TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Ballistiikka ja jälleenlataus => Aiheen aloitti: SO - tammikuu 09, 2009, 23:04

Otsikko: 300LM
Kirjoitti: SO - tammikuu 09, 2009, 23:04
Avataan tänne oma aihe 300LM:lle niin ei sotketa muita juttuja enempää. Ohessa on muutamia kuvia liittyen projektiin. Ylempi on silmämitalla mallinnettu GB488 ja alempa jotain muuta.



(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://www.elisanet.fi/so/300/338.jpg%22%3Ehttp://www.elisanet.fi/so/300/338.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)



(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://www.elisanet.fi/so/300/xln.jpg%22%3Ehttp://www.elisanet.fi/so/300/xln.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - tammikuu 10, 2009, 00:11
Lainaus käyttäjältä: Lahtis
Lainaus käyttäjältä: JPuBergereillä ja tällä luodilla tulee olemaan yksi merkittävä ero... Piipun tarkkuuskestoa enemmän kuin voisi kuvitella. Eli kun aiemmin noissa nopeuksissa on laskettu kuulaa piipusta ulos, niin aseen kesto on vaihdellut siinä 700-1000 laukauksen kieppeillä (siis oikeasti tarkkana). Tälle luodille voi huoletta uskoa tulevan huonoimmillaankin 3x enemmän, mutta voi kestää jopa vielä enemmän. Asia selviää kun noita on päästelty tarpeeksi piipun läpi :)

Kerrotko tarkemmin?



/Antti


Aikaisemmin on Koheltajan toimesta todennettu että 300LM kadottaa rihlat piipusta 1000 laukauksella. Samoja "piipunpolttaja" kaliipereita on myös monet muut, niissä on myös reipas kuparointi arkipäivää. Piipun ikää voidaan kasvattaa pienentämällä piippukitkaa, näin ainakin uskomme, ja siitä on todisteena myös saksalaisen ase jolla ammuttiin tuhansia laukauksia, kovilla latauksilla ja suurilla lähtönopeuksilla.



Eräs lähde tietää kertoa seuravaa (liekö sitten vuorenpeikon hugaa?)

http://guns.connect.fi/gow/petepai3.html



Puhdaskuparin sulamispiste on korkeampi kuin pronssi- tai messinkiseoksien, Lubaloyn, Gilding-metallin, Maillechortin ja Tombakin, joten kupari on vähemmän altista vaipoittamaan piipunreikää kuin nämä vaippaseokset, vaikka se niitä pehmeämpää onkin. Vaipoittumista, kuten lyijyttymistäkin, aiheuttaa erityisesti luodin kylkien pinnan sulaminen kitkalämmöstä, eikä siis mekaaninen hankaus, jonka irrottaman vaippametallin puhaltaa yleensä piipusta ruutikaasun virtaus. Sulamalla irronnut vaippametalli tai lyijyseos tavallaan "hitsautuu" kiinni piipputeräkseen, josta sen irrottaminen mekaanisin tai kemiallisin keinoin on enemmän tai vähemmän työlästä.



Ylimenokitka vastustaa luodin työntymistä rihloihin. Vastus on sitä suurempi, mitä kovempaa on luodin/vaipan materiaali, mutta myös vaipan paksuudella on merkitystä - joskus hyvinkin eriskummaiselta kuulostavalla tavalla: Ohut ja pehmeä vaippamateriaali, tai ehkä vain galvaaninen kuparipinnoite pehmeähkön puristelyijyluodin peittona, voi tuottaa julki-jumalattoman ylimenokitkan, kun luoteja ammutaan kuiviltaan, tavoitellen sinänsä aivan kohtuullista lähtönopeutta latauksella, jota on totuttu käyttämään tombakkivaippaisten luotien saatteena: Luodin peräpää tyssäytyy eli niittautuu piipunputken "suppelon" eli ylimenokartion täyttäväksi. Pesäpaine voi kehittyä vaarallisenkin korkeaksi.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - tammikuu 10, 2009, 11:03
Vaippamateriaaleista ei kovin paljoa löydy kirjoitettua tietoa, yleensä törmää nimiin J4, Ms95 ja Ms90.

Vihtavuoren Reloading Manual kertoo, että yleensä vaipat valmistetaan kuparin ja sinkin seoksesta. Eli virallisemmin seoksina käytetään CuZn5 ja CuZn10.



CuZn5 tunnetaan myös nimellä Ms95. Koostumus on karkeasti 95%Cu, 5%Zn ja tästä johtuu nimitys Ms95. Erääksi lämpötilaksi on mainittu 1055-1065 astetta.



CuZn10 tunnetaan nimellä Ms90. Koostumus vastaavasti 90%Cu ja 10%Zn -> Ms90. Lämpötila tälle seokselle on annettu 1025-1040 astetta.



Kuparia koneistettaessa käytetään puolestaan CuTeP, eli kansan kielellä telua. Koostumus on 99,5% Cu ja piirun verran Te ja aavistus P. Telulle on annettu lämpötilaluku 1060-1080 astetta. Täysin puhtaan kuparin sulamispiste on 1083 astetta.



Eli kuten aiemmassa teksissä mainittiin niin mitä puhtaampaa kupariseos on, sen korkeampi on sen sulamispiste. Joten ei muuta kuin KVG päälle...
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: Lahtis - tammikuu 10, 2009, 21:18
Piippukitka kävi mielessä, mutten uskonut sen voivan vaikuttaa noin paljoa, varsinkaan kun kuulissa ei ollut johderenkaita. Mahtaisiko niiden lisäys huonontaa ballistisia ominaisuuksia? Koneistusaika ainakin tulisi kasvamaan jonkun verran.. En kyllä usko piipun eliniän kolminkertaistumiseen, mutta ampumallahan se selviää.



Hienoa että porukka jaksaa panostaa hommaan näin paljon. Innolla odottelen testituloksia. :)



Btw mikä paja tekee koneistustyöt, jos saa udella?



/Antti
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: JL - tammikuu 11, 2009, 19:51
Lainaus käyttäjältä: Lahtisblabla... varsinkaan kun kuulissa ei ollut johderenkaita. Mahtaisiko niiden lisäys huonontaa ballistisia ominaisuuksia?...blabla

/Antti


Jokainen johderengas synnyttää oman shokkiaaltorintamansa.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - tammikuu 11, 2009, 20:49
(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://www.elisanet.fi/so/300/renkaat.jpg%22%3Ehttp://www.elisanet.fi/so/300/renkaat.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)



Kaikenlaisia variaatioita on kyllä laskettu ja simuloitu.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: JL - tammikuu 12, 2009, 16:10
Jos jotain sattuu kiinnostamaan, alla hi-speed varjokuvaa eri nopeusalueilta. Mainittu ilmiö näkyy hyvin:

(jokainen shokkiaaltorintama lisää vastusta)



"These four photos show the substantial changes in the shock ware and turbulence patterns for the same bullet at different velocities. The "M" stands for Mach and the numerical value represents the velocity of the bullet relative to the speed of sound at the time of the shot."

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://img179.imageshack.us/img179/4632/luotift1.jpg%22%3Ehttp://img179.imageshack.us/img179/4632/luotift1.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)





"shadowgraph of a 7.62NATO bullet at Mach 2.3. The primary shock wave (Mach cone) forms a nominal 60° angle at this velocity. A secondary shock wave can be seen coining from the cannelure. Turbulence in the air behind the bullet can also be seen"

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://img177.imageshack.us/img177/6306/luoti2jc1.png%22%3Ehttp://img177.imageshack.us/img177/6306/luoti2jc1.png%3C/URL%3E%3Ce%3E)
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: J.P.Puusaari - tammikuu 15, 2009, 21:19
Mikäs teillä on tuon kärjen muoto? Ld-Haack?  Kokeilitteko simuloida erilaisilla perän muodoilla? Paljonko tuli hintaa per luoti?



Tein tuossa syksyllä itselle ensimmäisen koe-erän ihan tangentti-ympyräkaari kärjellä ja perällä varustettuja luoteja. Ei ole vielä päässyt ampumaan, kun täytyy saada kaverilta chronyä lainaan. Tarkoituksena oli tehdä von karman ogivella, mutta olisi mennyt kovaksi hommaksi näpytellä käsin kaikki koordinaatit. Vuoden 2009 SolidWorksissa on mahdollista antaa käyrälle suoraan funktio jota seurata. Siitä suoraan camille ja postprosessorille ja saadaan hyviä luoteja sorvista ulos.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - tammikuu 15, 2009, 21:30
SolidWorks kilpaileekin sillä että se tuo 2009ssä niitä ominaisuuksia mitkä muissa on ollut aina :) Säälittävin SWn myyntiesitys oli kun esiteltiin kilpailevan tuotteen 3-vuotta vanhan version bugeja... no ehkä se siitä.



Jotain fynktioita, vai funktioita vai mitä ne oli siinä kärjessä on. Nyt on sopimus erään valmistajan kanssa ja kohta niitä saa. Hinta täytyy vielä neuvotella valmiiksi.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - helmikuu 04, 2009, 09:21
Nyt olisi mahdollista myös tehdä solidi-testierä 338lle. Siinä täytyy huomioida että patruunaa ei pysty ampumaan lippaasta latauspituudesta johtuen ja lisäksi vaaditaan 10" nousua. Laitetaan työnalle jos kiinnostustuneita testaajia ilmenee.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: TNy - helmikuu 06, 2009, 18:40
Hep!, 10" nousulla oleva 690 mm WL-piippuinen 338LM JJ-94 McMillan A4 tukilla oleva konstruktio olisi valmis kokeilemaan solideja. Pistä YV:tä.



Terv TNy
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: Lahtis - helmikuu 23, 2009, 21:58
Milläs ohjelmalla olette simuloineet noita ballistisia ominaisuuksia, jos saa udella?



/Antti
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - maaliskuu 02, 2009, 07:59
Kuten aikaisemmin jo asiaa aavisteltiin, eilisissä koeammunnoissa todennettiin piippukitkan vaikutusta. 300LM:llä omalla luodilla ammuttiin 5lks pikasarjoja ja piippu yritettiin saada kuumaksi. Latauksina on 6 grammaa (ja ylikin) 100-sarjan ruutia. 5lksn jälkeen piippu tuntui hieman lämpimältä mutta ei ollenkaan kuumalta. Toiset 5lks:n jälkeen pystyi vielä hyvin pitämään kädellä kiinni piipusta. Tästä tultiin tilannearvioon että palamistapahtuma lämmittää piippua jonkin verran mutta kitka tekee varsinaisen lämpenemisen. Asia varmistettiin myös 300WMllä jossa verrokkina molyskenuja.



Toinen testi koski yhentoista nousua piipussa, 100m ammuttuna luodit vakautui myös siitä ja lipassyöttöisenä "alimittaisiksi=88mm" ladattuna tikan lipaspituudesta johtuen. Nopeudet 300WMllä oli luokkaa 865m/s.



