Otsikko: Uuden TRG 22:n käyttöönotto
Kirjoitti: recoil - lokakuu 31, 2009, 21:01
Trg tulee taloon lähin aikoina ja kysyisinkin pitääkö / kannattaako piippu sisäänampua. Tehtaalla niillä kai ammutaan muutama koelaukaus, joten onko se jo valmiiksi sisään"ajettu".Ase tulee hirvenhiihtoon ja -juoksuun, joten tarkkuusvaatimus ei kilpailutuloksen kannalta kriittinen, mutta aina samaa reikää käyvät aseet ovat mielenkiintoisempia. Mahdollista on myös, että sillä joskus tulee 300metriäkin ammuttua. Ps. Jos pitää sisäänampua, niin miten? Kiitos.
Otsikko: Re: Uuden TRG 22:n käyttöönotto
Kirjoitti: AMa - lokakuu 31, 2009, 22:29
Ei kai sisäänammunnasta haittaakaan ole. Ainakin itselläni uuden 6,5x47 Borderin sisäänammunnassa kuparointi väheni huomattavasi ammunnan edetessä. Tietoa sisäänammunnasta löytyy haulla.
Otsikko: Re: Uuden TRG 22:n käyttöönotto
Kirjoitti: HJu - marraskuu 01, 2009, 11:40
Tehtaan 1-2 korkeapainepatruunaa eivät vielä ammu piippua mitenkään sisään tms. Todennäköisesti kuparit, jos sitä luodeista on irronnut, muhivat siellä piipussa siihen asti että ostaja ne sieltä poistaa.
Otsikko: Re: Uuden TRG 22:n käyttöönotto
Kirjoitti: recoil - marraskuu 01, 2009, 21:10
Lainaus käyttäjältä: AMaEi kai sisäänammunnasta haittaakaan ole. Ainakin itselläni uuden 6,5x47 Borderin sisäänammunnassa kuparointi väheni huomattavasi ammunnan edetessä. Tietoa sisäänammunnasta löytyy haulla.


Nämä tiedotukset hakun käytöstä ovat todella nokkelia  :o : . Eipähän löydy haulla ainakaan tältä saitilta. No en olettanutkaan parempia ohjeita kun en kuulu "vakiokirjoittajiin". Etsin tietoni muualta, mutta en haulla. :snooty:
Otsikko: Re: Uuden TRG 22:n käyttöönotto
Kirjoitti: tactical - marraskuu 01, 2009, 21:24
Kyllä muuten löytyy. Parikymmentä postausta löytyi sisäänammun* haulla. Ja myös löytyy oleellinen sisältö homman kannalta. Ei kai perusasiaa tarvitse ryhtyä kirjoittamaan uudestaan kun se on löydettävissä pienellä haulla.
Otsikko: Re: Uuden TRG 22:n käyttöönotto
Kirjoitti: LSa - marraskuu 01, 2009, 21:25
Lainaus käyttäjältä: recoilNämä tiedotukset hakun käytöstä ovat todella nokkelia  :o : . Eipähän löydy haulla ainakaan tältä saitilta. No en olettanutkaan parempia ohjeita kun en kuulu "vakiokirjoittajiin". Etsin tietoni muualta, mutta en haulla. :snooty:


Esim. hakusanalla "sisään" löytyi aiheeseen liittyvää keskustelua.



Haku on oikeasti kätevä tapa etsiä tietoa. Osaa sitten kysyä jostain puolittain käsitellystä asiasta lisää tai jatkaa jotain sopivaa aiheestä käytyä keskustelua.
Otsikko: Re: Uuden TRG 22:n käyttöönotto
Kirjoitti: mika - marraskuu 01, 2009, 21:27
ei siinä sisäänammunnassa mun käsittääkseni mitään rakettitiedettä ole. Tosin koulukuntia on melkein yhtämonta kuin on käyttäjää. Toiset siihen uskoo toiset ei. Itse en.

