TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Tarkka-ammunnasta yleisesti => Aiheen aloitti: john - syyskuu 17, 2009, 15:13

Otsikko: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: john - syyskuu 17, 2009, 15:13
Liiton kanta aselakiesitykseen







Reserviläisliitoon on saapunut viime viikkoina paljon postia koskien liiton toimintaa ampuma-aselain uudistukseen liittyen. Koska näistä toimenpiteistä ja liiton kannoista aselakiesitykseen liittyen liikkuu erilaista tietoa, on paikallaan hieman selventää asiaa.



Valtioneuvosto linjasi Kauhajoen koulusurmien jälkeen, että käsiaselupien saantia tullaan rajoittamaan. Tämän jälkeen sisäasianministeriö käynnisti lainvalmistelun. Ensimmäiset tiedot tulossa olevista uudistuksista saatiin maaliskuussa.



Reserviläisliitto päätti tuolloin liittohallituksensa yksimielisellä päätöksellä tehdä jäsenkyselyn tulossa olevista uudistuksista. Tähän jäsenkyselyyn vastasi ennätysmäärä eli yli 3.800 liittomme jäsentä. Tätä kautta saatiin erittäin kattava kuva siitä, miten jäsenistömme esitettyihin uudistuksiin suhtautuu.



Hieman myöhemmin ministeriö julkaisi tarkemman esityksen aselain muutoksista. Vaikka ministeriö ei pyytänyt Reserviläisliitolta lausuntoa, päätimme sellaisen antaa. Tämä lausunto noudatti pitkälti jäsenkyselymme tuloksia. Meillä oli ministeriön esityksiin paljonkin huomauttamista mutta toisaalta joitakin esityksiä pidettiin jäsentemme selvän enemmistön taholta hyvinä.



Valtioneuvosto jätti eduskunnalle lopullisen esityksensä ampuma-aselaista juhannuksen alla. Esityksessä ei ollut juurikaan huomioitu Reserviläisliiton eikä muidenkaan lausunnonantajien näkemyksiä. Esityksen eduskuntakäsittely siirtyi kesän jälkeiseen aikaan. Tähän lakiesitykseen liitto ei toistaiseksi ole ottanut kantaa mutta on jakanut siihen liittyviä tietoja ja tiedottanut erilaisista näkökannoista asiaan mm. liiton nettisivuilla. On totta, että osa kiireessä kirjoitetuista tiedotteistamme olisi voinut olla sisältönsä puolesta onnistuneempiakin.



Liittohallituksemme muodosti 12.9. pitämässään kokouksessa työryhmän, joka laatii liiton lausunnot aselakiesitykseen liittyen. Pyrimme kuultavaksi kaikkiin niihin valiokuntiin, jotka Eduskunnassa asiaa käsittelevät. Työryhmämme työtä johtaa liiton ensimmäinen varapuheenjohtaja Osmo Suominen ja jäseninä ovat Helsingin piiriä liittohallituksessa edustava Erkki Andersson sekä Pirkanmaan piirin asevastaava Matti Heikkilä. Sihteerinä toimii allekirjoittanut.



Työryhmä pyrkii aloittamaan työnsä ensi viikolla. Toistaiseksi olemme keränneet jäseniltämme palautetta lakiesityksestä. Sitä on toistaiseksi tullut vähemmän kuin olisi voinut olettaa siihen nähden kuinka kiivaana aselakiesityksestä käyty keskustelu on viime viikkoina järjestössämme käynyt. Yksittäisiä jäsenyydestä eroamisia on tapahtunut.



Reserviläisliitto ei ole halunnut yhtyä vaatimuksiin lakiesityksen vetämiseksi pois Eduskunnasta. Emme ole pitäneet sitä tarkoituksenmukaisena tapana toimia, koska Eduskunta erittäin todennäköisesti tulee muuttamaan nykyistä aselakia tavalla taikka toisella. Olemme katsoneet, että parempaan lopputulokseen pääsemme vaikuttamalla lain sisältöön. Vaikuttaminen taas on mahdollista vain, jos keskusteluyhteys Arkadianmäellä istuviin lainsäätäjiin on olemassa.



Tätä linjausta ei ole tehnyt Reserviläisliiton puheenjohtaja eikä liiton toiminnanjohtaja vaan liittohallitus. Viimeksi asiaa linjattiin 12.9. kokouksessa. Vain Helsingin piirin hallitusedustajilla oli asiasta eriävä näkemys. Liittohallituksen linjaus puolestaan nojaa em. jäsenkyselyyn.



Korostan ja alleviivaan sitä, ettei tämä tarkoita Reserviläisliiton kannattavan nyt eduskuntakäsittelyssä olevan aselakiesityksen hyväksymistä sellaisenaan. Tulemme varmasti tekemään erittäin paljon muutosesityksiä sen sisältöön. Näiden muutosesitysten linjaaminen on em. työryhmän tehtävänä. Sanansa saa luonnollisesti sanoa myös liittohallitus. Esityksistä varmaan keskustellaan myös ainakin RUL:n ja RESUL:n kanssa. Aikaa tälle työlle on, sillä Eduskunnassa aselaki saa perusteellisen käsittelyn. On mahdollista, että päätös aselaista siirtyy ensi vuoden puolelle.