Luodin tarkkuudesta lyhyille matkoille antoi hieman osviittaa alle MOAn kasat sataan metriin. Täytyy muistaa että nopeutta on päälle tonni ja painoa pitkälti päälle 10 grammaa. Ja aseena tavallinen, joskin lyhytpiippuinen TRG jossa 300LM CIP-pesä. Varsinaista lataustestiä (tarkkuus ja nopeus) päästään tekemään seuraavilla kerroilla. Nyt on olemassa jonkinlaiset suhteellisen oikeat arvot QLn ään löydetty joissa teoria ja käytäntö on varmistanut ja jatkossa ladattaneen 500-sarjan ruudilla.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - maaliskuu 02, 2009, 18:31
Moi !



QL:ssä on 300LM arvot mutta onko niissä jotain heittoa todellisuuden suhteen ?
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - maaliskuu 02, 2009, 21:36
Piippukitkaa on säädetty.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - maaliskuu 05, 2009, 21:07
Paljonko 338LM miehet on mitannut hylsyntilavuudeksi?
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: MSa - maaliskuu 05, 2009, 22:34
Lainaus käyttäjältä: SOPaljonko 338LM miehet on mitannut hylsyntilavuudeksi?


Ammuttu TRG:n vakiopesässä



Lapuan kaupallinen tehdashylsy 117gr H20

"Lapua 03" kantaleimainen PV:n paukun hylsy 115,1gr H20



Mitatessa hylsy on ammuttu, ei supistettu. Se mikä yllätti positiivisesti oli Lapuan hylsyjen olematon tilavuushajonta. Muistaakseni 115,1gr erässä mitatut arvot olivat n=30 random erässä luokkaa 25kpl oli täsmälleen 115,1gr ja loput 0.1gr sisällä.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: Koheltaja - maaliskuu 06, 2009, 07:34
QL ei ole kovinkaan luotettava lähde 300LM latauksia tehdessä, 12g Scenarilla tuli aikamoinen yllätys vaikka QL:än mukaan lataus ei pitänyt olla tapissa. Todellisuudessa kyseisellä latauksella kyyti oli kylmää ja hylsyt kertakäyttökamaa, arvoja en pääse tarkistamaan kun latausdata on nykyään 300LM:än kehityksen jatkajilla eli SO:lla ja JPu:lla
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - maaliskuu 06, 2009, 07:43
Joo, siellä oli jotain "pura kaikki" mainintoja paikotellen...
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: Y-P - maaliskuu 06, 2009, 23:44
Hienoa kun jaksetaan tehdä (pyyteetöntä?) työtä tuotekehittelyn nimissä. Ihmettelen vaan, että mitä etua noin tuhannen laukauksen barrel-life kaliiberilla voidaan saavuttaa näissä meidän talonpoikaisarmeijan reserviläiskisoissa tavisharrastajan budjetilla. Liike taitaa olla oikeasti tärkeämpää kuin päämäärä..



-Kyynikko on hyypiö, joka kukkien tuoksua tuntiessaan alkaa etsiä ruumisarkkua katseellaan-



Kiitos ja anteeksi.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - maaliskuu 07, 2009, 10:53
Silloin kun projekti joskus syndalenin metsässä koki herätyksen, oli heti selvää että nyt on mahdollista saada pidennettyä piipun ikää oleellisesti. Molemmat tajusi heti jutun idean ja sen tarjoamat mahdollisuudet; valtavat nopeudet, lyhyt lentoaika ja riittävä piipunkesto, verrokkina esim 338LM joka ei sekään ikuinen ole? Millaisia laukausmääriä niillä on muuten ammuttu yleensä?



Erittäin suurella mielenkiinnolla seurataankin juuri tuota piipun elinkaarta tällä yhdistelmällä. Kukaan ei sitä ole vielä kokeillut, joten ei voida tietää varmuudella kauanko piippu kestää, kun kitka ei aiheuta samalla tavoin lämpöä kuin vaippaluodeilla, jolla Koheltaja pääsi 1000lks tietämiin 300LMllä.



Hommaa tehdään kyllä ihan pyyteettömästi että saadaan sivuja Suomalaiset Sotilaspatruunat 1918-1945 jatko-osaan sitten kun se joskus valmistuu. Eli ihan pelkästään rakkaudesta lajiin. (lääkärintodistus on olemassa että on terve)
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: JL - maaliskuu 16, 2009, 12:18
Lainaus käyttäjältä: JPuTuon luodin kehittelyn idea on nimenomaan tehdä siitä kenttäkelpoinen.

Elikkä noin 3-4 kertaa pidemmän piippuiän antava luoti kuin muut luodit ko. kaliberissa. Koko homman tarkoitus on tuo.


Sisäballistiikkaan liittyen mielenkiintoinen opus on esimerkiksi "Gun Propulsion Technology", vuodelta 1988. kirjoittajat Ludwig Stiefel ja Martin Summerfield -

Asiaan liittyvä kohta on lähinnä Appendix A 1.4, ja siellä single -double ja triple -based ruutien piippumetallia/ylimenoa tuhoavan eroosion perussyiden pohdinta.

http://www.library.unsw.edu.au/~thesis/adt-NUN/uploads/approved/adt-NUN20040920.112656/public/12appendices.pdf

Hra Summerfield muuten kirjoitti jo 1979 kirjan "Interior Ballistics of Guns" joten jotain pohjaa mieheltä löytyy.



Julian Hatcherin tutkimusten perusteella (Hatcher´s Notebook) , perinteisen single-base ruudin sisältämästä energiasta 31% menee suoraan lämmöksi, ja 7% lämpönä harakoille luotikitkan muodossa. Luvut tietysti riippuvat monesta asiasta, mutta ovat varmaankin erittäin hyvin suuntaa antavia.

Ruudin kokonaisenergiamäärästä, kineettistä energiaa luodin liikuttamiseen syntyy vain 29%, ja vastaavasti 7% hukkaantuu hylsyyn ja peräti 19% kaasujen liikuttamiseen.



Tekisi mieli luulla että rihlauksen eliniän nelinkertaistamiseen ei nykyisillä ruudeilla ja piippumateriaaleilla ikinä päästä, ei vaikka piippukitka katoaisi yhtälöstä kokonaan. Käytännössä sama lämpöshokki (ylimenoon) tuppaa vaikuttamaan joka tapauksessa. Poltettavan ruutimäärän ja tyypin ollessa ollessa sama, ei piippua kuumentavien ja rapauttavien kaasujen kokonaisenergiamääräkään voi siitä loppupeleissä mihinkään pienentyä.

Periaatteessa liukkaammalle luodille toki saadaan sama nopeus pienemmällä ruutimäärällä (ts pienemmällä lämpöenergialla)- mutta epäilen suuresti että tältä palstalta ei "säästölatauksen" käyttäjiä hirveästi löydy...päin vastoin...  :twisted:  Oli niin tai näin, lähtönöpeutta tullee lisää joka tapauksessa- ja sehän on jo itsessään niin nannaa että!



Joka tapauksessa, projekti on kyllä hatunnoston arvoinen suoritus- ei näitä Suomessa liikaa harrasteta.   :text-bravo:
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: Poikma - maaliskuu 16, 2009, 22:04
LainaaPeriaatteessa liukkaammalle luodille toki saadaan sama nopeus pienemmällä ruutimäärällä


Käytännössä ei saada, koska liukkaammilla luodeilla paine putoaa.....

Jos moly-pinnoitettu ja paljas luoti ladataan samalla ruutiannoksella, on moly-luodin lähtönopeus pienempi.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: J.P.Puusaari - maaliskuu 16, 2009, 22:35
Lainaus käyttäjältä: Poikma
LainaaPeriaatteessa liukkaammalle luodille toki saadaan sama nopeus pienemmällä ruutimäärällä


Käytännössä ei saada, koska liukkaammilla luodeilla paine putoaa.....

Jos moly-pinnoitettu ja paljas luoti ladataan samalla ruutiannoksella, on moly-luodin lähtönopeus pienempi.


Omissa testeissä kävi vielä niin, että molytyilla luodeilla (lock base ja 6,5g hpce) samat lähdöt paljaan kanssa antava lataus vaati ensinnäkin isomman latauksen ja toiseksi molytyt antoi painemerkkejä ennen paljaita. Kumma juttu...
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: JL - maaliskuu 17, 2009, 05:47
Lainaus käyttäjältä: Poikma
LainaaPeriaatteessa liukkaammalle luodille toki saadaan sama nopeus pienemmällä ruutimäärällä


Käytännössä ei saada, koska liukkaammilla luodeilla paine putoaa.....

Jos moly-pinnoitettu ja paljas luoti ladataan samalla ruutiannoksella, on moly-luodin lähtönopeus pienempi.


anteeksi huono ja puutteellinen muotoiluni- ruutiahan täytyisi tietysti nopeuttaa jotta saman lähtönopeuden aikaansaava ruudin kokonaismäärä voisi pienentyä.

Lause oli karkean yleistävä ja periaatteellinen- pointtina se että pienemmän piippukitkan ansiosta ruudin energiamäärää -ts kuumentavaa vaikutusta- voidaan hieman pienentää lähtönopeuden siitä kärsimättä.



EDIT

Tässä linkki mainittuun Hatcherin Notebookiin, erittäin mielenkiintoinen klassikko-opus sinällään: (viittasin aiemmin sivuun 399)

http://www.scribd.com/doc/11053349/Hatchers-Notebook  (javascript -PDF)



Ja vaikkei itse asiaan suoraan liitykään, boonuksena iltalukemista piippujen kylmätaontamenetelmistä:

http://technology.calumet.purdue.edu/met/higley/NotesOnHammerForgedBarrels.pdf





Poikma, oletko muuten ampunut mittarin läpi normaalia/molyä peräkkäin samalla ruutimäärällä ja aseella, samassa kelissä?