Eli tarkoitus on saada työstön viimeset jäljet silottumaan. Yks menetelmä on ampua 1ls ja puhdistaa kuparit joka paukun jälkeen. Tätä toisetaan ekat 5-10ls. Sen jälkeen kasvattaa sarjan koon 3ls ja muuten samat hommat. Netistä löytyy aika paljon eri metodeja. Laita kuukkeliin hauksi Barrel break in niin johan alkoi löytymään.

Omasta mielestä takomalla tehtyjä piippuja ei sinällään tarvii ampua sisään. Sakon tapauksessa ne kestää tai ei kestä. Riippuu piippuun käytetystä materiaaleista. Niitä kun on poikinut melko pienillä laukausmäärillä. Tämä siis riippumatta siitä miten piippu on ajettu sisään.
Otsikko: Re: Uuden TRG 22:n käyttöönotto
Kirjoitti: MSa - marraskuu 02, 2009, 09:32
Lainaus käyttäjältä: recoil
Lainaus käyttäjältä: AMaEi kai sisäänammunnasta haittaakaan ole. Ainakin itselläni uuden 6,5x47 Borderin sisäänammunnassa kuparointi väheni huomattavasi ammunnan edetessä. Tietoa sisäänammunnasta löytyy haulla.


Nämä tiedotukset hakun käytöstä ovat todella nokkelia  :o : . Eipähän löydy haulla ainakaan tältä saitilta. No en olettanutkaan parempia ohjeita kun en kuulu "vakiokirjoittajiin". Etsin tietoni muualta, mutta en haulla. :snooty:


Kuten moni jo sanoi, haulla löytyy. Jos et ekalla kerralla osannut, niin yritä uudelleen. Tällä on paljon tietoa ja suurin osa kavereista jakaa auliisti näkemyksensä aiheesta ja auttaa toisia. Onko silloin suunsoittosi oikein asiallista haukkua foorumilaisia vastaamattomuudesta kun vika on kuitenkin omalla reunalla internettiä?



Lueskele vaikka itse ensi sisäänammuntajutut, sitten pureskele. Tän jälkeen sulla on itselläsikin jo näkemys asiasta ja tervetuloa liittymään aktiivisten keskustelijoiden sakkiin lisäämään tiedon määrää.
Otsikko: Re: Uuden TRG 22:n käyttöönotto
Kirjoitti: recoil - joulukuu 09, 2009, 22:27
No niin. Nyt on omakohtaista kokemusta trg:n sisäänammunnasta. Eli ammuin 5 x 1 laukaus, joiden välillä puhdistus vuoroin tetragunilla ja laimealla ammoniakki-fairyliuoksella.  Seuraavaksi 3x2 laukausta ja samat toimenpiteet. Tässä menikin yksi ratapäivä ja setin lopuksi yöksi forest piippuun jonka jälkeen puhdistus ja kevyt öljyäminen.... Seuraavalla kerralla 2x 3 laukausta, 2x 5 ja 2 x 10 laukausta ja puhdistus sarjojen välissä ja taas forestia yöksi piippuun. Jatkossa puhdistus noin 100-200 laukauksen jälkeen.  Summa summarum: Missään vaiheessa piipusta ei irronnut sinertävää, pelkästään mustaa ruudin palojäämää. Eli ainakaan kyseinen piippu ei ottanut missään vaiheessa kuparia :shock:  :clap: , eli varsin sileältä vaikuttaa trg:n piippu. En tiedä oliko hommalla mitään merkitystä jatkon kannalta, mutta tulipahan tehtyä. Luotina oli Lapuan G477, lp 67mm, panos 2,7g/N135, lähdöt jossain +900m/s. Ps. Ylimeno voi hioutua moisella rassauksella etenkin jos huono puikko, joten käytä ohjuria tai päällystä puhdistuspuikko pehmeällä muoviteipillä - ajaa saman asian.