On totta, että Reserviläisliitto on ollut maltillisen linjansa kanssa viime aikoina melko yksin ja, että alalla toimivien järjestöjen yhteistyössä olisi ollut paljonkin parantamisen varaa. On kuitenkin myös niin, että parantamisen varaa olisi ollut puolin ja toisin. Esim. RESUL:n keväisen lausunnon aselain muutosesityksistä saimme käyttöömme vasta sitä erikseen pyytämällä. Näitä esimerkkejä voisin mainita monta muutakin. Tässä on ensi kerralla pyrittävä puolin ja toisin parempaan suoritukseen.



Yhteistyössä ei sinänsä luulisi olevan ongelmaa, sillä tavoite on meillä kaikilla sama. Pyrimme kaikki siihen, että ampumaurheilu niin Reserviläisliiton kuin muidenkin järjestöjen puitteissa voisi Suomessa jatkua myös tulevaisuudessa. Tämä tavoitteen eteen myös Reserviläisliitto tekee tällä hetkellä hartiavoimin töitä.



Lähetän tämän postin Reserviläisliiton jäsenyhdistysten ja piirien puheenjohtajille sekä liiton hallituksen jäsenille ja piirien toiminnanjohtajille. Pyydän, että sinä omalta osaltasi pyrkisit rauhoittamaan asiasta parhaillaan käytävää, osin erittäin kiivasta keskustelua. Jyrkät puheenvuorot, pelottelu jäsenyydestä eroamisilla, liiton johdon erovaatimukset ja suoranaiset uhkaukset eivät vie yhteistä asiamme piiruakaan eteenpäin. Mikäli katsot tarpeelliseksi, voit lähettää tämän viestin edelleen johtamasi yhdistyksen jäsenille.



Olli Nyberg

toiminnanjohtaja
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: frank - lokakuu 11, 2009, 22:45
Joopa joo.

Tätä samaa hokemaa on kuunneltu jo pitkään.

Liitto "vaikuttaa taustalla" , "älkää huolestuko" , "ei vaikuta meihin"  jne jne.



Hallituksen esitys ON JO ANNETTU ja siitä näkyi, ettei ollut vaikutettu mitenkään !



Kiltteydestä ja sen saavutuksista luulisi olevan jo oppia EU:sta.



Kyllä nyrkin lyöminen pöytään ja ruman sanan sanominen niinkuin se on, kuuluu

demokratiaan, siinä missä muutkin lailliset keinot.



Liitto ei saa ainakaan minulta minkäänlaisia pisteitä edunvalvonnasta tämän asian tiimoilta.
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: Poikma - lokakuu 12, 2009, 08:24
LainaaKyllä nyrkin lyöminen pöytään ja ruman sanan sanominen niinkuin se on, kuuluu

demokratiaan, siinä missä muutkin lailliset keinot.

+1

Tuota ihmeellistä hyssyttelylinjaa olen ihmetellyt muuallakin, mm. eräällä nimeltämainitsemattomalla foorumilla laitetaan keskustelusäie heti lukkoon jos joku vähän "korottaa ääntään". En tarkoita että asiattomuudet pitäisi sallia, mutta kyllä tässä asiassa pitäisi jo oikeasti  lyödä sitä nyrkkiä pöytään eikä odotella että kyllä ne asiat vaan jotenkin itsestään hoituu :evil:  :evil:
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: JKr - lokakuu 12, 2009, 12:55
Lukekaa uusin Reservilainen. Sama paskaa jauhavat.
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: SO - lokakuu 12, 2009, 16:04
Vaikuttakaa kun ei ole ketju vielä lukossa eikä poistettu ;)

http://www.res.fi/foorumi/index.php/topic,3888.0.html
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: mamannon - lokakuu 12, 2009, 17:02
Kummastuttaa tuo Nybergin kommentti, että reserviläisliitto ei halua katkaista keskusteluyhteyttä eduskuntaan. Eihän se voi katketa, vaikka sanoisivat tai tekisivät mitä, kun reserviläisliiton puheenjohtaja Markku Pakkanen on istuva kansanedustaja. Ei lupaa hyvää..



T: mamannon
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: tverho - lokakuu 21, 2009, 09:46
Reserviläisliiton jäsenten kannattaisi nyt saattaa äänensä kuuluviin:



------------------------



tiedotus@reserviläisliitto.fi:



Toinen jäsenkysely aselaista käynnistyy



Reserviläisliitto laatii lausuntonsa aselain muutosesityksistä jäsenkyselyiden avulla.



Lue lisää: http://www.reservilaisliitto.fi/index.phtml?s=7&137_m=7796

--



Mahdolliset listaa koskevat kysymykset voit lähettää osoitteeseen: tiedotus@reservilaisliitto.fi



Ystävällisin terveisin

Reserviläisliitto ry
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: Klpro - lokakuu 21, 2009, 14:15
Ja levittäkää sanaa varsinkin niille jäsenille, jotka eivät nettiä käytä
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: JTa - lokakuu 21, 2009, 16:39
Kyselyyn voipi vastata paperilomakkeen lisäksi sähköisesti. Suosittelen tekemään molemmat, ihan varmuuden vuoksi..
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: veeteetee - lokakuu 21, 2009, 18:33
Kysely on taidolla tehty eli kokonaisvaltaisesti pielessä olevasta ehdotuksesta on valittu ne pikku kohdat, joihin liitto ehkä uskaltaa ottaa kantaakin. Ero esim. Eduskunnassa 07.10. pidetyssä tiedotustilaisuudessa jaettuun materiaaliin verrattuna on selkeä, vertaa itse vaikkapa osoitteissa

http://www.aselaki.info/materiaalit/Amp ... 071009.pdf

http://www.aselaki.info/materiaalit/Lak ... 6_2009.pdf
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: heiskanen - marraskuu 21, 2009, 18:14
Joo.Mikä ihme on kun joka paikassa on tämän tyylin kyselyitä?Nimenomaan muotoillaan kysymykset niin,jottei voi vastata siten että oma mielipide tulee selkeästi julki...