Mitäs lähtönopeuksille ihan tarkkaanottaen tapahtui? Mikä oli testilaukausten määrä ja aseen kaliberi?
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: Poikma - maaliskuu 17, 2009, 18:39
308:lla olen ampunut sekä tavallista että moly-luotia (10g Scenar) samalla ratakäynnillä samalla ruutiannoksella. Ensin tavalliset ja sitten moly-luodit. Nopeusero (10/10 laukauksen keskiarvo) oli  n. 11 m/s, moly-luodit hitaampia. Lataus oli reilusti alle normaaliluotien taulukkomaksimin. Yksittäisten laukauksien nopeuksia en ollut pöytäkirjaan laittanut, joten nopeuden muuttumista moly-luoteja ammuttaessa en pysty kertomaan. Tietääkseni aseella ei ollut ammuttu moly-luoteja ennen noita laukauksia.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: J.P.Puusaari - maaliskuu 17, 2009, 23:36
Minä ammuin tikka master .308win aseella sekä 9,72g lock basea että 6,5g hpce:tä sekä molyttyna että paljaana. Laukausmäärät sarjaa kohti oli 3 (paitsi paljaalle lb:lle ei saatu kuin 2 lukemaa). Tulokset samoilla ruutilatauksilla luotia kohden (N135 yli vv:n maksimin, siksi en kerro tarkkaa latausta):



Paljas lock base: ka:876 kh:1

Moly lock base: ka:859,3 kh:0,58



Paljas hpce: ka: 1007,6 kh:5

Moly hpce: ka: 995,3 kh:2



Lock basen nopeus siis tippui 16,7m/s ja keskihajonta melkein puolittui. HPCEn nopeus tippui 12,3 m/s ja keskihajonta yli puolittui. Se myös oli huomattava, että lock base ilmoitteli korkeista paineista satunnaisesti jo ennen paljaan maksimilatausta. Selvää maksimia en löytänyt kummallekaan molytetulle luodille, eli tutkimuksia on jatkettava.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: Poikma - maaliskuu 18, 2009, 08:31
LainaaLaukausmäärät sarjaa kohti oli 3


Tuo on kyllä aika vähäinen otanta...."suunnat" ehkä näkee, mutta ei kannata vetää hirmu pitkälle meneviä johtopäätöksiä noin vähäisestä laukausmaäärästä.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: J.P.Puusaari - maaliskuu 18, 2009, 08:44
Lainaus käyttäjältä: Poikma
LainaaLaukausmäärät sarjaa kohti oli 3


Tuo on kyllä aika vähäinen otanta...."suunnat" ehkä näkee, mutta ei kannata vetää hirmu pitkälle meneviä johtopäätöksiä noin vähäisestä laukausmaäärästä.




Ammuin myös käyttölatauksia sitten isommat sarjat ja keskihajonnat semmosta muutaman m/s luokkaa, että on ne aika luotettavat.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: JL - maaliskuu 18, 2009, 08:54
Solideista, Boretech on lanseerannut ilmeisesti suht vastikään omat versionsa. Löytyy myös 338 -versiona:

http://www.boretech.com/products/bulletsv3.shtml

Sinällään aika luonteva ratkaisu, jos kerran painavat vuorossa tarkkamittaisia pieniä messinkisiä osia CNC -koneilla muutenkin.



BC 0.869, ei tarkemmin määritelty nopeusaluetta ym. Paino 245gr, valmistajan mukaan vakautuu 1:11- tosin toteavat että

"Twist rate is recommended, but not necessarily required".

hinta $1.22/kpl.



Valmistajan sivuilla huonoja kuvia, mutta midway UK:n perusteella 338 luoti on nimenomaan tämä:

(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://img15.imageshack.us/img15/8751/32489075.jpg%22%3Ehttp://img15.imageshack.us/img15/8751/32489075.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - maaliskuu 18, 2009, 22:31
JL on löytänyt mielenkiintoisia artikkeleita. Ihan rehellisesti sanottuna mulla ja JPu:lla on pitkälti teku-ideologiaan perustuvat havainnot ja päätelmät asioista joita nyt testaillaan käytännössä.  :geek:



Hyvänä referenssinä voi pitää JPu:n 30-378a ja Koheltajan testejä 300LMllä. Lisäksi on hyvät testit vastaavasta 338 konstruktiosta. Kupariluoti on käyttäytymiseltään meidän mielestä jonkin verran erilainen kuin perinteinen vaippaluoti. En osaa noihin suhdelukuihin sanoa juuta tai jaata, mutta pienikitkaista solidia ammuttaessa on selkeä ero piipun kuumenemisessa verrattuna vaippaluoteihin. Toinen asia on luodin kasassa pysyminen kovilla nopeuksilla ja sitten vielä kuparointi nopeuden kasvaessa tonniin, ja ylikin. Normaalistihan kuparia on alkanut kertymään kun on menty päälle 930-950m/s jolloin ilmeisesti vaippa alkaa tekemään jekkuja kitkalämmöstä johtuen. Ja kuinka paljon vaippaluoti tyssääntyy lähtökiihdytyksessä, vai tyssääntyykö? Tarttis venymäliuskaa piippuun että näkisi mitä eroa on painekäyrissä, vai onko mitään. Eikö joku 284sen omistaja ole saanut 9g scenarit hajoamaan siinä missä 30 scenarit kestää vähän enemmänkin nopeutta, tosin kehänopeudet, kitkapinnat ja pyörimisnopeudet ovat erilaisia. Hajoittaako kitkasta johtuva lämpö luodin, hajoaako se pyörimisestä vai molempien yhteisvaikutuksesta? Toisaalta sabotit pysyy ehjänä kovissakin kyydeissä. Olisi kiva tietää ja kuulla jonkun työkseen näitä tekevän kommentteja aiheesta.



Toivottavasti syksyllä ollaan paljon viisaampia ja voidaan todeta että oltiin oikeilla jäljillä, tai ihan hukassa. Sittenhän on vielä polygonaalirihlattu piippu kokeilematta.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: KAF - maaliskuu 19, 2009, 04:59
Mites progressiiviset nousut? Niitähän on ainakin muutamissa tehdas reukuissa näkynyt. (S&W .460 nyt ainakin)
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: JL - maaliskuu 19, 2009, 11:28
En epäile hetkeäkään ettetkö saisi luotia toimimaan- on suomessa ennenkin tehty toimivia

solideja tupakkiaski-piirrustuksilla ihan visio-yritys-erehdys periaatteella.





Mitään en tästäkään asiasta tiedä, mutta mm. tämmöistä on matkan varrella kuultu:

Amerikkalainen aseseppä/LR ampumakouluttaja kertoili omista kokeiluistaan:

Testasi 338 Boretechejä kolmessa aseessa, nousut 9.4" / 9.5" / 10".

Angaran latausten tuunamisen jälkeenkin paras 5lks/100yds vaatimattomat 1.7MOA.

Oli hakenut latausta tosissaan, ja valmistajan suosituksen mukaan- vähintään 1.3mm freebore, ruutina Retumbo. (että hylsy olisi mahd täynnä).

Latauspituuksien hajonta tarkistettu, alle 0.05mm.

Kaikki kokeillut kiväärit kuulemma ~0.5MOA kivääreitä "perinteisillä" Lapuan ja RUAGin tehdaslatauksilla.



Ylläoleva on linjassa erään patruunoiden/luotien tuotekehityksestä vastanneen henkilön kertoman kanssa, solidit tuppaavat olemaan hyvin

tarkkoja varsinkin ylimenon muodosta- kärjistettynä, joko toimii hienosti tai sitten ei ollenkaan.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - maaliskuu 19, 2009, 12:04
Samoja kokemuksia kuului geeäs kustomin .30cal 8,9g solidista kun yksi heppu, joka jollain tavoin osaa ladata ja ampua tarkasti, ei saanut niitä käymään yrityksistä huolimatta. Muilla luodeilla ase+mies käy paikkatäppään.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - maaliskuu 19, 2009, 22:33
Olisiko molystä solidien yhteydessä mitään hyötyä vai hoitaako johderenkaat piippukitkan minimoinnin jo muutenkin?



Jostain luin molyjauheen lisäämisestä ruutipanoksen joukkoon. Pikatestissä lähtönopeudet laski ja lähtönopeushajonta pieneni. Onko kukaan muu kokeillut?
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: JL - maaliskuu 22, 2009, 08:35
Molystä tuli mieleen:



http://accurateshooter.wordpress.com/2008/11/09/applying-boron-nitride-hbn-to-bullets/





EDIT:

Kivoja kuvia,kopioidaan tännekin.



Noel Carlsonin "ZA" -solideja, kaliberi 338:



(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://i236.photobucket.com/albums/ff258/Aragorn50_photo/IMG_0280.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://i236.photobucket.com/albums/ff25%20...%20G_0280.jpg%22%3Ehttp://i236.photobucket.com/albums/ff258/Aragorn50_photo/IMG_0280.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)



L to R: 250 Scenar, 300 Scenar, 253 gr, 256 gr, 265 gr, 318 gr.



Length(in calibers):

250 Scenar: 4.63 Cal

300 Scenar: 5.14 Cal

253 ZA: 5.4 Cal

256 ZA: 5.6 Cal

265 ZA: 5.9 Cal

318 ZA: 7.0 Cal



Testing was done in a GAP Templar .338LM, 9.5:1 Bartlein 28.5", Badger Brake, Seekins DBM, Throated to accept 300SMK loaded to 3.750 COAL.



Initial tests performed using 256 gr. ZA solid on 3/14/09:

Temp 50 degrees, 100yds, Alt: ~600 ft. 3 rounds each for load development:

Lapua Brass, Fed215M, COAL: 3.985




(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://img18.imageshack.us/img18/4284/taulu1.jpg%22%3Ehttp://img18.imageshack.us/img18/4284/taulu1.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)



L to R, top to bottom:

86 gr RL25:

2745

2748

2770 .375"



87.5 gr RL25

2812

2831

2830



89 gr RL25

2882

2875

2882



90 gr RL25

2953

2918

2935



(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://img22.imageshack.us/img22/3297/taulu2.jpg%22%3Ehttp://img22.imageshack.us/img22/3297/taulu2.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)



Left

91 gr RL25

2996

3009

2956



Right

92 gr RL25

3006

3010

3014



Sample: 256 ZA, 338 Lapua brass: 3.985 COAL



(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://img21.imageshack.us/img21/5998/patr.jpg%22%3Ehttp://img21.imageshack.us/img21/5998/patr.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)



Bullets are seated so that the bottom 4 driving bands are within the case neck. My initial impression is that these are very consistent in velocity and should group well when I can shoot prone or off solid bench. The 265 gr. was modification made to boattail after Augustus' testing of the .375 7.0 cal bullets. These are next up, and after load development, going to try to get some testing at extended distances in early April on my next trip to Camp Atterbury. Also going to get chrono'd velocities at muzzle and at target to measure BC.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - toukokuu 17, 2009, 18:18
Tänään oli uudelle satsille testipäivä. Työnsin varmuuden vuoksi luodit kalibrointiholkin läpi varmistuakseni että ne ovat sitä mitä ovat. Testiaseena Sako TRG-S 300WM, 650mm? piippu 11" nousulla (tehtaan metsästysprofiili, ei hui-hui kanki). Hylsyinä 66,30mm trimmatut remingtonin x-kertaa ammutut valikoimattomat hylsyt (rahat meni kaikki kupariin), CCI250 (kun federalia ei oo saanut), VV N165 ja paljaalla. Latauspituus 94mm (lippaasta syöttyy). Mällien haarukka oli 4,85g - 5,05g sopivin harppauksin, tässä vaiheessa 3 patruunan "testikasoja" että pääsi vähän nopeudesta ja käynnistä kartalle. Nopeudet oli aika lähellä QL:llä arvioituja, heittoja positiiviseen suuntaan keskimäärin 18m/s. Hitain lataus antoi vauhtia 914m/s (+16,5C) ja nopein 948m/s. Testimatkana tällä kertaa 150m. Oli mielenkiintoista verrata 10g scenariin, 0,35g painavampi solidi meni samaa vauhtia 0,10g pienemmällä ruutiannoksella.



