Terve!
Kiinnostaisi vähän opetella harrastepohjalta piipun tekoa aihiosta.
Mitenkäs tuo käytännössä menee lupateknisesti? Jos on villikissa kaliiberi mitenkä cip tarkastus? Vai tarviiko sitä jos piippu tulee omaan käyttöön?
Entäs piipun/aseen myynti jos siinä on itsetehty piippu? Tämä ilmeisesti tarvii cip leiman?
Paljon intoa ja kysymyksiä, katsotaan kehittyykö tästä mitään. Töissä on hyvät manuaali ja automaattisorvit käytössä.
Vaikka valmistaa osan itselleen niin se lähtökohtaisesti vaati valmistusluvan. CIP on vaatimuksena kaupallisessa toiminnassa tai pysyvästi toiselle luovuttaessa eli itselle valmistettua osaa ei muuten tarvii CIPata, ellei poliisi valmistuslupaan sisällytä ehtoa CIPpauksesta, mitä lähtökohtaisesti on toki vaadittu jo useamman vuoden.
Ja huomiona että CIPn tarkastus on käsittääkseni mahdollista suorittaa vain aseelle (tai patruunalle), ei yksittäisille osille?
Ylipainetestiä on hankala pelkällä piipulla toteuttaa. Sen on pakko olla jossain aseessa kiinni testin aikana. Toisaalta pelkän irtopiipun valmistukseen ei välttämättä lupia irtoa jos sille sopivaan isäntäaseeseen ei ole lupia.
Aseen osan valmistaminen vaatii aseluvan jossa mainitaan aseen osan valmistaminen. Maksaa saman kuin tavallinen aselupa eli onko se nykyään 149e.
Omaan käyttöön CIP-testiä ei tarvita ellei luvanmyöntäjä sitä aseta ehdoksi. Jos asettaa CIP-testin vaatimukseksi niin se asia ei muuksi muutu edes Hallinto-oikeudessa.
Cippaamattoman aseen tai piipun saa myydä (=laki ei kiellä) kunhan "niitä ei ole tuotu maahan ja/tai valmistettu kaupalliseen tarkoitukseen" mutta oman turvallisuuden ja oikeusturvan kannalta CIP-testi on hyvä. Sen läpäissyt piippu on ainakin uutena todistettavasti ollut turvallinen. Sitten kun se seuraava omistaja Tarjoushaukka-Jorma räjäyttää aseensa ja sormensa itseladatuilla patruunoilla niin ainakaan CIPitettyä piippua ei voi syyttää. Tai aina voi syyttää mutta tuomion saaminen on vaikeaa.
CIP-testiä turhaan pelätään mutta jos se vaaditaan niin piippu aseeseen kiinni, ase Riihimäelle testiin ja mukaan itseladattuja CIP-ylipainepatruunoita koska kaupasta ei löydy villikissapatruunoita eikä varsinkaan ylipaineisia villikissapatruunoita. Viranomainen onkin ainoa taho jolle itseladattuja patruunoita saa luovuttaa. Patruunoiden lähettelyssä voi olla ongelmia rahtirajoitusten vuoksi. CIP-testi maksaa luokkaa 20-25e plus rahdit jos ei itse vie ja hae.
Jos on jo valmistusvaiheessa ajatus että "ammun testit ja myyn piipun sitten jollekin uunolle eteenpäin" niin se CIP-testi on syytä tehdä vaikka Poliisi ei sitä edes vaatisi.
CIP on imo kyllä lähtökohtaisesti ihan turhaa byrokratiaa. Ei se toki testi maksa hirveesti, mutta jokatapauksessa maksaa, tulee lisäkuluja käydä/lähettää testiin ja monesti viivästyttää esim uuden piipun saamista sepältä sellasen 1-2vk. Ruotsissa CIPiä ei vaadita ollenkaan eikä PRS piireissä kyllä kenelläkään CIPaamaton piippu oo korkannu. Tosin itse olen taas nähnyt useamman TRG22/42 vehkeen, jossa on kaupan hyllyssä nallin puhkeamisen/ohivuodon aiheuttama reikä/ura/skraidu lukon iskupohjassa ja ainakin epäilen että on CIP testauksen aikana tullut.
No Ruotsi on just hyvä esimerkki kun vanhat 6,5 Huskvarnat ei pysy kasassa ja siksi CIP-maat kärsii alemmasta painetasosta ko kaliiperin suhteen. Noin niinkuin kärjistettynä. Mä näen CIPn ihan turvallisuustekijänä ja hyvänä asiana. CIP-komitea on taas täysin eri tarina....
Ruotsii, USA ja Viro eivät ole CIP-maita ja siksi CIP-testejäkään ei niissä vaadita.
USA SAAMI on vapaaehtoinen asealan normi. Kaikki valmistajat eivät tee mitäään painetestejä ja takaisinkutsuja tapahtuu kun aseet ratkeavat tai laukeilevat itsekseen normaalikäytössä. Suurten oikeusjuttujen ja korvausten pelko pitää kuitenkin toiminnan järkevänä isojen asetehtaiden kohdalla.