Samaa paskaa jokapaikassa:Res-liiton kyselyt,työilmapiiri-kyselyt työpaikalla mm.. No,vallan kahvaan päässeet haluavat kuulla tietyn vastauksen(tai eivät halua kuulla väärää vastausta) ja muotoilevat kysymyksetkin niin.



Kyllä täytyy herrojen haalia jos minkälaista virkaa monesta suunnasta ja pedata tulevia "mahdollisuuksia"!Sitten ei uskalleta olla rehellisesti ja kuuluvasti mistään asiasta mitään mieltä.Pelkäävät että tyssää urakehitys,jos ajaisivat turhan äänekkäästi asioita,joitten hoitoon ovat jostakin kumman syystä valitut...



En sano että kaikki oli joskus entivanhaan paremmin,mutta käsittääkseni oli selkeämpi ero herralla ja rahvaalla.Vai "jaetaanko" nykyisin sopivasti näennäistä valtaa sopiville henkilöille ainoastaan sen takia että pysyy turvat niillä kiinni?Ja samalla rahvas luottaa siihen,että kyllähän asiat ovat hoidossa-Herrat hoitaa...Rahvas ei vaan jumankeuta älyä ettei herrat ole nykypäivänä enää pelkästään muitten asioita hoitamassa virassaan.Niitten kun täytyy yrittää pitää myös itsensä uraputkessa.Ei siinä sinänsä mitään,enhän minäkään halua esim. lopputiliä töistä,silti hoidan työni niin hyvin kuin osaan.Nykypäivän "herrat" mielestäni pääsääntöisesti hoitavat omaa tulevaisuuttaan.



Palatakseni enemmän ammunta-harrasteeseen:Miksi joka järjestössä luullaan että "ei asiat meitä koske"?Miksi ei ole järjestöjen ylitse yhtenäistä linjaa?Miksi...



Päätän täältä tähän koska eihän tästä mitään hyötyä ole jauhaa jollakin foorumilla asioista mihin voi vaikuttaa ainoastaan nokkelasti muotoilluilla vastauskaavakkeilla(ei niilläkään oikeasti).
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: 53R - marraskuu 21, 2009, 18:42
Vastauskaavakkeilla yritetään vaan lepyttää jäseniä luulemaan että liitto edes yrittäisi tehdä asioille jotakin. Reserviläisliitto tekee mitä Lehtonen haluaa, luulis ihan että reserviläisliittokin on aselain tiukentamisen kannalla kun eivät mitään tee.
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: SO - marraskuu 22, 2009, 15:31
Paras tapa vaikuttaa RES-liiton toimintaan on niin että ollaan yhteydessä omaan piiriin ja piirin edustajiin jotka istuvat piirihallituksessa. Näiden ko. heppujen pitää tuoda oman piirin jäsentensä asiat esille eikä pelkästään pohtia ottaisinko tällä kertaa pullan vai kampanisun. Liiton puheenjohtajakaan, legendaarisen Eino yhtyeen basisti, ei sen vertaa ole kiinnostunut omista jäsenistään että olisi puolen vuoden aikana saanut järjestymään tapaamista erään suuren pääkaupunkiseudulla vaikuttavan reserviläisyhdistyksen kanssa aselakiaiheesta. Sen sijaan muille on kyllä info kelvannut, myös vihreille.
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: veeteetee - marraskuu 22, 2009, 16:30
Tämä kannattaa muistaa:

First they came for the communists, and I did not speak out—because I was not a communist;

Then they came for the socialists, and I did not speak out—because I was not a socialist;

Then they came for the trade unionists, and I did not speak out—because I was not a trade unionist;

Then they came for the Jews, and I did not speak out—because I was not a Jew;

Then they came for me—and there was no one left to speak out for me.



Nykyisessä aseilmapiirissämme se voisi mennä vaikka näin:

Ensin kiellettiin järeät käsiaseet, enkä sanonut mitään - koska ammuin vain .22:illa;

Sitten kiellettiin itselataavat reserviläisaseet, enkä sanonut mitään - koska olin jo nostoväkeä;

Sitten kiellettiin äänenvaimentimet, enkä sanonut mitään - kyllä hirvimetsälle ääntä mahtuu;

Nyt minut on kutsuttu poliisilaitokselle luovuttamaan aseeni tarpeettomina - ja kaikkien mielestä se on minulle oikein.
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: SO - joulukuu 01, 2009, 20:10
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/12/tuhannet_aseluvat_saatetaan_peruuttaa_1229898.html

 

Tuhannet aseluvat saatetaan peruuttaa

julkaistu tänään klo 16:00, päivitetty tänään klo 17:51

Poliisi tarkastaa kaikkien rikoksista epäiltyjen suomalaisten aseluvat. Rikosilmoitus- ja aseluparekistereistä on tehty ristiinajo, jonka tuloksia käydään parhaillaan läpi maan kaikissa poliisilaitoksissa. Tarkastus voi johtaa jopa tuhansien aselupien peruuttamiseen.