Parhaan nipun huonosta ampujasta huolimatta antoi 948m/s lataus, 20mm/150m. Seuraavaksi täytyy alkaa selvittämään BC:tä ampumalla hiukan kauemmaksi.



(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://www.elisanet.fi/so/folder/150m_xln.jpg%22%3Ehttp://www.elisanet.fi/so/folder/150m_xln.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: leutha - toukokuu 23, 2009, 14:36
"Testimatkana tällä kertaa 150m. Oli mielenkiintoista verrata 10g scenariin, 0,35g painavampi solidi meni samaa vauhtia 0,10g pienemmällä ruutiannoksella"

-----------------------------------------------

Renkaat pienentää kitkaa todella paljon.

Nyt vaan 550/560 sarjalaiset kehiin ja painetta taakse niin alkaa löytymään vauhtia. Ruutitilaahan hylsyssä kuulemma riittää...

Laita infoa kun max. vauhdit selvillä.

Villi veikkaus suoraan stetsonista... tappipaineet tulee vastaan vasta jossain 1080-1100m/sec...?
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - heinäkuu 27, 2009, 22:46
300LM testit N560lla sujui suunnitellusti.



(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://www.elisanet.fi/so/folder/valitavoite.jpg%22%3Ehttp://www.elisanet.fi/so/folder/valitavoite.jpg%3C/URL%3E%3Ce%3E)
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 29, 2009, 12:54
Kerron tässä ja nyt sen mitä kerroin Koheltajalle joskus 3-4 vuotta sitten. 300 LM ei tuollaisia vauhteja kestä kuin sen max 1000 lks. (Kohteltajalla kesti lopulta noin 700 lks) Aivan sama mikä luoti ja pinnoite/korokerenggas jne. +6 grammaa luotia 30-kaliperisen ylimenokartion läpi vaan polttaa sen piipun pian karrelle ylimenosta. Ei se mitään jos sen tiedostaa.



Vauhdit on kyllä kovat joten kisapeliksi varmasti kova rauta. Ladattuna jonnekin 1050 m/s varmaankin kestäisi vähän paremmin.



Mutta testatkaa ja jos kestääkin tarkkana 3-4000 lks niin sehän on vain hienoa.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - heinäkuu 29, 2009, 23:26
Pikaraportti ilman analyysejä tämänpäiväisestä.



Ammuttiin 3-sarjaa etäisyyksille 100m, 300m ja "500m" , JPu 2 sarjaa ja SO 1 sarja jotta minimoitiin ampujasta aiheutuvat muuttujat.



Kaliiperi 300LM, v3 1100m/s, luoti 3875

Lämpötila +20C

Aluksi 100m tarkka zero

300m drop 10,0cm (kolmen sarjan keskiarvo)

500m drop 69,0cm (kolmen sarjan keskiarvo)

LEMillä mitattiin 500m etäisyydeksi 486m, mikä lienee totuus, on vielä arvoitus.



Seuraavaksi haetaan tarkkuuslataus koska lentorata lähietäisyyksille vaikuttaa lupaavalta. Kasat olivat symmetrisiä ja yhtään luotia ei "hävinnyt" tauluista.

Ei muuta tällä kertaa.



 :violin:



edit:

lisätään vielä se että kasat olivat keskilinjan suhteen keskellä taulussa kaikilla etäisyyksillä
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - heinäkuu 29, 2009, 23:41
Lisäksi ammuttiin 300WMllä (vakio TRG-S, 11" nousu) testejä samoille etäisyyksille jotta saadaan putoamaa selville myös pienemmillä nopeuksilla. Myös tällä ammuttiin ristiin muuttujien minimoimiseksi.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - heinäkuu 29, 2009, 23:53
Lainaus käyttäjältä: JPuJoku nokkela voisi laskea tuohon sopivan BC:n.....







 :roll:  :shock:


Sehän on selvää, että jotain tapahtuu, mutta mitä, sitä ei vielä tiedetä. G1:seen on turha kokeilla sovittaa. Pitää muistaa että kyseessä ei ole perinteisen muotoinen luoti (ns. tangent/secant-ogive) ja ollaan sellaisissa nopeuksissa mistä ei juurikaan ole kokemuksia.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 30, 2009, 08:30
BC:tä on turha laskea korosta jos a-etäisyys ei ole tarkasti tiedossa s.o. +-1% tarkkuudella. Tai voi laskea mutta ei sen varaan voi hirveästi tukeutua.



Silti suoralentorataiseltahan tuo näyttää.



G7-funktio varmasti paremmin soveltuu lentoratalaskentaan tälle luodille kuin G1.



Olikos noi vauhdit vielä 650mm piipusta?
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - heinäkuu 30, 2009, 17:18
Ja pitää tietysti muistaa että chronyssäkin on valmistajan antamat toleranssit +- 10fps @ 2000fps joten nopeuskin on pelkkä karkea arvio.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - heinäkuu 30, 2009, 20:55
Kun hiukan pyörittelee QTUta erilaisilla fynktioilla niin saa jotain hahmotuksia. G7 on siis "Long 7,5 deg boat tail 10cal. tanget ogive" ja luoti ei kyllä ole 1:1 tuon määritelmän kanssa, mutta sillä laskettuna" G7_mccoybook funktio" BC arvolla 0,5 tullaan lähelle tuota 69cm putoamaa 485 metrissä (mikäli heinolan rata ei olekkaan 500m). Kun sen muuttaa QTUn BC conversion -laskimella eli G7 bc 0,5 -> G1 bc:ksi tulee 1100m/s nopeudella 1,078.



Jos ymmärsin QTUn toiminnan oikein...



Jos sitten laskee Lapuan 10g scenua mitatun tutkadatan avulla, että jos 10g scenarin laittaa kulkemaan 1100m/s niin se putoisi 485m about 82cm joten tuo ammuttu 69cm (485m tai 500m) on ihan linjassa sen suhteen.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: mysteryman - heinäkuu 30, 2009, 21:23
Tuo 0,5 G7 BC tarkoittaa sitä että luodin muotokerroin olisi noin 0,48 - 0,49. Tarkoittaa siis sitä että kyseisen luodin ilmanvastuskerroin olisi alle puolet  G7 vertailuluodin ilmanvastuskertoimesta. Ottaen huomioon että jos luodin muotokerroin on luokkaa alle 0,95 niin sitä pidetään erittäin vähävastuksisena. Kyseisen arvon alitukseen yltää vain muutama luoti per kaliiperi. Tällä perusteella edellä mainittu mittauksesta saatu BC tuntuu kummallisen alhaiselta.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: MSa - heinäkuu 30, 2009, 21:54
QTU:n kertomaa



g7_mccoybook.drg

1100.0 m/s

1000mbar 20C 50% RH

Scope height 50mm

Ei Coriolist tai muita



BC(G7) = 0.417 arvolla 485m: PATH=69cm, Vx=907m/s

Tällöin putoama 300m päässä pitäisi olla luokkaa 17cm eikä havaittu 10cm?



==> Joku ei nyt stemmaa 300m mittauksen kanssa. Millään BC:n arvolla ei PATH voi olla 300m päässä vain 10cm (3,3napsua?!?) lähtönopeudella 1100m/s. Jos lähtönopeutta kasvatettaisiin 1330m/s niin sitten path olisi 300m päässä 10cm, mutta 485m päässä se olisi enää 48cm.



No unohdetaan tuo 300m ja keskitytään siihen pidempään matkaan.



BC(G7) = 0.685 arvolla PATH 500m olisi 69cm ja PATH 300m päässä 15,9cm.



Kun muutetaan ballistiset kertoimet G1 maailmaan:

BC(G7) = 0.417  ==> BC(G1) = 0.901

BC(G7) = 0.685  ==> BC(G1) = 1.476



BC=0.9 voisi olla lähempänä totuutta ja tämän perusteella arvioisin että matka todellakin oli 485m eikä 500m.



No oli miten oli, joka tapauksessa tylyn pieni on koro. Vertailun vuoksi voisi sanoa, että jos ko luodin lähtönopeuden pudottaa 850m/s luokkaan on se silloin lentoradaltaan hyvin lähellä 338LM tehdaslatausta...





Alla lentorataa:


Table Data          :   Instrumental Readings     Barometric Pressure : 1000 mBar
 Altitude            : 0.0 m                       Temperature         : 20 °C
 Humidity            : 50 %                        Angle of Site       : 0.0 deg
 Latitude of Site    : 62.0 deg                    Longitude of Site   : 0.0 deg
 Direction to Target : 0.0 deg                     Canting of Gun      : 0.0 deg
 Wind Speed          : 0.0 km/h                    Direction of Wind   : 0.0 deg
------------------------------------------------------------------------------------
 Sight-IN Data       :   Instrumental Readings     Barometric Pressure : 1000 mBar
 Altitude            : 0.0 m                       Temperature         : 20 °C
 Humidity            : 50 %                        Angle of Site       : 0.0 deg
 Latitude of Site    : 62.0 deg                    Longitude of Site   : 0.0 deg
 Direction to Target : 0.0 deg                     Canting of Gun      : 0.0 deg
 Wind Speed          : 0.0 km/h                    Direction of Wind   : 0.0 deg
------------------------------------------------------------------------------------
 Bullet                            : .308 SO PROJEKTI
 Bullet Weight                     : ?? g
 Muzzle Velocity                   : 1100.0 m/s
 Ballistic Coefficients            
                                     BC1 = 0.417, @V > 0 m/s
 Drag Model used     :  G7_McCoyBook        
 Sectional Density of Standard Projectile : 1 lb./sq.in.
 File: C:UsersPublicDocumentsQuickLOADdatadragg7_mccoybook.drg
------------------------------------------------------------------------------------
 Users's comment  :
------------------------------------------------------------------------------------
 Sight-In Clicks: 1 Click = 1.0 cm @ 100.0 m
 Height of Sight Above Bore Axis : 5.0 cm
 Gun is Sighted-In at 100 m           by sighting-in at level firing
 Angle betw. LOS and LOD (above Angle of Site= 0 deg.)  = 0.0238097 deg.
------------------------------------------------------------------------------------
 Range  Velo   Time  Energy    Path   Path   Correction to    Correction to   Total
        city    of              LOS   LOS    Elevation for    Windage for      Drop
              Flight             Y     Z     Zeroing          Zeroing
------------------------------------------------------------------------------------
    m    m/s   sec        J     cm     cm    Click     MOA    Click     MOA      cm
------------------------------------------------------------------------------------
|    0  1100  0,0000   9075    -5,0    0,0   ------  ------   ------  ------     0,0
|  100  1059  0,0926   8415     0,0    0,0      0,0    0,00      0,0    0,00     4,2
M  108  1056  0,1002   8363     0,0    0,0      0,0   -0,01      0,0    0,00     4,9
X  117  1052  0,1087   8306     0,0    0,0      0,0    0,00      0,0    0,00     5,7
|  200  1019  0,1889   7787    -3,7    0,0     +1,9   +0,64      0,0    0,00    17,1
|  300   979  0,2890   7190   -16,9    0,0     +5,6   +1,94      0,0    0,00    39,4
|  400   940  0,3932   6626   -40,4    0,0    +10,1   +3,47      0,0    0,00    72,0
|  500   901  0,5019   6093   -74,9    0,0    +15,0   +5,15      0,0    0,00   115,7
|  600   864  0,6152   5592  -121,5    0,0    +20,3   +6,96      0,0    0,00   171,5
|  700   826  0,7336   5122  -181,3    0,0    +25,9   +8,91      0,0    0,00   240,4
|  800   790  0,8574   4684  -255,5    0,0    +31,9  +10,98      0,0    0,00   323,7
|  900   755  0,9868   4274  -345,4    0,0    +38,4  +13,19      0,0    0,00   422,8
| 1000   721  1,1224   3894  -452,5    0,0    +45,2  +15,55      0,0    0,00   539,0
| 1100   687  1,2646   3540  -578,5    0,0    +52,6  +18,08      0,0    0,00   674,2
| 1200   654  1,4137   3213  -725,3    0,0    +60,4  +20,78      0,0    0,00   830,1
| 1300   623  1,5704   2909  -895,0    0,0    +68,8  +23,67      0,0    0,00  1009,0
| 1400   592  1,7351   2628 -1090,1    0,0    +77,9  +26,77      0,0    0,00  1213,2
| 1500   562  1,9086   2367 -1313,1    0,0    +87,5  +30,09      0,0    0,00  1445,5
------------------------------------------------------------------------------------
 M = Vertex vs. L.O.S, X = Zero-Range
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - heinäkuu 30, 2009, 23:06
Jokin ei täsmää 300 metrissä laskujen suhteen, sen takia jätinkin sen pois tuosta katselmuksesta suosiolla. Pitää ampua lisää  lähimatkoja niin selviää missä mättää ja miksi. Voihan se olla että ei ole sellaista funktiota vielä joka huomio tajuttoman lähtönopeuden + erikoisen luodin muodon.



Mitatkaapa muutkin Heinolan 500m kun käytte kohdistamassa Häyhää varten. Outoa jos se onkin mitattu 486 kun kyseessä on silhuettirata.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 31, 2009, 11:01
Ihan vaan sivuheittona että näiden extreme-VLD luotien kanssa on aika turha tehdä mitään konversioita takaisin G1-funktioon tai G1 BC-arvoihin koska kaikki softat mitkä laskee G1-funktioiden pohjalta mitään, ei osaa laskea noille luodeille hyviä lentorata-arvoja pitkälle. Ainoa hyvä syy olisi "vääntää rautalangasta" G1-lukutaitoisille millaisissa suoritusarvoissa liikutaan. Mitään G1-laskentaa ei kuitenkaan kannata tehdä. QTU mahdollistaa G7-laskennan suoraan joten sitä kannattaa käyttää.



G1 on mitattu tasaperäiselle suhteellisen tylppänokkaiselle ammukselle.

G7 on taas veneperäisellä suhteellisen teräväkärkisille ammukselle. Jos G7 ei meinaa hahmottua niin Lapuan 155 Scenar (.308) on lähes 1:1 saman muotoinen kuin G7-refenssikuula. Tietty se referenssikuula on paljon isompi mutta muoto on lähes sama.



Poikien solidi on vielä äärimmäisempi mudoiltaan kuin G7 mutta näistä yleisesti tunnetuista funktioista G7 on kuitenkin paljon lähempänä totuutta kuin G1.



Todettava kyllä: Raju kuula :-)
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 31, 2009, 12:02
Lainaus käyttäjältä: mysterymanTuo 0,5 G7 BC tarkoittaa sitä että luodin muotokerroin olisi noin 0,48 - 0,49. Tarkoittaa siis sitä että kyseisen luodin ilmanvastuskerroin olisi alle puolet  G7 vertailuluodin ilmanvastuskertoimesta. Ottaen huomioon että jos luodin muotokerroin on luokkaa alle 0,95 niin sitä pidetään erittäin vähävastuksisena. Kyseisen arvon alitukseen yltää vain muutama luoti per kaliiperi. Tällä perusteella edellä mainittu mittauksesta saatu BC tuntuu kummallisen alhaiselta.


Normaaliluodeista hyvin harva yltää edes 0,4 arvoon G7 mukaisesti ja ei taida mikään kivkal-vaippaluoti päästä arvoon 0,5
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: JRu - heinäkuu 31, 2009, 12:25
Lainaakaikki softat mitkä laskee G1-funktioiden pohjalta mitään, ei osaa laskea noille luodeille hyviä lentorata-arvoja pitkälle.


No meidän "kännykkäballistiikkasofta JRu & MSa" laskee G1- funktion pohjalta jotain. Siinä on kyllä yksi apumuuttuja käytössä ja BC sekä tämä apumuuttuja pitää trimmata luotikohtaisesti mutta näillä kahdella arvolla saa ihan G7 vertailukelpoista lentorataa.



Taulukossa ( 250gr Scenar 905 m/s ) vertailun vuoksi PCB lentorataa. Kummassakin BC optimoitu QTU / tutkadataa vasten. Käyrän Y - akselilla 1,0 vastaa yhden 0,1 mrad naksun virhettä lentoradassa vs. tutkadata.



(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://i299.photobucket.com/albums/mm294/ruistola/BallisticsComparison.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://i299.photobucket.com/albums/mm29%20...%20arison.jpg%22%3Ehttp://i299.photobucket.com/albums/mm294/ruistola/BallisticsComparison.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)



( huom. Shoot! on vain softan työnimi, nimenvaihto on edessä koska just viime viikolla tuli vastaan toinen samanniminen softa joka on jo markkinoilla )
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 31, 2009, 13:26
Apumuuttuja "vähän" muuttaa tilannetta. Miksi ette laske suoraan G7-funktiolla? Nythän simuloitte G7:skaa G1+kokeellinen apumuuttuja -kombolla.



Lähinnä sen BCn apumuuttujan arpomistarve ja -tarkkuus noin äkkipäätä mietityttää.



Vertailusta selviää PCBn kohdalla juuri se mitä tarkoitin G1n soveltuvuudesta hpbt-luodeille pitkille matkoille.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: MSa - heinäkuu 31, 2009, 13:44
Lainaus käyttäjältä: HJuApumuuttuja "vähän" muuttaa tilannetta. Miksi ette laske suoraan G7-funktiolla? Nythän simuloitte G7:skaa G1+kokeellinen apumuuttuja -kombolla.



Lähinnä sen apumuuttujan arpomistarve ja -tarkkuus noin äkkipäätä mietityttää.


Laskenta-algoritmin yksinkertaisuuden ja sen takia että G1 BC on olemassa lähes kaikille luodeille. Nyt Core-kaavat putoamalle, nopeudelle ja tuulipoikkeamalle voi kirjoittaa tulitikkuaskin kanteen ja tulokset laskea taskulaskimella. G1 BC:n saa laatikon kyljestä ja apumuuttujan arpomiseen riittää hyvin seuraava logiikka:

- näyttää rynkyn luodilta (tasaperä, suht tylppä luoti) ==> 0.3

- näyttää vähän virtaviivasemmalta, niin ku LockBase tai jotain mutta ei vielä HPBT ==> 0.4

- näyttää HPBT kuulalta ==> 0.5

- näyttää VLD HPBT kuulalta ==> 0.6



Siinä itse asiassa tuli koko softan käyttöohjeet kirjoitettua samalla...  :D
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: er - heinäkuu 31, 2009, 16:20
Kommentoin tuota Heinolan 500m matkaa. Etäisyys on käsittääkseni jotakin tuon 485-500m väliltä. Toisella LEM:illä (Newcon) on mitattu etäisyydeksi 495m. Omat ampumatulokset kyseisellä radalla viittaavat kyllä että etäisyys on lähempänä 485m kuin 500m. Kyseistä etäisyyttä on tullut paukutettua sen verran usein ja verrattua muiden ratojen 500m arvoihin. Näihin pohjautuen päähän on jo iskostunut "Heinolassa 1 naks vähemmän kuin pitäisi olla". Omien tulosten perusteella väittäisin että etäisyys on 490m.



Pitää tarkistaa tuo etäisyys ensi kerralla tarkkuus GPS:llä.



Luodista: Mielenkiintoisen luodin olette luoneet. Jos nuo arvot ja tarkkuus on kunnossa niin teoriassa 30-06:sta pitäisi saada venytettyä parempi tai sama ballistiikka kuin B408:lla 338LM tehdaslatauksin. Tämä sillä oletuksella että ase on kuin oma TRG-s, joka sallii pitkän latauspituuden.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - heinäkuu 31, 2009, 17:12
Lainaus käyttäjältä: JRu
(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://i299.photobucket.com/albums/mm294/ruistola/BallisticsComparison.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://i299.photobucket.com/albums/mm29%20...%20arison.jpg%22%3Ehttp://i299.photobucket.com/albums/mm294/ruistola/BallisticsComparison.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)



( huom. Shoot! on vain softan työnimi, nimenvaihto on edessä koska just viime viikolla tuli vastaan toinen samanniminen softa joka on jo markkinoilla )


Koska Maisu (My Shoot) tulee markkinoille ja minkälaisen puhelimen se vaatii? Sisältänee normi pallistiikkaohjelman (esim. PCB) toiminnot?



Tolle vois tehdä oman säikeen jos siitä on jotain lisätietoja kerrottavana.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - heinäkuu 31, 2009, 17:59
Minuakin kiinnostaa ostaa. Pyöriikö esim N95:ssa?
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: JRu - heinäkuu 31, 2009, 21:19
Pistän vielä tähän säikeeseen koska homma on vähän herkällä pohjalla joidenkin kaupallisten toimijoiden kanssa eikä nyt hirveästi haluta nostaa aaltoja ennenkuin on itselle selvää missä muodossa kalikka lopulta tulee markkinoille.



