- Hensoldt Fero-D12 (DF) 8X30 kiikarin puolikas retikkelillä 25e
- yo. ilman retikkeliä 15e
- Hensoldt Fero-D16 8X30 kiikarin puolikas retikkelillä 45e (ehkä myynnissä)
- yo. ilman retikkeliä 30e
Nämä ovat siis entisiä Saksan armeijan kiikareita, jotka ovat muuten käyttökunnossa, mutta kollimointi, eli kiikarinpuolikkaiden asemointi keskenään, on viturallaan. Sahasin katki ja hioin "nätiksi". Yksittäisokulaarisäätö mahdollistaa tämän. Lisätietoa näistä esim. http://www.holgermerlitz.de/seven8x30.html
Lisäksi myynnissä pari kertaa metsässä käynyt uutena ostettu Fujinon M24 jenkkiarmeijan 7X28 pikkukiikari. Löytyy retikkeli ja lasersuojaus. Lisää tietoa esim. http://www.fujinon.de/en/optical-produc ... ba5f98acd2
Hintaa haluan 200 euroa.
t tommi
Lainaus käyttäjältä: tverho
- Hensoldt Fero-D12 (DF) 8X30 kiikarin puolikas retikkelillä 25e
Niin onko tämä nyt sitten:
A: Hensoldt DF
vai
B: Steiner Fero D12?
Nimittäin D12 on muovirunkoinen 70-luvulta ja DF metallirunkoinen (kumipäällysteinen) 50-luvulta. Hensoldt D12:sta ei ole olemassakaan!
A. Hensoldt DF joka tunnetaan myös nimellä Hensoldt FERO D12, hassua kyllä saksalaiset numeroivat Hensoldtin ja Steinerin kiikarit samalla mallinumerolla. Hensoldtin vv. 59 - 63 valmistettu kiikari on kaikin puolin ylivoimainen Steinerin 60-luvun lopun - 70-luvun alun vastaavaan, joka olikin yritys selvitä huomattavasti halvemmalla..
t tommi
tsekkaa private mail
vastattu Hetu82:lle.
Retikkelipuolen kiikarinpuolikkaita olikin vain yksi järjellä ja se on varattu Hetu82:lle.
t tommi