Suomen jokainen poliisilaitos on saanut sisäasiainministeriöstä listan, johon on koottu kunkin alueen kaikki sellaiset aselupien haltijat, joita on joskus edes epäilty jostain rikoksesta. Listan nimet on saatu ajamalla ristiin valtakunnallinen aseluparekisteri ja rikosilmoitusrekisteri. Listoilla on yhteensä kymmeniätuhansia nimiä, jotka poliisi joutuu nyt käymään läpi.



Pelkkä rikoksesta epäily tai liikennerikkomus ei johda mihinkään, mutta jos aseluvan haltija on oikeudessa tuomittu esimerkiksi väkivalta- tai huumausainerikoksesta, hänellä on toistuvia putkapidätyksiä tai törkeitä rattijuopumuksia, on edessä poliisitutkinta.



- Tutkinnassa on tehtävä päätös, haetaanko henkilön aseet poliisiasemalle. Henkilöä itseään tietysti kuullaan ja hän saa kertoa oman näkemyksensä tapahtumista ja siitä, mihin hän aseita tarvitsee. Sen jälkeen ratkaistaan, peruutetaanko luvat vai annetaanko varoitus, jolloin ampuma-aseet palautetaan henkilölle takaisin, kertoo Pohjois-Savon poliisilaitoksen alueella tehtävästä tarkastuksesta vastaava komisario Risto Jääskeläinen.



Jääskeläisen mukaan kovin vanhat synnit eivät aselupaharkintaan vaikuta, sillä kyse on yleensä pari kolme vuotta vanhoista tuomioista. Myös tätä vanhemmat tuomiot voidaan kuitenkin ottaa huomioon, jos rötöksen vakavuus ja törkeys antavat aihetta.



- Jos ei täytä enää niitä edellytyksiä, jotka ovat olleet kun aselupa on myönnetty, niin kyllä se varmasti on yleisen järjestyksen ja turvallisuuden kannalta parasta, että henkilöltä otetaan aseet ja luvat pois, komisario linjaa.



Tuhansilta aselupa pois?



Idea lupien läpikäyntiin on syntynyt vasta Jokelan ja Kauhajoen koulusurmien jälkeen. Rekisterit on ajettu ristiin poliisin ylijohdon määräyksestä, mutta listalle joutuneiden nimien tarkkaa määrää ei sisäasiainministeriöstä suostuta kertomaan. Listalla on joka tapauksessa kymmeniätuhansia nimiä, sillä yksistään Pohjois-Savon poliisilaitoksen alueella listalta löytyy 3 107 nimeä. Niistä poliisin puheille joutuu kuitenkin vain pieni määrä.



- Voi olla, että se jää Pohjois-Savossa alle 10 prosenttiin, arvioi Jääskeläinen. Hän perustaa näkemyksensä listasta tekemäänsä otantaan.



Mikäli tutkintaan otettavia on muiden poliisilaitosten alueella samassa suhteessa kuin Pohjois-Savossa, on poliisitutkintaan koko maassa joutumassa tuhansia ihmisiä. Osa näistä selvinnee pelkällä varoituksella, mutta monella on edessä myös aseista luopuminen.



Uusi rekisteri jo suunnitteilla



Nyt tehty valtakunnallinen rekistereiden ristiinajo on ensimmäinen kerta, kun poliisi pystyy järjestelmällisesti vertaamaan omia rekisteritietojaan. Rekisterit eivät vielä toimi samassa tietojärjestelmässä, mutta parannusta asiaan on luvassa: uusi järjestelmä on jo suunnitteilla, ja käytössä sen on määrä olla vuoden 2011 puolivälissä. Poliisissa uutta järjestelmää jo komisario Jääskeläisen mukaan odotetaan:



- Ihanne olisi, että kun henkilö kirjataan rikosilmoitusjärjestelmään vaikkapa törkeästä pahoinpitelystä epäiltynä, järjestelmä ilmoittaisi heti kaikki ne luvat, jotka henkilöllä on sillä hetkellä voimassa.



Poliisin kannalta hyödyllisiä tietoja olisivat aselupien lisäksi myös esimerkiksi henkilölle myönnetty järjestyksenvalvoja- tai vartijakortti sekä ammattiajolupa. Kyse on kaikissa näissä tapauksissa siitä, onko tällaisen luvan saaneella henkilöllä yhä edellytyksiä olla luvanhaltija.



Tutkinta aloitettu myös oma-aloitteisesti



Aselupien osalta tutkinta on monissa poliisilaitoksissa aloitettu jo oma-aloitteisesti, eli siis jo ennen nyt tehtyä valtakunnallisten rekistereiden ristiinajoa. Esimerkiksi Pohjois-Savossa tutkinta on tänä vuonna aloitettu jo runsaassa 200 tapauksessa.



- Asioihin puututaan ja tarkastukset tehdään lähes poikkeuksetta automaattisesti, jos aseluvanhaltijaa epäillään rikoksesta, tai jos hänen käytökseensä joudutaan puuttumaan esimerkiksi kotihälytystilanteessa, lupaa Jääskeläinen.



YLE Uutiset / Pekka Niiranen
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: frank - joulukuu 06, 2009, 13:50
Edellä olevassa kiinnitti huomiota rekisteri EPÄILLYISTÄ.