Kyseessä on siis sovellus joka pyörii kaikissa about moderneissa peruskännyköissä ( teknisesti ottaen vaatii "mini-Java" - eli J2ME tuen jollainen löytyy mm. mun vara-vara- SonyEricssonista joka maksoi Gigantissa muistaakseni 50€, noita Javaa tukevia puhelimia on ollut markkinoilla jo vuosia ) ja käyttöliittymä on tekstipohjainen kikkailun välttämiseksi. Nuoli/vast. näppäimillä navigoidaan syötekenttiä ja softa lykkää lukemat laskuriin ja tulokset päivittyy livenä ruudulle ikkunan ylälaitaan (otsikkoriville).



Käyttöliittymää viimeistellään vielä mutta pääpiirteissään aluksi File- valikosta haetaan aiemmin tallennettu profiili ( tai joku meidän tarjoamista esitäytetyistä profiileista ) missä on luodin, aseen ja kohdistusolosuhteiden tiedot. Vaihtoehtoisesti aloitetaan tyhjästä jolloin mennään File- valikon sijaan Setup- sivulle syöttämään ne tiedot, sitten pääsivulle josta ei tarvi poistua ellei joku olennainen tieto ( kuten kohdistusetäisyys tms. ) muutu. Pääsivulla on sitten ne reaaliajassa tarvittavat tiedot kuten amet/tuulen voimakkuus ja suunta/maastokulma jne., osan voi kyllä jättää tyhjiksi ( esim. leveyspiiri ja ampumasuunta, jos jättää nollaksi niin ei saa corioliskorjausta ). Softa tosiaan näyttää tähtäimen asetukset muotoa "koro sivu" koko ajan ruudun yläreunassa, on mietitty kyllä että jonkunlainen perinteinen asekorttinäkymä voisi olla omalla sivullaan, missä voisi scrollailla rivejä joissa olisi "amet koro sivu" ja mitä nyt kännykän ruudulle muuta mahtuu ( ei paljon ).



Monen työpäivän verran tässä ei olisi enää tekemistä, mutta kun vaan perheellisenä ja ihan toisessa varsinaisessa palkkatyössä käyvänä saisi ne tunnit kaivettua jostain niin tämäkin projekti saataisiin pakettiin.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: MSa - heinäkuu 31, 2009, 23:36
Ja vielä JRU:n kommentteihin lisäksi



Tän kännyballistiikkasofta tai miksi sitä nyt aletaankaan kutsua lähtökohta oli luoda yksinkertainen "tuliasemalaskin" joka sopii useimpiin kännyköihin.



Ohjelma antaa ampuma-arvot outputtina (eli koro ja sivunaksut) kun sille antaa matkan, tuulen, kelin ja perustiedot. Eli sen mitä nyt kentällä pitkänmatkan ampuja tarttee. Se ei tee taulukoita, laske pointblankkeja tai muutenkaan mitään ylimääräistä mitä PC-softat tekee. QTU on olemassa kaikkeen mitä PC:llä haluaa ihminen tehdä ja analysoida.



Mutta tästä sitte enemmän kun se on valmis. Laitetaan kyllä omaa threadi ja haloota päälle.



MSa
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - elokuu 01, 2009, 14:50
Sen verran leikin QTUn kanssa että jos lähtöjä on 1101 m/s (vastaa V3 = 1100 m/s), LOS on 6cm ja käytetään Standard ICAO -määreitä niin 100m peruskohdistuksella G7 funktiolla saadaan 490m matkalle droppia 69,0cm G7 BC:llä .365 joka on erinomainen arvo. Erityisen patruunasta tekee kuitenkin sen suuri lähtönopeus. Vain Sierran 300 grein 338 Match Kingissä on korkeampi BC mutta ei sitä saa 1100m/s vauhteihin millään ainakaan 338 Lapuasta. Ehkä 338/50 Talbotista (.50 BMG villikissa) onnistuisi mutta se on tunnetusti noin 50 laukauksen ase, piippu kulahtaa samantien pilalle.



Ongelmana arvojen laskennassa on että pitäisi tietää tarkka etäisyys, tarkka drop ja tarkka lähtönopeus V0. Etäisyytenä käytin 490m, tarkka drop 69,0cm/490m ja lähtönopeus V0 1101m/s. Kaikki arvot heittää tietenkin johonkin suuntaan joten kyse on suuntaa antavista arvoista. Laskin kuitenkin omaksi huviksi.



Onko G7 edes sovelias funktio on vielä oma kysymyksensä tietenkin.



Näillä oletuksilla luoti lentaa +14,35C standardilämpötilassa ylisoonisena 2100m tai vähän yli.

Viitteellinen drop taulukko standardiolosuhteissa (mrad)



100m 0

500m 1,5

800m 3,3

1000m 4,7

1200m 6,4

1500m 9,5

1800m 13,5

2100m 19,0



Sivutuuli 1 m/s, 90 astetta sivusta (mrad)



100m -

500m 0,07

800m 0,13

1000m 0,18

1200m 0,24

1500m 0,33

1800m 0,45

2100m 0,6



Eli sivutuuli ei hirveästi vie jos se vain on tasainen ja samasta suunnasta, ongelmana pitkillä matkoilla on muuttuva tuulen nopeus ja suunta. Silti korkeampi BC aina on parempi kuin matala. Samaan ideaan perustuu svedujen 4.7mm sabot luoti jota heidän TA-kivääristä pitäisi sotaoloissa ampua. Koro- ja sivutuuliarvot ovat nyrkkisääntöän puolet siitä mitä



Paljonkohan tuon luodin saisi lähtemään TAK-85:n piipusta turvallisilla paineilla ? Onnistuukohan 900 m/s ?
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - elokuu 01, 2009, 20:00
300WMstä lähti äsken N165lla turvallisilla paineilla 1000m/s. 10 scenu menee 308sta 870m, 53Rstä yli 900m/s joten menee tämäkin yli 900m/s riippuen piipun pituudesta.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: er - elokuu 02, 2009, 21:24
Kävikö luoti 11 nousuisen piipun kautta ammuttuna noilla nopeuksin ammuttuna???
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - elokuu 02, 2009, 22:05
Piti paikata taulu. Osuntaa etsitään seuraavalla kerralla nyt kun nopeusskaala on tiedossa. Testin aiheena oli selvittää mikä on 300WMn maksimilataus. 1000m/s nopeudesta mentiin vielä 0,1g ylöspäin (0,02g pykälin). Lopputuloksena se että täydellä hylsyllä, kevyt puristuslataus, tuli ensimmäiset painemerkit. Todennäköisesti pysyttelen 300WMllä tuossa tonnin nopeuden tienoilla osunnan mukaan. Tonnin lataus on muuten 0,03g pienempi kuin JPu:n kisalataus 10g scenarille joka on kova lataus, ja alle tonnin.



300LM on paljon mukavampi ampua kuin 300WM kevyellä metsästystukilla, vaikka jarrutettu onkin. 300LMn tuuppaus on hidas ja reilu, 300WMn rekyyli vakio TRG-S:llä on saatanallinen. Ei tosin jarruttoman 30-378n veroinen, kuulemma.  :lol:

Vaikka kumpikaan testimies ei ole ihan ohuin pulkannaru, niin silti tuli kova kiinnostus saada jostain hankittua TRGn kisko+tukki+laukaisukoneisto jotta testejä voi rauhallisin mielin jatkaa.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - elokuu 08, 2009, 13:23
Houston we have a problem !



Laskeskelin tuolle luodille G7 BC arvolla .365 lentoratoja jos lähtönopeus on 900 m/s eli aseena TAK-85. Luoti lentää kevyesti yli 1700m ylisoonisena +20C lämpötiloissa. Korosäätöjen osalta TAK-85:n Zeississä riittäisi säätövarat n. 1300 metriin. Sivutuuli vaikuttaa pitkillä matkoilla selvästi vähemmän kuin 338 Lock Baseen.



Nämä ominaisuudet tekevät samalla PV Tarkkuuskivääri 2000:sta vakiolla a-tarvikkeella ihan mopon :-) Tästä voi seurata se, että luotia ei voida ottaa käyttöön koska muuten TRG-42:n hankintapäätös voisi joidenkin mielestä näyttää hölmöltä. Se taas ei käy.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - elokuu 08, 2009, 16:18
Siin nyt kannattaa sit huomioida että BC nousee vauhdin noustessa joten 300LM:n nopeuksilla estimoituja BC-arvoja ei voi käyttää 900m/s kyydeissä.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - elokuu 08, 2009, 19:34
Riippuu luodista nouseeko vai laskeeko BC. Esim. Sierralla BC:t menee vähän luodeittain, toisissa BC on lähes sama koko nopeusalueen ja osassa taas arvo laskee nopeuden myötä nopeasti. Sitten on vielä ainakin Lapuan luodeissa havaittu että alisoonisena BC nousee taas rajusti jos luoti muuten pysyy stabiilina eli esim. G1 BC nousee jostain 0.6 arvosta yli 0.7:n.



Totta kyllä että samaa BC:tä ei voi käytää 900m/s ja 1100 m/s nopeuksilla. No jos tuota nyt vähän heikentää niin kilsaan taitaa silti luoti lentää aika kevyesti tonniin aika suoraan :-)



Käykö se TAK-85:sta tarkasti lipaspituuteen ladattuna on sitten aivan vielä oma juttunsa josta en pysty sanomaan mitään.



Eihän tuo selviä oikeasti kuin kokeilemalla mutta lupaavalta näyttää.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: mysteryman - elokuu 09, 2009, 13:47
Suurilla nopeusalueilla kärjen muoto korostuu ja veneperän suhteellinen vaikutus pienenee. Mahdollisimman pitkä secant-tyypin kärki ja loiva (alle 7 astetta) veneperä on siten muodoltaan paras suurissa nopeuksissa. Nopeuden laskiessa taasen veneperän suhteellinen vaikutus korostuu ja hieman jyrkempi veneperä toimii paremmin. Näillä tiedoilla voi kyseistä luotia vertailla G7 projektiiliin ja siten tulkita millä nopeusalueillla BC on parhaimmillaan ja millä alueella BC heikkenee.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: MSa - elokuu 10, 2009, 10:37
Herrat,



Voin olla väärässäkin, mutta nyt oikaistaan hommaa hieman.



Luodin ballistinen kerroin ei muutu nopeuden suhteen.  BC = vakio.

Sitä vastaoin ilmanvastuskerroin muuttuu nopeuden funktiona. Ilmanvastuskertoimen funktio = Cd(v).



Esimerkiksi G1-funktiolla on tietty Cd(v) mukainen käyränmuoto, eri Cd arvo eri nopeuksilla

Kansanomaisesti voidaan sanoa BC:n voisi olevan "skaalauskerroin", jolla alkuperäisen Cd(v) funktion antama ilmanvastusarvo tietyllä nopeudella kerrotaan, jotta saadaan kyseisen luodin Cd arvo selville... Käyrän muotoon tämä ei vaikuta.



