TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Ballistiikka ja jälleenlataus => Aiheen aloitti: Vaquero Man - elokuu 05, 2008, 19:39

Otsikko: 338LM
Kirjoitti: Vaquero Man - elokuu 05, 2008, 19:39
Forssan Ase ja Retkeily näytti olevan kerran ammuttuja hylsyjä halvalla (1e/kpl) sekä valmiita pateja (reilun 60e/20kpl ltk). Ainakin minusta ovat halpoja  :)  Ei Lapuan lataamia vaan muiden. Osassa aivan valkoiset askit ja vain tarrat joten tuli mieleen olisko jotain army erää... Omat kiväärit eivät "syö" tätä kaliperia joten Forssasta voi kiinnostuneet kysellä lisää.
Otsikko: Re: 338LM
Kirjoitti: HJu - elokuu 05, 2008, 22:27
Vahva veikkaus että ovat Sveitsin armeijalle tarkoitettua/ladattua patruunaa jota Norma on heille ladannut. Paitsi tietenkin jos askit oli kotimaisen PV:n jolloin ne on Lapuan lataamia. Toki myös RUAGin lataamia voivat olla koska RUAG nykyään lataa kaliperia. Tosin hylsyt taitaa silti tulla edelleen Normalta kantaleimasta riippumatta.
Otsikko: Re: 338LM
Kirjoitti: er - elokuu 06, 2008, 09:07
Olen itsekkin nuo hylsyt nähnyt. Ovat todella kuten HJu mainitsee Sveitsin armeijan Swiss-P patruunoista. Hylsyt on eräs tuntemani harrastaja toimittanut liikeeseen. Hylsyt ovat kantamerkinnöistä päätellen Norman alunperin valmistamia.



Ostin kokeeksi 10kpl niitä.  Eivät supistuneet kaulaltaan riitävästi Reddingin Type S kokosupistavassa holkissa. Vaihdoin carbidirenkaan tiukempaan, mutta hylsy ei silti supistunut riittävästi. Asia ilmeni luodittaessa dummy paukkua. Ruudittomassa paukussani luoti painui sisään hylsyyn kun mittasin latauspituutta digitönärillä. Puristusta ei siis ollut riittävästi. Ilmeisesti olisi pitänyt ostaa vielä selkeästi tiukempi rengas, mutta tuohon touhuun en alkanut. Hylsyissä ei ole ulkoisia hehkutuksen jälkiä(liekö tehty lainkaan) ja materiaali on selkeästi kovempaa kuin Lapuan vastaavissa. Tiedän että näitäkin hylsyjä on latailtu, mutta pitkänpäälle niistä tuskin saa mitään etua, sillä hylsyt kestänevät lyhyemän aikaa kuin Lapuan vastaavat.