Eikö tietoja epäillyistä hävitetäkään, sen jälkeen, kun aiheeton epäily ei johda syyteeseen, tai toimenpiteisiin ?



Jos siis henkilöstä tehdään vaikkapa 2 aiheetonta rikosilmoitusta, niin siinähän on sitten poliisin mielestä jo suurrikollinen ?



(Suomessahan esim. avioerojen ja muiden riitojen yhteydessä, tehtaillaan melkoisesti perättömiä ilmiantoja ja rikosilmoituksia)
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: HJu - joulukuu 06, 2009, 16:35
Patja-järjestelmään jää kaikki perusteettomatkin epäilyt ikuisiksi ajoiksi. Asianomaiset eivät pääse tutkimaan tietojaan.



DDR oli pahainen oppipoika näissä ilmiantosysteemeissä.
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: Th1972 - joulukuu 06, 2009, 21:42
Ei ehkä kannata maalailla piruja seinille, kun ei tiedä mistä puhuu?



PATJA = Poliisiasiaintietojärjestelmä on ihan eri asia kuin EPRI=Epäiltyjen rekisteri. Molemmista löytyy tietoa googlettamalla, muun muassa rekisteriselosteet.



EPRI ei ole mikään STASI tyyppinen "vihjerekisteri" vaan ihan oikea ja toimiva tiedustelutiedon välityskanava. Sinne kirjattu tieto on kirjaajan vastuulla, joten sinne ei ihan huvikseen kirjoitella mitä sattuu..



PATJA:nkaan tiedot eivät toki ole "ikuisia", koska siitäkin järjestelmästä merkinnät poistuvat aikaa myöten..



Joka tapauksessa virkamiehen on tehtävä jokaisen päätöksensä pohjaksi sen verran pohjatyötä / tietojen tarkistamista, jottei kuittaa virkavirheestä rangaistusta! Eli vaikka jollekin viattomalle olisikin sattunut useita PATJA merkintöjä, niin ei kestä montaa minuuttia tarkistaa, että kyseessä on täysin viaton ihminen...  :wink:



Muutoinkin suosittelen miettimään ihan aikuisten oikeasti jotain rakentavaa tekemistä, jos suomen poliisi tuntuu ahdistavan joka käänteessä? Suomen poliisi on kuitenkin jopa eurooppalaisessa mittapuussa aikamoinen paperileijona, jossa nopeita liikkeitä vältetään viimeiseen asti..  :think:
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: HJu - joulukuu 06, 2009, 23:20
Taisi osua.



Tosiasia näyttää olevan että poliisi ei ole osannut perua aselupia edes tuomituilta rikollisilta. Joku on saattanut saada luvat tuomioista huolimatta. Siksi syynätään kymmeniätuhansia lupia uudestaan.



Tässä valossa hieman optimistista alkaa selittää että turhista ilmiannoista ei ole riesaa "kun poliisi viitsii vähän asiaa selvittää." Mitä jos poliisi ei viitsi?



Olisi hienoa jos poliisin lupahallinto noudattaisi voimassaolevia lakeja ml. aselaki, perustuslaki ja hallintolaki.



Valitettavasti näin ei joka laitoksella ole ja se tahraa koko järjestelmää.
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: Th1972 - joulukuu 07, 2009, 10:12
Niin näytti osuvan?  :wink:



Kommentoin ainoastaan sitä, että PATJA:n tiedot vanhenevat / poistuvat aikanaan. Eivät ole siis ikuisesti järjestelmässä. Tarkempia tietoja näistä aikamääreistä voi etsiä vaikka rikosten vanhenemisajoista ja rekisteriselosteista.



Lisäksi jokaisella kansalaisella on oikeus saada tietoa (käytännössä tuloste) siitä mitä tietoa PATJA:aan on hänestä kirjattu. Soitto kotipaikkakunnan poliisilaitokselle, niin sieltä saa tarkempaa tietoa miten omaa tarkastusoikeuttaan voi käyttää.



DDR:stä en tiedä mitään, mutta edellisen HJu:n postauksessa oli pari aika isohkoa virhettä, jotka korjasin.



Lisäksi kerroin jollekin, jolle asia ei ehkä ole selvä, että on olemassa myös epäiltyjen rekisteri (joka on siis eri kuin HJu:n viittaus PATJA), ottamatta millään tavalla kantaa siihen mitä rekistereitä poliisi ajaa ristiin missäkin vaiheessa.. Onhan tietty myös mahdollista, että luvan saamisen jälkeen henkilö on syyllistynyt rikokseen ja luvat on jäänyt jostain syystä peruuttamatta? Ja tietysti myös lukuisa joukko muitakin mahdollisia virheitä, joita jokainen työntekijä voi työssään tehdä?



Eräs ydinpointtini oli myös se, että jos valtion virkamiehet toimivallallaan ahdistavat joka käänteessä, niin asialle kannattaa tehdä jotain. Jos elämää katselee siltä kantilta, että mitkä asiat voivat mahdollisesti mennä perseelleen, niin saattaa ahdistustaso nousta turhan korkealle? Minä ainakin luotan useimpiin kanssaihmisiini (esim. kaupan kassaan/rakennusmieheen/katsastusmieheen/järjestyksenvalvojaan/taksikuskiin jne.jne.) siinä määrin, että oletan asioiden hoituvan kuten niiden pitää! Joskus huomaan olleeni väärässä, mutta onneksi aika harvoin! Jos homma on mennyt kunnolla saveen, teen asiasta valituksen/ilmoituksen oikeaan paikkaan ja useimmiten ongelma korjaantuu..