Se että kansankielessä puhutaan siitä että BC muuttuu johtuu moderneihin luoteihin sopivilla vastuskäyrillä varustettujen (G5 G7) laskentaohjelmien puutteesta. On ollut käytössä vain G1 funktiolla varustettuja ohjelmistoja. G1-käyrän muoto on jonkin verran eri kuin esim G7. Olemme pakottaneet G1-funktion laskemaan likipitäen oikein lentodaran antamalla sille empiirisesti etsittyjä BC-arvoja tai siten että BC:lle annetaan eri nopeusalueille eri arvo. Näillä menetelmillä pakotetaan vasemman käden hanskaa sopimaan oikeaan käteen.



Jos luodin oma ilmanvastuskäyrän muoto Cd(v) vastaa hyvin esim G7 käyrän omaa muotoa, niin tällöin luodille määrätty BC(G7) on vakio kaikilla nopeuksilla.



MSa



Tuolla on hyvä artikkeli yleensäkin aihepiiriin. http://www.pejsa.com/birthOfBallistics.htm
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - elokuu 10, 2009, 14:51
Teoriassa näin. Litz on käytännössä mitannut 175 kisaluodin BCn G7 mukaisesti akustiikkaan perustuvalla laitteistolla ja saanut samalle luodille usein  hieman eri BCn eri nopeusalueille. Vaikka sen PITÄISI olla sama kaikissa nopeuksissa. Erot johtuvat mittauksen JA luotien toleransseista. Jopa aseen rihlaus vaikuttaa.



QTU antaa G7 bc:llä tarkat lentoradat jos BC on oikein. Mikä sitten on sopivin 4stä eri bc:stä Litzin testeissä? Itse käytän keskiarvoa niistä.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: JL - elokuu 10, 2009, 15:51
Lainaus käyttäjältä: HJuTeoriassa näin.

QTU antaa G7 bc:llä tarkat lentoradat jos BC on oikein.


Ei välttämättä.

Litz itse on todennut (muistaakseni) Lapuan 338 scenulla olevan eron trans -ja subsoonisella alueella, siis QTU vs G7 lentoratoja verratessa.

Itse hän arveli tämän johtuvan aliäänialueen pienestä vaappumisesta joka hidastaa luotia enemmän kuin sen pitäisi "oikeasti" hidastua.

G7 pelitti muuten käytännössä 1:1, paitsi juurikin tuon loppulennon osalta laskelmat eivät vastanneet todellisuutta.



Tietty tässä vaikuttavat jo pienet asiat; ilmanpaine, rihlaus jne.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - elokuu 10, 2009, 16:31
Lähde? Kysyttäessä Litz kertoi että eivät mitanneet Lapuan 338-luoteja lainkaan. Ei toki estä kommentoimista mutta en saanut häneltä ainuttakaan G7-arvoa Lapuan 338-luodeille. Totesi vaan että QTU+Tutkadata antaa riittävät lentoratatiedot.



Mutta kaikki lisätiedot kiinnostaa.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: JL - elokuu 10, 2009, 16:51
Lainaus käyttäjältä: HJuLähde? Kysyttäessä Litz kertoi että eivät mitanneet Lapuan 338-luoteja lainkaan. Ei toki estä kommentoimista mutta en saanut häneltä ainuttakaan G7-arvoa Lapuan 338-luodeille. Totesi vaan että QTU+Tutkadata antaa riittävät lentoratatiedot.



Mutta kaikki lisätiedot kiinnostaa.


Litz itse kirjoitteli siitä, muistaakseni snipershidellä, reilu vuosi sitten.

Saattoi olla .30 luodtikin kyseessä, en muista. Lapualaisesta nimenomaan kuitenkin puhuttiin, ja sen lentoradoista QTU vs todellisuus.

Siihen aikaan kun ei Lapuan Cd arvoja isommalti "siviileillä" ollut, itseni lisäksi tiedän vain yhden henkilön jolla ne oli. Siitä asia jäi mieleen.



Oma johtopäätelmä keskustelusta oli kuitenkin se (vaikka sitä en ko säikeeseen kirjoittanutkaan), että QTU on käytännössä tarkempi kuin G7.

Ja juurikin  siksi että QTU on periaatteessa suoraan luodin todellinen mitattu lentorata- jossa siis näkyvät esimerkiksi luodin lievästä epävakaudesta

johtuvat lentoratavaikutukset.

Toisekseen, eikös homma mennyt osapuilleen niin että Sierra kehitti/"standardoi" G7:n joskus 70 -luvulla, käyttäen 30cal FMJBT -luotia.

Jos asia oli näin, G7:n ei pitäiskään olla täsmälleen tarkka kuin ainoastaan vastaavilla luodeilla.

Toki G7:n tarkkuus on valovuoden edellä antiikkisen G1:n antamia laskelmia, mutta silti- se ei ole luotikohtainen mitattu tosielämän suure kuten QTU:n Cd:t ovat.



P.S.

Jostain muistelen lukeneeni (olikohan peräti Litzin kirjoittamia nekin) että pienemmillä, sanotaan .30cal ja alle, luodeilla siirtyminen transsoonisen kautta

subsooniselle alueelle tuppaa yleensä aiheuttamaan pientä vaappumista- ja tämä tietysti hidastaa luotia laskennallista arvoa enemmän.

Ja että tätä isommissa luodeissa ongelmaa ei niinkään olisi. Tiedä sitten.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: JL - elokuu 10, 2009, 17:01
tuplat
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - elokuu 10, 2009, 17:16
Pitää taas ihmetellä tätä herra litsiä ja kuinka miestä pidetään jumalana suomessa tällä hetkellä. Kuvien perusteella kovin nuoren oloinen heppu joka tietää jo kaikesta kaiken.



BCn muuttuminen joo varmasti on voimassa G1:llä joka ei ole enää nykyaikaa. Mutta niinhän sierrakin ilmoittaa eri BCt (G1) eri nopeusalueille.



Mutta kokeilkaapa 338lla ampua vaikka 500m kahdella eri lähtönopeudella ja laskea sen jälkeen samalla BCllä putoamat ja että pitääkö paikkansa. esim joku hui-hui 930m/s ja sitten joku paisutuslataus 850m/s. Sittenhän tidetään päteekö tutkadata, G7 ja G1 jos v0 on eri.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: JL - elokuu 10, 2009, 21:06
Lainaus käyttäjältä: SOPitää taas ihmetellä tätä herra litsiä ja kuinka miestä pidetään jumalana suomessa tällä hetkellä. Kuvien perusteella kovin nuoren oloinen heppu joka tietää jo kaikesta kaiken.




"Bryan Litz majored in Aerospace Engineering at Penn State University and worked on air-to-air missile design for 6 years in the US Air Force before taking a job as Berger Bullets Chief Ballistician in November 2008. Bryan is now 29 years old, and has been an avid long range shooter since the age of 15. In particular, Bryan enjoys NRA Long Range Prone Fullbore/Palma competition and is the current National Palma Champion. Bryan is also a husband, and proud father of 3"





G7:sta, tuossa vertailutaulukkoa.

"i7" -kerroin tarkoittaa suhdetta G7:aan, 1.000 tarkoittaa samaa dragia kuin G7 standardiprojektiili, alle 1.000 on pienempi drag jne.



(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://img199.imageshack.us/img199/5151/b7fc59bb202643005d26202.jpg%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://img199.imageshack.us/img199/5151%20...%20d26202.jpg%22%3Ehttp://img199.imageshack.us/img199/5151/b7fc59bb202643005d26202.jpg%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - elokuu 10, 2009, 21:18
Ei Litz mikään jumala ole, samaa leipää ne kaikki syövät. Iästä sen verran että et sinä SO:kaan nyt mikään metusalemi vielä ole ja silti koitat keksiä parempia luoteja kuin kaikki maailman luoti- ja patruunatehtaat yhteensä :D  Sitäpaitti Litz on ehta rocket engineer  :lol:



Litzin ensimmäisiä tempauksia Bergerillä oli mitata Bergerin tuotteiden BC:t. Sitten kun selvisi että niissä on osassa pahasti inflaatiota niin ne päivitettiin ALEMMIKSI ja asiasta kerrottiin asiakkaille julkisesti. Kuvaa minun mielestä Bergerin ja Litzin reilua asennetta asiakkaisiin nähden. Jos helpottaa hahmottamista niin Litz on vähän samantyylinen heppu kuin Janne Pohjoispää oli Nammolla. Eli voi kysyä ja saa jopa järkeviä vastauksia.



No mitä Litz oikeasti on saanut aikaan: Mitannut 175 yleisesti pitkän matkan tarkkuusammunnassa käytössä olevaa luotia (Sierra, Berger, JLK, Lapua, Hornad jne.) ja mitannut niille kaikille SAMOILLA systeemeillä G7 BC:t. Jos niissä on virheitä niin ne ovat systemaattiisia tosin kuin jos vertaa esim. Lapuan ja Sierran ilmoittamia BC:tä jotka ovat kuin omenaa ja päärynää vertaisi toisiinsa laskentametodien eroavaisuuksien vuoksi. Enpä ole mistään muualta saanut G7 arvoja esim. Hornadyn tai Sierran luoteihin. Konversiokaavoja on mutta konversio on aina konversio. Litz on kyllä konvertoinut G7 takaisin G1:ksi niille joilla on joku vanha G1-pohjainen laskentaohjelma. G7 BC-arvot saa kun ostaa Litzin kirjan. Samassa kirjassa kerrotaan miten arvot on saatu laskettua ja on siellä ihan hyvää muutakin matskua. Esim. Corioliksen vaikutus koroon oli minulle uusi juttu. QTU sen kyllä osaa laskea mutta harva käyttäjä osaa sitä hyödyntää. (Esim. ammu kohilleen Santiksessa ja huomio ampumasuunta. Huomio sittenkun ammut Häyhässä tonniin että ampumasuunnasta riippuen osumapiste siirtyy +-15cm ilman että mitään muita muuttujia on huomioiutu).



Eli unohdetaan jumaluudet tms. turha ja keskitytään oleelliseen. QTUlla saa Lapuan tutkadatalla kaiken irti Lapuan luodeista. Next best thing on QTU ja tarkat G7 BC:t, ne taas saa Litzin kirjasta niille luodeille joista ei tutkadataa ole. Kolmas taso on sitten PCB ja vastaavat perinteiset jutut ja niissä kokemusperäiset G1 BC:t joilla niilläkin on pärjännyt ja pärjää edelleen tonnin paikkeille helposti.