Tarkoitus EI tosiaan ole littuilla, vaan todeta että elämä on kaiken kaikkiaan mukavampaa kun ei näe asioita niin negatiivisesti? Emme toki elä täydellisessä maailmassa, mutta valoisampi suhtautuminen tekee päivistä mukavempia?



Enkä itseasiassa ole ollut vajaaseen vuoteen poliisi, mutta luotan useimpiin niistä silti edelleen!  :D Täytyy toki myöntää, että tunnen myös poliiseja, joihin en luota!! Mutta niin tunnen kyl taksikuskeja, rakennusmiehiä ja muutaman kaupan kassankin (vain joitain ammatteja mainitakseni!) joihin en luota pätkääkään..
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: mamannon - joulukuu 07, 2009, 20:08
Sen verran voin omasta kokemuksestani sanoa, että jos maksan käteisellä, tarkistan aina vaihtorahat... Päivittäistavarakaupoissa on yllättävän paljon kassoja, joilta "unohtuu" osa palautusrahoista. Tiedä sitten ovatko varkaita vai onko laskutaito niin huonoa...



T: mamannon
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: HJu - joulukuu 07, 2009, 22:29
LainaaKommentoin ainoastaan sitä, että PATJA:n tiedot vanhenevat / poistuvat aikanaan. Eivät ole siis ikuisesti järjestelmässä. Tarkempia tietoja näistä aikamääreistä voi etsiä vaikka rikosten vanhenemisajoista ja rekisteriselosteista.


Tästä on valitettavasti näyttöä että Poliisin järjestelmistä eivät tiedot aina katoa vaikka pitäisi. En tiedä liittyykö käyttäjävirheisiin vai järjestelmien bugeihin. Kun uutta Patjan korvaajaa hankitaan ja Patjan tietoja konvertoidaan niin voin vaikka lyödä vetoa että uuteen järjestelmään siirtyy Patjasta tietoja joita Patjassa ei edes pitänyt enää olla. On ne tietokantakonversiot sen verta vekkuleita tapauksia: Nim. Myyn niitä työkseni.



Patjaan pitää käyttöohjeen mukaan kirjata JOKAINEN ilmoitettu rikos VAIKKA ilmoittajan henkilöllisyyttä ei ilmoitushetkellä voitaisikaan todentaa. Näin lukee Poliisin PATJA-ohjeissa. -> Järjestelmään ilmestyy myös nimettömiä ilmiantoja. Mihin ne johtavat on sitten aina virkamiehestä kiinni. Systeemiin ne jäävät eikä niitä tosta vaan saa poistaa. Jos ne 10 vuoden päästä poistetaan niin ei se nyt paljon lohduta kun ne oikeasti pitäisi poistaa sieltä heti jos ilmenee että ilmoitus oli aiheeton.



Uutta syysteemiä ovat joka tapauksessa hankkimassa: http://www.hankintailmoitukset.fi/fi/notice/view/2009-026748/ Sinne tulee sitten aselupa-asiatkin.


LainaaLisäksi jokaisella kansalaisella on oikeus saada tietoa (käytännössä tuloste) siitä mitä tietoa PATJA:aan on hänestä kirjattu. Soitto kotipaikkakunnan poliisilaitokselle, niin sieltä saa tarkempaa tietoa miten omaa tarkastusoikeuttaan voi käyttää.


Näin lain mukaan. Eräillä laitoksilla jopa omista aseluvista ei ole suostuttu antamaan tulostetta tarkistettavaksi. Ei liity Patjaan vaan virkakoneiston laintuntemukseen joka ei aina ole aivan tapissa. Sehän se varsinainen ongelma näissä aselupa-asioissa on ollut viimeiset 4-5 vuotta: Viranomainen ei tunne lakeja ja soveltaa niitä lainvastaisesti. Siihen ei sitten puututa kovinkaan tiukasti. Vai kuinka monta virkamiesta on erotettu tai saanut edes huomatuksen lainvastaisista lupapäätöksistä. -> Paperilla homma toimii mutta oikeasti ei aina.


LainaaOnhan tietty myös mahdollista, että luvan saamisen jälkeen henkilö on syyllistynyt rikokseen ja luvat on jäänyt jostain syystä peruuttamatta? Ja tietysti myös lukuisa joukko muitakin mahdollisia virheitä, joita jokainen työntekijä voi työssään tehdä?


Sanotaanko näin: Jos niitä "inhimillisiä" virheitä epäillään olevan KYMMENIÄTUHANSIA niin vika ei ole enää inhimillinen vaan systemaattinen. Ja systemaattiset virheet ovat aina johdon vastuulla. Kuka tämänkin ylimääräisen ja johdon virheellisestä ohjeistuksesta ja/tai valvonnan laiminlyönneistä syntyneen työmäärän maksaa ? Poliisijohtoko ? Ehei, sen maksavat sinä, minä ja muut veronmaksajat. Yritysmaailmassa menisi miehiä vaihtoon. Poliisilla ei taida tälläkään kertaa mennä ketään vaihtopenkille.


LainaaEräs ydinpointtini oli myös se, että jos valtion virkamiehet toimivallallaan ahdistavat joka käänteessä, niin asialle kannattaa tehdä jotain.




Sen verran paljon tässä aselakiasiassa olen joutunut/viitsinyt tekemään että aivan tekemättömäksi ei minua voi väittää. Ei minulla poliisia ja varsinkaan järjestyspoliisia vastaan mitään olekaan. Sen sijaan poliiisin keski- ja ylijohdossa on sen sortin ammattitaidottomuutta ja asenteellisuutta nähtävissä ainakin aselupa-asioissa että en sitä veronmaksajana voi hyväksyä. En voisi hyväksyä sitä vaikka en omistaisi yhtään asetta ja harrastaisin pitsinnypläystä.


LainaaJos elämää katselee siltä kantilta, että mitkä asiat voivat mahdollisesti mennä perseelleen, niin saattaa ahdistustaso nousta turhan korkealle? Minä ainakin luotan useimpiin kanssaihmisiini (esim. kaupan kassaan/rakennusmieheen/katsastusmieheen/järjestyksenvalvojaan/taksikuskiin jne.jne.) siinä määrin, että oletan asioiden hoituvan kuten niiden pitää! Joskus huomaan olleeni väärässä, mutta onneksi aika harvoin! Jos homma on mennyt kunnolla saveen, teen asiasta valituksen/ilmoituksen oikeaan paikkaan ja useimmiten ongelma korjaantuu..


Kun näkee että homma menee persiilleen ja tukevasti niin silloin on syytä siitä huomauttaa. Sisäministeriön ja Poliisin kohdalla ongelma on siinä, että ns. tavallisen kansan huomatuksilla ei ole merkitystä. -> Hölmöily saa jatkua.


LainaaTarkoitus EI tosiaan ole littuilla, vaan todeta että elämä on kaiken kaikkiaan mukavampaa kun ei näe asioita niin negatiivisesti? Emme toki elä täydellisessä maailmassa, mutta valoisampi suhtautuminen tekee päivistä mukavempia?


Itse uskon lujasti positiivisen ajattelun voimaan ja noudatan sitä noin yleensä elämässäni. Tässä Poliisin aselupasekoilujen mother lodessa on kuitenkin yritetty aselain lisäksi laittaa myös perustuslaki uusiksi ja se ei ole mitenkään Poliisin, AAHYn tai edes Sisäministeriön toimivaltuuksien piirissä.



Kun katsoo mitä kaikkea säätämistä Sisäministeriössä touhutaan luvallisten aseiden suhteen niin hämmästelen kovasti että samanlaista aktiviteettiä ei kohdisteta esim. talousrikollisiin tai huumekauppiaisiin. Luulisin panos-tuotossuhteen olevan paljon parempi varsinaisissa rikostutkinnoissa kuin riviaseenomistajien syynäämisellä. Erona toki on se, että huumekauppiaat ja talousrikolliset eivät pelaa palloa virkavallan kanssa yhtä tunnollisesti ja sääntöjen mukaan kuin luvallisten aseiden omistajat keskimäärin.



Hyvää joulunodotusta vaan kaikille kaikesta huolimatta !
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: Th1972 - joulukuu 08, 2009, 12:40
Nyt täytyy todeta, että olen melkolailla samaa mieltä kanssasi HJu! Niin poliisijohdon sisäisestä "järjestelmävirheestä", kuin muistakin aselain soveltamiseen liittyvistä pikku erikoisuuksista..



Voin kertoa naamatusten joskus omia eriskummallisia omakohtaisia kokemuksia aselain soveltamisesta..  :lol: Siis entisen esimieheni söhläilyjä omassa aselupa-asiassani.. Homma ei tosiaan mennyt lähellekkään lain kirjaimen mukaan, mutta se siitä..



Hyviä jouluja kaikille täältä myös!



PS. Onneksi saan viettää joulun kotona, kun iso osa itsenäisyyspäivää meni Häkämiehen kanssa kahvitellessa..  :D
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: KAF - joulukuu 08, 2009, 22:05
Kyllähän nuo ajat, minkä kuluttua mikäkin tieto PITÄISI poistu, on mainittu laessa, mutta eipä niitä kovin tiukkaan tunnuta noudatettavan. Itsellä on esim yksi liki 20v vanha "pahoinpitely AO" listalla jossa ei ollut aikanaankaan päätä eikä häntää. Silti se siellä komeili vielä syyskuussa 2009, kun ote aselupahaastattelussa eteeni tyrkättiin.



Luotto koneistoon on aikalailla alhaalla. Yksilöitä arvostan, en toki kaikkia, joiden kanssa olen ollut esim aselupien kautta tekemisissä.
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: heiskanen - joulukuu 09, 2009, 00:17
Joo.. Omakohtaista kokemusta printeistä,mitä poliisi-setä printtailee.Löytyi esim.merkintä jossa oli jotenkin näin:



Pahoinpitely SE.JA.SE päivämäärä.

Olin kyllä kuulusteluissa kyseisestä tapauksesta kyseisenä päivämääränä,ja kuulustelujen edetessä kuulustelijakin sanoi että ei ole syytä enää epäillä minua mistään.Mene kotia siitä.Asiasta en enää kuullut sen koommin.Muistaakseni oli löytynyt oikea syyllinenkin asiaan.



No,annappa olla muutaman vuoden päästä aselupaa hakemaan:Komisario kyseli aika tarkkaan,että mitäs tämä tarkoittaa?PAHOINPITELY SE.JA.SE,tapahtunut tuossa kunnassa??Sinulleko vielä aselupa pitäis antaa?