Litzin kiertopoikkeamakaava on sitä osastoa että voi käyttää tai sitten jotain muuta jos se ei vakuuta. Ensimmäinen näistä kaavoista jota on julkisesti edes yritetty perustella jotenkin. Border Barrelin kirjasta kopioimani kaava (SO:n viestin ensimmäinen kaava) oli ensimmäinen tällä palstalla esitetty kaava kp:n laskentaan ja sitä ovat käyttäneet monet. Mitään perusteita sille ei ollut kirjassa esitetty mutta suuruusluokat tuntuivat olevan "hehtaarilla". Joten sitä käytettiin. Uusin kaava huomioi rihlannousun ja luodin lähtönopeuden ja perustuu koeammuntoihin joten on taas vähän lähempänä totuutta.



SOn ja JPun solidi on sen verran extreme luoti että G7 voi olla sille vielä liian "mieto" muoto. G7 on käytännössä sama muoto kuin Lapuan .308 155 Scenar eli ei vielä kovin radikaali. Eksoottisempia koeammuntamalleja ei julkisesti ole saatavissa joten sen suhteen pitää joko hankkia tutkadataa tai sitten koeampumalla hakea lentorata ja koittaa sovittaa se johonkin laskentamalliin jotenkin.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - elokuu 10, 2009, 22:07
Niin, meillehän tämä on JPu:n kanssa pelkkä harrastus ja kaikki kritiikki on tervetullutta.



Bergerin arvoja on päivitetty alemmaksi mutta joku on päivittänyt niitä ylemmäksi ;)

http://www.takilta.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=12&t=2038
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - elokuu 10, 2009, 22:20
Kai minkä tahansa luodin BC:n johonkin suuntaan muuttuu jos sen muotoa muuttaa :-)
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - elokuu 28, 2009, 18:36
4450XLN, cal 338, 14,60g. LP 97,5mm.  a.k.a "alonso"



(//%3C/s%3E%3CURL%20url=%22http://www.takilta.fi/keskustelu/images/smilies/obscene/monkeypiss.gif%22%3E%3CLINK_TEXT%20text=%22http://www.takilta.fi/keskustelu/images%20...%20eypiss.gif%22%3Ehttp://www.takilta.fi/keskustelu/images/smilies/obscene/monkeypiss.gif%3C/LINK_TEXT%3E%3C/URL%3E%3Ce%3E)
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - lokakuu 09, 2009, 19:59
Väliaikatietoina todettakoon että myös XLN .338 solidit olivat kuulemma jollain tapaa tavoittaneet tauluun. Kyseessä oli testi no1 jolla oli tarkoituksena selvittää jatketaanko projektia. Näillä näkymin jatketaan pienin viilauksin.



.30cal on ollut 30-06 testissä ja niille on löytynyt kohtuullinen käynti ja 500m tuloksia odotellaan. Kyseessä on projektin ulkopuolinen testaaja puoluettomuuden varmistamiseksi.



 :animals-dogrun:
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - lokakuu 12, 2009, 22:03
30-06lla v0 965m/s 100/300/500m testien mukaan estimoitu G1 BC 0,750.





[size=85]Estimointi

Otantatutkimuksessa tutkitaan vain pieni osa tutkimuksen kohdejoukosta, mutta siitä huolimatta otoksenkin perusteella voidaan tilastotieteellisiä menetelmiä hyväksikäyttäen estimoida eli arvioida aineiston tunnuslukuja (keskiarvoja, suhdelukuja, kokonaismääriä jne.) - tiettyjen virhemarginaalien rajoissa.
[/size]
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: APo - lokakuu 20, 2009, 19:42
Millä kuulalla moiset beeceet 30cal aseeseen?
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - lokakuu 20, 2009, 19:55
Mun ja JPun tekemällä (ja muiden parjaamalla) suomalaisella 3875XLN solidilla. Leutha voi kertoa tarkemmin tuloksista.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: APo - lokakuu 21, 2009, 15:21
Aika mukavat lukemat on kyllä. Myynnissä?
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - lokakuu 30, 2009, 19:45
Eilen on allekirjoitettu sopimukset valmistajan kanssa ja 4000kpl erä valmistuu ennen vuodenvaihdetta. Erään voi tehdä ennakkovarauksia kunhan saadaan ATK-asiat jollekkin mallille. Eli kyseessä on .30 cal solidi.



 :arrow: seuraa ilmoituksia killan myyntipalstalla marraskuun aikana
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: APo - lokakuu 31, 2009, 07:44
Pitää olla silmä kovana
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: tverho - marraskuu 16, 2009, 15:41
Offaria jatkan, tuleeko kotimaista solidia myös muilla halkaisijoilla? Vai testataanko ensin kunnolla .30 betaversion ostajilla?



t tommi
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - marraskuu 16, 2009, 16:09
338n testisarja on koeampujalla ja sitä luultavasti tullaan tekemään keväällä 2010.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: Jerkko - marraskuu 19, 2009, 17:28
Pikkuisen tipuin kärryiltä mutta jotain omaa solidia teetätätte? Tokihan niitä irtoaa "pohojosen pojille" 300WSM testiin? :pray:  :pray:



Jerkko
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: HJu - marraskuu 19, 2009, 17:33
Myyntipalstalta voi ostaa. Usein myös viestiketjun lukeminen auttaa :-)
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: MSa - marraskuu 19, 2009, 18:00
Lainaus käyttäjältä: SO338n testisarja on koeampujalla ja sitä luultavasti tullaan tekemään keväällä 2010.


.338 SO SOLIDIn ensimmäiset testit ammuttu

ase DTA SRS .338LM, piippu 10'' 660mm



      N570   N570   N560   N560   N560   

Charge   102   104   91   93   94   gr

COL      98,3   98,3   98,3   98,3   98,3   mm

ES      2,6   3   5   3,2   8,4   m/s

Vo      934   957   864   892   903   m/s

Kasa      N/A   0,59   0,95   1,03   0,26   MOA



- lähtönopeushajonnat (ES) erittäin pienet!

- vakautui hyvin, kaikki reiät kuulat taulussa nätin pyöreitä

- käynti riittävä TA-hommiin kaikilla latauksilla

- ei painemerkkejä, N570:stä ei mahdu kanisteriin 104gr enempää ==> käytännön maksiminopeudet siis lienevät jossakin 960m/s aluella 660mm piipusta



Karkeat arviot ballistiikasta verrattuna 16,2g Scenar max nopeudella samasta aseesta

==> lentorata 18% suorempi

==> tuulipoikkeama 25% pienempi



Tehdään testejä enemmän, mutta alustavasti näyttää siltä että SO on lyönyt homerunin ja SO:n tehdastallin kuulilla ampuville ei kukaan mahda mitään Häyhässä.  :wink:



MSa
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: mika - marraskuu 19, 2009, 18:31
tsiisus kun puntissa on vibaa... :clap:  :clap:



on kyllä melko pelottavan kuulonen kampe. Sitä vois tollasesta 30" (n750mm) piipusta saada vauhteja pikkusen enemmän jolloin tuulikorjaukset jää melko pieniksi :think:  :think: mikä sulla oli latauspituus? kun sanot ettei ruutia mahdu enempää niin tarkoittaako se jo kompressiolatausta?
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: leutha - marraskuu 19, 2009, 18:52
.30cal luoti ei meinaa käydä pidemmille matkoille, tauluista löytynyt myös "ei täysin pyöreitä" reikiä.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: MSa - marraskuu 20, 2009, 09:46
Lainaus käyttäjältä: mikatsiisus kun puntissa on vibaa... :clap:  :clap:



on kyllä melko pelottavan kuulonen kampe. Sitä vois tollasesta 30" (n750mm) piipusta saada vauhteja pikkusen enemmän jolloin tuulikorjaukset jää melko pieniksi :think:  :think: mikä sulla oli latauspituus? kun sanot ettei ruutia mahdu enempää niin tarkoittaako se jo kompressiolatausta?


latauspituus oli muistaakseni 98.3mm, juuri ja juuri mahtui dta lippaaseen. koitin kompressiolatausta, mutta kuulan kitka kaulaan oli niin pieni että ruuti painoi kuulan takas ylös. käytännössä siis tullee vaatimaan snadin krimppauksen hylsun suulle.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - marraskuu 21, 2009, 10:16
Lainaus käyttäjältä: MSa
Karkeat arviot ballistiikasta verrattuna 16,2g Scenar max nopeudella samasta aseesta

==> lentorata 18% suorempi

==> tuulipoikkeama 25% pienempi



Tehdään testejä enemmän, mutta alustavasti näyttää siltä että SO on lyönyt homerunin ja SO:n tehdastallin kuulilla ampuville ei kukaan mahda mitään Häyhässä.  :wink:



MSa


No emmä nyt tiiä, se nyt vaan on tollainen hylsyn tulppa.



338ssa on vielä paljon muutettavaa, mutta nyt niitä muutoksia voi ruveta toteuttamaan kun lähtökohta on tiedossa. Täytyy yrittää että saisi kevääksi Niinisaloon hieman jotain testattavaa niin tiedetään paremmin tai jos talvella tulee jäätä niin voi empiirisiä testejä tehdä luonnonradoilla.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: leutha - marraskuu 22, 2009, 18:39
Lainaus käyttäjältä: JPu
Lainaus käyttäjältä: leutha.30cal luoti ei meinaa käydä pidemmille matkoille, tauluista löytynyt myös "ei täysin pyöreitä" reikiä.
Väittämälle soisi enemmän perusteita.. Millä nousulla nuo on ammuttu, jos tieto on totta, eikä kuulopuhetta juuri meidän luodin osalta?

eli oliko väite juuri meidän tuottamalle luodille, vai .30 solideille yleensä?


-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Juurikin ko.kuula. Nousu 11". Käynti ei tunnu olevan tasaista, ilm. vaatisi kuitenkin 10" nousun varmasti vakautuakseen?

Kuinka omissa testeissänne?

Otanta ja testimäärä luonnollisesti suht pieni.

Tarvii varmaan kohta piiputtaa 10" nousulle oma peli kun ei meinaa löytyä toimivaa luotia, scenaria ei lasketa luodiksi...  :think:
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - marraskuu 22, 2009, 18:55
Ite oon 11" nousulla on ampunut vain "Heinolan 500m" asti ja sinne vielä toimi vaikkakin 10" on se mihin luoti on suunniteltu. Kirkkonummella toimiva erävarusteliike on hankkimassa satsin L&W piippuja kunhan saa tarpeeksi tilauksia kasaan joten nyt joululahjaostoksille.
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: tikka300 - joulukuu 11, 2009, 21:03
Miksieis  vois värkätä RUM:in kans? :lol:
Otsikko: Re: 300LM
Kirjoitti: SO - joulukuu 11, 2009, 21:09
Tänään on uusi sivu suomalaisessa luodinvalmistuksessa käännetty kun ensimmäinen sarja on pussitettu ja ennakkovaraajille lähtee luodit ensiviikolla.



Tilaa luoteja (//http)