Kun ei niissä perhanan merkinnöissä lue mitään tarkennuksia,esim. tyyliin aiheeton epäily tai jotain sinnepäin.Tietysti selitin,että kyllä olen kuulusteluissa ollut tapauksen johdosta.Mutta turhaan minua epäiltiin,kuulustelijani ollessa samaa mieltä.Meni jonkun aikaa keskustellessa komissaarin kanssa pahoinpitelystä,viinan juonnista,huono ihminen/hyvä ihminen ynnä muusta... Ilmeisesti onnistuin kuitenkin vakuuttamaan poliisi-sedän ja sain sen ostoluvan.



Mitenhän kävisi nykyään?Sama merkintä ja ei tarvitsisi mennä edes selittämään paikanpäälle että en se minä ollut vaan turhaan kuulustelivat minua silloin.Oikeesti!Varmaan kanslisti-täti soittaisi kertoen ettei tarvi heitä työllistää näillä turhilla hakemuksilla toiste,senkin tappelupukarikriminaali!!Ja luuri korvaan.
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: Th1972 - joulukuu 09, 2009, 07:15
En nyt jaksa ryhtyä kaikkia hevosmiesten tietotoimiston juttuja korjailemaan, joten jääköön tämä viimeiseksi.. Jos joku on ollut 80- luvulla (siis n.20 v. sitten) asianomistajana jossain pahoinpitelyjutussa niin se ei VARMASTI näy tämän päivän PATJA järjestelmässä!



Jos taasen on ollut rikoksesta epäiltynä, niin se toki näkyy mutta ei 20 vuotta, mutta noin alle minuutissa PATJA:lta ehtii tarkistaa miten jutun on käynyt! Edellyttäen tietysti ettei noita epäilyjä ole roppakaupalla?



Sitten on hyvät herrat myös sillälailla, että jos ei kotipaikkakunnan poliisisetä anna sitä aselupaa, niin aina löytyy pykälää korkeampi instanssi jonne voi valittaa päätöksestä, jos kokee kärsineensä vääryyttä!



Tässä unohtuu myös sellainen "pikku" juttu, että ainakin n. 99% aselupa-asioista menee ihan sujuvasti tuubiin! Jos haluamme vielä "löysemmän" lupakäytönnön, niin voimme siirtyä jenkkiläiseen käytäntöön jossa jokainen saa aseen kun latoo taalaa tiskiin.. Mikä ei minun henkilökohtaisen mielipiteeni mukaan ole turvallista / järkevää..



Mutta kuten olen jo edellä sanonut, jos Suomen poliisi tuntuu ahdistavan kovasti, niin asialle kannattaa tehdä jotain?



Kiitos ja anteeksi.. Loppu.
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: HJu - joulukuu 09, 2009, 08:21
Rikolliset siirtyneet mainittuun "jenkkityyliin" ajat sitten. Lupasysteemimme estää lähinnä nuoria ja mielenvikaisia. Ei se ole huono juttu mutta täydellistä systeemiä ei pystytä tekemään.
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: hpa - joulukuu 09, 2009, 20:25
Lainaus käyttäjältä: HJu
Näin lain mukaan. Eräillä laitoksilla jopa omista aseluvista ei ole suostuttu antamaan tulostetta tarkistettavaksi. Ei liity Patjaan vaan virkakoneiston laintuntemukseen joka ei aina ole aivan tapissa. Sehän se varsinainen ongelma näissä aselupa-asioissa on ollut viimeiset 4-5 vuotta: Viranomainen ei tunne lakeja ja soveltaa niitä lainvastaisesti. Siihen ei sitten puututa kovinkaan tiukasti. Vai kuinka monta virkamiesta on erotettu tai saanut edes huomatuksen lainvastaisista lupapäätöksistä. -> Paperilla homma toimii mutta oikeasti ei aina.




Avovaimo kävi pari viikko sitten hakemassa lapsemme passia poliisilaitokselta. Samalla kyseli rinnaikkaisluvista minun aseisiin. Tässä yhteydessä kansliti-täti antoi avovaimolle tulosteen aseluvistani. Eikö nuo aserekisterin tiedot ole salassa pidettäviä? Sieltä sai kuitenkin osoitteen ja tiedot aseista. Tuollainen lappu voisi olla tietyissä piireissä aika "kuumaa" kamaa...
Otsikko: Re: Reserviläisliiton lausunto jäsenille
Kirjoitti: Colt - joulukuu 15, 2009, 21:54
Lainaus käyttäjältä: hpaAvovaimo kävi pari viikko sitten hakemassa lapsemme passia poliisilaitokselta. Samalla kyseli rinnaikkaisluvista minun aseisiin. Tässä yhteydessä kansliti-täti antoi avovaimolle tulosteen aseluvistani. Eikö nuo aserekisterin tiedot ole salassa pidettäviä? Sieltä sai kuitenkin osoitteen ja tiedot aseista. Tuollainen lappu voisi olla tietyissä piireissä aika "kuumaa" kamaa...

Aselupatiedot ovat salassapidettäviä dokumenttejä. Tämä tieto seisoo myöskin aselaissa. Eli kanslisti on rikkonut ainakin kahta eri lakia. Toinen on aselaki ja toinen on tietosuojalaki.